سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh مسعود فراستی منتقدی از جنس باد - صفحه 2

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 37
نمایش شاخه ای10علاقمندی ها

موضوع: مسعود فراستی منتقدی از جنس باد

Eliya آواتار ها
    وضعیت : Eliya آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8
    سپاس شده 105 در 34 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

Icon1 مسعود فراستی منتقدی از جنس باد

حیطه نقد فیلم همواره بر پایه علاقه شخصی منتقد استوار بوده و هست و اصولاً منتقدین خواسته یا ناخواسته جهان بینی خود را در نوشتن نقد بکار می گیرند که عمل قابل تقبیحی نیست ، البته فقط تا آن زمان که از چرخه اعتدال خارج نشوند . نقد مثبت یک منتقد از یک فیلم زمانی به وقوع می رسد که منتقد ، دنیای فیلم و فیلمساز را با دنیای دلخواه خود یکسان و نزدیک به هم ببیند و طبیعی است که منتقد از فیلم مذکور تمجید نموده و به زوایای مثبت فیلم بپردازد و این عمل شاید به بارزتر شدن یک فیلم کمک شایانی بنماید .
    البته لازم به ذکر است علاقه شخصی یک منتقد و نوع سلیقه تصویری وی همه ابزار او برای تأئید یا رد یک فیلم نمی باشد بلکه منتقد موظف است که فیلم را با متر سینما بسنجد و در ترازوی دانسته های سینمایی خود به وزن آن رسیدگی کند . اصحاب سینما که با معیار تکنیکی و روایی یک فیلم آشنا هستند همگی بر سر نوع سینمای متعالی اتفاق نظر دارند ، در تعریف سینمای مؤلف تعارضی با دیگری نداشته و انواع ژانرهای سینمایی را محترم می دانند ، پس بحث بر سر کلیات در نمی گیرد بلکه اگر اختلاف نظری باشد تنها بر سر جزئیات یک فیلم صورت می گیرد .
    البته هر منتقدی با توجه به جهان بینی فردی ، سلیقه خویش را با یک فیلمساز نزدیکتر می داند و اصلاً بد نیست که قابلیت های فردی و دنیای شخصی فیلمساز مورد علاقه خود را واکابی نماید ، نمونه داخلی و خارجی این نوع منتقدان بسیارند ولی هیچگاه در این اسطوره سازی فراتر از واقعیات و بدیهیات سینمایی قدم نمی گذارند.
    اسطوره سازی در سینما از یک شخص و یا از یک فیلم فقط و فقط با متر و معیار سینما قابل اجراست و اگر غیر این باشد نه تنها نقد مذکور مردود است که منتقد صاحب نقد نیر منفور واقع می گردد .
    مسعود فراستی منتقدی است که از مجله سروش آغاز کرده و روزگاری چند در سوره معاون و همکار سید مرتضی آوینی بوده است . نوع نگاه فراستی به شدت متأثر از دیدگاه شهیدآوینی است . هرچند نگارنده روایت فتح آوینی را غیر قابل تکرار می دانم ولیکن وی را نه فلیمساز می پندارم و نه منتقد . نقدهای شهید آوینی در ارتباط با سینما و خاصه افراد مطرح در سینما همچون مخملباف و کیارستمی را بیشتر یک بیانیه صادره از جانب یک سپاهی تندرو می انگارم تا نظر یک منتقد ، و فراستی تحت تأثیر همین نگاه در حیطه نقد رشد کرده و از قضا امروز داری جایگاه در مبحث نقد می باشد . حب و بغض، احساسات درونی ، تأثیرات محیطی و همچنین توصیه های فردی بسیار در قلم و نقد فراستی دخالت دارد و این ادعا قابل اثبات است .
    در این چند سال اخیر هر بار فراستی در تلویزیون ، جلسات نقد و تحلیل سینمایی و یا در نشریات نقدی را عنوان نموده مرا به تعجب وا داشته است .
    چگونه است که مسعود فراستی فیلم هایی همچون درباره الی و آوازگنجشکها را بسیار ضعیف و فاقد اعتبار و کشش توصیف می کند و در مقابل اخراجی های 1 و 2 را لایق برترین جوایز سینمایی جهان می خواند .
    با کدام معیار به جز توصیه مسئولان تلویزیون که فراستی آلوده به انعام آنان شده است سریال خانه دوش (پخش: نوروز – شبکه اول ) که یکی از ضعیف ترین ساخته های سیروس مقدم می باشد را سریالی خوش قواره و خوش ساخت و داری فرم و محتوا می داند و در رسای تأثیر گذاری این سریال ، سخن می راند .
    آقای فراستی شما سینما را کجا یاد گرفتید که با سینمای متعارف و مرسوم ما تفاوت دارد . آیا تاختن شما به عباس کیارستمی که بدون شک پر آوزاه ترین فیلمساز شرق می باشد تمامی ندارد . از دید شما جشنواره کن و جشنواره خارجی دودره باز هستند و جشنواره های بی بو و خاصیت و به ظاهر ارزشی داخلی دارای استاندارهای جهانی می باشند؟
    فراستی که سالها پیش با نوشتن کتاب " هیچکاک همیشه استاد " به ضعم خوددر مقابل جریان روشنفکر سینمای ایران که تحت تأثیر کیشلوفسکی قرار داشت قد علم کرده بود اگر ذره ای به هیچکاک و سینمای او اعتقاد داشت حداقل فیلمهایی را که از آنها دفاع کرده است با ترازوی هیچکاک می سنجید و بعد نظر خود را ابراز می داشت . پر واضح است که کتاب مذکور را که حاصل دوران همکاری وی با شهید آوینی است بیشتر برای مطرح کردن نام خود به طبع رسانده است وگرنه حداقل یکبار هم که شده از آن کتاب به عنوان معیار سینما برای نقدهای خود استفاده می نمود
    ویرایش توسط PHOENIX : 08-01-2010 در ساعت 12:45
    FFKIA, .:Reza:., Backstreetboy و 1 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.

2. 11 کاربر از پست مفید Eliya سپاس کرده اند .

3. # ADS

ShahrAshoob آواتار ها
    وضعیت : ShahrAshoob آنلاین نیست.
    سپاس ها : 500
    سپاس شده 380 در 114 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 163 تاپیک

پاسخ : مسعود فراستی منتقدی از جنس باد

نقد این آقا رو درباره فیلم جدایی نادر از سیمین میشنیدم; به جز انتقاد و مخالفت محتوای دیگه ای نداشت!
    ویرایش توسط ShahrAshoob : 04-06-2011 در ساعت 01:36

5. # ADS

خنک آن قمار بازی که بباخت هر چه بودش // بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر
    Ali_Silent-Killer آواتار ها
    وضعیت : Ali_Silent-Killer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,933
    سپاس شده 2,375 در 654 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 732 تاپیک

در مورد فراستی باید بگم من ار روز اولی که برنامه 7 شروع شد بیننده اش بودم.در مورد گفته هاش در جلساتی که در برنامه هفت بود بنده بیش از 90% با حرف هاش و رویکردش موافقم شاید هم بیشتر. اما اینکه ایا این برخورد انتقادی یک برخورد فراگیر در مورد همه ی فیلم هاست یا فقط فیلم های سینمای ایران هنوز برام مشخص نیست چون نقدهایی در مورد فیلم های خارجی ازش ندیدم که بخوام در مورد شخصیت شناخت کاملی پیدا کنم اما خب نقدهاش و شخصیتش جالبه واسم و علاوه بر اینکه من فکر میکنم نقد های خوبی داره که تا اینجاش نظر شخصی هست فکر میکنم داستان فراتر از این حرف هاست و این ادعا رو میشه از بحث چند وقت پیشش در مقابل منتقد موافق جدایی نادر از سیمین که من اسمش رو یادم نمیاد و یا بحثش با منتقد موافق کیمیایی علی معلم که من شخصا" دوسش دارم هم فهمید که فراستی ادم پری هست و این هم واضحه که اگر حرف های فراستی فقط سلیقه ای بود و یا خارج از متر سینما و پارامترهای یک منتقد بود تا الان اونجا دووم نمی اورد و خیلی از افراد مقابلش به سکوت یا جملاتی که دوستمون هم اشاره کرد "مردم دوست داشتن(که خیلی جاها هم کاملا دروغه) نشون میده ایشون همچین خالی هم نیست" وادار نمیشدن.
    ای کاش جدایی نادر از سیمین یا جرم رو دیده بودم تا میتونستم بهتر صحبت کنم اما در مورد جدایی نادر از سیمین من نقدی که ازش شنیدم به نظر درست بود! نمیدونم! در مورد جرم و کیمیایی هم باز من فیلم رو ندیدم یعنی خیلی وقته که از کیمیایی نمیبینم که حداقل خاطرات خوب قیصر و گوزن ها و داش آکل از بین نره در مورد جرم هم حداقل تیزر هاش کوچکترین علاقه ای در من ایجاد نکرد که به سینما برم و البته ورژن دوبلش هم اضافه نکرد که هیچ کم هم کرد! در کل کیمیایی بعد بهروز تموم شد! البته حرف شب جشنواره ی فراستی هم این بود که کیمیایی داره واسه ارضاع کردن خودش فیلم میسازه و کلیشه شده اگه شما سرباز های جمعه و رییس رو ببنید متوجه میشید که بی راه هم نگفته!
    دراخر به نظرم نه خیلی فیلم های ایران جای تعریف داره که فراستی تو اون یک ربع وفت نقد برنامه 7 بخواد بگه نه لازم هست که بگه با این نقد ها شرایط اینه دیگه وای به حال اینکه بخوای تعریفم کنی ...
    و البته با نقد کردن و به خصوص قضاوت کردن ادمام موافق نیستم که حالا مثلا" بیایم بگیم بهش حال میدن که بگه این فیلم خوبه یا اون بده یا ...

7. 2 کاربر از پست مفید Ali_Silent-Killer سپاس کرده اند .

s.beckett آواتار ها
    وضعیت : s.beckett آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 8 در 6 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

جایی که مختصات نقد مشخص نیست،حضور منتقدی مثل فراستی که هیچ خود######ی ای نداره رو پس می زنه...اصولا نقد حوزه ای نیست که باعث بشه به ما بر بخوره،شاید آدم از یه فیلم احساس توهین بکنه که می کنه،ولی اینکه از نقد احساسِ توهین کنیم به این معنیِ که درکی از نقد نداریم

rezatravel آواتار ها
    وضعیت : rezatravel آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 3 در 2 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 24 تاپیک

برای من خیلی جالبه که می بینم فراستی که این همه ادعای باسواد بودن رو داره و حرف های قلمبه سلمبه می زنه ، معتقده که فیلم هایی مثل درباره ی الی و حتی جرم پایین تر از شرط اول و فیلمی مثل اخراجی ها هست . می تونیم خیلی راحت بگیم که فراستی همه ی فیلم ها رو می کوبه و کارگردان هاشونو ترور می کنه مگر یه سری از رفقاشو . این دیگه خیلی مشخصه . به نظر من ایشون اصلا صلاحیت ظاهر شدن در یک برنامه ای که از رسانه ی ملی پخش می شه رو نداره . از هر 10 نفر 9 نفر از ایشون ناراضی هستن .
    من فریدون جیرانی رو خیلی دوست دارم ولی تفاوت اساسی عادل فردوسی پور و جیرانی اینه که عادل موضعش کاملن مشخصه و برنامه اش هم شاید به جرات می تونم بگم که یکی از پربیننده ترین برنامه هاست . برنامه ی هفت اگه می خواد که بیننده هاش کم نشه باید از تفکرات مختلفی استفاده کنه و آقای جیرانی هم جناحشو مشخص کنه . یه بار آقای عرب نیا رو به برنامه اش دعوت می کنه و یه جورایی ازش حمایت می کنه ولی 10 دقیقه بعدش فراستی رو میاره فراستی هر چی از دهنش میاد بار آقای عرب نیا می کنه و موضع جیرانی هم همون موضع فراستی می شه . به نظر من این درست نیست که ما هر دم یه رنگ عوض کنیم .

علی اصغر بیات
    Don Corleone آواتار ها
    وضعیت : Don Corleone آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,778
    سپاس شده 2,940 در 843 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 849 تاپیک

یک چیزی در مورد منتقد را هرگز نباید فراموش کنیم و اون اینه که یک منتقد نمیاد در یک برنامه بشینه و از خوبی های فیلم ها بگه بلکه کار منتقد در آوردن نقاط ضعف یک فیلم هست و هر چه فیلم بیشتر نقطه ضعف داشته باشه معلومه که فیلم سطح پایین تری هست و در مورد جرم و درباره الی من فکر نمیکنم که فراستی چیز اشتباهی گفته باشد و ما نمیتونیم از روی سلیقه های شخصی مان دنبال منتقد مورد علاقه بگریدیم.
    به نظر من که فراستی در مورد کیمیایی و فیلم اخرش جرم درست گفت و درباره الی مطمئنا مثل هر فیلم دیگر ضعف های خودش را دارد (البته من درباره الی را بهترین فیلم 10 سال اخیر می دونم) ولی من هیچ گاه یادم نمی اید که اقای فراستی دو فیلم را با هم مقایسه کرده باشد که دوستان جبهه علیه او می گیرند. هیچ وقت فراستی نمیگه کدام فیلم از کدام فیلم بهتر است. به عنوان مثال فراستی میگه "طلا و مس خیلی خوب ساخته شده"
    1CHAMPION به این پست علاقمند بوده است.

11. کاربر روبرو از پست مفید Don Corleone سپاس کرده است .

خنک آن قمار بازی که بباخت هر چه بودش // بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر
    Ali_Silent-Killer آواتار ها
    وضعیت : Ali_Silent-Killer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,933
    سپاس شده 2,375 در 654 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 732 تاپیک

پست بالا کاملا" تایید میشه ضمن اینکه به نظرم در برنامه عدالت رعایت میشه در مورد نظرات + و - چون اگه قرار باشه منتفد هم عوض شه و 4تا خوب بگه 1بد دیگه چه فایده داره کارگردان فیلم هم که نمیاد فیلم خودش رو نقد کنه جیرانی هم که نمیتونه فراستی هم که نباشه دیگه اونجا همه باید گل بگن گل بشنون مام یه عمر فوتبالی ها و افراطی ها و ...ها و اینها و اونها ببینیم!
    ضمن اینکه به نظرم اخراجی ها یه موفقیت بزرگ بود واسه سینما این رو نمیشه انکار کرد اما دیدیم سر اخراجی های 3 فراستی پیچید به نمکی و نقدش رو کرد گفت خوب نیست که نمکی هم زنگ زد و ... چند بار هم این اتفاق افتاد پس نشون میده بحث دوستی و این حرفا نیست و نمیتونه باشه.
    در مورد جیرانی هم به نظرم اصولا" موضع گرفتن غلطه و هر لحظه ممکنه گوینده حرف حق و درست تغییر کنه در نتیجه موضع ادم هم میتونه عوض شه.
    ضمن اینکه ذات هنر با فوتبال فرق داره و ازاده شما نمیتونی بگی چی درسته چی غلط چون قانونی نیست در نتیجه مقایسه 7 و 90 یا فردوسی پور با جیرانی هم غلطه.
    Don Corleone به این پست علاقمند بوده است.

Once Upon a Time
    "Critic" آواتار ها
    وضعیت : "Critic" آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,129
    سپاس شده 874 در 212 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 137 تاپیک

با عرض سلام خدمتدوستان عزیز باید بگم که این آقای فراستی از صحبت کردنشون معلومه که منتقد فهمیده ای هستند اما من نمیدونم چرا در رفتار اینو نشون نمی دن و ..................!!!!!!!

14. کاربر روبرو از پست مفید "Critic" سپاس کرده است .

I Am T.U.S
    T.U.S آواتار ها
    وضعیت : T.U.S آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,774
    سپاس شده 1,780 در 467 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 290 تاپیک

به نظر من فراستی میخواد یه جوری خودش رو متفاوت از بقیه منتقد ها نشون بده. من نمیگم منتقد بدیه ولی با رفتاراش مخالفم! مثلا داشتم یکی از مجله های سینمایی رو میخوندم که صفحه ای داشت که منتقد ها به فیلم های سینمایی اکران 90 امتیاز می دادن، جالب بود که فراستی از بین حدود 20 فیلم 16 تاشون رو بی ارزش داده بود و بقیه روهم به فیلم بی ارزشی مثل شرط اول 1 ستاره از 5 داده بود و چند تا فیلم دیگه مثل چیز هایی هست که نمی دانی رو هم یک و دو تارو هم نیم داده بود و فیلم هایی مثل جدایی و یه حبه قند و خیلیای دیگه رو بی ارزش داده بود!

weird آواتار ها
    وضعیت : weird آنلاین نیست.
    سپاس ها : 115
    سپاس شده 137 در 56 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 9 تاپیک

راستش به نظرم مريضه ، يه مريضي خاص داره به همه چي بدبينه ، شايدم دوس داره مردم ازش متنفر باشن خلاصه خودم به شخصه از منتقد جماعت بدم مياد به جز راجر ايبرت حتي اعصابم از نقدهاي جيمز برادليم خورد ميشه ولي ايبرت خيلي شيرين مينويسه يعني ميفهمي فيلم ارزش داره يا نه اگه ارزش داره چقد
    1CHAMPION به این پست علاقمند بوده است.

17. کاربر روبرو از پست مفید weird سپاس کرده است .

Venus
    sara.v آواتار ها
    وضعیت : sara.v آنلاین نیست.
    سپاس ها : 861
    سپاس شده 461 در 136 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 153 تاپیک

اتفاقا به نظر من اون آدم پخته ایه که اگه نبود جیرانی اونو تو برنامه هفت نمی آورد که نقد کنه
    من با بیشتر نقداش موافقم چون سینمای ما جایی برای تعریف نذاشته بیشتر باید نقدش کرد تا ازش تعریف کرد...
    ولی خوب گاهی وقتا هم فراستی پیاز داغشو زیاد میکنه.

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع