مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh 138 دقیقه در اوج التهاب با Face/Off (نگاهی به فیلم تغییر چهره)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18

موضوع: 138 دقیقه در اوج التهاب با Face/Off (نگاهی به فیلم تغییر چهره)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

138 دقیقه در اوج التهاب با Face/Off (نگاهی به فیلم تغییر چهره)

با سلام خدمت کاربران گرامی ...

سال 1997 بود که در هفته نامه سینما که آن روزها کیفیت کاری فوق العاده ای داشت, درباره تغییر چهره اثر جان وو مقاله ای خواندم. متاسفانه آن روزها فیلمها قابل دانلود کردن نبود و باید صبر میکردیم تا به بازار می آمد.
    این صبر کردن چند وقتی طول کشید و تقریبا یکماه بعد بود که توانستم برای اولین بار FaceOff را ببینم.

وقتی که فیلم را دیدم با خودم گفتم که واقعا جان وو چطور چنین ایده ای برای فیلم سازی به ذهنش رسید؟
    چطور این کارگردان میتواند اینقدر تاثیر گذار و در عین حال هیجان انگیز فیلم بسازد. افرادی که با سینمای جان وو آشنا هستند میدانند که فیلمهای او به طور کامل در ژانر اکشن میگنجند. اما همه چیز این فیلمها حادثه نیست. حادثه فقط طرز بیان مخصوص جان وو است. اما او میتواند با این لحن بخصوص به بیان چیزهائی بپردازد که مانند Face/Off در نهاین بیننده را به گریه بی اندازد.

تغییر چهره هنوز هم اثری قابل در ژانر پلیسی و حادثه ای محسوب میشود. در تایم 138 دقیقه ای آن هیچ ثانیه اضافه ای نمیتواند یافت. درست از همان لحظه اول بیننده جذب داستان میشود و زمانی به خود می آید که 138 دقیقه گذشته است.
    افتتاحیه این فیلم یکی از طولانی ترین افتتاحیه های تاریخ سینماست و تقریبا هشت دقیقه به طول می انجامد. تیتراژ اول فیلم با همان فیلم برداری های اختصاصی جان وو بسیار جذاب از کار در آمده و با پایان افتتاحیه کامل که حدود 19 دقیقه به طول میانجامد, بیننده به طور کامل با شخصیتها و اساس ماجرا آشنا میشود.

هیجان حرف اول را در تمام لحظات فیلم میزند و جان وو توانسته ترکیبی بدیع از تصاویر و اصوات را در این فیلم طوری در کنار هم بچیند که الگوی فیلمهای بسیاری بعد از تغییر چهره شود. سرعت اتفاقات فیلم آنقدر بالاست که گاهی بیننده از وقایع عقب میماند و عملا برای دریافت فیلم نیاز به ذهنی سریع است.

تغییر چهره داستان یک پلیس و یک تبه کار است که دیگر ارتباطشان از حد پلیس بودن و تبه کار بودن گذشته و وارد یک خصومت شخصی و عمیق شده است. شان آرچر با بازی استثنائی جان تراولتا نماد پلیسی است که تمام زندگی اش دستگیری کاستر تروی با بازی فوق العاده نیکلاس کیج است.

جان وو در این فیلم توانست ایده های جالب خود را درباره فیلم برداری به صورت اسلوموشن جا بیندازد و به این ترتیب راهی را که با آدمکش شروع کرده بود به شکلی عالی در تغییر چهره پخته کرد و البته شایان ذکر است که بعد از تغییر چهره این متد در فیلمهای بسیاری استفاده شد که برترین آنها ماتریکس بود. اما به جرات میتوان گفت که یک درصد از ذوق جان وو هم در فیلم برداری های ماتریکس وجود ندارد. حرکتهای دوربین در Face/Off آنقدر مجذوب کننده است که در زمانی که برای بار اول به دیدن این فیلم بنشینید, گاهی ممکن از اوج هیجان و زیبائی فیلم برداری, فیلم را نگاه دارید تا کمی از التهابتان کاسته شود و بعد دوباره به ادامه آن بپردازید.

با این که ایده تغییر چهره درباره تعویض صورتها, یک ایده کاملا تخیلی است, اما جان وو توانسته بیننده را در قانع کند که این مسئله را هضم کند و به جای فکر کردن به ممکن بودن یا غیر ممکن بودن ماجرا, از صحنه ها و داستانی که جان وو خلق میکند لذت ببرد. با این که داستان Face/Off یک ماجرای کاملا حادثه ایست اما جان وو توانسته در بخشهائی که شان و کاستر تغییر چهره میدهند, ابعاد روان شناسی عمیقی را نیز به داستان اضافه کند. فشارهای روحی وارده بر شان آرچر با بازی زیبای نیکلاس کیج کاملا قابل دریافت است.
    در سکانسی که شان متوجه دستیابی کاستر به چهره او میشود, میتوان اوج آلام روحی شان را دید.

فیلم نامه Face/Off اثر مایک ورب و مایکل کولرای, با به دیدن فیلم نشست تا متوجه شد این فیلم نامه چقدر خوب تنظیم شده است. فیلم نامه نویس ها با هماهنگی کامل با جان وو در واقع فیلم نامه ای بر روی صحنه های فیلم نوشته اند. به همین دلیل است که صحنه های اضافه در فیلم وجود ندارد و کل ماجرا دارای یک لحظه افت داستانی نیست.

شاید اگر این فیلم ساخته اسپیلبرگ و یا جیمز کامرون بود فروشی استثنائی میکرد, اما برای یک فیلم پلیسی که نه علمی تخیلی است و نه جلوه های ویژه عجیب و غریب دارد, فروش 247 میلیون دلاری یک موفقیت محض بود. شایان ذکر است که این فیلم با هزینه 80 میلیون دلار ساخته شد که چیزی نزدیک به 43 میلیون دلار آن دستمزد بازیگران آن بود و تقریبا رقمی که صرف فیلم شده است, حدود 37 میلیون دلار است.
    ایده های مختلفی که توسط جان وو در فیلم پیاده سازی میشود آنقدر جذاب است که حتی بدون خرج فوق العاده ای برای جلوه های ویژه قابل کاملا حرفه ای و عالی هستند.

تغییر چهره توانسته به یک ابتکار دیگر نیز دست یابد و آن بازی کردن دو بازیگر اصلی فیلم در دو نقش کاملا مخالف هم است و برعکس آن... بدین ترتیب صحنه ای که شان و آرچر در آینه روبروی هم قرار گرفته اند, بسیار جالب از کار در آمده است, زیرا در واقع در آینه چهره طرف مخالف خود را میبینند و نه چهره اصلی خود را و این نیز از دستاوردهای هنوری خلق شده در این فیلم است.

با این که همه فیلم زیباست و جذاب, اما صحنه ابتدائی در باند فرودگاه, صحنه های درگیری پلیس با تبه کاران در باشگاه اختصاصی برادر زن کاستر تروی و همچنین صحنه های فینال داستان عالی تر هستند. ولی بی شک باید گفت که کمتر کسی است که این فیلم را دیده باشد و در صحنه اختتامیه فیلم, در زمان بازگشت شان آرچر به خانه چشمان خود را پر اشک ندیده باشد. هنوز هم که برای چندمین بار این فیلم را میبینم همان حسی را دارم که بار اول داشتم.

از موسیقی زیبای تغییر چهره هم یادی کنیم ساخته جان پاول ... موسیقی ای خاطره انگیز و به یادماندنی.

درپایان باید گفت که جان وو در ادامه فیلمهای زیبای دیگری هم ساخت, اما هیچ کدام به اعتبار و کیفیت Face/Off نشد و حتی فیلمی مانند ماموریت غیر ممکن 2 هم با این که از حیث فروش توانست 565 میلیون دلار فروش کند, اما واقعا فیلمی در حد Face/Off نبود. با این که به ندرت شده از فیلمی اینقدر تعریف کرده باشم, اما Face/Off از دید من یک اثر منحصر به فرد است.

دیدن این فیلم زیبا را به کاربران گرامی توصیه میکنم.
    با احترام ... فرخ
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
    .:mAysAm:. آواتار ها
    وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 175
    سپاس شده 216 در 117 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

پاسخ : 138 دقیقه در اوج التهاب با Face/Off (نگاهی به فیلم تغییر چهره)

وای ممنون فرخ گل کاشتی. هم اینکه دست روی یک فیلم استثنایی گذاشتی و هم اینکه با یادآوری خاطرات بردی ما رو به اون سال ها.خاطرمه که خیلی طول کشید تا یک نسخه وی اچ اس از این فیلم گیرم بیاد.
    بازی جان تراولتا و نیکلاس کیج در این فیلم بسیار مسحور کننده و بی نظیر بود. رنکینگ فیلم هم در imdb نسبت به موقعیت و سازنده اش به نظر من رنک مناسب و شایان توجهیه.اینو هم اشاره کنم که جزو معدود فیلم های طبقه پلیسی و اکشن و حادثه ایه که رگه های بسیار روشنی از یک بک گراند رمانتیک و عاطفی درش دیده می شه.
    ممنون فرخ عزیز.

4. کاربر روبرو از پست مفید .:mAysAm:. سپاس کرده است .

Nader J آواتار ها
    وضعیت : Nader J آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,318
    سپاس شده 1,103 در 413 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 160 تاپیک

به نظر من فیلم face off یک فیلم متفاوت در زمان خودش بود.... این فیلم رو وقتی من دیدم خیلی خوشم اومد...چون واقعا جان وو تونست همه ی منظورش رو توی فیلم جای بده... و تمام بازیگران از جمله نیکولاس گیچ نقششون رو بخوبی ایفا کردند و کاملا حس رو منتقل کردن. البته کار کارگردان کار اصلی فیلم بود و بازیگران فقط مکمل بودند... قدرت بی نظیر جان وو در بستن و تنظیم این فیلم به گونه ای بود که در همون زمان و یا همین الان هم هرکی این فیلم رو میدید... واقعا این فیلم رو به عنوان یک فیلم نمونه انتخاب میکرد....این نظر من بود....

6. 2 کاربر از پست مفید Nader J سپاس کرده اند .

m_a1100 آواتار ها
    وضعیت : m_a1100 آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,057
    سپاس شده 1,285 در 459 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 386 تاپیک

واقعاً یکی از بهترین فیلم هایی بود که دیدم. خیلی مسئله رو جالب مطرح کرده بود. ممنون فرخ جان به خاطر این یادآوری. مرسی

8. کاربر روبرو از پست مفید m_a1100 سپاس کرده است .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

در بخش مقالات سینمائی قصد دارم تا به دور از فضای نقد و تحلیل به صحبت درباره فیلمها بنشینیم.
    نظراتی که در این باره مطرح میشود میتواند بسیار ارشمند باشد.
    مطمئنا فقط خواندن مطلب و تشکر کردن اهمیت ندارد. از میثم عزیز و نادر و محمد عزیز ممنونم که در این تاپیک شرکت کردند و امیدوارمد که دیگر دوستانی که این فیلم رادیده اند هم مشارکت کنند.

فیلم تغییر چهره در زمانی ساخته شد که میتوان آن را یک دوره گذار از جلوه های ویژه نسل اول به جلوه های ویژه cgi نامید. در این دوران میبینیم که فیلمی مانند تغییر چهره با این که از کارگردان نام آوری هم استفاده نکرده و به صرف استفاده کردن این کارگردان از خلاقیتهای ویژه اش, توانسته تا این حد موفق باشد.
    در همین دوران ما فیلم تایتانیک را داریم که با صرف بودجه 200 میلیون دلاری و استفاده از جلوه های ویژه خاص رکورد شکن میشود.
    اما در تغییر چهره جلوه های ویژه در حد نرمال و غیر کامپیوتری استفاده شده است و خیلی از دوستداران معتقد بودند که این فیلم فصل الخطاب فیلمهای حادثه ای شد. چرا که دیگر فیلمی با این میزان هیجان و بازی های خوب دیده نشد.
    اکنون در فیلمهای حادثه ای هم تنها چیزی که دیده میشود جلوه های ویژه cgi است و بس ...

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

10. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

Mr Shinoda آواتار ها
    وضعیت : Mr Shinoda آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,103
    سپاس شده 1,489 در 567 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 748 تاپیک

من هم وقتی برای اولین بار فیلم رو دیدم خیلی خوشم اومد . همین ایده اولیه داستان خیلی خوب بود . ایده ای که معلوم بود روش کار شده . ایده ای که کلیشه ای نبود . همین مهم بود . این فیلم در زمانی ساخته شد که زمان اکشن ها بود . همین که تو اون زمان جان وو ایده ای رو اراده میده که تقریبا یه ایده نو هستش خیلی مهمه . نکته دوم به نظر من فیلم نامه قوی و چند لایه ای بود که فیلم داشت . که اونم معلوم بود که حاصل تلاش و زحمت نویسندگان بود . همچنین بازی گردانی جان وو خیلی قابل توجه بود توی این فیلم . به نظر من جان وو تا آخرین ذره استعداد کیج و تراولتا رو برای بازی در نقش هاشون بیرون کشیده بود . از این بحث ها که بگذریم . میرسیم به موسیقی متن بسیار زیبای فیلم . که به نظر من کاملا با صحنه های فیلم مچ بود .

در کل به نظر من این فیلم یه سوئیچر بود در زمانی که اکشن ها داشتن رو به زوال میرفتند سبک جدیدی از اکشن ها رو به نمایش گذاشت و نشون داد که میشه با یه فیلمنامه قوی اکشنی ساخت که بشه نظر منتقد ها رو هم جلب کرد و همونطور که فرخ گفت این سر آغاز ساختن فیلم هایی بود مانند ماتریکس که من به شخصه خیلی بهش علاقه دارم .

ممنون

در دنیا هیچ بن بستی نیست ،
    یا راهی‌ خواهم یافت ، یا راهی‌ خواهم ساخت !

12. کاربر روبرو از پست مفید Mr Shinoda سپاس کرده است .

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

این تاپیک از اونهاییه که خاطرات دور رو برام زنده کرد... از زمانی که این فیلم رو دیدم سال ها میگذره ... اولش علاقه ای به دیدنش نداشتم اما به اصرار برادرم دیدم و شد جزو فیلم های مورد علاقه ام.
    از ایده تغییر چهره که تو این فیلم مطرح شد خیلی خوشم اومد...
    هیجانش فوق العاده است... استرس و تعلیق.
    مو ضوعی که تو این فیلم خیلی برام جالب و البته عجیب بود این بود که چرا همسر شان نتونست اونو بشناسه؟ چرا اونو به حریم خودش راه داد؟ این خیلی برام دردناک بود!!
    در مورد صحنه پایانی فیلم هم کاملا موافقم ... خیلی عالی و تأثیر گذار بود.

مرسی فرخ... این تاپیک مقالات سینمایی از اون تاپیک هاییه که مورد علاقه امه... چون میشه در مورد فیلم های مورد علاقه امون راحت تر صحبت کنیم و ضمن اینکه خلاصه تر هم هست و خوندنش حداقل برای من راحت تر

14. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,748
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

بعد از مدت ها يه مقاله جذاب از يه فيلم جذاب مهمونمون كردي فرخ ... ممنونم
    تغيير چهره از اون فيلم هايي بود كه به نظر من اگر در تاريخ سينما وجود نداشت قطعا جاي خاليش محسوس بود. اما اينكه اين فيلم چطور ساخته بشه و با چه فيلمنامه و چه بازيگراني شكل بگيره خيلي مهم بود ... تراولتا و كيج در اين فيلم يكي از نقش آفريني هاي ماندگار خودشون رو داشتن
    زماني كه من اين فيلم رو ديدم ، همون طور كه خودت هم اشاره كردي حتي لحظه اي نخواستم به اين فكر كنم كه تخيل نكته مهمي محسوب مي شه و آنقدر اتفاقات و لحظات فوق العاده اي داشت كه ....
    اما بعد از ديدن فيلم هميشه به اين فكر مي كردم كه واقعا اگر اين ايده تخيل نبود چي مي شد ؟
    من فكر مي كنم تغيير چهره از اون دست فيلم هاييه كه هيچوقت رنگ كهنگي به خودش نمي گيره
    هر چقدر هم در پي اون كارگردانان با ايده هاي مشابه سعي بر جانشين كردن فيلمشون داشته باشن اين امر ميسر نمي شه .... فكر كنم هر نسلي بتونه محو و غرق لحظات فوق العاده اين فيلم بشه .. ايده اي كه در بستر فيلمه كهنه نمي شه ، مگر اينكه به واقعيت بپيونده .. كه اين امري ست ...؟؟!
    ممنون فرخ جان ... واقعا لذت بخش بود صحبت در مورد تغيير چهره !

16. 2 کاربر از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده اند .

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
    سپاس ها : 10,173
    سپاس شده 25,842 در 7,194 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

خوب خوب خوب
    امروز بعد فیلم غارتگر ارنولد رسیدیم سروقت تغییر چهره
    یکی از بیادماندنی ترین اکشن های دهه ی 90 میلادی و شاید بگیم بهترین اونها ...
    کیچ و تراولتا با همکاری جان وو نشون دادن میتونن یه فیلمی متفاوت نشون بدن این دفعه حرف تغییر چهره و جراحی پلاستیک اومده بود وسط یک پلیس میخواست در قیافه یک جنایتکار دربیاد و قیافه خود رو با اون عوض میکنه و شروع و تحقیق در مورد جنایاتی که او کرده و وارد گروه جنایتکاره میشه واقعا ایده و فیلم برداری و حتی اهنگ سازی جذابی داشت این فیلم
    شاید از معدود اکشن هایی باشه که تا سالیان سال در یادها بمونه همان طور که بعضی از کارهای بروس ویلیس مثل جان سخت ها و سیلوستر استالونه و ارنولد
    این نیز در اون رده قرار میگیره و در خاطره ها میمونه
    فرخ جان بعد غارتگر مارو باز به گذشته و یک فیلم اکشن خاطره انگیز دیگه برد
    مرسی فرخ جان من چند روزی بود هی در فکر یکی از این تاپیگ ها بودم که کی میخوای بزنی و ایده بعدیت کدوم فیلم خواهد بود
    مرسی خسته نباشی
    ما منتظر بعدی هستیم هیچ جا نمیریم همینجا هستیم

----------------------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.
    تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
    گروه بین المللی ستاره داوود

---------------

18. 2 کاربر از پست مفید ScarFace سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

سروش جان فکر کنم این بخش مقالات محل خوبی باشه که بقیه هم مقاله بنویسن.
    فقط من نیستم که
    سعی میکنم همین روزها یکی دیگه هم بنویسم.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

20. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)