مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh گروه خبری-80 میلیارد تومان رقم بالایی برای سینما نیست:بحث

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: گروه خبری-80 میلیارد تومان رقم بالایی برای سینما نیست:بحث

 1. #1
  Nader J آواتار ها
  وضعیت : Nader J آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  محل سکونت : مشهد
  نوشته ها : 407
  سپاس ها : 1,318
  سپاس شده 1,103 در 413 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 160 تاپیک

  گروه خبری-80 میلیارد تومان رقم بالایی برای سینما نیست:بحث

  علی‌اکبری: 80 میلیارد تومان رقم بالایی برای سینما نیست.
  علی‌اکبری: 80 میلیارد تومان رقم بالایی برای سینما نیست

  تهیه‌کننده سینمای ایران معتقد است تعیین رقم 80 میلیارد تومان برای بودجه سینما چندان بالا نیست و امکان تحولات زیرساختی را فراهم نمی‌کند.
  او درباره بودجه سینما در سال 90 که در قالب لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شده،‌ اظهار داشت: «ما در سینمای کشور با مشکلات زیرساختی روبرو هستیم و این مشکلات زیرساختی به سالن سینما، تجهیزات فیلمبرداری و نوری و امکانات لابراتواری برمی‌گردد. در سینمای ایران فقط دو لابراتوار فعال بدیع و فیلمساز وجود دارد که در جریان برگزاری جشنواره فیلم فجر با ترافیک فیلم‌ها مواجه می‌شوند. این یکی از کاستی‌های جدی سینمای ایران است که باید برطرف شود.»
  او ادامه داد: «مشکل سالن سینما نیز از سال‌های دور با سینمای ما همراه بوده و هنوز به صورت کامل برطرف نشده است. با بودجه 80 میلیاردی که به سینما اختصاص پیدا کرده اگر قرار باشد سالن ساخته شود با احتساب هزینه پنج میلیاردی برای ساخت هر سالن می‌توانیم 15 تا 20 سینما بسازیم و این با 400 سالن که استاندارد مورد نیاز ما است تفاوت عمده‌ای دارد.»
  علی‌اکبری گفت: «با توجه به این نکات اگر قرار باشد بودجه تعیین شده برای سینمای ایران به کارهای زیرساختی اختصاص پیدا کند علاوه براینکه همه خواسته‌های مورد نظر فراهم نمی‌شود، بودجه‌ای نیز برای سایر امور باقی نمی‌ماند، بنابراین باید از انجام دادن کارهای زیرساختی صرف‌نظر کرد.»
  این تهیه‌کننده گفت: «بعد دومی که بودجه می‌تواند در مورد آن هزینه شود، تولید است. آثار با کیفیتی همانند «ملک سلیمان»‌ و یا «راه آبی ابریشم»‌ هر کدام با بودجه زیادی ساخته شده‌اند که اگر قرار باشد تولیدات سینمای ایران مانند این آثار استانداردهای بین‌المللی را رعایت کنند برای ساخت 20 فیلم باید 50 میلیارد تومان هزینه شود و باقی فیلم‌ها با بودجه باقی‌مانده ساخته شوند.»
  او در مقایسه میان بودجه سال 89 سینما با سال 90 گفت: «سال 89 بودجه سینما 50 میلیارد تومان بوده و در سال 90 به 80 میلیارد تومان رسیده است. با اینکه افزایش در این زمینه دیده می‌شود، اما این افزایش در حدی است که سینمای ایران بتواند مسیر عادی خود را ادامه دهد.»
  علی‌اکبری در مورد تاثیر حذف یارانه‌ها بر سینما گفت: «طبیعی است در روند هدف‌مند کردن یارانه‌ها هزینه‌ها افزایش پیدا کند و فیلم‌هایی که با هزینه 500 میلیونی تولید می‌شدند حالا به بودجه یک میلیاردی نیاز داشته باشند. در این شرایط صد‌ در صد تورم خواهیم داشت و باید با آمادگی نسبت به این مسئله برنامه‌ریزی شود. این افزایش هزینه‌ها از دستمزد‌ها تا مبالغی که به صورت طبیعی برای کارها مصرف می‌شد،‌ قابل مشاهده خواهد بود.»
  او ادامه داد: «با در نظر گرفتن این شرایط باید بدانیم این افزایش بودجه‌ها به سینما کمک چندانی نمی‌کند. سینمای ایران امروز هنوز یک پلاتو ندارد که برای ساخت فیلم‌‌ها مجبور نشویم همه چیز را از سر بسازیم. ما نیازی جدی به یک شهرک سینمایی داریم که هزینه ساخت آن 400 میلیارد تومان است و این‌ها در مقایسه با بودجه‌ای که برای سینمای ایران تعیین شده قابل مقایسه نیست.»
  تهیه‌کننده «کتاب قانون» گفت: «از یک سو اعضای کمیسیون فرهنگی خواستار تولید فیلم‌‌های فاخر در سینمای ایران هستند و از سوی دیگر ما با بودجه‌هایی اینچنینی روبرو هستیم. از اعضای کمیسیون می‌خواهم با درک اینکه چنین بودجه‌ای برای سینمای ایران چندان بالا نیست با تعمق بیشتری به کمک سینمای ایران بیایند.»
  علی‌اکبری در مورد بودجه ساخت فیلم‌های فاخر که ردیفی مجزا دارد، گفت: «سال 1389 رقم بودجه ساخت فیلم‌های فاخر 20 میلیارد تومان بود که برای تولید آثاری چون «راه آبی ابریشم»، «33 روز»، «گلوگاه شیطان» و «دیدگاه» صرف شد. به طور کلی فیلم‌های مرتبط با دفاع مقدس، انقلاب،‌ دینی و تاریخ ایران شامل کارهایی می‌شوند که از بودجه آثار فاخر بهرمند می‌شوند.»
  او با اشاره به رقم بودجه فیلم‌‌های فاخر در سال 90 گفت: «امسال بودجه فیلم‌‌های فاخر به 25 میلیارد تومان رسیده و از الان 10 پروژه در بنیاد سینمایی فارابی برای تولید در قالب آثار فاخر مورد تایید قرار گرفته‌اند که فیلم‌های مربوط به حافظ و کوروش کبیر از آن جمله‌اند.»
  علی‌اکبری با اعلام این مسئله که بودجه سینما در سال جاری به صورت کامل پرداخت نشده است،‌ گفت: «دولت در زمینه پرداخت‌ها مشکل داشت و دلیل آن هم به پرداخت یارانه‌ها بازمی‌گردد که کاری هزینه‌بر است. امیدواریم در سال آینده وضعیت پرداخت‌‌ها بهبود پیدا کند.


  و اما......  دستغیب: افزایش 60 درصدی بودجه سینما هم پاسخگو نخواهد بود

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد بودجه سینما نسبت به بودجه کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 60 درصد افزایش داشته، اما حتی این میزان افزایش هم کافی نیست.
  او در مورد بودجه بخش سینما اظهار داشت: «برای اینکه سینمای ایران پیشرفت کند و به شاخص‌های مورد نظر دست پیدا کنیم باید تلاش بیشتری صورت بگیرد و بودجه بالاتری در اختیار سینمای ایران گذاشته شود.»
  او ادامه داد: «اینکه سینما بودجه بیشتری به دست بیاورد مستلزم آن است که بودجه سایر حوزه‌ها کمتر شود. انجام دادن چنین کاری و کم کردن از بودجه سایر هنرها در نهایت به ضرر عرصه فرهنگ و هنر تمام می‌شود. بنابراین باید برنامه‌ریزی درستی برای نوع هزینه کردن این فیلم‌ها انجام شود.»
  این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «به جای اینکه مدیران سینمایی همه این بودجه را هزینه کنند، مناسب‌تر است، از آن برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها بهره ببرند. آموزش، مطالعه و تحقیقی و کار روی زیرساخت‌ها مواردی است که باید با استفاده از این بودجه انجام شود تا همه آنچه در اختیار سینما قرار می‌گیرد در موارد روزمره هزینه نشود و تاثیر طولانی‌مدت هم داشته باشد.»
  دستغیب با اشاره به اینکه بودجه مجزایی برای تولید فیلم‌های فاخر در نظر گرفته شده، گفت: «25 میلیارد تومان به ساخت فیلم‌‌های فاخر اختصاص پیدا کرده است. علاوه براینکه فیلم‌های فاخر باید کیفیت مناسبی داشته باشند به لحاظ جذب مخاطب هم باید موفق باشند تا نتایج مثبت بیشتری برای سینمای ایران به دست بیاید.»
  او اظهار داشت: «بودجه اختصاص یافته به حوزه سینما باید با تدبیر و برنامه‌ریزی به کار گرفته شود. هرچند ما می‌دانیم با تمام این بودجه در برخی کشورها فقط یک فیلم ساخته می‌شود و ما برای رسیدن به آن‌ها راه زیادی پیش رو داریم.»
  این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یادآور شد بودجه به صورت کلی در مجلس تصویب می‌شود و معاونت امور سینمایی به صورت جزئی در مورد نحوه هزینه کردن آن تصمیم‌گیری می‌کند.
  او در مورد رشد بودجه بخش سینما نسبت به سایر حوزه‌ها گفت: «در مجموع بودجه حمایت از سینمای ملی و تولید فیلم‌های فاخر 105 میلیارد تومان به دست مسئولان سینمایی سپرده می‌شود که در مورد سینما شاهد رشد 60 درصدی هستیم. در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امسال 25 درصد رشد بودجه داریم و بر این اساس سینمای ایران از رشد مناسبی در بودجه بهره‌ برده است.»
  دستغیب گفت: «در طول سال معاونت امور سینمایی گزارشی از عملکرد خود به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه می‌دهد و ما نیز در جریان قرار می‌گیریم بودجه‌هایی که برای حوزه سینما تصویب کرده‌ایم در چه زمینه‌ای صرف شده است.»
  او تاکید کرد این گزارش در پایان سال مالی ارائه می‌شود که هنوز زمان آن فرا نرسیده است.
  این عضو کمیسیون فرهنگی همچنین درباره دلایل پرداخت نشدن بخشی از بودجه سینما در سال 1389 گفت: «با توجه به هدفمند کردن یارانه‌ها تخصیص اعتبارات امسال نسبت به کل بودجه تعیین شده، کمتر بوده و امیدواریم در سال آینده شاهد پرداخت به موقع بودجه‌ها باشیم.»


  منبع:خبر آنلاین
  ویرایش توسط Nader J : 03-07-2011 در ساعت 13:41

 2. کاربر روبرو از پست مفید Nader J سپاس کرده است .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. گروه خبری _ تهیه‌کننده افسانه‌ای سینما درگذشت
  توسط 1CHAMPION در انجمن آرشیـــو اخبـــار سینمای جهان سال 1389
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 11-12-2010, 20:35
 2. گروه خبری _ افتتاحیه ویژه برای شکلات داغ
  توسط 1CHAMPION در انجمن آرشیـــو اخبـــار سینمای ایران سال 1389
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 09-30-2010, 16:59
 3. گروه خبری _ معرفی برترین‌های جشن سینما
  توسط 1CHAMPION در انجمن آرشیـــو اخبـــار سینمای ایران سال 1389
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-19-2010, 11:20
 4. گروه خبری _ الناز شاکر دوست در اینجا تاریک نیست
  توسط 1CHAMPION در انجمن آرشیـــو اخبـــار سینمای ایران سال 1389
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-05-2010, 18:40

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •