مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh شهر زیرزمینی نوش آباد؛شاهکار ایرانیان باستان

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: شهر زیرزمینی نوش آباد؛شاهکار ایرانیان باستان

 1. #1
  مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
  SovRan آواتار ها
  وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : همه جای ایران سرای من است
  نوشته ها : 1,337
  سپاس ها : 3,252
  سپاس شده 4,260 در 923 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 725 تاپیک

  شهر زیرزمینی نوش آباد؛شاهکار ایرانیان باستان

  نام: 1471043e644d4c5096af.jpg نمایش: 9744 اندازه: 69.1 کیلو بایت


  شهر تاريخي نوش آباد با وسعت ۲۰۰هكتار در شمال غربي استان اصفهان از توابع شهرستان آران و بيدگل است كه از قديم مهد علم و فرهنگ بوده و در هشت كيلومتري شمال كاشان در دشت زيباي كوير آرميده است.
  نوش آباد با حدود ۱۰۰ اثر باستاني برجا مانده از دوره هاي مختلف تاريخ يكي از كهن ترين شهرهاي خطه كوير فلات مركزي ايران است كه با پيگيري انجمن دوستداران آثار تاريخي و مفاخر اين شهر تاكنون ۲۱ اثر آن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده و پرونده ۱۵ اثر ديگر تكميل و به شوراي ثبت استان ارسال شده است.
  بافت تاريخي اين شهر كه عناصر ارزشمندي از معماري دوران اسلامي تا پهلوي را در بر دارد به عنوان بافتي منسجم و پويا در كشور مطرح است.
  اين شهر كوچك با مردمان بزرگ و سختكوش در جذب گردشگر حرف هاي زيادي دارد و از جاذبه هاي فراواني برخوردار است كه يكي از آنها شهر زيرزميني يا شهر «دست كند» است كه نوش آبادي ها به آن مي گويند اوئي ها.
  چرا اوئي مي گويند
  «اوي» همان آهاي در لهجه كاشاني است ، هنگام كندن شهر زيرزميني وقتي سطل پر از خاك مي شده مقني مي گفته اوي و از آنجا كه مسير طولاني بوده شاگرد به محض شنيدن اوي سطل خاك را بالامي كشيده است.
  سالها بود كه پاي صحبت هر پيرمرد نوش آبادي مي نشستيد هميشه قصه هايي راكه از پدر و مادربزرگ هايشان درباره شهري تودر تو با بازار و اتاق هاي چند طبقه و دالان هاي دراز شنيده بودند، برايتان بازگو مي كردند، به طوري كه بعد از سال هاي متمادي اين قصه ها، راز شهر زيرزميني را گشود و منجر شد كه نوادگان همين پدربزرگ ها به نام انجمن دوستداران آثار تاريخي، مسئوليت پيگيري قصه هاي قديمي را برعهده بگيرند و باستان شناسان را دعوت كنند و بگويند «در زير نوش آباد شهري چند طبقه است كه در كنار هر چاه يك سنگ آسياب قرار دارد كه وقت رفتن به طبقه پائين آن را روي چاه مي كشند واگر غريبه اي وارد اين شهر شود ديگر بيرون رفتن او محال است.»
  يكي از قديمي هاي نوش آباد مي گويد: شهر زيرزميني را از نزديك ديده ام از قديم پدران ما درباره وجود شهري با وسعت زياد كه داراي بازار، دالان و اتاق هاي مختلف است گفته اند يك روز با طناب و رنگ به داخل يكي از دالان ها رفتم و بي آن كه انتهاي آن را پيدا كنم عصر آن روز برگشتم.

  نام: 0.146609001301079655_taknaz_ir.jpg نمایش: 3549 اندازه: 28.2 کیلو بایت


  وجود همين حفره ها و اعتقاد مردم به وجود شهري در زيرزمين، باستان شناسان را به نوش آباد كشاند تا نخستين فصل كاوش خود را در ابتداي تيرماه سال ۱۳۸۳ در شهر نوش آباد آغاز كنند.‎/.»
  اما براستي حكمت كندن شهري زيرزميني با اين وسعت و عظمت چه بوده است
  براساس مدارك و مستندات تاريخي، مشخص شد منطقه كاشان و شهرهاي اطراف آن از ديرباز مورد حمله و يورش اقوام مختلفي قرار گرفته به طوري كه در كتب تاريخي از آن به عنوان منطقه اي ناامن ياد شده است و از همين رو ساخت چنين شهري شايد جنبه پناهگاهي داشته است، به نظر مي رسد ساكنان نوش آباد براي حفاظت از جان خود و در امان بودن از حملات و يورش سلجوقي ها و مغول ها اين شهر عظيم را به عنوان جان پناه ساخته اند. كشف بقاياي سنگ هاي آسياب دستي در حين كاوش اين حدس را تقويت مي كند.
  ساخت چنين شهري به يقين كار گروهي از ساكنان شهر بوده است كه توانسته اند چندين هزار تن خاك را از دل حفره ها بيرون بياورند تا اين شهر زيرزميني را براي حفظ جان خود بسازند و از خاك ها براي ساخت باروي شهر، قلعه ها و برج هاي اطراف شهر براي ايجاد امنيت استفاده كنند.
  پژوهش هاي باستان شناسي و مطالعات مردم شناسي نشان مي دهد كه از شهر زيرزميني تا اواخر دوره قاجار استفاده شده است و مردم اين خطه به خاطر گرماي سوزان كوير و در امان بودن از حملات نايب حسين مدت ها در اين شهر زندگي كرده اند.

  نام: 01.jpg نمایش: 3066 اندازه: 8.3 کیلو بایت


  شواهد باستان شناسي همچنين مشخص مي كند كه اين شهر زيرزميني از ۱۰۰ سال گذشته تاكنون بلااستفاده باقي مانده است، به همين علت در اين سال ها فاضلاب منازل بخش هايي از اين اثر تاريخي را تخريب كرده و سيل بنيان كن نوش آباد وارد اين مجموعه شده و تا ارتفاعي از آن با رسوبات سيل پر شده است. البته چندان جاي نگراني نيست زيرا باستان شناسان بعد از سه فصل موفقيت آميز بالاخره توانستند، دو نقطه از شهر زيرزميني را بازگشايي كنند. فضاي نخست حدوداً ۲۰۰ متر در ضلع شرقي شهر و فضاي دوم در مركز شهر است، فضايي كه به طول ۴۰۰ متر آزادسازي و معابر هر دو فضا نيز با حفر تونل بازگشايي شده و هم اكنون براي بازديد مهيا است.
  وقتي مردم نوش آباد به هنگام حفر زمين براي چاه فاضلاب يا مصارف ديگر به شهر زير زميني برخورد كردند، باستان شناسان مطمئن شدند كه اين معماري بايد در زير همه سطح شهر نوش آباد پراكنده باشد به طوري كه همه دالان ها و راهروها به يكديگر راه پيدا مي كنند و از طريق راه اصلي به بيرون شهر مي رسند.
  شهري با راهروها، اتاق ها و طاقچه ها كه هنوز هم مي توان جاي تيشه هاي سازندگان ديرينه را بر ديوارهاي آن مشاهده كرد. دالان ها و فضاهاي تودر تو كه خود معمايي هستند و هر چه در آنها بيشتر پيش روي باز هم پيش رويت گسترده اند. اين دالان ها كار تهويه هوا را انجام مي دهند و به همين علت نيز مشكل تنفسي وجود ندارد.

  نام: noshabad-2810-mm6.jpg نمایش: 1513 اندازه: 112.4 کیلو بایت


  عمر شهر زيرزميني چقدر است ؟

  باستان شناسان در فصل نخست كاوش خود توانستند علاوه بر كشف بقاياي معماري، قطعات سفالين و دو پي سوز كه براي روشن كردن فضاها از آنها استفاده مي شده است را نيز كشف كنند. سفال هاي يافت شده مربوط به دوران تاريخي (ساساني) تا دوران اسلامي و صفويه است. بررسي ها نشان مي دهد كه اين اثر تاريخي در دوران ساساني كنده شده و استفاده از آن در دوران اسلامي گسترش يافته وتا دوره صفويه هم كندن آن ادامه داشته است. تاكنون در محوطه هاي باستاني كشور، معماري دست كن با اين وسعت و عظمت يافت نشده است، اين سازه هاي معماري مي تواند در سطح جهان منحصر به فرد باشد و نكات بسيار جالبي را كه از نوع معماري خاص كه در سطح جهان به معماري دست كن معروف است روشن كند و حتي كارشناسان جهاني را كه به كاوش در معماري هاي دست كن علاقه دارند، به ايران بكشاند.
  نظر به اينكه شهر زيرزميني قابليت ويژه اي براي نوش آباد و كاشان در امر توسعه گردشگري دارد از آن مي توان به عنوان محور توسعه گردشگري ياد كرد. بر همين اساس برداشتن موانع و مشكلات آن آينده اي روشن را براي نوش آباد ترسيم مي كند. در حال حاضر يكي از خطرات اصلي كه شهر زيرزميني را تهديد مي كند ريزش فاضلاب شهري به داخل اين اثر ملي است به طوري كه حتي در سومين فصل كاوش براي باستان شناسان نيز مشكلات فراواني را ايجاد كرد و موجب توقف حفاري شد. كارشناسان معتقدند نشست فاضلاب به درون فضاها موجب افزايش رطوبت، آسيب ديدن ديوارهاي دالان ها و محلي براي رشد حيوانات و حشرات مختلف شده است.
  چه بايد كرد.‎/‎/
  براي حفاظت اين شهر زيرزميني حفر چاههايي با عمقي پائين تر از آن براي منازل مسكوني كه در مسير كاوش هستند از ضروري ترين كارها براي ادامه كاوش است.
  همچنين لازم است طرح مرمت اضطراري براي حفاظت شهر زيرزميني ازسوي كارشناسان خبره تهيه شود.
  به تازگي با پيگيري انجمن دوستداران، زميني از سوي شهرداري نوش آباد آزادسازي شده كه در خروجي شهر زيرزميني براي اسكان موقت گردشگر ساخته شود كه با اين منظور ورودي و خروجي جدا باشد تا از ترافيك در زيرزمين جلوگيري شود.
  جلوگيري از تردد ماشين هاي سنگين در مناطق كاوش اين ترددها موجب شكاف در سقف اوئي ها شده است و ادامه كاوش به طرحي جامع كه نياز اصلي اين شهر زيرزمين است نياز دارد.
  به گفته كارشناسان در ورودي هاي شهر زيرزميني، مخزن هاي آب انبار وجود دارد كه از اين فضا براي نشست موقت گردشگر به عنوان سالن انتظار استفاده مي شود كه لازم است مرمت شود و فنس و توري زير آجرها نصب شود كه چنانچه آجري از سقف جدا شد براي گردشگران خطري نداشته باشد.

 2. 7 کاربر از پست مفید SovRan سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  1CHAMPION آواتار ها
  وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : دروازه کویـر
  سن: 35
  نوشته ها : 7,425
  سپاس ها : 15,219
  سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
  یاد شده
  در 30 پست
  تگ شده
  در 953 تاپیک

  پاسخ : شهر زیرزمینی نوش آباد؛شاهکار ایرانیان باستان

  ممنون یحیی جان
  تاپیک خوب و پرمحتوائی بود و برام جذاب و لذت بخش بود
  شهرزیرزمینی نوش آباد رو من دیدم و وقتی واردش میشی خیلی حال و هوای عجیبی داره
  از خونه ما تا اونجا فقط 20 دقیقه راهه
  ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

 5. #3
  مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
  SovRan آواتار ها
  وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : همه جای ایران سرای من است
  نوشته ها : 1,337
  سپاس ها : 3,252
  سپاس شده 4,260 در 923 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 725 تاپیک

  پاسخ : شهر زیرزمینی نوش آباد؛شاهکار ایرانیان باستان

  علی میگم شما اونجایی تا حالا اقدامی برا محافظت از اینجا کردن؟؟؟
  من خوندم می گفتن داره بر اثر چاه ها و .... از بین میره متاسفانه

 6. #4
  1CHAMPION آواتار ها
  وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : دروازه کویـر
  سن: 35
  نوشته ها : 7,425
  سپاس ها : 15,219
  سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
  یاد شده
  در 30 پست
  تگ شده
  در 953 تاپیک

  پاسخ : شهر زیرزمینی نوش آباد؛شاهکار ایرانیان باستان

  نقل قول نوشته اصلی توسط .:Αριοβαρζάνης:. نمایش پست ها
  علی میگم شما اونجایی تا حالا اقدامی برا محافظت از اینجا کردن؟؟؟
  من خوندم می گفتن داره بر اثر چاه ها و .... از بین میره متاسفانه
  البته من زیاد پیگیر این قضایا نبودم و فقط یکبار رفتم
  متاسفانه بهش زیاد نمیرسن و اینی که میگی دیر یا زود براش اتفاق میوفته
  البته یه کم بهش رسیدن ولی...
  ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •