مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هفتم)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هفتم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هفتم)

  نبرد پلتاوا

  در اواخر قرن هفدهم، مرکز و جنوب اروپا قدرت های بزرگی حضور داشتند که مقدرات اروپای غربی را نیز رقم می زدند. لهستان، عثمانی و اتریش. این سه نیروی عظیم در 1700م. با دو قدرت جدید در معادلات خود مواجه شدند: روسیه تحت فرمان پتر و سوئد تحت فرمان شارل دوازدهم. حرکت اول علیه قدرت های سنتی را پتر شروع کرد. او طی سال های 1685م. تا 1695م. در نبردهای متعدد با لهستانی ها و عثمانی ها آنها را از موضع مهاجم به وضعیت تدافعی مجبور کرد اما ضربات سنگین تر را شارل دوازدهم، پادشاه بسیار جوان و جسور سوئد، به لهستان زد. وی در 1701م. پس از نبردی برق آسا وارد مرزهای لهستان شد و در 1702م. ورشو را تسخیر کرد.


  تشدید نبردهای پطر و شارل

  روس ها مایل به نابودی لهستان نبودند بنابراین تصمیم گرتند تا منازعات مذکور را شروع کنند. پتر برای آنکه تلافی شکست سال 1700م. خود ناروا را از شارل بگیرد، در 1702م. با سپاه روس به فرماندهی ژنرال شرمتیف به لیتوانی و استونی حمله کرد. سپاه روس که در این زمان از 300 توپ جنگی بهره می برد به دلیل برتری قوا شارل دوازدهم را شکست داد. پتر در 1703م. دژ سوئدی شانتز در کنار رود نوا را تسخیر کرد. شارل از این پس حرکات بدون هدفی را در داخل روسیه انجام داد. وی به پیروزی های متعد و بزرگی در اکراین و لهستان دست یافت. اما این پیروزی ها هیچ کدام تعیین کننده نبودند. در 1709م. سپاه 30هزار نفری وی خسته و گرسنه در دشت های روسیه سرگردان بود.


  نبرد نهایی

  در 1709م. پتر کبیر با سپاه 60 هزار نفری خود در نزدیکی شهر پلتاوا در اکراین ظاهر شد و برای پادشاه صبور سوئد راهی جز نبرد باقی نگذاشت. سپاهیان دو سردار تاریخ نبردی بی رحمانه را آغاز کردند ولی برتری قدرت روس ها لحظه به لحظه کار را بر سوئدی ها سخت تر می کرد و حتی دلاوری شارل نیز نتوانست از متلاشی شدن ارتش او جلوگیری کند. شارل که در اثر اصابت گلوله سخت مجروح شده بود، از روی تخت روان ارتش را فرمان می داد اما زمانی که متوجه شد قادر به جلوگیری از سقوط سپاه نیست با کمک یکی از همراهان قزاق خود به عثمانی فرار کرد.  آثار یک نبرد

  بسیاری از مورخان پیروزی پلتاوا را آغاز ورود روسیه به منازعات اروپا می دانند. شارل در اثر 9 سال جنگ نه تنها سوئد بلکه بسیاری از دشمنان روسیه را ضعیف کرده بود. اکنون شکست قطعی پلتاوا ناگهان خلأ قدرتی عجیب را در شمال و غرب روسیه ایجاد کرده بود. پتر از این فرصت استفاده کرد و به شکل برق آسا بالتیک را تسخیر کرد. تصرف استونی و لیتوانی مقدمه تسخیر فنلاند شد (1713م.). شارل دوازدهم پس از این شکست دیگر نتوانست قدرت بگیرد و سرانجام در 1718م. در نبردی در نروژ کشته شد و تزار از این فرصت استفاده کرد و جنوب سوئد را کاملا غارت کرد. امضای قرارداد نیشاد در 1721م. به نبردهای شمالی که 21 سال طول کشیده بود پایان داد اما سوئد با امضای این قرارداد صلح را به قیمت از دست دادن فنلاند و بالتیک خرید. پتر اکنون 4 سال تا مرگ فاصله داشت اما به گفته کلنل والتر، مورخ فرانسوی، ارتشی کم نظیر را ایجاد کرده بود که از این تاریخ تا 250 سال بعد همواره سبب هراس اروپا بود. ارتش پتر که بالغ بر 200 هزار سرباز و 100 هزار قزاق می شد 2.5 برابر ارتش فرانسه و 6 برابر ارتش پروس سرباز در اختیار داشت.


  جنگ های نادر با عثمانی

  ظهور نادر، شکست های قطعی عثمانی از ایران در شمال عراق

  پس از پیروزی خرد کننده شاه عباس کبیر بر نیروهای عثمانی در سال های آغازین قرن هفدهم، ترک ها تا 20 سال جرأت حمله به ایران را نداشتند تا آنکه در 1630م. با استفاده از ضعف حکومت مرکزی ایران همدان را گرفته و در 1635م. شمال ایران را مسخر ساختند. در 1683م. بغداد نیز در دست آنها گرفتار شد. این فتوحات تا 100 سال کم و بیش در دست دولت های عثمانی بود و ایران را یارای بیرون کردن ترکان نبود.
  ورود نادرشاه (طهماسب قلی) به عرصه سیاست ایران در اوایل قرن هجدهم، ناگهان اوضاع را تغییر داد و ایران به سرعت افغان ها و ازبک ها را قلع و قمع کرد و نادر در 1703م. ترک ها را غرب ایران موقتا شکست داد اگرچه دخالت بی مورد شاه طهماسب، آخرین شاه واقعی، شبب شکست قوای ایران از ترکها شد.


  نبرد کرکوک

  در 1733م. نادر با سپاهی بزرگ به قصد تسخیر کرکوک و بغداد حرکت کرد. احمدپاشا مدافع ترک بغداد که شکست خود را نزدیک می دید ناگهان مطلع شد که سپاه عظیم عثمانی که از قسطنطنیه اعزام شده در اطراف کرکوک است. نادر 12 هزار نیروی خود را در دیوارهای اطراف بغداد گذاشت و با عمده قوای خود به سپاه عثمانی زد اما جنگجویان ینی چری میدان را خالی نکردند و ضربات سنگینی به ارتش نادر وارد کردند. در این نبرد سخت نادر مجروح شد وبه سختی خود را از مهلکه به در برد.


  شکست سردار عثمانی توپال پاشا

  توپال پاشا از سرداران بزرگ قسطنطنیه بود که یک بار نادر را شکست داده و اکنون به دنبال شکست دوباره نادر بود. به ترک ها خبر رسیده بود که این سردار ایرانی طی سه ماه مجددا سپاهی بزرگ را جمع آوری کرده و در کنار رودخانه دیاله 20 هزار سرباز عثمانی را شکست داده است. نبرد در اواخر 1733م. آغاز شد و در نزدیکی کرکوک مجددا سپاهیان دو کشور درگیر شدند که شکست این بار از آن توپال پاشا بود. وی جان خود را نیز در این نبرد بی حاصل از دست داد. نادر در 1735م. ارتشی بزرگ فراهم کرد و قصد خارج کردن ارتش عثمانی را از شمال بین النهرین و قفقاز و داغستان کرد. او در این زمان در اوج قدرت بود و عثمانی را به وحشت انداخته بود. هنگامی که به سلطان عثمانی خبر رسید که نادر همزمان چهار قلعه بزرگ تفلیس، ایروان، گنجه و قارص را تصرف کرده، وی فهمید که تعلل جایز نیست بنابراین عظیم ترین سپاه شرقی خود را که مرکب از 70 هزار سوار و 50 هزار پیاده بود به فرماندهی عبدالله پاشا به جنگ نادر فرستاد. نادر نیز با سپاه 80 هزار نفره خود در مراد تپه بلافاصله با سپاه بزرگ ترک درگیر شد. نبرد 200 هزار سرباز ایرانی و عثمانی با شدت بی سابقه ای ادامه یافت و در اواخر روز دفاع سپاه عثمانی از هم پاشید و قتل عام بی رحمانه ای از لشکرهای شکست خورده آغاز شد. 50 هزار سرباز ترک در این نبرد کشته شدند و پس از این شکست و مرگ سردار عثمانی، عبدالله پاشا، تفلیس و گنجه نیز تسلیم شده و ترک ها ایروان را هم چندی بعد تسلیم کردند. از این زمان به بعد سلطان شکست را در ایران پذیرفت و از کلیه متصرفاتش در منطقه صرف نظر کرد و تصمیم به امضای معاهده صلح با ایران گرفت.


  نتیجه نبردهای نادر و عثمانی

  شکست های عثمانی در عراق از نادر نه تنها راه تجاوزات ترک ها به ایران را کاملا بست بلکه موقعیت آنها را در عراق کنونی تضعیف کرد. پس از این شکست ها بازیگران گرجستان، قفقاز و دریای خزر تنها ایران و روسیه شدند و قدرت عثمانی در خاورمیانه عربی نیز فروکش کرد و تا 10 سال آنها کاری به ایران نداشتند اگرچه نادر یک بار دیگر (سال 1745م.) ارتش بزرگ ترک را از میان برداشت و برای همیشه تهدید آنها را منتفی ساخت.


  منبع: صد جنگ بزرگ تاریخ... علی غفوری
  ادامه دارد...

 2. 6 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •