مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و نهم)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و نهم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و نهم)

  جنگ های استقلال آمریکا

  از 1492م. که آمریکا توسط کریستف کلمب کشف شد تا نیمه های قرن هجدهم میلیون ها مهاجر اروپایی و آسیایی به آمریکا رفتند. اما در بین این جمعیت هیچ وجه مشترکی نبود تا آنکه تحت تأثیر تفکرات مردانی چون توماس جفرسون و جرج واشنگتن این جمعیتکوچ نشین تصمیم به مقابله با دولت های استعماری اروپا گرفت.
  پس از چندی کوچ نشینان دریافتند که دشمن اصلی آنها نه هلندی ها و نه فرانسوی ها بلکه تنها انگلیسی ها هستند. انگلستان که در 1763م. پس از 7 سال جنگ، فرانسه را نیز از مستعمرات ماورای دریایی خود بیرون کرده بود اکنون به شکلی بلامنازع قصد «ماندن برای همیشه» را در اتازونی داشت. اما مردان آزادیخواه و ماجراجوی آمریکایی حاضر به قبول این قیمومیت نبودند.
  اولین درگیریها از شهر بوستون شروع شد که به دنبال شدت عمل پادشاهی انگلستان به سرعت گسترش یافت. در 1765م. در نیویورک کنگره ای متشکل از 9 کوچ نشین تشکیل شد که سران این کوچ نشین ها در این کنگره برای اقدام علیه انگلیس هم قسم شدند.
  این کنگره 10 سال بعد از چنان قدرتی برخوردار شد که رسما از شاه انگلستان درخواست لغو قوانین سختگیرانه علیه کوچ نشین ها را کرد. اما انگلستان درخواست آنها را به هیچ گرفت و در مه 1775م. رهبران مستعمرات آمریکایی از مردم درخواست کردند که برای مبارزه با اشغالگران آماده شوند.


  نبرد لکزینگتون

  انگلیسی ها که از نیت استقلال طلبان باخبر شده بودند در 19 آوریل 1775م. اولین تیر را به سوی استقلال طلبان در قریه لکزینگتون شلیک کردند و علی رغم پیشروی اولیه در مسیر لکزینگتون – کنکورد مورد حملات پیاپی قرار گرفته و یک سوم نیروهای خود را از دست دادند.
  استقلال طلبان در 10 مه به دژ دیگر انگلیسی ها در کنار دریاچه شامپلین حمله کرده و توپ ها و ذخایر انگلیسی ها را متصرف شدند. این دو پیروزی پی در پی سبب شد تا ناگهان شرق آمریکا شعله ور گردد و 16 هزار نفر داوطلب در ژوئن و جولای خود را به ماساچوست برسانند و ژنرال گایج انگلیسی را محاصره کرده و در نبردی سخت هزار نفر از سربازانش را به هلاکت برسانند.
  در 1776م. جرج واشنگتن که پیش از این رهبرکوچ نشینان ویرجینیا بود انگلیس ها را از بوستون خارج کرد و در جولای 1776م. مردانی چون توماس جفرسون، جان آدامز، ورجر شرمن، رابرت استون و بنیامین فرانکلین اعلامیه استقلال آمریکا را نوشتند. از این پس دیگر آمریکایی ها پرچم نیز داشتند. پرچمی با 13 ستاره و خط که نمایانگر 13 مستعمره نشین بود.


  حمله متقابل انگلیس ها

  پادشاهی بریتانیا پس از آنکه دریافت آمریکا برای استقلال خود جدی است در اوت 1776م. از طریق دریا دو بندر بوستون و نیویورک را در (شمال شرق آمریکا) مورد حمله قرار داد. هدف آنها حمله به مرکز این محور بود تا ارتباط جنگی کوچ نشینان را قطع کند. این سیاست سبب شد تا نیویورک از دست جرج واشنگتن خارج شود اما او در امتداد رود هودسون نبرد را ادامه داد. در حالیکه سپاه انگلیس به فرماندهی ژانرال هو در تعقیب او بود. عاقبت در نزدیکی فیلادلفیا قوای انگلیس دست از تعقیب او برداشتند.
  در این زمان برای واشنگتن تنها 4 هزار سرباز بی انگیزه مانده بود و نبرد استقلال در خطر شکست قرار گرفت.
  فرارسیدن زمستان کار را برای سربازن او بسیار مشکل تر کرد و نیروهای محاصره شده اش شانس چندانی نداشتند تا آنکه او در ابتکار عملی تاریخی با عبور از رودخانه یخ بسته دلاویر نیروهای انگلیسی- آلمانی را در درست در شب سال نوی میلادی غافلگیر و قتل عام کرد و بلافاصله در پرینستون نیز ضربه دیگری به قوای انگلیسی وارد آورد.
  در این میان انگلیسی ها تصمیم گرفتند به هر قیمت به رود هودسن مسلط شوند چرا که این رود ارتباط لجستیک مبارزان، بین شهرهای نیویورک، فیلادلفیا و واشنکتن را برقرار می کرد. انگلیسی ها بر اساس این تصمیم از سه سمت به شهر آلبانی در کنار هودسن حمله کردند. این امر به دلیل پایداری آمریکایی ها ممکن نشد. اما ژنرال هو موفق به فتح فیلادلفیا با دادن تلفات بسیار سنگین شد. در ساراتوگا، شمال واشنگتن، سپاه انگلیس شکست سختی از نیروهای آمریکایی خوردند و ژنرال بورگوین انگلیسی با مردان خود تسلیم آمریکایی ها شد.
  شکست ساراتوگا سبب شد تا فرانسه تصمیم گیرد به استقلال طلبان کمک کند چرا که این تنها راه انتقام از انگلیس بود. بلافاصله اسپانیا و هلند نیز به این اتحادیه پیوستند.
  در این زمان انگلیس ها تقاضای صلح کردند چرا که علاقه ای به ادامه نبرد بزرگ در آمریکا نداشتند. از طرفی حاضر نبودند آمریکا به استقلال دست یابد. حال آنکه آمریکایی ها نیز به چیزی کمتر از استقلال راضی نبودند.


  قدرت یافتن آمریکایی ها

  سیل وام های اروپایی جانی دوباره به واحدهای فقیر آمریکایی بخشید و ورود ده ها ژنرال و افسر بلندپایه اروپایی نیز کار را برای انگلیسی ها سخت تر کرد.
  مارکی دولافایت فرانسوی، کنت پولاسکی لهستانی و فن اشتوبن آلمانی پایه های ارتش آمریکایی را ریختند و در 1780م. قوایی را آماده کردند که دیگر انگلیس حریف آن نبود.
  انگلیس ها اگرچه بسیاری از شهرهای مهم شرق آمریکا را در اختیار داشتند اما آمریکایی ها با ده ها هزار سرباز از جان گذشته در طول 1600 کیلومتر پراکنده بودند و برای انگلیس بسیار مشکل بود که یک ارتش چندصد هزار نفره را در 5 هزار کیلومتری خاک خود تغذیه کند.
  از 1781 م. سرعت پیشروی آمریکایی ها بیشتر شد و در ویرجینیا ژنرال لافایت فرانسوی به نیروی عظیمی تحت فرمان ژنرال کورناوالیس حمله کرد.
  ژنرال انگلیسی که خطر را جدی نمی پنداشت جواب حملات لافایت را بلافاصله داد. اما ورود مردان جرج واشنگتن سبب محاصره وی و جنگ شدیدی در اطراف یورک تاون شد. ژنرال انگلیسی پس از آنکه مطمئن شد قوای کمکی به او نمی رسد در 21 اکتبر 1781م. اسلحه را زمین گذاشت. این در حالی بود که در جنوب نیز ژنرال گرین آمریکایی در گیلفورد، انگلیس ها را شکست داد.


  قبول شکست از سوی انگلیس

  انگلستان قادر بود که نبردهای استقلال را به شکلی بهتر به پایان ببرد اما چنانکه ذکر شد بعد مسافت در کنار وسعت خاک اتازونی سبب شد تا ژرژ سوم، پادشاه انگلیس، پی ببرد نبرد با ماجراجویان و آزادیخواهان آمریکایی سخت و بی انتهاست. بنابراین در اکتبر 1781م. پس از دو شکست پایان جنگ را پذیرفت و استققلال آمریکا را از شرق تا رود عظیم می سی سی پی در مرکز آمریکا به رسمیت شناخت.


  نتایج جنگ های استقلال

  جنگ های استقلال در زمان خود اهمیت چندانی نداشت چرا که لشکرکشی های بزرگی نیز در آن صورت نگرفت و انگلیس نیز هرگز ارتش های عظیمی مشابه آنچه در میادین اروپایی وارد عمل می کرد در این منطقه وارد میدان نکرد. اما برای این اتفاق بعدها رخداد مهمی به حساب آمد. در شمال قاره آمریکا «13 کوچ نشین متحد شده» توانستند با استفاده از استعداد های خاک اتازونی و ثروت خدادی منطقه در کنار نبوغ و زیرکی خود پایه های قدرتی را بریزند که ظرف 120 سال کل قاره را از چنگ اروپایی ها درآورد و پیش از آنکه بقیه متوجه شوند مبدل به قدرتی شود که قاره های کهن را تهدید کند.
  غولی در غرب در حال متولد شدن بود و کشورهای هلند، اسپانیا، فرانسه و آلمان بدون آنکه متوجه باشند به تولد این غول کمک کردند.


  منبع: صد جنگ بزرگ تاريخ... علي غفوري
  ادامه دارد...
  ویرایش توسط Parnian : 04-30-2011 در ساعت 19:51
 2. 12 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  ADoLF آواتار ها
  وضعیت : ADoLF آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,539
  سپاس ها : 3,447
  سپاس شده 2,143 در 951 پست
  یاد شده
  در 5 پست
  تگ شده
  در 486 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و نهم)

  مرسی پرنیان جان
  فقط خواهشا میشه فونت و سایز متن رو تغییر بدی ..
  اینجوری نمیشه خواند !

  آنان که میفهمند عذاب میکشند
  و آنان که نمیفهمند عذاب میدهند


 5. #3
  ADoLF آواتار ها
  وضعیت : ADoLF آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,539
  سپاس ها : 3,447
  سپاس شده 2,143 در 951 پست
  یاد شده
  در 5 پست
  تگ شده
  در 486 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و نهم)

  همیشه آمریکایی ها رو برای نژاد ناقص و بازار مشترکیشون مسخره میکنم !
  انگلستان که دیگه واژه ی استعمارگر پیر واسمون آشنا شده ، با سیاست قاره ی غنی از معادن آمریکا رو حفظ کرده بود.
  ولی وقتی جرقه ی استقلال طلبی در کشوری زده میشه ، دیگه هیچ چیز جلودارش نیست. این همیشه اثبات شده ..
  واقعا شاید امروز همه ی کشورهایی که به استقلال آمریکا کمک کردند ، از این عمل پشیمونن
  خود انگلیس هم به اجبار همراه با امریکا شده .. واقعا خط آخر این متن خیلی جالب بود.
  آمریکا همیشه شانس داشته .. در همه ی مواقع
  نمونه بارز این موضوع جنگ جهانب دوم هست که ناخوسته به چه قدرتی دست یافت.
  در کل به نظر من یکی از علل اصلی پیشرفت آمریکا ، وطن پرستی زیاد و دموکراسی فوق العاده این کشور هست.

  آنان که میفهمند عذاب میکشند
  و آنان که نمیفهمند عذاب میدهند


 6. #4
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش بیست و نهم)

  وای من عاشق تاریخ جنگهای استقلال امریکا هستم. ممنون از این تاپیک خوب و مفید


  دوباره خواهيم روييد...
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •