مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بحث و بررسی فیلم Memento در سینمای هفته

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 22

موضوع: بحث و بررسی فیلم Memento در سینمای هفته

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

بحث و بررسی فیلم Memento در سینمای هفته

Memento
    محصول 2000 آمریکا

Director: Christopher Nolan
    writer: Jonathan Nolan & Christopher Nolan

Guy Pearce
    Carrie-Anne Moss
    Joe Pantoliano

دوستان عزیز لطفا به قوانین انجمن احترام بگذارید.
    در این تاپیک فقط برداشت و نظر شخصی خود در مورد فیلم مورد بحث را آورده و از نقل قول از سایت های دیگر و نیز بحث های جانبی خودداری کنید.
    بحث و بررسی فیلم Memento
    از هم اکنون تا ساعت 12 شب شنبه ادامه خواهد داشت.

باتشکر... مدیر بخش

2. 6 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .

3. # ADS

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,748
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

پاسخ : بحث و بررسی فیلم Memento در سینمای هفته

خب من شروع می کنم .

یادآوری ..... مهم ترین مسئله ای که در مورد این فیلم لازمه بگم ، پیچیدگی و عمق سکانس هاست که بیننده رو وادار می کنه گاهی اوقات یه سکانس رو به تکرار ببینه تا برای ادامه داستان مشکلی نداشته باشه و درک کاملی از یه قسمت خاص داشته باشه که به نظر من از نکات خیلی بارز بود در این اثر نولان ! شاید بهترین مزیتی که این بشه برای این فیلم قائل شد همین پیچیدگی داستان و نیاز به تفکر برای درک داستانه که در خیلی لحظات شاهدش هستیم ..
    یه مسئله دیگه ای که در فیلم های نولان کاملن به چشم میاد ، اون فضای رمزآلود داستان هاست که بهتره بگم نولان همیشه به بهترین شکل مصورش کرده .

موضوعی که فیلم بهش پرداخته ، زندگی یه مردیه که در حال حاضر می دونه کیه ، تا الان چطور زندگی کرده و درک درستی از موقعیت خودش داره ، اما مشکل کار اینه که به تمام این اطلاعات ، نکته ای به طور دائم اضافه نمی شه ، اونم به خاطر مشکل حافظه کوتاه مدت لئونارده ! لئونارد اتفاقات رو خیلی زودتر از اون چیزی که بشه تصور کرد از خاطر می بره ! داستان به موضوعی پرداخته که شاید زیاد معمول نباشه اما غیر ممکن نیست و پیرس به زیبایی در نقش این شخصیت کم حافظه قرار می گیره . یه موضوع دیگه در مورد این فیلم ، اون یادداشت هاییه که در گوشه و کنار و همیشه همراه لئونارد برای یادآوری می بینیم و می شه گفت گاها باهاشون بیگانه نیستیم ! یادآروی برخی مسائل و نکات در جاهای مختلف زندگی خود ما !

یادآوری داستانی با فلش بک های زیاد و جابجایی مداوم زمان باعث شده به فیلمی مبدل بشه که بینندگان بنا به نوع نگرششون نسبت به فیلم ، طبقه بندی بشن ! و البته نمی تونم این نکته رو نگم که یادآوری با اینکه قوی بود و بازی های خوبی داشت اما ، برای یه بیننده شرایط سختی رو برای درک اتفاقات فیلم و رفع ابهامات فراهم کرد

خب برای شروع کافی بود

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

5. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .

Coordinator آواتار ها
    وضعیت : Coordinator آنلاین نیست.
    سپاس ها : 964
    سپاس شده 223 در 126 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 84 تاپیک

من قبلا دو بار ممنتو رو دیده بودم امروزم یه بار دیگه دیدم ولی هنوزم مطمئن نیستم که داستان چی بود

می دونم فیلم چطوری شروع میشه فیلم تو سکانس های سیاه و سفید رو به جلو میاد و تو رنگی رو به عقب میره و لحظه که عکس جیمز رنگی میشه قطعات سیاه و سفید به قطعات رنگی وصل می شند و آخر فیلم هم وسط داستانه! اولین سکانس فیلم آخرین قسمت داستانه و دومین سکانس فیلم اولین قسمت داستان. و همینطوری این میره عقب اون میاد جلو تا بهم برسند اینارو متوجه شدم ولی فکر نکنم اینا نکته ی فیلم باشه

من نفهمیدم تدی که لنی کشتش مهاجم دوم بود ؟ پس چرا لنی به خودش دروغ گفت تا علیه تدی مدرک جمع کنه ؟ یه جا از خودش پرسید : آیا به خودم دروغ میگم تا خودم رو خوشحال کنم ؟ در مورد تو تدی ، بله اینکارو می کنم !و خودش با اینکه میدونست تدی قاتل نیست عمدا شمارشو برداشت حتی متقاعد شده بود قبلا قاتل زنش رو کشته ! و به خاطر خیلی دلایل دیگه تدی نمی تونست قاتل زن لنی باشه پس حرفای تدی درست بود ؟ لنی همون سمی جنکیس بود که خودشو وادار کرده بود خلاف اینو باور کنه ؟پس لنی خودش زنه خودش رو با تزریق انسولین کشت ؟

از یه طرفم اگه سمی جنکیس کلاهبردار بود و زن هم نداشت پس وقتی فقط زنش میتونه پول بیمه بگیره در درجه اول چرا باید کلاهبرداری کنه؟ پس شاید سمی کلا وجود نداشته و لنی خود سمیه اما پس این به این معنی که تدی هم دروغ میگه و دوباره برمیگردم سر خونه ی اول یعنی لنی راست میگه ؟ خیلی بعیده لنی راست بگه چون 3 جا خاطراتی یادش میاد که زنش دیابتی بوده. یه جا بدون هیچ اشاره ای تدی میگه انسولین و تدی فلش بک میاد توی ذهنش که داره یه شات انسولین آماده میکنه ! چرا لنی باید خاطراتی داشته باشه ازین دیابتی بودن زنش ؟ و یه صحنه هم قشنگ می بینیم که چطوری لنی به خودش دروغ میگه و خاطره ی تو ذهنش رو تغییر میده.

اگه کسی داستانو کامل متوجه شده بیاد به منم توضیح بده لطفا

7. کاربر روبرو از پست مفید Coordinator سپاس کرده است .

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

به جرأت میگم که ممنتو از فیلم های خاصه.
    فیلمی که با چند بار دیدنش هم درکش سخته چون آدم رو وادار می کنه که بیشتر از هرچیزی به خودش فکر کنه.
    جایی از فیلم لئونارد میگه: همه ما به آیینه هایی نیاز داریم که یادمون بندازن که کی هستیم.
    و این فیلم به خوبی ادم رو به تفکر در مورد خودش وادار میکنه.

فیلم با یک عکس شروع میشه، و از همون ابتدا مشخصه که در فیلم با بازی زمان روبه رو هستیم... اما بازی زمان در این فیلم خیلی پیچیده و گیج کننده است و همراه با لئونارد حافظه بینده هم به چالش کشیده میشه.
    و پایان فیلم به شدت غافلگیر کننده است.

امیدوارم در مورد این فیلم دوستان مشارکت بیشتری داشته باشن چون فیلمیه که برای بحث جای زیادی داره

9. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .

Mendicant آواتار ها
    وضعیت : Mendicant آنلاین نیست.
    سپاس ها : 360
    سپاس شده 415 در 142 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 21 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Adapo نمایش پست ها
    اگه کسی داستانو کامل متوجه شده بیاد به منم توضیح بده لطفا
    عملا ًنمیشه برای ممنتو یه داستان ِ واحد در نظر گرفت.
    یه سری حقایق هست تو فیلم و مسائلی که با اطمینان میشه در موردشون حرف زد. اگه اینارو به عنوان ِ پارامتر ثابت در نظر بگیریم و کنار هم بذاریم میبینیم که بیشتر از چند تا مجهول داره این معادله!

تدی دروغ میگفت؟
    سمی و لنی یه نفر بودن؟ سمی ساخته ی ذهن ی لنی بود؟

تو فیلم هم برای اثبات ِ این موضوعات دلیل هست، هم برای نقضشون!
    بحثی که هست اینه که این دلایل اونقدر کامل نیستند که بشه به صورت قطعی در موردشون نظر داد. اگه میخوای به یه نتیجه ای برسی باید به دیدگاه ِ خودت و حسی که داری اعتماد کنی و جواب ِ این مجهول هارو خودت بدی!

داستانی که توش تدی رو یه دروغگو در نظر بگیری از زمین تا آسمون با داستانی که تدی راستگو در نظر گرفته بشه فرق داره.

از نظر من فقط به نوع نگاه هر آدم بستگی داره که بخواد کدوم داستان رو باور کنه.
    حتی نسخه ی کارگردان ِ ممنتو قسمتی داره که میگه:
    «دروغ های چه کسی رو میخوای باور کنی؟ دروغ های دیگران، یا دروغ های خودت؟» : )

11. 4 کاربر از پست مفید Mendicant سپاس کرده اند .

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 10,173
    سپاس شده 25,842 در 7,194 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

خوب اوالا شرمنده که دیر اومدم تو تاپیک و شرکت کردم درس و سردرد و ..... مزید بر علت بود :دی
    برسیم به شاهکار دهه اخیر هالیوود برسیم به بهترین فیلم و زیباترین فیلم و بی چون و چرا ترین فیلم کریستوفر نولان
    یادمه یه بار یه جایی خوندم در مورد این فیلمه : اگه اماده فیلم دیدن هستید پیشنهاد میکنم ممنتو رو ببینید اما اولش این کارها رو انجام دهید
    1. یه دوش حسابی
    2. یه وعده غذای سبک
    3. از خوردن تخمه و میوه جدا خودداری فرمایید
    4. یک عدد خوردن قرص ارام بخش
    پلی دستگاه را بزنید و جدا از پلک زدن بپرهیزید و وقت هایی که میخواهید پلک بزنید حتما pause دستگاه را بزنید
    واقعا نویسنده این مطلب درست گفته بود یعنی یک سکانس حتی الکی رو تو این فیلم از دست دادن یعنی نفهمیدن کل موضوع
    جالبیش اینجا است که کسی که یک بار این فیلم رو دیده باشه 100 در 100 در خیالات به سر خواهد برد که در این فیلم چه شد چه گفت چی میخواست !!
    به قول سپهر
    تدی دروغ میگفت؟
    سمی و لنی یه نفر بودن؟ سمی ساخته ی ذهن ی لنی بود؟
    این فیلم رو بارها تو یک هفته باید دید شاید زیر 3 بار دیدن این فیلم اصلا به درک فیلم کمک نخواهد کرد
    من همچنان در چه شدن های این فیلم موندم چه اتفاقی اخر افتاد فیلم از کجا شروع شد به کجا رسید
    ممنتو : یاداوری چی رو میخواست بیان کنه !!! واقعا تدی دروغ میگفت یا نه؟؟
    من با تمام حرف های سپهر موافقم این فیلم رو باید طرف خودش بفهمه چی شد!! چی خواست نولان بگه نولان اخر داستان رو برا تمامی فکر ها باز گذاشت تا هرکی با تخیل خودش اخر داستان رو برا خودش معنی کنه
    به راستی که نولان با این فیلم معرفی شد

در کل همه چیز نرمال و بینهایت هوشمندانه است ،از گریم تا صحنه پردازی.فیلمبرداری روی دست به بهترین شکل حس التهاب را به بیننده القاء میکند بدون آنکه حالت تهوع و سرگیجه داشته باشد. هنر نولان در این فیلم این است که از هیچ چبز بدون توجه عبور نکرده است .مانند بسیاری از فیلمها که توجه اصلی به نقطه قوت آنها میباشد و سایر مسائل فدای یک نکته میشود.

چیزه جالبی که در مورد این فیلم هست
    اگه نولان این فیلم رو زمانی اکران میکرد که هم دارک نایت هم بیخوابی وهم اینسپشن اکران شده بودند فروش و توجه مردم و منتقدان بیش از انچیزی بود که نسیب این فیلم شد
    شاید این فیلم اگر تو این سالها اکران میشد رقیبی برای نبردن اسکار نولان پیش بینی نمیشد
    براستی نولان خارق العاده است

----------------------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.
    تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
    گروه بین المللی ستاره داوود

---------------

13. کاربر روبرو از پست مفید ScarFace سپاس کرده است .

Parnian آواتار ها
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

من فكر مي كنم مهم نيست كه راست يا دروغ ماجرا كجاست؟ چون تمام دانسته هاي ما محدود ميشه به اطلاعاتي كه لئونارد در اختيارمون قرار ميده و تا پايان فيلم دانسته هامون از دانسته هاي اون فراتر نميره.
    آيا تدي دروغ مي گفت؟ آيا داشت از لئونارد سوء استفاده مي كرد؟
    اينها در پايان داستان مشخص نميشه... پايانش از نظر من در هر حالتي مبهمه .

از نظر من جنبه مهم فيلم اينه كه آدم رو به تفكر در مورد خودش وادار مي كنه.
    ممنتو رو از اين لحاظ دوست دارم كه به خوبي ذهن رو به چالش مي كشه.
    وقتي لئونارد از مقتولش (تدي) عكس مي گيره تا همیشه یادش باشه که انتقام همسرش رو گرفته و در واقع اينطوري خودش و راضي و خوشبخت نگه مي داره،‌ به اين فكر مي كردم كه هر كدوم از ما تا به حال براي راضي نگه داشتن خودمون چندبار به خودمون دروغ گفتيم و ازش راضي بوديم؟

نولان در اين فيلم به خوبي با ذهن بيننده اش بازي مي كنه... بيننده رو وادار مي كنه تا فيلم رو به دقت دنبال كنه و پايان فيلم هم اونو در حالت سردرگمي نگه مي داره .... يه سري Fact در اختيارش قرار ميده و بعد رهاش مي كنه.
    و اين مشخصه اثارش هست و نمونه اخيرش هم Inception كه در پايان قضاوت رو به بيننده واگذار مي كنه.

15. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 10,173
    سپاس شده 25,842 در 7,194 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

به نظرم که نولان تو ممنتو بیشتر ادم رو درگیر فیلم کرد تا اینسپشن
    مشخصه های اصلی داستان های نولان همین مبهم بودن اخر داستان هستش و همیشه با یه علامت سوال بزرگ تو ذهن بیننده بیننده رو رها میکنه!!
    همون طور که تازگیا فیلم ساز برجسته ایرانی این کار رو هم تو فیلم درباره الی و هم تو فیلم جدیدش جدایی نادر از سیمین انجام داده
    یکی از مشخصه های بارز این طور داستان ها تفکر خوده انسانه خوده اسنان چطور میخواد چیزی رو که باور داره رو به پایان برسونه
    من به مثال اگه با تفکر تو برم جلو مثل تو فیلم رو تموم میکنم اگه توبا تفککر من بری جلو اون طور که من دوست دارم فیلم رو به پایان میرسونم
    به قول پرنیان جان کلا همه فیلم و همه ذهن ما تو گفته های لئونارد خلاصه میشه و هرچیزی که ما ازداستان میفهمین همین گفته های لئونارد هستش و بس
    اما واقعا یه سوال گنده رو گذاشت
    من هنوز نفهمیدم واقعا به قول سپهر اون لنی و سمی یه نفر بودن؟؟؟؟
    اما از بازی خوب و زیبایگای پیرس نیز نباید به راحتی گذشت بازی زیبایی رو به نمایش گذاشت

----------------------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.
    تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
    گروه بین المللی ستاره داوود

---------------

17. کاربر روبرو از پست مفید ScarFace سپاس کرده است .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

من این فیلم رو خیلی وقت پیش دیدم... تقریبا همون سالی که اومد ...
    هر وقت یادش می افتم خود به خود یک مقدار هم یا آلزایمر می افتم .

حقیقتش به خاطر یکسری گرفتاری ها هنوز نشده که ببینمش دوباره و واقعا هم لازمه که دوباره ببینمش.
    شرمنده که تو این بحث فعال نبودم
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

Coordinator آواتار ها
    وضعیت : Coordinator آنلاین نیست.
    سپاس ها : 964
    سپاس شده 223 در 126 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 84 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Mendicant نمایش پست ها
    از نظر من فقط به نوع نگاه هر آدم بستگی داره که بخواد کدوم داستان رو باور کنه.
    حتی نسخه ی کارگردان ِ ممنتو قسمتی داره که میگه:
    «دروغ های چه کسی رو میخوای باور کنی؟ دروغ های دیگران، یا دروغ های خودت؟» : )
    خب من دوست دارم باور کنم تدی دروغ میگفت چون یه سکانسی بود که که لنی و ناتالی با هم صحبت میکردن و لنی میگه احساس بدی دارم انگار که کاری کردم یه کار بد و.....

یعنی احساس کارهایی که می کنیم حتی اگه یادمون نباشه باهامون میمونه وقتی یه اتفاق خیلی خوب برامون بیافته برای مدتی حس خوبی داریم شاید چند ساعت بعدش یادمون بره برای چی خوشحالیم ولی در همین حال هم ما تو خودمون شادیو حس می کنیم ولی فقط دلیلش رو به یاد نمیاریم
    اگه تدی راست میگفتو واقعا به لنی کمک کرده بود قاتل زنشو بکشه لنی باید اینو احساس میکرد یه سکانس دیگه ام به ناتالی میگفت که اگه قاتلو بکشم روی سینه م خالکوبی میکنم که یادم نره
    یه چیزی که منو گیج میکنه اینه که دوست پسر ناتالی به لنی میگفت میشناسمت و بعد که لنی کتکش میزد ناخوداگاه لنی رو سمی صدا کرد

ولی جدای از همه اینا یه چیزی که مشخصه اینه که از یه نظر ما هممون مثل لنی میمونیم هممون بعد از اینکه به مدت گذشت تاریخ و گذشته رو از یاد میبریم و اشتباهاتمونو دوباره و دوباره تکرار میکنیم....

چون تمام دانسته هاي ما محدود ميشه به اطلاعاتي كه لئونارد در اختيارمون قرار ميده و تا پايان فيلم دانسته هامون از دانسته هاي اون فراتر نميره.
    من با این جمله خیلی موافقم
    آدم همیشه فیلمو از دیده شخصیت اصلی نگاه میکنه و ناخوداگاه شخصیت اصلی رو بر حق میدونه
    از یه جهتی هم شبیه فیلم ماشینیست بود این فیلم(اگه ندیدید نخونید):
    Spoiler: نمایش اسپویلر       خطر لوث ‌شدن : آنچه سینماسنتر در نوشته زیر به اطلاع شما خواهد رساند ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد
    من تو ماشینیست همش حق رو به شخصیت اصلی میدادم ولی خب فرقشون این بود که اونجا معلوم شد هیچ حقی نداشته و مقصر اصلی خودش بوده ولی تو ممنتو به عهده بیننده گذاشته شد

20. کاربر روبرو از پست مفید Coordinator سپاس کرده است .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)