سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh مسعود فراستی منتقدی از جنس باد

CinemaCenter Navigation Bar & SlideShow

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت  طراحی دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه 

هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته , طراحی وب سایت , سئو سازی , کابل هلوکیبل , اعلام حریق , پیاده سازی دیتاسنتر

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 37
نمایش شاخه ای10علاقمندی ها

موضوع: مسعود فراستی منتقدی از جنس باد

Eliya آواتار ها
    وضعیت : Eliya آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8
    سپاس شده 105 در 34 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

Icon1 مسعود فراستی منتقدی از جنس باد

حیطه نقد فیلم همواره بر پایه علاقه شخصی منتقد استوار بوده و هست و اصولاً منتقدین خواسته یا ناخواسته جهان بینی خود را در نوشتن نقد بکار می گیرند که عمل قابل تقبیحی نیست ، البته فقط تا آن زمان که از چرخه اعتدال خارج نشوند . نقد مثبت یک منتقد از یک فیلم زمانی به وقوع می رسد که منتقد ، دنیای فیلم و فیلمساز را با دنیای دلخواه خود یکسان و نزدیک به هم ببیند و طبیعی است که منتقد از فیلم مذکور تمجید نموده و به زوایای مثبت فیلم بپردازد و این عمل شاید به بارزتر شدن یک فیلم کمک شایانی بنماید .
    البته لازم به ذکر است علاقه شخصی یک منتقد و نوع سلیقه تصویری وی همه ابزار او برای تأئید یا رد یک فیلم نمی باشد بلکه منتقد موظف است که فیلم را با متر سینما بسنجد و در ترازوی دانسته های سینمایی خود به وزن آن رسیدگی کند . اصحاب سینما که با معیار تکنیکی و روایی یک فیلم آشنا هستند همگی بر سر نوع سینمای متعالی اتفاق نظر دارند ، در تعریف سینمای مؤلف تعارضی با دیگری نداشته و انواع ژانرهای سینمایی را محترم می دانند ، پس بحث بر سر کلیات در نمی گیرد بلکه اگر اختلاف نظری باشد تنها بر سر جزئیات یک فیلم صورت می گیرد .
    البته هر منتقدی با توجه به جهان بینی فردی ، سلیقه خویش را با یک فیلمساز نزدیکتر می داند و اصلاً بد نیست که قابلیت های فردی و دنیای شخصی فیلمساز مورد علاقه خود را واکابی نماید ، نمونه داخلی و خارجی این نوع منتقدان بسیارند ولی هیچگاه در این اسطوره سازی فراتر از واقعیات و بدیهیات سینمایی قدم نمی گذارند.
    اسطوره سازی در سینما از یک شخص و یا از یک فیلم فقط و فقط با متر و معیار سینما قابل اجراست و اگر غیر این باشد نه تنها نقد مذکور مردود است که منتقد صاحب نقد نیر منفور واقع می گردد .
    مسعود فراستی منتقدی است که از مجله سروش آغاز کرده و روزگاری چند در سوره معاون و همکار سید مرتضی آوینی بوده است . نوع نگاه فراستی به شدت متأثر از دیدگاه شهیدآوینی است . هرچند نگارنده روایت فتح آوینی را غیر قابل تکرار می دانم ولیکن وی را نه فلیمساز می پندارم و نه منتقد . نقدهای شهید آوینی در ارتباط با سینما و خاصه افراد مطرح در سینما همچون مخملباف و کیارستمی را بیشتر یک بیانیه صادره از جانب یک سپاهی تندرو می انگارم تا نظر یک منتقد ، و فراستی تحت تأثیر همین نگاه در حیطه نقد رشد کرده و از قضا امروز داری جایگاه در مبحث نقد می باشد . حب و بغض، احساسات درونی ، تأثیرات محیطی و همچنین توصیه های فردی بسیار در قلم و نقد فراستی دخالت دارد و این ادعا قابل اثبات است .
    در این چند سال اخیر هر بار فراستی در تلویزیون ، جلسات نقد و تحلیل سینمایی و یا در نشریات نقدی را عنوان نموده مرا به تعجب وا داشته است .
    چگونه است که مسعود فراستی فیلم هایی همچون درباره الی و آوازگنجشکها را بسیار ضعیف و فاقد اعتبار و کشش توصیف می کند و در مقابل اخراجی های 1 و 2 را لایق برترین جوایز سینمایی جهان می خواند .
    با کدام معیار به جز توصیه مسئولان تلویزیون که فراستی آلوده به انعام آنان شده است سریال خانه دوش (پخش: نوروز – شبکه اول ) که یکی از ضعیف ترین ساخته های سیروس مقدم می باشد را سریالی خوش قواره و خوش ساخت و داری فرم و محتوا می داند و در رسای تأثیر گذاری این سریال ، سخن می راند .
    آقای فراستی شما سینما را کجا یاد گرفتید که با سینمای متعارف و مرسوم ما تفاوت دارد . آیا تاختن شما به عباس کیارستمی که بدون شک پر آوزاه ترین فیلمساز شرق می باشد تمامی ندارد . از دید شما جشنواره کن و جشنواره خارجی دودره باز هستند و جشنواره های بی بو و خاصیت و به ظاهر ارزشی داخلی دارای استاندارهای جهانی می باشند؟
    فراستی که سالها پیش با نوشتن کتاب " هیچکاک همیشه استاد " به ضعم خوددر مقابل جریان روشنفکر سینمای ایران که تحت تأثیر کیشلوفسکی قرار داشت قد علم کرده بود اگر ذره ای به هیچکاک و سینمای او اعتقاد داشت حداقل فیلمهایی را که از آنها دفاع کرده است با ترازوی هیچکاک می سنجید و بعد نظر خود را ابراز می داشت . پر واضح است که کتاب مذکور را که حاصل دوران همکاری وی با شهید آوینی است بیشتر برای مطرح کردن نام خود به طبع رسانده است وگرنه حداقل یکبار هم که شده از آن کتاب به عنوان معیار سینما برای نقدهای خود استفاده می نمود
    ویرایش توسط PHOENIX : 08-01-2010 در ساعت 13:15
    FFKIA, .:Reza:., Backstreetboy و 1 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.

2. 11 کاربر از پست مفید Eliya سپاس کرده اند .

3. # ADS

چيزي كه مرا نكشد قويترم ميسازد...
    RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,225
    سپاس شده 6,213 در 2,017 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جعبه مدال ها

پاسخ : مسعود فراستی منتقدی از جنس باد

نوشتن کتابی در این زمینه فقط و فقط به این دلیل است که با نام بزرگان برای خود منزلتی کسب کرده و در وادی سینما جایی باز کنند تا هر کس نامشان را پای نقدی میبیند بگوید، این همان نویسنده فلان کتاب است و نقدشان خوانده شود وگرنه اینان جز به مرام و مسلک خودشان نیستند و هیچکس را قبول ندارند. قانونشان نوشته شده است و قدمی از آن فراتر نخواهند نهاد!

دوباره خواهيم روييد...

5. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
    .:mAysAm:. آواتار ها
    وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 175
    سپاس شده 216 در 117 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

دوست عزیز! علیرغم اینکه بسیار ظریف به انتقاد یک منتقد پرداختید ولی به نظر من خودتون جواب خودتون رو دادید.ابتدا می گین انتقاد به علاقه و دیدگاه شخصی بر می گرده که کاملاً هم درسته و سپس به یک منتقد به جرم اینکه از یک فیلم دفاع کرده یا به یکی دیگه تاخته ایراد و خرده می گیرید. این ذات انتقاده که نباید دیدگاه ادمها مشابه باشه.من خودم افراد بسیاری رو در مقام منتقد سراغ دارم که فیلم درباره الی رو بسیار ضعیف بر می شمرند. صرف اینکه یه فیلم برگزیده جشنواره ای با اعتبار هم شده باشه به نظر من نمی تونیم با قطعیت اعلام کنیم که اون فیلم آسمانیه و هر کس که خوشش نیاد یا ازش انتقاد کنه از نقد سینمایی هیچ نمی فهمه. من نه در دفاع از فردی که مورد خطاب بوده و نه در دفاع از فیلم هایی که به قول شما نقد مثبت ازش شده بلکه صرفاً به عنوان یک اظهار نظر دوستانه می گم ایراد شما رو وارد نمی دونم.هر چند فیلمهایی که ایشون نقد مثبت کردند نازلترین فیلم ها و فیلمهایی که بهش تاختند هم برترین فیلم ها باشند.
    در مورد کتاب هم ممنون که معرفی کردید.چون بعنوان یه علاقمند سینمای هیچکاک ، این کتاب رو نشنیده بودم و امیدوارم روزی بتونم بخونمش.

7. 3 کاربر از پست مفید .:mAysAm:. سپاس کرده اند .

Banned
    Mark Benford آواتار ها
    وضعیت : Mark Benford آنلاین نیست.
    سپاس ها : 112
    سپاس شده 333 در 139 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

منم کاملا موافق میثم جان هستم من خیلی جاها هم عقیده این منتقد و خیلی جاها مخالف نظرش فکر میکنم اما در هر 2 صورت من هم به نوبه ی خودم نظر شخصیم رو با ایشون مقایسه میکنم پس نباید نه به ایشون نه به من خرده گرفت اما این با این بحث که شما یه منتقد رو زیر سوال ببرید خیلی فرق داره
    ایشون هم مثل خیلی از منتقدان دیگه مدارج اینکار رو گذرونده و همین که بیشتر کسانی که به این برنامه میان جوابی در برابر انتقادهاش ندارن جز اینکه مردم دوست داشتن(که خیلی جاها هم کاملا دروغه) نشون میده ایشون همچین خالی هم نیست
    در کل من چیزی در سینمای ایران نمیبینم پس به ایشون حق میدم حتی اگه همه فیلمای ایرانی رو به سخره بگیرن
    ارادتمند شما مهران

9. کاربر روبرو از پست مفید Mark Benford سپاس کرده است .

این اون بود!؟ یا اون این بود!؟
    John Christopher Depp II آواتار ها
    وضعیت : John Christopher Depp II آنلاین نیست.
    سپاس ها : 644
    سپاس شده 339 در 142 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 12 تاپیک

من کلا فقط یه چیز رو میگم یه منتقد باید به جز گفتن نقاط منفی نقاط مثبت و قوت رو هم بگه
    فراستی اینکارو نمیکنه!

behrooz_film آواتار ها
    وضعیت : behrooz_film آنلاین نیست.
    سپاس ها : 30
    سپاس شده 76 در 33 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

مسعود فراستي درباره الي و آواز گنجشكها رو بي ارزش توصيف كرده؟جدا مطمئنين فراستي بوده؟
    من فكر نميكنما؟مگه ميشه؟

12. کاربر روبرو از پست مفید behrooz_film سپاس کرده است .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,200
    سپاس شده 25,632 در 4,554 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

جشنواره امسال جواب خیلی مشخصی به مسعود فراستی و این نوع نقد بود.
    به نظر من هر کس برنامه هایی که در آن فرستی فیلمی را نقد کرد میدید متوجه میشد که این انتقادات چیزی بیشتر از یک نقد شخصی است.
    خوشحالم که بهترین فیلم امسال "جرم" بود و بهترین کارگردان و فیلمنامه نویس "اصغر فرهادی" ... این به خودی خود جواب سینمای ایران بود به حرفهای شب ماقبل از آخر جشنواره.
    با این وجود من اون برنامه رو ندیدم. اما دوستانی که دیده بودند و تعریف کردند معتقد بودند که اسم این کار نقد نیست. حتی حامد بهداد هم وسط کار به جوزانی زنگ زده بود و به این کار اعتراض کرده بود.

اوج انتقادات از مسعود کیمیائی به جائی رسیده بود که فراستی کارهای کیمیائی رو "استمنا" (نقل سریح) نامید!!!!!
    و جالب اینه که منظورش همین فیلم جرم بود که البته بهترین فیلم هم شد.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

14. 4 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

این اون بود!؟ یا اون این بود!؟
    John Christopher Depp II آواتار ها
    وضعیت : John Christopher Depp II آنلاین نیست.
    سپاس ها : 644
    سپاس شده 339 در 142 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 12 تاپیک

مسعود فراستی فیلم نشناسه!
    اینسپشنو بزاری جلوش از اول تا آخر فیلم دنبال حفره و کم کاری میگرده!

Anti Trust آواتار ها
    وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8,330
    سپاس شده 7,918 در 2,129 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 952 تاپیک

جعبه مدال ها

والله...چی میشود گفت...اقای فراستی...انگاری دلش خیلی پره از سینمای قبل انقلاب....اما باید یادش بمونه...هنر مربوط به دوره خاصی نیست....اگر افراد هنرمند زمان قدیم نبودند...و کارهاشون اونقدر درخشان نبود....ادمهایی نظیر فراستی هم نبودند که بخوان منتقد بشند...
    اقای فراستی...نمیتونی هنر رو نادیده بگیری در مورد کارهای زمان قدیم...
    من به شخصه همیشه این فرد را زمانی که منتقد برنامه 7 بود...البته همیشه منتقد برنامه 7 بهتره...چون همیشه حاضره اونجا...نمیتونم حرفاش رو بپذیرم...چون از دید یک کارشناس واقعی خارجه....متاسفم
    Plz...Respect

The King Is Coming....Yes...Ronaldo Is Here

گاگول آواتار ها
    وضعیت : گاگول آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 0 در 0 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

فراستی منتقد آگاهی است خیلی هم نترس

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع