مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسي صد جنگ بزرگ تاريخ (بخش سي و ششم)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بررسي صد جنگ بزرگ تاريخ (بخش سي و ششم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسي صد جنگ بزرگ تاريخ (بخش سي و ششم)

  نبرد فریدلند


  روس ها هنوز نمی توانستند بپذیرند ناپلئون اکنون مالک کلیه متصرفات پروس از جمله پروس شرقی باشد. آنها به ویژه به روی لهستان نظر داشتند، حال آنکه ناپلئون لهستان را از خود می دانست.


  نبرد ایلو

  26 دسامبر 1806م. سربازان دو طرف در پلتوسک به یکدیگر حمله بردند اما سرسختی سربازان روس سب شد، فرانسویان نتیجه ای از حمله نبرند. زمانی که ناپلئون باخبر شد روس ها با 190 هزار سرباز به فرماندهی ژنرال بینگسن در رودخانه نارو منتظر اوست، با 75 هزار سرباز به سمت او حرکت کرد، وی در نزدیکی ایلو در پروس شرقی به سپاه روس رسید.
  در 8 فوریه 1807م. نبردی سخت بین طرفین آغاز شد. توپخانه روس ها در این نبرد برتری خود را نشان داد و یک واحد بزرگ فرانسوی قتل عام شدند و ناپلئون و پیاده نظام مخصوصش نیز زیر بارانی از گلوله قرار گرفت.
  روس ها با برنامه ریزی دقیق این بار تاکتیک ناپلئون را علیه خودش به کار گرفتند یعنی مانع به هم پیوستن سپاهیان فرانسوی به یکدیگر شدند.
  روس ها که مانع رسیدن قوای کمکی فرانسه به پیاده نظام (گارد ناپلئون) شده بودن، آتش توپخانه خود را به روی محل استقرار شخصی ناپلئون متمرکز کرده و مانع تحرک واحد او شدند اما این سردار بزرگ تاریخی بدون واهمه از انبوه گلوله ها مردان خود را به مقاومت تشویق کرد و به سواره نظام فرانسوی دستوراتش را رساند. فشار بی امان مردان روس سبب عقب نشینی گارد ناپلئون شد اما نارنجک اندازان و سربازان زره پوش فرانسه عاقبت سربازان روس را عقب راندند و از آن طرف نیز سواران فرانسوی توپ های بینگسن را از کار انداختند.
  نبرد در بوران شدید، در حالی به پایان رسید که 30 هزار سرباز فرانسوی و همین تعداد سرباز روس کشته شده بودند. ناپلئون چاره کار را درخواست قوای امدادی از گراند آرمه دانست.
  طرفین موقتا دست از جنگ کشیدند اما هر دو می دانستند که نبرد بزرگی در راه است.
  ایلو اولین نبردی بود که ناپلئون در آن به پیروزی قطعی دست نیافت و مجبور شد به چشم خود مرگ بی نتیجه 30 هزار سرباز گراند آرمه را ببیند. اگرچه او در 3 ماه بعد نبرد را با روس ها در لهستان از سر گرفت و با 125 هزار نفر به سپاه 85 هزار نفری بینگسن روس حمله کرد.
  در نبرد 10 ژوئن در هایسلبرگ نیز 8 هزار فرانسوی و 10 هزار روس کشته شدند. ناپلئون پی برده بود که روس ها این بار با سرسختی تمام می جنگند و تنها باید با تاکتیک آنها را از بین برد. روس ها حتی در یک جبهه کوچک نیز تن به شکست و یا تسلیم نداده بودند.


  نبرد فریدلند

  در 13 ژوئن به ناپلئون خبر رسید، بینگسن قصد دارد سپاه خود را برای نجات ایتخت پروس شرقی از رود آل عبور دهد. اکنون فرصت طلایی برا ناپلئون فراهم آمده بود. امپراطور فرانسه ساعت 3 صبح 14 ژوئن قوای روس را در حالی به دام انداخت که در کنار رودخانه به صورت توده ای بی دفاع در آمده بودند. بینگسن که با تعجیل از سرعت عمل ناپلئون خود را آماده نبرد می کرد، دریافت اولین اشتباه او در برابر سرداری مانند ناپلئون آخرین اشتباه است.
  توپخانه فرانسوی ها و پیاده نظام مارشال لان حمله را آغاز کرده و روس ها زیر باران آتش توپخانه فرانسوی ها قرار گرفتند. مارشال نی نیز به مرکز قوای روسیه حمله برد اما روس ها به ویژه سواران گارد به فرماندهی کولگری ووف قصد عقب نشینی نداشتند (اگرچه رودخانه نیز پشت سر آنها مانع از عقب نشینی می شد).
  نارنجک اندازان فرانسوی نیز به سرعت کلیه پل های بر روی رودخانه آل را خراب کردند تا روس ها راهی جز مردن یا تسلیم نداشته باشند. مقاومت روس ها موجب نابودی بخش بزرگی از سپاه مارشال نی شد اما روس ها نیز لحظه به لحظه بیشتر آب می شدند.
  تا پایان روز، 25 هزار روس کشته شده و سپاه روس با از هم گسیختگی کامل با عبور از رود نیمن به داخل خاک روسیه (تیلسیت) عقب نشستند.
  مردم شهر کوچک فریدلند (در شمال شرق پروس) روز بعد با مشاهده جنازه ده ها هزار سرباز پی بردند که نبرد مرگبار 14 ژوئن چه نتیجه ای داشت. روس ها 5 روز بعد درخواست صلح کردند.


  نتیجه نبرد

  نبردهای ایلو و فریدلند آخرین رقیب ناپلئون یعنی روسیه را از صحنه اروپا حذف کرد و امید پروس، اتریش و انگلستان را برای تضعیف ناپلئون به یأس مبدل ساخت. پس از نبرد فریدلند الکساندر از ناپلئون درخواست صلح کرد و معاهده تیلسیت منعقد شد.  نبرد واگرام


  در سرتاسر سال های 1807 تا 1809 م. ناپلئون گرفتار نبردهای کوچک اما بی سرانجام اسپانیا بود. نبردهای اسپانیا بیش از 200 هزار سرباز فرانسوی را معطل خود کرده و سبب ریختن ترس پادشاهان اروپایی از ناپلئون شده بود. اما این همه بدبختی ناپلئون نبود لرد ولینگتن انگلیسی توانسته بود پرتغال را از دست فرانسوی ها خارج کند و الکساندر تزار روسیه نیز از فرمان ناپلئون برای حمله به متصرفات شرقی اتریش خودداری می کرد. مجموعه این شرایط سبب شد تا اتریشی ها تحریک به حرکت به سمت غرب و باز پس گیری بخشی از متصرفات از دست رفته اشان شوند. غافل از آنکه «امپراتور» هنوز همان قدرت قبلی را در اختیار داشت.
  در بهار 1809م. در برابر 200 هزار سرباز اتریشی ناپلئون 300 هزار سرباز را در مرز غربی اتریش ردیف کرد. (100 هزار نفر از این سربازان آلمانی بودند)
  نفس ها در سینه نیمی از اروپا حبس شد چرا که نیم میلیون جوان اروپایی اکنون در آستانه بزرگ ترین جنگ تاریخ اروپا قرار گرفته بودند.


  آبسنبرگ

  اتریشی ها تحت فشارافکار عمومی (مردم امپراتوری) که پیروزی می خواستند در آوریل 1809م. ارتشی بزرگ روانه باواریای آلمان کردند. ارتش های تحت فرمان آرشیدوک شارل در آبسنرگ حملات شدیدی را علیه سربازان ناپلئون آغاز کردند اما در 14 آوریل با تحمل 13 هزار کشته عقب نشستند. 8 روز بعد در اکمول نیز مجددا فرانسوی ها پیروز میدان بودند. آرشیدوک ناگزیر سپاه بزرگ خود را به سمت شرق هدایت کرد. ناپلئون مطابق شیوه همیشگی خود دست از سر دشمن شکست خورده برنداشت و با ضربات متوالی اتریشی ها را به عقب راند. او در 3 نبرد دیگر در مجموع 50 هزار سرباز اتریشی را کشته و مجروح کرد. شهرهای اتریشی زیر پای سواران ناپلئون به آتش کشیده شدند و جنگ به نظر تمام شده می رسید.


  نبرد جزیره لوباو

  در حالی که همه انتظار تسلیم ارتش آرشیدوک را در اثر حملات گاز انبری ناپلئون می کشیدند وی توانست با حرکتی اعجاب انگیز در مدتی کوتاه ارتش خود را به سمت چپ دانوب انتقال دهد. ناپلئون نیز با ایجاد پلی از کشتی ها چون آرشیدوک پل های دانوب را سوزانده بود) به تعقیب او پرداخت. در 17 مه 1809م. مارشال لان پیش قراول ارتش فرانسه خود را به ساحل چپ دانوب رساند، غافل از آنکه اتریشی ها منتظر آنها بودند.
  اتریشی ها دفعتا با حمله ای سخت سپاه 3 هزار نفری لان را تحت فشار قرار دادند و با آتش توپخانه پل های تغذیه کننده سپاه وی را نیز منهدم ساختند. ناپلئون که مشاهده می کرد چگونه مارشال بزرگ او و سپاهش در حال نابودی کامل هستند به او دستور عقب نشینی داد اما تا زمانی که سپاه او عقب نشستند حداقل 15 هزار سرباز فرانسوی و شخص لان کشته شدند. این شکست سنگین سبب شد تا ناپلئون تصمیم به خودداری از تعقیب آرشیدوک بگیرد و نیروهای فرانسوی پشت جزیره لوباو در انتظار نیروهای کمکی نشستند. 2 ماه بعد در 5 ژوئیه 1809م. آنها با رسیدن 550 توپ قدرتمند بارانی از آتش را به سر سپاه اتریش ریختند. اکنون نبرد اصلی آغاز شده بود.
  26 گردان فرانسوی به فرماندهی ژنرال داوو با آرایش مربعی مشابه لژیون های رم باستان مستقیما به قلب سپاه اتریش حمله بردند در حالیکه ژنرال دروت، توپچی معروف فرانسوی نیز با دقت سپاه دشمن را زیر آتش گرفته بود.
  نبرد یک روز تمام به درازا کشید و در 6 ژولای 1809م. اتریشی ها با عقب نشینی از قریه واگرام تن به شکست دادند. در حالیکه ده هزار جنازه سرباز بر روی زمین های اطراف این قریه خودنمایی می کرد.
  تلفات اتریشی ها در این نبرد 37 هزار کشته، زخمی و اسیر اعلام شدو گمان می رود فرانسوی ها نیز حداقل 20 هزار کشته داده باشند.  نتیجه نبرد

  نبرد واگرام یکی از خونین ترین نبردهای ناپلئون محسوب می شود. مجموعه نبردهای آوریل تا ژوئیه 1809م. که سبب تکرار شکست های خونین استرلیتز در 1805 م. بود، منجر به سرافکندگی جدی هاپسبورگ ها (خاندان سلطنتی اتریش) و پرداخت غرامت و سرزمین های جدید به نپلئون شد اما این نبرد برای ناپلئون نیز چندان بدون هزینه نبود. او در مقابل حدود 100 هزار کشته وزخمی اتریشی حداقل 40 هزار سرباز فرانسوی را از دست داد.
  ناپلئون در نبرد واگرام ثابت کرد که هنوز قدرت اول اروپاست و اگرچه نیمی از ارتش او در اسپانیا گرفتار جنگی بی سرانجام است اما با نیمه دیگر ارتش خود می تواند اتریش، پروس و روسیه را پشت مرزهایی که خود او تعیین می کند نگاه دارد.  منبع: صد جنگ بزرگ تاريخ، علي غفوري
  ادامه دارد
  ...
 2. 11 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •