مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"

نمایش نتایج نظرسنجی: نظر شما در مورد مجموعه باغ مظفر ؟

رأی دهندگان
11. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • عالی بود

  2 18.18%
 • متوسط بود

  6 54.55%
 • ضعیف بود

  3 27.27%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"

 1. #1
  1CHAMPION آواتار ها
  وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : دروازه کویـر
  سن: 35
  نوشته ها : 7,425
  سپاس ها : 15,219
  سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
  یاد شده
  در 30 پست
  تگ شده
  در 953 تاپیک

  بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"  بررسی سریال باغ مظفر


  بيش از يک دهه است که مديري سردمدار برنامه هاي طنز تلويزيوني است و در اين سال ها فراز و نشيب بسيار داشته است اما در حالي که گروه هاي طنز بسياري به تلويزيون آمده اند و کارشان گرفته نگرفته نتوانستند همگام با سليقه مخاطب پيش بيايند مهران مديري هميشه توانسته رگ خواب مخاطبش را به دست داشته باشد.
  او اگرچه چندبار به خاطر ساخت برنامه هاي ضعيف از خودش فاصله گرفت اما غالباً خيلي زود متوجه نقص کار خود شده و با مجموعه يي قوي خاطره کار ضعيفش را از ذهن تماشاگر پاک کرده است.
  باغ مظفر را اما مي توان يکي از بهترين آثار مهران مديري دانست. اين کارگردان باتجربه در مجموعه هر شبه اخيرش(باغ مظفر) يک سروگردن بهتر از کارهاي قبلي اش نشان داد.
  به دلايل متعدد «باغ مظفر» بهترين تجربه مديري و دار و دسته اش است.
  در زير به صورت اجمالي به اين دلايل مي پردازيم.
  نوآوري در قصه

  پس از تجربه موفق «پاورچين» و سريال نسبتاً ناموفق «نقطه چين»، «شب هاي برره» اين گمان را تقويت کرد که شايد گروه نويسندگي مديري به سرپرستي پيمان قاسم خاني به تکرار رسيده اند و توان خلق قصه جديدي را ندارند.
  فاصله کوتاهي که از نظر زمان پخش بين سريال هاي اين گروه وجود داشت سبب مي شد امکان بازيابي ذهني و بروز خلاقيت به حداقل برسد.
  اما در مجموعه «باغ مظفر» گروه نويسندگي سوژه بکري را انتخاب کردند. آنها بالاخره «برره» را کنار گذاشتند و اين بار دوره زماني رئاليستي تري را انتخاب کردند.
  اگرچه «باغ مظفر» سرشار از تناقضات زماني است (که به آن خواهيم پرداخت) انتخاب دوره قاجار وجه فرهنگي کار را بيشتر کرده است. دوره قاجار از يکسو دست نويسندگان را براي انتقاد باز گذاشته و از سوي ديگر خصوصيات اخلاقي شاهان و خان ها در دوره قاجار چنان بوده که قابليت به طنز کشيدن دارند.
  از نظر ساختاري نيز قصه «باغ مظفر» با کارهاي قبلي متفاوت است. معمولاً در کارهاي مديري در چند قسمت اول شخصيت ها معرفي مي شدند و بعد در هر قسمت براي آنها اتفاقاتي مي افتد که قصه مخصوص به همان قسمت را خلق مي کند. اما در «باغ مظفر» قصه به صورت سريالي و نه مجموعه يي دنبال مي شود. يعني سرنوشت «مظفرخان»، خان قلهک و پسرعمويش «منصور» و باغي که آنها دارند در تمام قسمت ها سوژه اصلي سريال است.
  نکته ديگر فاصله گرفتن از تکيه کلام هاي مرسوم برنامه هاي طنز است. با توجه به اينکه قصه در دوره قاجار مي گذرد سعي شده که فاصله گذاري بين دوره قاجار و فضاي امروزي ايجاد طنز کند.
  تماشاي چهره مهران مديري در نقش «مظفرخان» که همچون شاهان قاجار تمام حرف هايش را در صيغه جمع بيان مي کند به اندازه کافي خنده آور است.
  در سريال «باغ مظفر» شخصيت ها داراي بار تاريخي هر چند طنزآميز هستند. قراردادن باغي متعلق به دوره قاجار در تهران امروزي پارادوکسي است که توانسته پتانسيل مناسبي براي شکل گيري قصه يي طنز باشد.
  اما اين تناقض سبب نشده به جايگاه تاريخي تيپ هاي مورد استفاده شده خدشه يي وارد شود. «حيف نان» و «پسته» نمونه بسيار خوبي از تيپ نوکران دوره قاجار هستند.
  تماشاي موقعيت کميک «حيف نان» کمک زيادي به درک شرايط تاريخي دوره قاجار توسط تماشاگر مي کند.
  هر چه از قسمت هاي ابتدايي سريال گذشت روابطي که در زمان معنا مي يابند بر روابط دوران تجربي مي چربید و اين شايد نيازي بود که مخاطب بر گروه سازنده تحميل کرد.  بداعت در کارگرداني و اجرا

  يکي از دلايل شهرت مهران مديري به خاطر خط شکني هاي او در کارگرداني تلويزيوني است.
  او با تکيه بر «فاصله گذاري» منحصر به فردش توانست مخاطب را هم در بازي شريک کند.
  هنوز هم خيلي ها وقتي نام مديري را به زبان مي آورند به طور ناخودآگاه سعي مي کنند همچون او، به دوربين خيالي زل بزنند.
  اين نوع کار به امضاي مهران مديري تبديل شد. اما شکل جديدي از فاصله گذاري در «باغ مظفر» ديده مي شود که اين کار مديري را برجسته تر از کارهاي قبلي اش کرده است.
  مديري اول به عنوان راوي در تصوير تلويزيون ظاهر مي شود تا با اين نوع کلاسيک قصه گويي به ايجاد فضايي تاريخي کمک کند. اما حضور ناگهاني يکي از شخصيت هاي سريال در کنار راوي و حتي گفت وگويي که بين شخصيت ها و راوي انجام مي شود موقعيت طنز آميزي ايجاد مي کند.
  اما نکته يي که شايد چندان به چشم نيايد اما خودکار بديعي به نظر مي رسد، پخش پشت صحنه و برداشت هاي کنار گذاشته شده در انتهاي هر قسمت است. به نظر من اين صحنه ها تکميل کننده فاصله گذاري جديدي است که مديري در اين کارش ايجاد کرده است. اگرچه در سريال هاي قبلي مديري هم پشت صحنه ها در پايان هر قسمت پخش مي شد اما يقيناً چنين کارکردي نداشت.
  استفاده از اشکال مختلف فاصله گذاري در «باغ مظفر» اين تکنيک را به محور اجراي کار تبديل کرده است.
  شخصيت پردازي

  خيلي ها از شخصيت روزنامه نگار سريال «شب هاي برره» به عنوان نقطه قوت سريال نام برده اند اما به چشم آمدن شخصيت کيومرث صرفاً به خاطر خصوصيات سلب شده از شخصيت هاي ديگر بود. در حالي که در «باغ مظفر» شخصيت ها داراي هويت هستند. هويتي که ريشه اجتماعي تاريخي عميقي دارد. «مظفرخان» از نوادگان خان هاي دوران قاجار بي خيال تغييرات سياسي، اجتماعي و فرهنگي همچنان مي خواهد خاني باقي بماند که بر رعيت حکمراني کند.
  تهران اگر نشد مظفر مي خواهد لااقل در خانه اش «خان» باقي بماند.
  کامران خان زاده يي است که در شرايط جديد زندگي حل شده و قواعد زندگي پس از قاجار را پذيرفته است. او نه تنها علاقه يي به سنت هاي خانوادگي ندارد که اين رسوم را مانعي بر سر زندگي خودش مي داند.
  «فروغ» به خوبي نقش تاريخي زنان را در خاندان قاجار نشان مي دهد. نمي دانم چرا نفوذ «فروغ» بر مظفر مرا به شدت به ياد نفوذ مادر ناصرالدين شاه بر او و سرنوشت اميرکبير مي اندازد. به طور کل شخصيت پردازي و تطبيق شان با خط سير داستاني يکي از نکات قوت سريال «باغ مظفر» به شمار مي رود.
  قطع ناگهاني پخش «شب هاي برره» پس از ماه محرم چند سال قبل ، کنجکاوي درباره کار جديد مهران مديري را بيشتر کرد. با توجه به اينکه در شب هاي زمستان، تلويزيون ميزبانان بيشتري دارد، قوت نسبي «باغ مظفر» کافي بود تا اين سريال به پربيننده ترين برنامه تلويزيون تبديل شود.
  از قضا مهران مديري و دوستانش قدر اين فرصت را دانسته اند و با کار کردن بر شخصيت هاي جذاب سريال يعني «منصور» و «حيف نان» توجه مخاطب را بيش از قبل جذب کرده اند.
  «باغ مظفر» هم نظر کساني را که پاي ثابت برنامه هاي خنده دار تلويزيون هستند جلب کرده و هم آن دسته از متفاوت انديش هايي (اگر نگوييم روشنفکر) را پاي تلويزيون کشانده است که دائماً تلويزيون را به خاطر کيفيت پايين آثارش زير سوال مي برند.


  بازیگران سریال باغ مظفر


  «مهران مدیری» به همراه «محمدرضا هدایتی»، «سیامک انصاری»، «نصرالله رادش»، «نادر سلیمانی»، «هادی کاظمی»، «سعید پیردوست»، «سحر جعفری جوزانی»، «شقایق دهقان»، «الیکا عبدالرزاقی»، «علی لک پوریان»، «ساعد هدایتی»، «محمد جواد عزتی» و «رضا شفیعی جم» در باغ مظفر به ایفای نقش پرداختند.

  معرفی سریال باغ مظفر

  سریال «باغ مظفر» به کارگردانی مهران مدیری پس از مجموعه‌ی طنز «شب‌های برره» ساخته ‌شد و از اوایل آذرماه ۸۵ کلید خورد و پیش تولید این سریال دو ماه به طول انجامید.
  این سریال از شبکه سه سیما پخش شد. در سریال «باغ مظفر» مهران مدیری و محمدرضا هدایتی نقش دو خان قدیم ایرانی را بازی می‌کنند که هر دو در باغی که ایوان آن توسط نردهای آهنی از هم جدا شده است، زندگی می‌کنند این دو در حالی در زندگی مدرن امروز ادامه حیات می‌دهند که هم‌چنان فکر و شیوه‌ی زنگی شان متعلق به گذشته است.

  مدیری این بار درباغ مظفر، عادت‌های دیروز را که با احوالات امروز همگون نشده در قالب دو خانواده که بازماندهٔ دورهٔ قجرها هستند دستمایهٔ کار قرار داد. دو خان در یک باغ با هم زندگی می‌کنند و دیواری، آن‌ها را از هم جدا ساخته. وصلتی صورت می‌گیرد و آدم‌های جدیدی وارد این باغ می‌شوند که برخلاف میل صاحبان آن، جور دیگری رفتار می‌کنند. تناقض رفتاری اهالی باغ و آدم‌های تازه وارد، فضای غالب طنز باغ مظفر را تشکیل می‌دهد.

  خانه‌های هر دوی این شخصیت‌ها با تلفیقی از وسایل قدیمی و جدید چیده شده و لباس‌هایشان به دوره‌ای برمی‌گردد که به گفته‌ی آوا سلطانی عربشاهی (طراح لباس سریال باغ مظفر) تداعی‌کننده‌ی مقطع تاریخی یا قومیتی خاص نباشد. مهران مدیری در نقش مظفرخان دو فرزند دارد که نقش آن‌ها را سیامک انصاری و سحر جعفری جوزانی بازی می‌کنند. دختر مظفر خان به تبعیت از پدرش زندگی کاملا سنتی دارد و اما کامران پسر مظفر خان که در اداره‌ای امروزی مشغول به کار است طرز فکری کاملا متفاوت دارد و این تفکر حتی در دکوری که به عنوان اتاق وی طراحی شده نیز نمود دارد. داستان سریال «باغ مظفر» در اداره‌ای که کامران در آن مشغول کار است شروع می‌شود و سپس به خانه‌ی خان‌های مظفر زرگنده کشیده خواهد شد.

  نادر سلیمانی که پس از مدت‌ها در این سریال مجددا با مهران مدیری همکاری دارد نقش رییس شرکت را بازی می‌کند و شقایق دهقان در نقش دختر وی ظاهر شده است که بعدها ارتباط نزدیکتری با خانواده مظفر زرگنده پیدا خواهد کرد. در خانه‌ی دیگر منصور خان مظفر زرگنده (محمدرضا هدایتی) به همراه کلفتش تنها زندگی می‌کند و زن و فرزندی ندارد. او نیز همانند مظفر خان زندگی کاملا سنتی را پیش گرفته است.

  سرپرستی نویسندگان مجموعه روتین «باغ مظفر» را همانند کارهای اخیر مهران مدیری، پیمان قاسم خانی برعهده دارد و به همراه مهراب قاسم خانی‏، امیر مهدی ژوله‏ خشایار الوند و حمید برزگر نگارش متن‌های این سریال را در قالب ۴۵ قسمت انجام می‌دهند.
  بر این اساس مهراب قاسم خانی تفاوت عمده باغ مظفر با کارهای قبلی مهران مدیری را برخورداری از داستانی دنباله‌دار دانست که سریال را از حالت اییزودیک خارج می‌کند.

  دکورهای سریال «باغ مظفر» را می‌توان به چهار بخش اصلی خلاصه کرد: خانه مظفر خان‏، منصور خان، محوطه باغ و اداره.

  به نظر من و اکثر مردم،باغ مظفر جزو بهترین کارهای طنز مهران مدیری بوده و هست ، البته این مجموعه منتقدانی هم داشت.

  منابع: روزنامه اعتماد ، ویکی پدیا ، سایت نوین تک و البته خودم

  در نظرسنجی تاپیک حتما شرکت کنید

  با تشکر مدیر بخش سریالهای ایرانی
  ویرایش توسط 1CHAMPION : 04-10-2011 در ساعت 15:10 دلیل: ذکر منبع
  ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

 2. 7 کاربر از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  Nader J آواتار ها
  وضعیت : Nader J آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  محل سکونت : مشهد
  نوشته ها : 407
  سپاس ها : 1,318
  سپاس شده 1,103 در 413 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 160 تاپیک

  پاسخ : بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"

  من به متوسط رای دادم....چون این سریال جدا از بحث طنز بیشتر جنبه تبلیعاتی داشت.... از همه چی از ماکارونی گرفته تا قیمت بنزین

 5. کاربر روبرو از پست مفید Nader J سپاس کرده است .


 6. #3
  Mr Shinoda آواتار ها
  وضعیت : Mr Shinoda آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2011
  محل سکونت : ایــــــ فعلا ــــران
  نوشته ها : 963
  سپاس ها : 2,103
  سپاس شده 1,489 در 567 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 748 تاپیک

  پاسخ : بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"

  جنبه طنزش خیلی خوب بود

  ولی همونطور که نادر گفت خیلی به مسائل حاشیه ای پرداخته شده بود !

  متوسط دادم من هم

  در دنیا هیچ بن بستی نیست ،
  یا راهی‌ خواهم یافت ، یا راهی‌ خواهم ساخت !


 7. #4
  SEYED AMIR آواتار ها
  وضعیت : SEYED AMIR آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  محل سکونت : ......
  نوشته ها : 1,732
  سپاس ها : 2,628
  سپاس شده 2,279 در 865 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 494 تاپیک

  پاسخ : بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"

  نقل قول نوشته اصلی توسط Nader J نمایش پست ها
  من به متوسط رای دادم....چون این سریال جدا از بحث طنز بیشتر جنبه تبلیعاتی داشت.... از همه چی از ماکارونی گرفته تا قیمت بنزین
  ایوول خوب یادته ها نادر ...
  راست میگی دیگه خیلی مسخره بازی می کردن ....
  اون نون بده بابا ش خیلی جالب بود ..
  در کل بنظرم متوسط بود ....بد نبود


 8. #5
  .:SaMi:. آواتار ها
  وضعیت : .:SaMi:. آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : بروجرد
  سن: 27
  نوشته ها : 315
  سپاس ها : 1,177
  سپاس شده 687 در 218 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 521 تاپیک

  پاسخ : بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"

  منم باغ مظفر رو یک کار متوسط و معمولی میدونم که با وجود داشتن جذابیت های خاص خودش در حد و اندازه ی مهران مدیری و بخصوص برره ظاهر نشد


 9. #6
  .:Reza:. آواتار ها
  وضعیت : .:Reza:. آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Feb 2012
  محل سکونت : بازم ب تو چ ؟! |:
  سن: 25
  نوشته ها : 436
  سپاس ها : 2,499
  سپاس شده 741 در 294 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 245 تاپیک

  پاسخ : بررسی و معرفی سریال "باغ مظفر"

  سریال زیاد جالبی نبود ولی میشد تحملش کرد مخصوصا اون جایی که نصرالله رادش اسلموشت اجرا میکرد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 01-20-2017, 23:24
 2. پاسخ ها: 101
  آخرين نوشته: 10-17-2014, 23:28
 3. معرفی و بحث و گفتگو در مورد سریال "haven"
  توسط SIGMA در انجمن ژانـــر تخيلي و ماورائي
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 11-26-2012, 22:55
 4. معرفی و بحث و تبادل نظر در مود سریال "FireFly"
  توسط SIGMA در انجمن ژانـــر تخيلي و ماورائي
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 10-15-2011, 18:23
 5. معرفی و بحث و تبادل نظر در مورد سریال "Stingers"
  توسط 1CHAMPION در انجمن ژانر پليسي و جنائي
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 03-03-2011, 11:41

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •