مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 32

موضوع: بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  حمله نادر به افغانستان

  افغانستان در قرن هجدهم برای دنیای آن زمان کشور نه چندان شناخته شده ای نبود اما همین کشور گمنام و کم جمعیت در اوایل این قرن قدرت مرکزی ایران را جدا به خطر انداخت و بسیاری از شهرهای مهم ایران را متصرف شد.


  محاصره قندهار

  نادر شاه افشار پس از آنکه در شمال، غرب و جنوب ایران بسیاری از قدرت های خارجی و داخلی را از میان برداشت، به دنبال در هم کوبیدن آخرین باقی مانده های افاغنه از جمله مبارزه با حسین، برادر محمود افغان، رفت. سپاه عظیم نادر در سال 1737م. به نزدیکی قندهار رسید. حسین افغان که مبارزه با سپاه 80 هزار نفری نادر را ناممکن می دید به سرعت عقب نشینی کرده و در شهر به دفاع برخاست. قندهار دارای حصارهای بلند بود و مردم افغان با داشتن آذوقه کافی آماده دفاع از شهر بودند. نادر نیز پی بردبدون یک توپخانه قوی قادر به فتح شهر نیست بنابراین در اطراف شهر برج و باروهای متعدد به طول 40 کیلومتر احداث کرد و هزاران سرباز ایرانی با تفنگ های سرپر هرگونه حرکتی را تحت نظر داشتند.
  این حرکت آغاز یکی از طولانی ترین محاصره های تاریخ بود. قندهار یک سال در محاصره کامل مقاومت نمود و سرسختی افغان ها مانع سقوط شهر شد تا آنکه در 1738م. حوصله نادر به سر آمد و دستور حمله به شهر را با تمام قوا داد. حمله سخت ایرانیان به تپه ها و برج های اطراف قندهار سبب شد تا استحکامات اصلی شهر مورد تهدید قرار گیرد. سپس نادر دستور داد که توپ های بزرگ را به بالای چند برج بکشند تا از فاصله نزدیک تر بتوانند برج و باروی اصلی شهر را خراب سازند. شدت مقاومت افغان ها سبب شد تا ایرانیان با زحمت فراوان توپ ها را بر برج های فرعی سوار کنند. در این زمان بختیاری ها که سال قبل مغلوب نادر شده بودند اما اکنون وفادارترین نیروهای او محسوب می شدند موفق به گرفتن برج اصلی شهر شدند و مقاومت یک ساله افغان ها در اثر پایداری سربازان ایرانی و قدرت عمل نادر ظرف چند روز شکسته شد. شهر به سرعت سقوط کرد و نادر بر خلاف سنت آن زمان شهر فتح شده را غارت نکرد و تنها حسین غلجایی را در مازندران زندانی کرد.


  فتح بلخ

  رضاقلی فرزند نادر نیز هم زمان با این عملیات با 12 هزار سرباز حمله به بلخ را اغاز کرد. حرکت سریع وی سبب شد تا شهر ظرف سه روز سقوط کند اما فرزند نادر نیز که در فتح و فتوحات دست کمی از پدر نداشت به این بسنده نکرد و بلافاصله قصد بخارا کرد. وی با عبور از رود جیحون یک سپاه 40 هزار نفری ازبک را شکست داد و عملا قدرت دفاعی امیر بخارا را از بین برد و اگر دستور نادر برای توقف و عدم پیشروی نبود بی شک شهرهای سمرقند، مرو و بخارا فتح شدنی بود. البته نادر چون فکر فتح هند را داشت در این زمان ترجیح می داد که خود را با ازبک ها، ترکمن ها و قزاق ها که همگی اقوام جنگجو و خطرناکی بودند درگیر نکند.


  نتیجه فتح افغانستان

  فتح افغانستان اگرچه در دنیای آن زمان چندان مورد توجه واقع نشد اما اتفاق مهمی از نظر انگلیس ها و روس ها بود و پیروزی سریع و کم تلفات ایران در این نبردها سبب شد تا قرن ها انگلستان به خاطر ترس از ورود ایران به هند، سیاست تضعیف ایران را جلو ببرد. قندهار در جنوب و بلخ در شمال افغانستان هر دو شهرهای تسخیر ناپذیری به حساب می آمدند. در 1842م. انگلیسی ها یک لشکر کامل خود را در این کشور تا آخرین نفر به کشتن دادند و در 1880م. مجددا انگلیس ها طعم سرسختی افغان ها را در نبرد چشیدند. یک قرن بعد روس ها نیز نتوانستند از حمله به افغانستان وسودی ببرند و می توان به جرأت گفت تنها فاتح افغانستان در تاریخ 3 هزار ساله این منطقه تنها نادر بوده است. فتح افغانستان (به ویژه قندهار) مقدمه حمله به هند بود و از این نظر قدرت های اروپایی نگران نزدیک شدن یک نیروی زمینی بزرگ به منافع خود در آسیای جنوبی بودند. نکته دیگر اینکه نادر و رضاقلی در جنگ های افغانستان چنان ضربه ای به افغان ها زدند که برای همیشه خطر از جانب آنها برای ایران منتفی شد.
  فتح دهلی توسط نادر

  نبرد کرنال

  یکی از زرین ترین برگ های فتوحات نادر پیروزی بر سپاهیان هندی بود. هندوستان در 1707م. امپراتوری بزرگ و قدرتمندی بود که از نظر ثروت و جمعیت رقیبی در منطقه نداشت. در 1719م. با روی کار آمدن محمد شاه (رقیب نادر) شمارش معکوس برای سقوط این امپراتوی آغاز شد. اشتباه احمقانه اش پناه دادن به فراریان قندهار و کشتن قاصد نادر بود. مشاوران اوهرگز تصور نمی کردند که سربازان نادر بتوانند افغانستان را کامل فتح کرده و قصد دهلی کنند اما مقدور چنین بود که هندوستان ضربه اول را در قرون جدید از همسایه غربی خود بخورد.


  فتح کابل

  نادر برای آنکه گرفتار کوه های جنوب افغانستان (پاکستان امروزی) نشود هزار کیلومتر راه خود را دور کرده و خود را به کابل در شمال رساند. کابل سر راه تنگه خیبر و تنها راه ورود به افغانستان بود. این بار نادر خود را با سر سخت ترین قبایل افغان طرف دید. وی تنها پس از آنکه توانست کابل را بگیرد جان گرفت چرا که پول و آذوقه او رو به اتمام بود اما نبردهای پراکنده و خسته کننده تنگه خیبر عملیات نظامی او را ماه ها با مشکل مواجه کرد.
  محمد شاه و اطرافیانش در دهلی گمان می بردند نادر از سند عبور نمی کند. فتح پیشاور و عبور از سند آنقدر ناگهانی صورت گرفت که هند نتوانست از ثروت و جمعیت خود برای جلوگیری از نزدیک شدن نادر استفاده کند.
  اکنون نادر در 100 کیلومتری دهلی در دشت کرنال بود. ورود صاعقه آسای نادر، محمد شاه متوحش را وادار کرد که ورود او را به شبه قاره هند باور کند و با سپاهی بزرگ به نبرد با او بیاید. اشتباه بزرگ بعدی محمدشاه که باعث شد دودمانش بر باد رود این بود که به جای آنکه از سپاه بزرگ خود برای حمله پیشگیرانه به نادر استفاده کند به انتظار حمله نادر نشست حال آنکه سپاه هند به گفته مورخانی چون اقبال، دارای 300 هزار سرباز و 20 هزار فیل بود و سعادت خان، سردار هندی، پس از آنکه پادشاه حرف او را برای هجوم گوش نداد با 30 هزار نیرو از از سایر نیروها جدا می شود و به جنگ نادر می رود اما برتری نیروی نادر و سرعت سواران ایرانی، شجاع ترین سربازان هندی را به خاک می اندازد و خود وی نیز اسیر نادر می شود.
  نادر پس از اینکه در می یابد که غلبه بر ارتش بی شمار هند تنها با کمک تاکتیک نیسر است بنابراین با استفاده از تجربیات نبردهای غربی خود بهترین استفاده را از تفنگچیان می برد. تفنگداران ایرانی نیز با تشکیل صفوف منظم از فاصله دور نیروهای هندی را که در پناه فیل ها به جلو می آمدند هدف گرفته و چون از سربازان کماندار هندی کاری ساخته نبود هزاران سرباز هندی قبل از رسیدن به سپاه ایران از پای درآمدند.
  اما وحشت فیل ها ضربه اصلی را به سپاه هند می زند چرا که صدای گلوله و سوزش اثر آن، فیل ها را وحشت زده و موجب مرگ سربازان هندی را فراهم می کند.
  اقبال می گوید: «کشته های هند 20 هزار نفر و با کشته های سپاه نادر که تنها 42 نفر بود، اصلا قابل مقایسه نبود که چرا هندی ها با کمان می جنگیدند و ایرانی ها با تفنگ.
  اما سرعت عمل نادر و اغتشاش در اردوی هند مانع شد که هندی ها حتی بتوانند از صدها عراده توپ خود استفاده کنند. شکست کرنال عملا دهلی را در برابر سپاه عظیم نادر بلادفاع رها کرد.»


  درخواست شاه هند از نادر

  محمد شاه برای آنکه مانع انهدام شهر بزرگ و آباد دهلی شود، نظام الملک، معتمدترین رجال خود، را به نزد نادر می فرستد و نادر متقاعد می شود که در ازای مرخص شدن کلیه سربازان هندی و دریافت غرامت با صلح و دوستی وارد دهلی شود. محمدشاه نیز از نادر و سربازانش به خوبی پذیرایی می کند و بسیاری از جواهرات از جمله تخت طاووس معروف را به وی هدیه می کند. اگرچه نادر به سربازان خود دستور اکید برای خودداری از غارت داد اما بروز یک شورش و مرگ چند صد سرباز ایرانی سبب شد تا این لشکرکشی عاقبت خوشی نداشته باشد. سربازان ایرانی به دستور نادر برای خواباندن شورش 20 هزار نفر کشتند و بخش بزرگی از شهر نیز در این میان از بین رفت اما در نهایت نادر شاه پس از گرفتن هدایای فراوان دهلی را رها کرده و دوباره این شهر را به هندی ها بازگرداند.


  نتیجه کرنال

  فتح هند انعکاسی گسترده در جهان یافت چرا که این کشور از نظر هلندی ها، پرتغالی ها، چینی ها و انگلیسی ها مهم و ارزشمند بود و حتی روس ها نیز آرزوی نزدیک شدن به آن را داشتند. نبرد کرنال در 1738 م. قدرت رزمی ایرانیان را در آسیای مرکزی دو برابر کرد و شاهد آن نیز، فتح سریع بخارا، خیوه و رود سند بود و عملا نادر راهزنان و خان های متجاوز ترکمن و ازبک را نیز سر جایشان نشاند چرا که ثروت او اکنون به اندازه ای بود که می توانست هر ارتش مزدوری را که بخواهد تأسیس کند.
  البته از طرف دیگر می توان فتح هند را نکته ای منفی برای ایران دانست چون که سیاست انگلستان در سراسر سال های قرن نوزدهم را این تفکر شکل داده بود که ایران باید ضعیف بماند چرا که ایران قوی می تواند ظرف چند سال افغانستان و هند را هم زمان در هم بکوبد.  منبع: صد جنگ بزرگ تاریخ... علی غفوری
  ادامه دارد...
 2. 10 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  ADoLF آواتار ها
  وضعیت : ADoLF آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,539
  سپاس ها : 3,447
  سپاس شده 2,143 در 951 پست
  یاد شده
  در 5 پست
  تگ شده
  در 486 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  بسیار بسیار جالب بود پرنیان جان
  مرسی
  در همه جنگ ها باید این رو قبول کرد که آیا دشمن هم به اندازه تو جوانمرد است ؟!
  مثلا همین ترک دهلی واقعا کار عاقلانه ای بود ؟
  شاید جوانمردانه بود ولی به صرفه نبود ...
  یاد تصمیم هیتلر افتادم که به جای حمله به اروپا از جمله انگلیس ، رو به سوی روسیه کرد .

  آنان که میفهمند عذاب میکشند
  و آنان که نمیفهمند عذاب میدهند


 5. #3
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  اتفاق من برعکس، به این فکر فرو رفتم که در جنگها همیشه طرفهای درگیر جنگ خود را محق میدانند وگرنه چه فرقی بین نادر که به هند حمله کرد با چنگیز که به ایران حمله کرد بود؟
  چرا ما نادر را بزرگ و شجاع میدانیم و چنگیز را خونریز و وحشی؟!!!


  دوباره خواهيم روييد...
 6. #4
  ADoLF آواتار ها
  وضعیت : ADoLF آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,539
  سپاس ها : 3,447
  سپاس شده 2,143 در 951 پست
  یاد شده
  در 5 پست
  تگ شده
  در 486 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  ما مثلا چنگیز رو خونریز وو حشی میدونیم ، در حالی که مغول ها او را میپرستیدند.
  ولی خوب بین چنگیز و نادر این تفاوت وجود داره که نادر به چند غنیمت و کمی آسیب رسادن غیر عمدی به شهر اکتفا کرد ...
  ولی آیا چنگیز هم همینطور بود ؟

  آنان که میفهمند عذاب میکشند
  و آنان که نمیفهمند عذاب میدهند


 7. #5
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  نقل قول نوشته اصلی توسط ADoLF نمایش پست ها
  ما مثلا چنگیز رو خونریز وو حشی میدونیم ، در حالی که مغول ها او را میپرستیدند.
  ولی خوب بین چنگیز و نادر این تفاوت وجود داره که نادر به چند غنیمت و کمی آسیب رسادن غیر عمدی به شهر اکتفا کرد ...
  ولی آیا چنگیز هم همینطور بود ؟
  این چیزیه که تاریخ نویسای ما نوشتن. آیا واقعا نادر فقط به چند شهر اون هم به طور غیر عمد آسیب رسوند؟ از خشونت نادر اطلاعی نداریم؟ کسی که فرزند خودش رو کور میکنه نمیتونه چنان مرد مهربان و رئوفی باشه. در مورد کوروش که صحبت نمیکنیم سهیل جان. نادر مرد خشن و بیرحمی بود. میگویند بعد از جنگهاش اینقدر انسان کشته بوده که از شدت خون خشک شده شمشیر به دستهاش میچسبیده و مجبور بوده ساعتها دستهاشو با آب گرم بشوره تا از شمشیر جدا بشه.
  ویرایش توسط RASHNO : 04-15-2011 در ساعت 18:49


  دوباره خواهيم روييد...
 8. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .


 9. #6
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  ممنون پرنیان جان

  چه بحث خوبی اینجا شکل گرفته
  من با مهناز خانم واقعا موافقم ، نادر هم مرد بی رحم و قدرت طلب و طماعی بود
  دیگه بالاتر از اون کاری که با فرزندش کرد هم داریم ؟؟ سهیل واقعا فکر می کنی نادر قانع بود به این مواردی که گفتی ؟
  کسی که از جان فرزند خودش باکی نداره ، به مردمش رحم می کنه ؟

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


 10. #7
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  وقتی به قتل عام مردم دهلی نگاه کنید متوجه میشید که نادر فرق زیادی با چنگیر و تیمور نداره ...منتها ما همیشه خودمون رو طرف خوب میدونیم.
  ویرایش توسط FFKIA : 04-15-2011 در ساعت 19:11
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 11. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .


 12. #8
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
  وقتی به قتل عام مردم دهنلی نگاه کنید متوجه میشید که نادر فرق زیادی با چنگیر و تیمور نداره ...منتها ما همیشه خوذمون رو طرف خوب میدونیم.
  در یکی از فیلمها جمله زیبایی شنیدم. یکی از سربازان در فیلم گفت اگر خدا با ماست پس کی با اوناست؟!!!


  دوباره خواهيم روييد...
 13. #9
  amir13* آواتار ها
  وضعیت : amir13* آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2011
  محل سکونت : فعلا خونه بابام
  نوشته ها : 56
  سپاس ها : 112
  سپاس شده 169 در 76 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 54 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  نقل قول نوشته اصلی توسط MISS SAYTA نمایش پست ها
  ممنون پرنیان جان

  چه بحث خوبی اینجا شکل گرفته
  من با مهناز خانم واقعا موافقم ، نادر هم مرد بی رحم و قدرت طلب و طماعی بود
  دیگه بالاتر از اون کاری که با فرزندش کرد هم داریم ؟؟ سهیل واقعا فکر می کنی نادر قانع بود به این مواردی که گفتی ؟
  کسی که از جان فرزند خودش باکی نداره ، به مردمش رحم می کنه ؟
  نه نازنين خانم تو اون دوران اگه بيرحم نبودي بايد ميرفتي لا جرز ديوار
  اون كاري هم كه نادر با پسرش كرد بر اثر جنونش بعد از اون بيماري سخت بود
  به نظر من نادر سر لوحه ي يك پادشاه پارسه
  فكر كردي كوروش و داريوش جنگ نكردن كه اون ايرانو داشتن
  written by13*

 14. #10
  Anti Trust آواتار ها
  وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2011
  محل سکونت : In Wonderland
  نوشته ها : 3,432
  سپاس ها : 8,366
  سپاس شده 7,934 در 2,131 پست
  یاد شده
  در 10 پست
  تگ شده
  در 952 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و هشتم)

  من کاملا با نظر سهیل موافقم....فقط خواستم بدونی تنها نیستی سهیل جون
  نادر شاه بخهاطر ما که فرزندان او هستیم دست به همچین کارهایی زد...واسه خاطر ایران بزرگ....چرا باید بگیم کارش وحشی گری بوده؟
  ما میگیم چنگیز وحشی بوده...قبول....ولی خود مغول ها چی؟اونها یه مجسمه بزرگ ازش درست کردند و میپرستندش....تمام مردان بزرگ تاریخ حداقل در کشور خودشنو ارزش بالایی داریند...چه بسا هرگز
  پادشاه و امپراطوری نظیر کوروش کبیر(ذوالقرنین) نخواهد امد که با تشکیل امپراطوری هخامنش و پایه گذاری ان و پیشروی مرز ایران به دیگر کشور ها و هر کشوری رو که فتح کرد همه رو مورد محبت خود قرار داد....فقط کوروش از این قائله مستثناست....وگرنه تمامیه پادشاهان دیگر....با جنگ و خون ریزی به هدف خودشون رسیدند....نادر شاه در یک چیز با کوروش مشترک بود...من حتی نادر شاه افشار رو از داریوش کبیر و خشایار شاه ارزشش رو بالاتر میدونم....چون تنها پادشاهیه که مثله کوروش....از صفر شروع کرد و ایران رو به قدرت اول در دنیا رسوند...داریوش....ادامه راه کوروش . خشایار هم همچنین...انها بزرگ بودند...ولی کشوری رو داشتند که قبلا شخصی به نام کوروش بزرگش کرده بود...انها تکمیلش کردند...نادر شاه هم همین طور.....ایران داشت از بین میرفت...
  نادر شاه هرج و مرج های داخل کشور رو اروم و مرز های ایران رو گسترش داد.....کسی که شبیه کوروش بود از نظر امپراطور تشکیل دادند....
  هر کسی واسه وطن خودش جون خودشم میده.....هر جنگی یه پیروزی و یه شکست داره......جنگ ها بخاطر هدف والا بوجود میان....من نادر شاه رو زیر سوال نمیبرم....هرگز. 15. 2 کاربر از پست مفید Anti Trust سپاس کرده اند .


صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •