سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh گروه تئاتر امروز

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4
نمایش شاخه ای6علاقمندی ها
  • 6 ارسال شده توسط Skyfly

موضوع: گروه تئاتر امروز

Skyfly آواتار ها
    وضعیت : Skyfly آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,547
    سپاس شده 7,228 در 1,439 پست
    یاد شده
    در 22 پست
    تگ شده
    در 778 تاپیک

گروه تئاتر امروز

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  Emrooz.jpg
مشاهده: 4934
حجم:  51.5 کیلو بایت

گروه تئاتر امروز در سال 1344 به همت داوود رشيدي و پرويز صياد، بنيان گذاشته شد و يكي از گروه­هاي وابسته به اداره برنامه­هاي تئاتر وزارت فرهنگ و هنر به شمار مي­رفت.

داوود رشيدي در مورد اين گروه چنين مي­گويد:

«... بعد از اينكه يكي دو تا نمايش كار كردم و به صحنه بردم به فكر تشكيل يك گروه بودم و زماني كه گروه «تئاتر امروز» را درست كرديم سال 1344 بود كه تئاتر كسري با نمايشي از همين گروه افتتاح شد. با اين گروه مدتي پرويز صياد، بهرام بيضائي و علي نصيريان، به غير از هنرپيشگان ديگر، همكاري داشتند. ولي در آن زمان پايه­گذارش بيشتر من و پرويز صياد بوديم كه البته در تئاتر كسري نتوانستيم ادامه بدهيم. در همين سال­ها بود كه اداره تئاتر را به چند گروه تقسيم كردند و مسئول يكي از اين گروه­ها من شدم كه همين گروه تئاتر امروز را به آنجا منتقل كرديم. اعضاي اين گروه عبارت بودند از: پرويز فني­زاده، منوچهر فريد، فرزانه تأييدي، محمدغلي جعفري، عباس مغفوريان، خسرو شجاع­زاده، فريدون نوري و چند نفر ديگر، كه گروه را تشكيل داديم و كارها را به اسم اين گروه به صحنه مي­برديم. از اين اداره كه بيرون آمدم به تلويزيون رفتم و در آنجا كار با همين گروه را ادامه دادم. البته افراد جديدي مثل رضا بابك، خانم مرضيه برومند، بهرام شاه­محمدلو، دكتر حسين­علي طباطبائي كه هميشه در ترجمه­ها با هم همكاري داشتيم. قاسم سيف و چند نفر از بچه­هاي جوان كه بعدها با اين گروه همكاري كردند، به گروه پيوستند. در واقع من سرپرستي كلي اين گروه را داشتم به خاطر اينكه مسئوليت واحد نمايش تلويزيون را هم به عهده داشتم و نمي­توانستم به خيلي از كارها برسم... در گروه تئاتر امروز هدف كلي معرفي آثار نمايشي خارجي و ايراني بود كه با ديد امروزي صورت بگيرد و اصلاً اجرائي تقليدي نباشد.»

داوود رشيدي كه سال­هاي آغازين دهه 40، در اداره هنرهاي دراماتيك به كار اشتغال داشت در سال 1343 نمايش «مي­خواهيد با من بازي كنيد» نوشته «مارسل آشار» و ترجمه دكتر حسين­علي طباطبائي را در تئاتر كسري روي صحنه برد كه به مدت پانزده شب اجراي آن ادامه داشت. همينطور نمايش «معجزه در آلاباما» نوشته «ويليام گيبسون» كه در اواخر شهريور 1343 در تئاتر كسري به مدت 57 شب اجرا شد و از توفيق خوبي برخوردار بود.

فعاليت­هاي گروه تئاتر امروز در سال­هاي دهه 40 به قرار زير است:

در سال 1345 نمايش «مستأجر» نوشته پرويز صياد و به كارگرداني داوود رشيدي و بازي جمشيد مشايخي، جميله شيخي، محمدعلي كشاورز، پرويز فني­زاده، منوچهر فريد، خسرو شجاع­زاده، رشيد بهنام و جواد ميرميران در تالار 25 شهريور روي صحنه رفت. اين نخستين نمايش ايراني بود كه داوود رشيدي كارگرداني مي­كرد.

در سال 1346 نمايش «صدايي در ليوان»، نوشته «ايزو دوري» و «لئوپولدو كوكو» به ترجمه خانم امين­زاده و كارگرداني داوود رشيدي و «ماجراي باغ­وحش» اثر «ادوارد آلبي» به كارگرداني عباس مغفوريان و همينطور نمايش «خوشا به حال بردباران» اثر غلامحسين شاعدي (گوهر مراد) به كارگرداني داوود رشيدي براي تلويزيون ضبط گرديده است.

داوود رشيدي درباره نحوه تمريناتش اين گونه مي­گويد:

«... فرق من با كارگرداناني كه در دهه 40 كار مي­كردند مثل آقاي جوانمرد، آقاي نصيريان، خانم صابري يا آقاي سمندريان در اين خلاصه مي­شد كه آنها به روخواني خيلي اهميت مي­دادند در صورتي كه من به روخواني نمايشنامه توسط بازيگران زياد اهميت نمي­دادم. آنها خيلي كار مي­كردند و يا خيلي زياد تمرين مي­كردند و به اصطلاح خيلي كار را سبك سنگين مي­كردند در صورتي كه من عادت كرده بودم مثل اينكه خيلي حرفه­اي كار كنم ... من اعتقاد دارم بيشتر از سي يا چهل جلسه نبايد تمرين كرد. براي اينكه كار پيش هنرپيشه بيات مي­شود، يعني ديگر چيزي نمي­ماند كه آدم رويش تجربه كند و در نتيجه آن لذتش از بين مي­رود.»

در سال 1347 داوود رشيدي با گروه تئاتر «پديد» نمايش «چشم به راه گودو» اثر «ساموئل بكت» به ترجمه خودش و پرويز صياد را به صحنه برد كه در اين اجرا پرويز صياد، كاردان و سيروي افهمي بازي داشتند و اجراي اين اثر مهم بازتاب وسيعي در مطبوعات و محافل هنري داشت.

اجراي اين اثر را تا به امروز موفق­ترين اجراي آثار ابزورد در تئاتر ايران قلمداد مي­كنند.

در همين سال نمايش­هاي «سيزيف و مرگ» اثر روبر مرل»، «باجه» اثر «ژان تاريو» و «همسفر» نوشته كامران قديمي هر سه به كارگرداني داوود رشيدي و همراه گروه تئاتر امروز براي تلويزيون ضبط گرديد.

در دنباله فعاليت­هاي نمايشي گروه تئاتر امروز در سال 1347 بايستي از اجراي نمايش «يك نوكر و دو ارباب» اثر «گولدوني» و ترجمه بهرام بيضائي و داوود رشيدي نام برد كه توسط وي كارگرداني شد و با همكاري هنرمندان اداره برنامه­هاي تئاتر در شهرستان­هاي رشت، ساري، مشهد و زاهدان روي صحنه رفت.

در سال 1348 گروه تئاتر امروز نمايش «در حضور باد»، اثر بهرام بيضائي را به كارگرداني عباس مغفوريان، در تالار موزه روي صحنه برد كه نمايش موفقي نبود.

در سال 1349 نمايش «واي بر مغلوب» نوشته گوهرمراد توسط همين گروه و به كارگرداني داوود رشيدي و با بازيگري خسرو شجاع­زاده، مرضيه برومند، مهين شهابي و عصمت صفوي در تالار 25 شهريور به اجراي عمومي گذاشته شد.

در همين سال نمايش «پروازبندان» اثر گوهرمراد توسط همين گروه و به كارگرداني داوود رشيدي در تالار 25 شهريور روي صحنه مي­رود. در اين نمايش محمدعلي جعفري، داوود رشيدي، فهيمه راستكار، يداله شيراندامي، منوچهر فريد، پرويز فني­زاده و اصغر سمسارزاده بازي كردند. اين نمايش در ايام جشن فرهنگ و هنر در شهرستان­هاي تبريز، اروميه، سنندج، كرمانشاه، ملاير و همدان نيز روي صحنه رفت و كارگرداني آن را در اجراهاي جشن فرهنگ و هنر محمدعلي جعفري به عهده داشت.

گروه تئاتر امروز، به سرپرستي داوود رشيدي در مدت كوتاه فعاليت خود در دهه 40 آثار زيادي از نمايشنامه­نويسان بزرگي چون بكت، يونسكو، آنوي، لوركا، سوفوكل و ساعدي را به تماشاگران ايراني عرضه كرد و در كنار آثار اين بزرگان آثار بزرگي از نمايشنامه­نويسان ناشناس اما چيره­دستي چون ويليام گيبسن، ويكتور هائين، والتر وايلدلي، لوئي گوليس و مارسل آشار را نيز روي صحنه برد. در عناوين نمايشنامه­هاي اجرا شده توسط گروه تئاتر امروز تنوع بسياري به چشم مي­خورد ليكن همانطور كه داوود رشيدي درباره انگيزه تشكيل گروهش عنوان كرده بود سعي شده بود آثار نمايشي خارجي و ايراني با ديدي امروزي روي صحنه برود و تقليدي نباشد.

از وب سايت سوره مهر

پ.ن تصوير فوق عكس گروه مربوط به اجراي نمايشنامه ديكته است.
    MiSS SAYTA, FFKIA, ScarFace و 3 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.

2. 12 کاربر از پست مفید Skyfly سپاس کرده اند .

3. # ADS

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,745
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

پاسخ : گروه تئاتر امروز

ممنون هما جان
    من اين مطلب رو كه خوندم يه موردي به ذهنم رسيد
    پيشينه اي كه تئاتر ايران داشته به ظاهر قوي و كاملا حساب شده بوده ، بزرگاني مثل داود رشيدي ، مثل آقاي مشايخي و ....
    تئاتر يه مقوله اي از هنر هست كه شايد اونطور كه بايد تو يه جامعه و يا حداقل تو ايران جايگاه عالي و متعالي خودش رو باز نمي كنه
    اما واسم سواله كه جايگاه تئاتر ايران در سطح جهاني چطوره ؟ اونم با اين پيشينه ؟!

5. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .

Skyfly آواتار ها
    وضعیت : Skyfly آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,547
    سپاس شده 7,228 در 1,439 پست
    یاد شده
    در 22 پست
    تگ شده
    در 778 تاپیک

جاي تئاتر ايران و هنر ايراني در جشنواره هاي بين المللي واقعاً خاليه.

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,745
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

صرف نظر از همه محدوديت هايي كه براي تئاتر ايران بايد در نظر گرفت ، من فكر مي كنم واقعا تئاتر در حقش ظلم شده !

8. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)