مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh جهان موازي ثابت شد!! - صفحه 2

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 29

موضوع: جهان موازي ثابت شد!!

 1. #1
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  جهان موازي ثابت شد!!

  فيزيكدانان كوانتمي دانشگاه كاليفرنيا كشف عجيبي كرده اند كه به گونه اي نشان مي دهد جسمي كه در مقابل يك فرد قرار گرفته و ديده مي شود مي تواند به صورت همزمان در جهاني موازي نيز وجود داشته باشد.


  به گزارش خبرگزاري مهر، اين كشف به واسطه ذره اي كوچك و فلزي انجام گرفته است؛ براده اي به قطر يك تار مو، جسمي كه بسيار ريز است اما در عين حال مي توان آن را با چشم غير مسلح نيز مشاهده كرد.

  دانشمندان اين ذره را در كاسه اي مخروطي و تاريك سرد كرده و تمامي هواي اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج كردند. سپس محققان ذره را مانند يك دياپازون حركت داده و مشاهده كردند ذره در زماني واحد حركت كرده و متوقف مي شود.

  چگونه اين پديده را درك كنيم؟

  براي درك اين پديده كه كاملا غير ممكن به نظر مي رسد، بايد بسيار بسيار كوچك انديشيد، حتي كوچكتر از اتمها، الكترونهايي كه به دور هسته اتم در گردشند، در آن واحد در حالتهاي چند گانه حركت مي كنند كه ثابت كردن آنها تقريبا غير ممكن است. به بيان ساده تر مي توان گفت زماني كه فردي در شهر اكلاهاما به ديدن مادر خود مي رود در جهان موازي كه ذرات اتمي وي در آن حضور دارند همان فرد در خانه مشغول تماشاي تلويزيون است.

  به گفته دانشمندان شايد اين پديده كاملا غير واقعي به نظر آيد اما بر پايه علم حقيقي رخ مي دهد. بر اساس يكي از نظريه هاي فيزيكي زماني كه پديده اي در يك حالت مشاهده مي شود اين پديده جهان را به دو بخش تقسيم مي كند. نظريه چند حالتي بر اين پايه استوار است كه جهان فعلي طي مشاهده انسان متوقف شده و انسان تنها يكي از واقعيات در حال وقوع را مشاهده مي كند. براي مثال مي تواند توپ فوتبال را ببيند كه در هوا در پرواز است، اما شايد در جهان موازي اين توپ در همان لحظه سقوط كرده باشد و يا شايد اصلا فردي در آن لحظه مشغول بازي فوتبال نباشد.

  بسياري از فيزيكدانان بزرگ پايه هاي علمي جهان چند حالتي را حتي اگر نتوان آن را به اثبات رساند قبول دارند. "شان كرول" از موسسه تكنولوژي كاليفرنيا يكي از اين فيزيكدانان بوده و معتقد است تا زماني كه نتوان تمدنهاي فوق پيشرفته بيگانه را تصور كرد كه پي به واقعيت اين نظريه برده اند، انسانها تحت تاثير امكان وجود جهانهاي ديگر قرار نخواهند گرفت. وي در عين حال معتقد است هرگز فردي قادر به ابداع دستگاهي نخواهد بود كه با استفاده از آن بتوان ميان اين جهانها ارتباط برقرار كرد.

  درك واقعيت جهان موازي بستگي شديدي به درك انسان از زمان دارد. به گفته "كرول" ما زمان را به صورت واقعي احساس نمي كنيم، تنها شاهد گذشت آن هستيم. براي مثال گذشت زمان در هنگام يك مسابقه هيجان انگيز بسيار سريع و در سر كلاس يك درس كسل كننده كاملا كند است. يا هنگامي كه فردي تلاش دارد با تاخير در دفتر كارش حاضر نشود، دقايق براي وي با سرعتي باور نكردني مي گذرند اما چند دقيقه باقي مانده از ساعت كار به راحتي با چندين ساعت برابري مي كنند.

  بازگشت به آينده

  "فرد آلن ولف" از دانشمندان فيزيك كوانتم نيز معتقد است زمان به شكل يك خيابان يك طرفه به نظر مي آيد كه از گذشته به سوي حال در حركت است، اما با در نظر گرفتن نظريه هاي قابل ملاحظه اي كه در سطح كوانتمي ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حركتند. در صورتي كه بتوانيم از بخش "جلو و عقب رفتن در آن واحد" صرف نظر كنيم، شانس درك بخشي از فيزيك را از خود گرفته ايم.

  به گفته "ولف" زمان در ماشينهاي كوانتمي به صورت مستقيم حركت نمي كند بلكه حركتي زيگزاگ داشته و به همين دليل وي معتقد است امكان ساختن ماشيني كه بتواند زمان را منحرف كند، وجود دارد.

  به گفته "ريچارد گات" فيزيكدان دانشگاه پرينستون "سرگئي كريكالو" فضانورد روسي كه در 6 ماموريت فضايي حضور داشته است نسبت به بقيه انسانهاي روي زمين 48/1 ثانيه جوانتر است زيرا وي در سرعتي بسيار بالا در مدار حركت كرده است و كم سن تر بودن نسبت به بقيه به معني جهش به آينده و تجربه نكردن زمان حال مشابه با ديگران است. به گفته وي از جهتي مي توان گفت اين فضانورد به سوي آينده سفر كرده و دوباره بازگشته است!

  "گات" مي گويد نيوتن باور داشت زمان پديده اي جهاني است و تمامي ساعتهاي جهان به صورت يكسان حركت مي كنند. اكنون با توجه به نظريه نسبيت خصوصي اينشتين مي توان گفت سفر به آينده امكان پذير است. با در نظر گرفتن نظريه گرانش اينشتين، قوانين فيزيك از منظري كه امروز آنها را درك مي كنيم نشان مي دهند حتي سفر در زمان به سوي گذشته نيز امكانپذير است اما براي مشاهده امكان اين سفر بايد قوانين جديد فيزيكي در سطح كوانتمي فراگرفته شوند.

  درك اين قوانين نيز با استفاده از ذره اي فلزي و بسيار كوچك و كاسه اي مخروطي شكل آغاز شده است. در واقع فيزيكدانان دانشگاه كاليفرنيا با ابداع خود مقياس ماشينهاي كوانتمي را به ابعاد بزرگتري تغيير دادند.

  بر اساس گزارش فاكس نيوز، مسئله بعدي فراگرفتن چگونگي كنترل ماشينهاي كوانتمي و استفاده از آنها براي اجسام بزرگتر است. در اين صورت شايد بتوان با دستكاري تنها چند الكترون كوچك به جهان موازي دست پيدا كرد.
  انواع جهانهاي موازي
  دانشمندان تا كنون چهار نوع جهان موازي متفاوت را تشريح كرده‌اند. هم اكنون پرسش كليدي وجود يا عدم جهان چند گانه نيست، بلكه سوال بر سر تعداد سطوحي است كه چنين جهان مي‌توان داشته باشد. يكي از نتايج متعدد مشاهدات كيهان شناسي اخير اين بوده است كه جهانهاي موازي ديگر مفهومي خيال پردازانه و انتزاعي صرف نيست. به نظر مي‌رسد كه اندازه فضا بينهايت است. اگر اينگونه باشد، بالاخره در جايي از اين فضا هر چيزي كه امكان پذير باشد واقعيت خواهد يافت. اصلاً مهم نيست كه امكان پذيري آن تا چه حد نامتحمل است.

  فراسوي محدوده ديد تلسكوپهاي ما ، نواحي ديگري از فضا كاملا شبيه آنچه كه پيرامون ماست وجود دارند، آن نواحي يكي از انواع جهانهاي موازي هستند. دانشمندان حتي مي‌توانند محاسبه كنند كه اين جهانها بطور متوسط چقدر با ما فاصله دارند و مهمتر از همه اينكه تمامي اينها فيزيك حقيقي و واقعي است. زماني كه كيهان شناسان با نظرياتي روبرو مي‌شوند كه از استحكام لازم برخوردار نيستند، نتيجه مي‌گيرند كه جهانهاي ديگر مي‌توانند ويژگيها و قوانين فيزيكي كاملا متفاوتي داشته باشند. وجود اين جهانها بسياري از جنبه‌هاي پرسش بنيادي در خصوص ماهيت زمان و قابل درك بودن جهان فيزيكي را پاسخ داد.

  منبع

  ویرایش توسط autumn63 : 07-07-2013 در ساعت 20:43


  دوباره خواهيم روييد...
 2. 23 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #11
  AZIMOTH آواتار ها
  وضعیت : AZIMOTH آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2011
  نوشته ها : 71
  سپاس ها : 194
  سپاس شده 186 در 49 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 81 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  فکر میکنم اقلآ همه دوستان به این واقفند که مسئله جهانهای موازی در حد یک فرضیه و تئوری هستش ولی آقا سپهر توجه داشته باشید که بسیاری از اکتشافات مهم علمی از لابلای همین تئوری ها و به قول شما قصه پردازی های علمی در اومده و اصولا امروز دیگه تو مباحث علمی "امکان نداره" خیلی وجود نداره .


  نقل قول نوشته اصلی توسط Backstreetboy نمایش پست ها
  میشه یه منبع برای این بدین؟ چرا نمیتونه وجود داشته باشه؟
  میتونی به مراجع فیزیک کوانتومی مراجعه کنی چون جزء مفاهیمه نمیتونم الان دقیقآ بگم تو کدوم کتاب و کدوم صفحه ولی میتونی مفهوم انرژی هم سطح رو حتی تو کتابهای ترمودینامیک هم پیدا کنی .

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
  فرض کنید در قبل از یک تغییر ناظر انسانی ما از کهکشان خارج شده و به کهکشان دیگه ای رفته در همین زمان بر اثر یک تغییر جهانی جدید از جهانی اون به شکل موازی جدا میشه و ادامه پیدا میکنه.
  منظورم از ناظر یک ناظر انسانی از جنس خودمون نیست _چون طبیعتآ تو جهانهای موازی فرضی هم انسانی نیست که ما بخواهیم ببینیم_ منظورم موجودی برخواسته از بعدی خارج از این جهانه و مثلآ در یک جهان موازی دیگه.
  ذکر این نکته هم ضروریه که در تئوری جهانهای موازی موضوع انطباق مطرحه یعنی صحبت از جهانهای متداخله و نیازی به خروج از کهکشان نیست و اینکه باید فرض کنیم همین الان که پای کامپوتر نشستیم "ممکنه" در هزار جهان موازی منطبق به هم و در همین مکان موجودات دیگه دارند به روش خودشون زندگی میکنند حالتی مثل انطباق لایه ها در برنامه auto cad با این فرق که در "کد" مجموع لایه ها تشکیل دهنده یک پلان هست ولی اینجا لایه ها با هم هیچ کاری ندارند.


  نقل قول نوشته اصلی توسط Mendicant نمایش پست ها
  حتی از نظر تئوری، سفر به گذشته کار محالی به نظر می‌رسه. مسلما می‌دونید که هیچ جسمی نمی‌تونه شتاب بگیره و به سرعت نور برسه چون جرمش به بینهایت میل خواهد کرد. تنها چیزی که می‌تونه شما رو به گذشته ببره یک ذره «تاکیون» هست که همواره با سرعت بیشتر از نور در حال حرکته. ولی خب چون این ذرات توانایی انتقال ندارند می‌تونم بگم با علم امروز سفر به گذشته غیر ممکنه. اگر نظر بنده رو میخواید، هرگز سفر به گذشته ممکن نخواهد شد...

  کلآ برای دانشمندان بحث سفر به گذشته _ منحصرآ به صورت فیزیکی _ خیلی جذاب نیست و مهم سفر به آینده است اما ماهیت سفر به گذشته خیلی مهمه کما اینکه اگر هابل نبود و به اعماق 300 میلیون سال پیش نمیرفت و طیف سنجی نمیکرد شاید امروز صحبت از بیگ بنگ هم در حد یک نظریه بود و اجرای LHC "Large Hadron Collider" مثل یه خواب و رویا بود و شاید تو فیلمها یا سریالهایی مثل فرینج! به اون می پرداختند. اما موافقم که فعلآ بحث سفر به آینده هم در حد خواب وخیال علمی یا همون تئوری هست ولی شاید انسان یک روزی _ باز هم الزامآ نه فیزیکی _ مرزهای زمان رو طی کنه و بتونه احوالات آینده رو رصد کنه مثل کاری که هابل برای گذشته انجام داد.

 5. 2 کاربر از پست مفید AZIMOTH سپاس کرده اند .


 6. # ADS
   

 7. #12
  quasar آواتار ها
  وضعیت : quasar آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2011
  محل سکونت : تهران.
  نوشته ها : 972
  سپاس ها : 3,395
  سپاس شده 3,198 در 699 پست
  یاد شده
  در 13 پست
  تگ شده
  در 869 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  مهناز خانوم خیلی خیلی ممنون از زحمتی که کشیدید .

  توی مقاله ای که چند وقت پیش خوندم برای تشریح جهان موازی گفته شده بود :
  تصور جهان های موازی در تئوری کار دشواریه ولی اگر به این سبک نگاه کنیم قابل باور می شه . اگر موجوداتی رو تصور کنیم که از ما بسیار پیشرفته ترند و در کهکشان های دور هستند و در عین حال امکان رصد ما به طور کامل رو دارند ، آیا می تونیم بگیم چیزی که اونا از ما می بینند دقیقا چیه ؟؟
  همون طور که دید ما از ستاره و اتفاقاتی که براشون (از نگاه ما )رخ می ده مربوط به هزاران و یا میلیون ها سال پیش است . پس دید اون موجودات از ما هم مربوط به سال های بسیار دور است . یعنی ممکن است در زمانی که ما در منزل خود هستیم آنها در همان محل منزل ما دایناسور های منقرض شده را ببینند . والبته این دید آنها وابستگی شدید به فاصله ما تا آنها دارد . در این صورت اگر این موجودات در مکان های مختلفی از جهان قرار داشته باشند تصاویر مختلفی از ما می بینند ....

  مسئله ی دیگه ای که الان به ذهنم رسید در مورد سیاهچاله هاست .
  در تعریف سیاهچاله این طور بیان می شه : سیاهچاله حفره ای ست در ابعاد فضا-زمان-مکان .
  اگر ما بتوانیم فردی را وارد سیاهچاله کنیم. لحظه ای که فرد وارد می شود از نظر ما پایان فرد است . چون سرعت گریز برای سیاهچاله ها چیزی در حدود 90 درصد سرعت نور تخمین زده شده و این یعنی خروج از آن غیر ممکن است . در کنار این چون به هیچ وجه امکان رصد اتفاقات درون سیاهچاله وجود ندارد ما آن فرد را تمام شده در نظر می گیریم .
  اما همان لحظه ی ورود برای آن فرد مصادف است با یک ایست زمانی ( در حدود هزارم ثانیه ) و سپس آغاز دوباره زمان و به حرکت افتادن ساعت او !!! یعنی فرد وارد جهان و کیهانی دیگر شده است و ما نمی دانیم تصویر که آن فرد از جهان قبلی دارد همان تصاویر و اتفاقاتی است که در حال وقوع است یا نه !!!

  اما همان طور که فرخ خان هم اشاره کردند ...

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
  اینها همه در سطح آزمایشگاهی قابل اثبات هستند. معمولا برای ایجاد شرایطی که بشه چنین اعمالی رو در سطح عظیم تر انجام داد هزینه هائی لازمه که دیگه با میلیون و میلیارد نمیشه حسابش کرد.

  بازم از مهناز خانوم تشکر می کنم ....

 8. 3 کاربر از پست مفید quasar سپاس کرده اند .


 9. #13
  taranom آواتار ها
  وضعیت : taranom آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2011
  محل سکونت : تهران خودمون
  سن: 29
  نوشته ها : 21
  سپاس ها : 50
  سپاس شده 15 در 15 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 234 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  مهناز خانم بابت مطلب خوبتون ممنون

  من چند وقت پیش از کسی شنیدم که در یکی از دانشگاهها که روی این موضوع تحقیق و بررسی میکردن تونسته بودن که یک سگ رو در زمان از یه مکان به مکان دیگه منتقل کنند موفق هم شدن اما اون سگ مرده به مکان دوم رسید.

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
  وجود همزمان چندین دنیا و چندین کنش و واکنش فیزیکی و شیمیائی در یک محل خاص یکمقدار دور از ذهنه.
  یکی از استادای علم فیزیک سعی کرده با مثالی این شک و شبه ها رو برطرف کنه:
  ایشون میگفت شما فرض کنید که در اتاق خودتون تابلویی به دیوار نصب کردید، و بعد از اتاق خارج میشید،
  شما وقتی خارج از اتاق هستید اون تابلو رو نمیبینید اما این دلیل بر این نیست که اون تابلو در اون اتاق نباشه.....
  از نظر من این مثال خیلی واضح بیان میکنه که وجود همچین موضوعی نه تنها غیر ممکن نیست که حتی دور از ذهن هم نمیتونه باشه.

 10. کاربر روبرو از پست مفید taranom سپاس کرده است .


 11. #14
  Ali آواتار ها
  وضعیت : Ali آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : May 2011
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,077
  سپاس ها : 2,597
  سپاس شده 3,699 در 655 پست
  یاد شده
  در 3 پست
  تگ شده
  در 801 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  به علت اینکه اینجا یه فرومه سینما و تلویزیون، بعضی از دوستانی هم که تو بحث شرکت می کنن تو صحبت هاشون می رن به خاطراتشون از فیلم ها و خوب چیزهایی که شاید دوست داشتن فقط فیلم نبود و واقعیت داشت، بنده هم تقریبا همه صحبت ها رو مطالعه کردم و از بعضی لذت بردم و با بعضی هاش صادقانه خندیدم
  در نهایت عرض بنده از نوشتن این سطور اظهار نظر شخصی نبود فقط خواستم دوستان علاقمند به این مقوله رو به خوندن نقدی بر خبر اصلی فاکس (که تو ترجمه تغییراتی هم کرده بود) جلب کنم که می تونید تو لینک زیر اصلش رو بخونید، روزگار خوش.

  The Worst Physics Article Ever 12. #15
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  دوستان عزیز فکر میکنم که دوستان فراموش کرده اند که محل ایجاد این تاپیک رو ببینند.
  این تاپیک ممکنه درباره اثبات یاد عدم اثبات جهانهای موازی باشه. اما با دقت در بخشی ایجاد شده متوجه خواهیم شد که این موضوع در ادامه بحث های مطرح شده در سریال فرینج به وجود آمده است.
  پس هر چیز که در این باره گفتم. درباره مسئله جهانهای موازی در چهار چوبی اونچیزهائیست که در سریال فرینج میدیدیم ونه بحث علمی صرف.

  فرینچ و تئوری های علمی

  نقل قول نوشته اصلی توسط Backstreetboy نمایش پست ها

  بله، در اینباره صحبتایی شده بود. و همون صحبتها، بیشتر فیزیکدانان رو متقاعد کرد.

  این چیزی که گفتی نظریه آشفتگی رو تا حدودی نقض میکنه.

  این چیزی که میگی بر مبنای فیزیک کلاسیکه. فیزیک کوانتوم این چیزا سرش نمیشه!

  میشه بگی که این فرضیه مال کیه؟....درمورد کرم چاله که گفتم اصلا این طرز تفکر که چیزی توش قرار بگیره یه تئوریه! اگه چیزی بره توش ناپایدار میشه و خودش با هرچی که توش باشه منفجر میشه!

  این رو در جواب نظریه جهان های موازی داری میگی به طرف؟


  این اصلا که ربطی به جهان موازی نداره که! جهان موازی میگه در همین زمانی که هستی جسمت داره یه کار دیگه انجام میده! اونوقت شما میری یه جای دیگه تا جهان موازیت رو ببینی؟ اصلا موجودیت خود فرد، در این نظریه رو نقض میکنی... .

  نمیدونم منظورت کدوم معیار ها بود! ولی درکل، اصلا موجودیت ماده رو هم اینجا زیر سوال بردی شما! ماده، هرچقدر هم که مقدارش باشه حتی اندازه یه اتم، بوسیله چیزی که ما اونو با نام جرم میشناسیم، جاذبه و دافعه تولید میکنه. این مواد هم تو همه دنیاها، چه موازی و چه دنیای خودمون، یکسانه. پس اینا به هم دافعه میدن و اصلا با هم برخورد نمیکنن! درست مثل دوتا سیاه چاله، که به طرف هم میرن! اما تنها نیروی دافعه به هم وارد میکنن. که باعث میشه تا اونی که مقدار ماده اش (همون نیروی دافعه اش) کمتره از مدار اون یکی خارج بشه!

  چرا مطمئنی که اونا حرکتایی ذهنی بودن؟  امیر حسین جان همون طور که گفتم بنیاد صحبتها درباره علم صرف نیست و تلفیقی از علم و مسائل مطرح شده در سریال فرینجه.
  من نمیدونم این سریال رو دیده اید یا نه. اما بیشتر مباحث در رد و تائید اتفاقا این سریاله و نه بحث بر سر نظرات دانشمندانی مانند هاوکینگ.
  در این سریال کرم چاله محلیه برای رفت و آمد نفوذگران به دنیای موازی.
  ضمن این که حتی با ابعاد علمی هم بحث کرم چاله به شکلی که فرمودین قطعیت نداره و حتی اگر خاطرتون باشه استیون هاوکینگ در مرحله مهمی از زندگیش یکی از نظرات پایه ای خود را درباره اطلاعات و سیاه چاله ها کاملا رد کرد و نظریه جدیدی داد.
  کسانی که پیگیر فعالیتهای این دانشمند برجسته هستند میدانند که نباید همه چیز دا قطعی دانت. این زوش خود هاوکینگ است که گاهی مهمترین نظریات علمی را رد کرده و این نظریات شامل نظریات خود او هم بوده اند.

  اما در مورد بحث لاست که فرمودین چرا اونها حرکتهای ذهنی بودن. به دلیل اینکه ذهنی بودن
  چون جسمشون انتقال پیدا نمیکرد و خود سریال هم بر پرشهای ذهنی تاکید داشت!

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mendicant نمایش پست ها
  این مقاله که البته یه جور قصه‌ست بیشتر، حالا اگه اصل مقاله رو که در فاکس‌نیوز هست مطالعه کنید وضعیت یک مقدار بهتر می‌شه ولی بازم چیزی از قصه بودن ماجرا کم نمی‌کنه. اینکه ما وقتی خوشحال هستیم، حس می‌کنیم زمان زودتر می‌گذره چه ربطی به فیزیک داره اساسا؟ بحث درک اشتباه ما از «مدت زمان» یه بحث فلسفی هست در کلاس‌های فلسفه تدریس می‌شه.

  همینطور بحث اتساع زمانی در سرعت‌های بالا که در مورد اون آقای فضانورد اتفاق افتاده، مربوط به جهان‌های موازی نمی‌شه. صرفا یه پیامد ساده از نسبیت انیشتینه.

  ببینید از نظر علمی احتمال وجود جهان موازی هست، ولی این کاملا در حد همون احتماله. اصلا دلیل به وجود اومدن بحث «تفسیر جهان‌های چندگانه» وجود یه سری اشکالات و پارادوکس ها در مکانیک کوانتومی بود که دانشمندان نمی‌تونستند به درستی توجیه کنن. ما فقط بر حسب چیزهایی که «مشاهده نمی‌کنیم» نتیجه می‌گیریم که ممکنه چیزی به اسم جهان موازی وجود داشته باشه.

  مثال می‌زنم، فرض کنید شما توی اتاقتون نشستید و لامپ اتاق به صورت ناگهانی خاموش می‌شه. ده‌ها دلیل ممکنه داشته باشه این مساله. ممکنه برق رفته باشه یا سیم اتصال داشته باشه اما ما می‌بینید که وسایل برقی کار می‌کنن و سیم هم اتصال نداره. سلامت تنگستن لامپ رو بررسی می‌کنید و باز هم ایرادی پیدا نمی‌کنید. هر احتمالی رو که به ذهنتون می‌رسه بررسی می‌کنید و باز به نتیجه نمی‌رسید. این احتمال تو ذهنتون به وجود میاد که ممکنه یه نیرویی غیر از اونچه که شما می‌بینید لامپ رو خاموش کرده باشه. این احتمال وجود داره ولی در کنارش این احتمال هم وجود داره که ایراد از جای دیگه‌ای باشه که شما ازش اطلاع ندارید.
  نیروی ماورایی(جهان موازی) وجود داره چون ما نمی‌تونیم دلیل خاموش شدن اون لامپ(پارادوکس‌های مکانیک کوانتومی مثل پارادوکس epr) رو پیدا کنیم.

  در کل برای درک بهتر از جهان موازی، خیلی مقالات و کتاب‌های علمی تری وجود دارند که من توصیه می‌کنم به اونها مراجعه کنید.: )

  حتی از نظر تئوری، سفر به گذشته کار محالی به نظر می‌رسه. مسلما می‌دونید که هیچ جسمی نمی‌تونه شتاب بگیره و به سرعت نور برسه چون جرمش به بینهایت میل خواهد کرد. تنها چیزی که می‌تونه شما رو به گذشته ببره یک ذره «تاکیون» هست که همواره با سرعت بیشتر از نور در حال حرکته. ولی خب چون این ذرات توانایی انتقال ندارند می‌تونم بگم با علم امروز سفر به گذشته غیر ممکنه. اگر نظر بنده رو میخواید، هرگز سفر به گذشته ممکن نخواهد شد...

  سفر به آینده اما بحثش جداست. من خودم شخصا هر ثانیه‌ای که میگذره یه سفر کوچولو به آینده انجام می‌دم، فقط کافیه این سفر رو یه مقدار کندتر انجام بدم تا شما واقعا اسمش رو بذارید «سفر به آینده».: )
  ممنون سپهر جان
  با توجه به تسلطی که مسئله مکانیک کوانتومی داری، به خوبی اونچه در ذهنم میگذشت رو بیان کردی.
  ممنون که باعث درک بهتر از این تاپیک شدی

  نقل قول نوشته اصلی توسط AZIMOTH نمایش پست ها
  فکر میکنم اقلآ همه دوستان به این واقفند که مسئله جهانهای موازی در حد یک فرضیه و تئوری هستش ولی آقا سپهر توجه داشته باشید که بسیاری از اکتشافات مهم علمی از لابلای همین تئوری ها و به قول شما قصه پردازی های علمی در اومده و اصولا امروز دیگه تو مباحث علمی "امکان نداره" خیلی وجود نداره .

  میتونی به مراجع فیزیک کوانتومی مراجعه کنی چون جزء مفاهیمه نمیتونم الان دقیقآ بگم تو کدوم کتاب و کدوم صفحه ولی میتونی مفهوم انرژی هم سطح رو حتی تو کتابهای ترمودینامیک هم پیدا کنی .

  منظورم از ناظر یک ناظر انسانی از جنس خودمون نیست _چون طبیعتآ تو جهانهای موازی فرضی هم انسانی نیست که ما بخواهیم ببینیم_ منظورم موجودی برخواسته از بعدی خارج از این جهانه و مثلآ در یک جهان موازی دیگه.
  ذکر این نکته هم ضروریه که در تئوری جهانهای موازی موضوع انطباق مطرحه یعنی صحبت از جهانهای متداخله و نیازی به خروج از کهکشان نیست و اینکه باید فرض کنیم همین الان که پای کامپوتر نشستیم "ممکنه" در هزار جهان موازی منطبق به هم و در همین مکان موجودات دیگه دارند به روش خودشون زندگی میکنند حالتی مثل انطباق لایه ها در برنامه auto cad با این فرق که در "کد" مجموع لایه ها تشکیل دهنده یک پلان هست ولی اینجا لایه ها با هم هیچ کاری ندارند.

  کلآ برای دانشمندان بحث سفر به گذشته _ منحصرآ به صورت فیزیکی _ خیلی جذاب نیست و مهم سفر به آینده است اما ماهیت سفر به گذشته خیلی مهمه کما اینکه اگر هابل نبود و به اعماق 300 میلیون سال پیش نمیرفت و طیف سنجی نمیکرد شاید امروز صحبت از بیگ بنگ هم در حد یک نظریه بود و اجرای LHC "Large Hadron Collider" مثل یه خواب و رویا بود و شاید تو فیلمها یا سریالهایی مثل فرینج! به اون می پرداختند. اما موافقم که فعلآ بحث سفر به آینده هم در حد خواب وخیال علمی یا همون تئوری هست ولی شاید انسان یک روزی _ باز هم الزامآ نه فیزیکی _ مرزهای زمان رو طی کنه و بتونه احوالات آینده رو رصد کنه مثل کاری که هابل برای گذشته انجام داد.
  آقا رضا من بالاتر هم توضیح دادم مسئله رو ...
  مهناز خانم تاپیک رو در بخش فرینج ایجاد کرده و فرینج سریالیه که درباره جهانهای موازیه انسانی صحبت میکنه.
  پس منظور منم همون ناظرهای انسانیه.
  در کل وقتی تاپیکی با موضوع "اثبات جهان موازی" در بخش "تئوری های علمی فرینج" ایجاد میشه، خود به خود تلاش داره تا به نوعی نشون بده که ایده های مطرح شده در فرینج ممکنه صحت داشته باشه.
  اینجاست که دلایل و توجیهات ما هم خود به خود در تائید و رد این نظریه است "آیا فرینج در طرح مسئله جهانهای موازی راه را به درستی پیموده؟"

  نقل قول نوشته اصلی توسط taranom نمایش پست ها
  مهناز خانم بابت مطلب خوبتون ممنون

  من چند وقت پیش از کسی شنیدم که در یکی از دانشگاهها که روی این موضوع تحقیق و بررسی میکردن تونسته بودن که یک سگ رو در زمان از یه مکان به مکان دیگه منتقل کنند موفق هم شدن اما اون سگ مرده به مکان دوم رسید.

  یکی از استادای علم فیزیک سعی کرده با مثالی این شک و شبه ها رو برطرف کنه:
  ایشون میگفت شما فرض کنید که در اتاق خودتون تابلویی به دیوار نصب کردید، و بعد از اتاق خارج میشید،
  شما وقتی خارج از اتاق هستید اون تابلو رو نمیبینید اما این دلیل بر این نیست که اون تابلو در اون اتاق نباشه.....
  از نظر من این مثال خیلی واضح بیان میکنه که وجود همچین موضوعی نه تنها غیر ممکن نیست که حتی دور از ذهن هم نمیتونه باشه.
  ترنم عزیز ... فرمایش شما متین. این مسئله هم میتواند دلیل باشد و هم نباشد. وجود تابلو در اتاق یک مسئله حقیقی است اما سوال سر این بود که چگونه میتوان در یک مختصات فیزیکی مشخص چندین و چند نوع زندگی، واکنش، منابع، انرژی و قوانین فیزیکی مختلف را به طور تفکیک شده از هم در نظر گرفت.

  نقل قول نوشته اصلی توسط Ali";74475]به علت اینکه اینجا یه فرومه سینما و تلویزیون، بعضی از دوستانی هم که تو بحث شرکت می کنن تو صحبت هاشون می رن به خاطراتشون از فیلم ها و خوب چیزهایی که شاید دوست داشتن فقط فیلم نبود و واقعیت داشت، بنده هم تقریبا همه صحبت ها رو مطالعه کردم و از بعضی لذت بردم و با بعضی هاش صادقانه خندیدم
  در نهایت عرض بنده از نوشتن این سطور اظهار نظر شخصی نبود فقط خواستم دوستان علاقمند به این مقوله رو به خوندن نقدی بر خبر اصلی فاکس (که تو ترجمه تغییراتی هم کرده بود) جلب کنم که می تونید تو لینک زیر اصلش رو بخونید، روزگار خوش.

  [h=2][URL="http://scienceblogs.com/builtonfacts/2010/04/the_worst_physics_article_ever.php
  The Worst Physics Article Ever[/URL][/h]
  علی جان ممنون ...
  البته شما هم مثل بقیه دوستان ارتباط این مسئله رو متوجه نشدین.
  ما در سایت انجمن علمی نداریم. که البته با حضور دوستان مطلع نیاز به وجود اون حس میشه.
  این تاپیک در راستای آنچه در سریال تلویزیونی فرینج به نمایش درآمد به وجود آمده است. پس کاملا در راستای فعالیت انجمن سینما و تلویزیون است.
  پس بحث بر سر این نیست که ماجرای تاپیک چقدر علمیست. بحث بر سر این است که این ماجرا چقدر در اثبات مسائل سریال فرینج کمک میکند.

  فرینچ و تئوری های علمی

  موفق باشید...
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 13. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .


 14. #16
  Ali آواتار ها
  وضعیت : Ali آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : May 2011
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,077
  سپاس ها : 2,597
  سپاس شده 3,699 در 655 پست
  یاد شده
  در 3 پست
  تگ شده
  در 801 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
  علی جان ممنون ...
  البته شما هم مثل بقیه دوستان ارتباط این مسئله رو متوجه نشدین.
  ما در سایت انجمن علمی نداریم. که البته با حضور دوستان مطلع نیاز به وجود اون حس میشه.
  این تاپیک در راستای آنچه در سریال تلویزیونی فرینج به نمایش درآمد به وجود آمده است. پس کاملا در راستای فعالیت انجمن سینما و تلویزیون است.
  پس بحث بر سر این نیست که ماجرای تاپیک چقدر علمیست. بحث بر سر این است که این ماجرا چقدر در اثبات مسائل سریال فرینج کمک میکند.
  به نظرم شما دارید خلط مبحث می کنید
  ببینید ما یه بحث علمی داریم و یه سریال
  اول باید این مباحث علمی به نتیجه برسه تا ما بعد بتونیم اون رو تو قالب یه سریال یا فیلم بررسی کنیم. مقاله ای که خودش سرشار از ایراده رو که نمیشه پایه ای برای اندازه گیری بار علمی یه سریال در نظر گرفت!


 15. #17
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط "Ali" نمایش پست ها
  به نظرم شما دارید خلط مبحث می کنید
  ببینید ما یه بحث علمی داریم و یه سریال
  اول باید این مباحث علمی به نتیجه برسه تا ما بعد بتونیم اون رو تو قالب یه سریال یا فیلم بررسی کنیم. مقاله ای که خودش سرشار از ایراده رو که نمیشه پایه ای برای اندازه گیری بار علمی یه سریال در نظر گرفت!
  علی جان به هر حال شما که مطالب دوستان و بنده خندیدید ..!
  اون مقاله هم پایه علمی ما نبوده و نیست. اما به عنوان یک خبر، مثل هزاران خبر دیگه در مورد صحبتهائی شد که این صحبتها به دلیل این که پیرامون یک سریال بود در اکثر مواقع علمی نیست.
  در هر صورت این بحث درباره ارتباط مسائل علمی با فرینجه ...البته شما میتونید همچنان این رو خلط مبحث در نظر بگیرید و برای انبساط خاطر ازش استفاده کنید.
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 16. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .


 17. #18
  Ali آواتار ها
  وضعیت : Ali آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : May 2011
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,077
  سپاس ها : 2,597
  سپاس شده 3,699 در 655 پست
  یاد شده
  در 3 پست
  تگ شده
  در 801 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها


  علی جان به هر حال شما که مطالب دوستان و بنده خندیدید ..!
  اون مقاله هم پایه علمی ما نبوده و نیست. اما به عنوان یک خبر، مثل هزاران خبر دیگه در مورد صحبتهائی شد که این صحبتها به دلیل این که پیرامون یک سریال بود در اکثر مواقع علمی نیست.
  در هر صورت این بحث درباره ارتباط مسائل علمی با فرینجه ...البته شما میتونید همچنان این رو خلط مبحث در نظر بگیرید و برای انبساط خاطر ازش استفاده کنید.
  حالا شما اون قسمت حرف بنده رو به خودتون نگیرید، البته من گفتم که لذت هم بردم، یعنی یه قسمت هاییش بحث های جدی و خوبی بود
  ولی اگه به عنوانی که خودتون برای بخش در نظر گرفتید نگاهی کنید، نوشته فرینچ و تئوری های علمی ولی شما می فرمایید:

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
  این صحبتها به دلیل این که پیرامون یک سریال بود در اکثر مواقع علمی نیست.
  خوب من می گم: چون که صد آمد، نود هم پیش ماست
  ویرایش توسط Ali : 09-02-2011 در ساعت 17:43


 18. #19
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط "Ali" نمایش پست ها
  حالا شما حرف بنده رو به خودتون نگیرید.
  ولی اگه به عنوانی که خودتون برای بخش در نظر گرفتید نگاهی کنید، نوشته فرینچ و تئوری های علمی ولی شما می فرمایید:

  خوب من می گم: چون که صد آمد، نود هم پیش ماست
  ببینید عنوان اینه "فرینج و تئوری های علمی"
  در این جمله محور موضوع فرینجه و البته ارتباط اون با تئوری های علمی ..
  بیس جریان علم نیست. در واقع علومی که ارتباطی با فرینج نداره اصلا در این وادی مطرح نیست. این رو قبول دارین که؟
  پس در همین مقاله هم مسائلی که به فرینج مرتبطه قابلیت بحث داره.

  من در جواب آقا رضا در باب مسئله "ناظر" عرض کردم که منظورم ناظر انسانیه و نه غیر انسانی. چرا؟ چون فرینج مطرحه که درباره جهان موازی انسانی بحث میکنه.
  امیدوارم که منظورم رو رسونده باشم
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 19. #20
  Ali آواتار ها
  وضعیت : Ali آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : May 2011
  محل سکونت : Tehran
  نوشته ها : 1,077
  سپاس ها : 2,597
  سپاس شده 3,699 در 655 پست
  یاد شده
  در 3 پست
  تگ شده
  در 801 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
  ببینید عنوان اینه "فرینج و تئوری های علمی"
  در این جمله محور موضوع فرینجه و البته ارتباط اون با تئوری های علمی ..
  بیس جریان علم نیست. در واقع علومی که ارتباطی با فرینج نداره اصلا در این وادی مطرح نیست. این رو قبول دارین که؟
  پس در همین مقاله هم مسائلی که به فرینج مرتبطه قابلیت بحث داره.

  من در جواب آقا رضا در باب مسئله "ناظر" عرض کردم که منظورم ناظر انسانیه و نه غیر انسانی. چرا؟ چون فرینج مطرحه که درباره جهان موازی انسانی بحث میکنه.
  امیدوارم که منظورم رو رسونده باشم
  من کامل منظور شما رو می دونم به همین دلیل هم می گم که باید اول یه کیس به تئوری تبدیل بشه و بعد اون رو در قالب سریال یا فیلم یا هر چیز دیگه ای بحث کنیم
  ببینید مقاله ای که خودش دارای اشکالات فراوانه و بعضی جاها ناقض خودشه رو که نمیشه پایه بحث در نظر گرفت، حالا شاید شما بگید این بهانه ای ست برای بحث تعدد جهان ها (Many Words) خوب بهانه ی خوبی است نه پایه ای علمی


صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. حضور ثابت «كلاوس» در فصل سوم «خاطرات يك خون‌آشام»
  توسط 1CHAMPION در انجمن بخش ویژه Vampire Diaries
  پاسخ ها: 34
  آخرين نوشته: 11-28-2012, 11:56
 2. "داستان عامه پسند" بهترین فیلم دهه 90 سینمای جهان شد
  توسط *Shiny* در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 08-07-2011, 22:02
 3. تجربیات حیرت انگیز یک بازیگر ثابت قدم-جودی فاستر حقایق را میگوید
  توسط Anti Trust در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 06-12-2011, 12:30

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •