مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh جهان موازي ثابت شد!! - صفحه 3

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 29 , از مجموع 29

موضوع: جهان موازي ثابت شد!!

 1. #1
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  جهان موازي ثابت شد!!

  فيزيكدانان كوانتمي دانشگاه كاليفرنيا كشف عجيبي كرده اند كه به گونه اي نشان مي دهد جسمي كه در مقابل يك فرد قرار گرفته و ديده مي شود مي تواند به صورت همزمان در جهاني موازي نيز وجود داشته باشد.


  به گزارش خبرگزاري مهر، اين كشف به واسطه ذره اي كوچك و فلزي انجام گرفته است؛ براده اي به قطر يك تار مو، جسمي كه بسيار ريز است اما در عين حال مي توان آن را با چشم غير مسلح نيز مشاهده كرد.

  دانشمندان اين ذره را در كاسه اي مخروطي و تاريك سرد كرده و تمامي هواي اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج كردند. سپس محققان ذره را مانند يك دياپازون حركت داده و مشاهده كردند ذره در زماني واحد حركت كرده و متوقف مي شود.

  چگونه اين پديده را درك كنيم؟

  براي درك اين پديده كه كاملا غير ممكن به نظر مي رسد، بايد بسيار بسيار كوچك انديشيد، حتي كوچكتر از اتمها، الكترونهايي كه به دور هسته اتم در گردشند، در آن واحد در حالتهاي چند گانه حركت مي كنند كه ثابت كردن آنها تقريبا غير ممكن است. به بيان ساده تر مي توان گفت زماني كه فردي در شهر اكلاهاما به ديدن مادر خود مي رود در جهان موازي كه ذرات اتمي وي در آن حضور دارند همان فرد در خانه مشغول تماشاي تلويزيون است.

  به گفته دانشمندان شايد اين پديده كاملا غير واقعي به نظر آيد اما بر پايه علم حقيقي رخ مي دهد. بر اساس يكي از نظريه هاي فيزيكي زماني كه پديده اي در يك حالت مشاهده مي شود اين پديده جهان را به دو بخش تقسيم مي كند. نظريه چند حالتي بر اين پايه استوار است كه جهان فعلي طي مشاهده انسان متوقف شده و انسان تنها يكي از واقعيات در حال وقوع را مشاهده مي كند. براي مثال مي تواند توپ فوتبال را ببيند كه در هوا در پرواز است، اما شايد در جهان موازي اين توپ در همان لحظه سقوط كرده باشد و يا شايد اصلا فردي در آن لحظه مشغول بازي فوتبال نباشد.

  بسياري از فيزيكدانان بزرگ پايه هاي علمي جهان چند حالتي را حتي اگر نتوان آن را به اثبات رساند قبول دارند. "شان كرول" از موسسه تكنولوژي كاليفرنيا يكي از اين فيزيكدانان بوده و معتقد است تا زماني كه نتوان تمدنهاي فوق پيشرفته بيگانه را تصور كرد كه پي به واقعيت اين نظريه برده اند، انسانها تحت تاثير امكان وجود جهانهاي ديگر قرار نخواهند گرفت. وي در عين حال معتقد است هرگز فردي قادر به ابداع دستگاهي نخواهد بود كه با استفاده از آن بتوان ميان اين جهانها ارتباط برقرار كرد.

  درك واقعيت جهان موازي بستگي شديدي به درك انسان از زمان دارد. به گفته "كرول" ما زمان را به صورت واقعي احساس نمي كنيم، تنها شاهد گذشت آن هستيم. براي مثال گذشت زمان در هنگام يك مسابقه هيجان انگيز بسيار سريع و در سر كلاس يك درس كسل كننده كاملا كند است. يا هنگامي كه فردي تلاش دارد با تاخير در دفتر كارش حاضر نشود، دقايق براي وي با سرعتي باور نكردني مي گذرند اما چند دقيقه باقي مانده از ساعت كار به راحتي با چندين ساعت برابري مي كنند.

  بازگشت به آينده

  "فرد آلن ولف" از دانشمندان فيزيك كوانتم نيز معتقد است زمان به شكل يك خيابان يك طرفه به نظر مي آيد كه از گذشته به سوي حال در حركت است، اما با در نظر گرفتن نظريه هاي قابل ملاحظه اي كه در سطح كوانتمي ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حركتند. در صورتي كه بتوانيم از بخش "جلو و عقب رفتن در آن واحد" صرف نظر كنيم، شانس درك بخشي از فيزيك را از خود گرفته ايم.

  به گفته "ولف" زمان در ماشينهاي كوانتمي به صورت مستقيم حركت نمي كند بلكه حركتي زيگزاگ داشته و به همين دليل وي معتقد است امكان ساختن ماشيني كه بتواند زمان را منحرف كند، وجود دارد.

  به گفته "ريچارد گات" فيزيكدان دانشگاه پرينستون "سرگئي كريكالو" فضانورد روسي كه در 6 ماموريت فضايي حضور داشته است نسبت به بقيه انسانهاي روي زمين 48/1 ثانيه جوانتر است زيرا وي در سرعتي بسيار بالا در مدار حركت كرده است و كم سن تر بودن نسبت به بقيه به معني جهش به آينده و تجربه نكردن زمان حال مشابه با ديگران است. به گفته وي از جهتي مي توان گفت اين فضانورد به سوي آينده سفر كرده و دوباره بازگشته است!

  "گات" مي گويد نيوتن باور داشت زمان پديده اي جهاني است و تمامي ساعتهاي جهان به صورت يكسان حركت مي كنند. اكنون با توجه به نظريه نسبيت خصوصي اينشتين مي توان گفت سفر به آينده امكان پذير است. با در نظر گرفتن نظريه گرانش اينشتين، قوانين فيزيك از منظري كه امروز آنها را درك مي كنيم نشان مي دهند حتي سفر در زمان به سوي گذشته نيز امكانپذير است اما براي مشاهده امكان اين سفر بايد قوانين جديد فيزيكي در سطح كوانتمي فراگرفته شوند.

  درك اين قوانين نيز با استفاده از ذره اي فلزي و بسيار كوچك و كاسه اي مخروطي شكل آغاز شده است. در واقع فيزيكدانان دانشگاه كاليفرنيا با ابداع خود مقياس ماشينهاي كوانتمي را به ابعاد بزرگتري تغيير دادند.

  بر اساس گزارش فاكس نيوز، مسئله بعدي فراگرفتن چگونگي كنترل ماشينهاي كوانتمي و استفاده از آنها براي اجسام بزرگتر است. در اين صورت شايد بتوان با دستكاري تنها چند الكترون كوچك به جهان موازي دست پيدا كرد.
  انواع جهانهاي موازي
  دانشمندان تا كنون چهار نوع جهان موازي متفاوت را تشريح كرده‌اند. هم اكنون پرسش كليدي وجود يا عدم جهان چند گانه نيست، بلكه سوال بر سر تعداد سطوحي است كه چنين جهان مي‌توان داشته باشد. يكي از نتايج متعدد مشاهدات كيهان شناسي اخير اين بوده است كه جهانهاي موازي ديگر مفهومي خيال پردازانه و انتزاعي صرف نيست. به نظر مي‌رسد كه اندازه فضا بينهايت است. اگر اينگونه باشد، بالاخره در جايي از اين فضا هر چيزي كه امكان پذير باشد واقعيت خواهد يافت. اصلاً مهم نيست كه امكان پذيري آن تا چه حد نامتحمل است.

  فراسوي محدوده ديد تلسكوپهاي ما ، نواحي ديگري از فضا كاملا شبيه آنچه كه پيرامون ماست وجود دارند، آن نواحي يكي از انواع جهانهاي موازي هستند. دانشمندان حتي مي‌توانند محاسبه كنند كه اين جهانها بطور متوسط چقدر با ما فاصله دارند و مهمتر از همه اينكه تمامي اينها فيزيك حقيقي و واقعي است. زماني كه كيهان شناسان با نظرياتي روبرو مي‌شوند كه از استحكام لازم برخوردار نيستند، نتيجه مي‌گيرند كه جهانهاي ديگر مي‌توانند ويژگيها و قوانين فيزيكي كاملا متفاوتي داشته باشند. وجود اين جهانها بسياري از جنبه‌هاي پرسش بنيادي در خصوص ماهيت زمان و قابل درك بودن جهان فيزيكي را پاسخ داد.

  منبع

  ویرایش توسط autumn63 : 07-07-2013 در ساعت 20:43


  دوباره خواهيم روييد...
 2. 23 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #21
  AZIMOTH آواتار ها
  وضعیت : AZIMOTH آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2011
  نوشته ها : 71
  سپاس ها : 194
  سپاس شده 186 در 49 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 81 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  ممنون از آقا فرخ و بقیه دوستان از اظهار نظرهاشون.
  منم فکر میکنم زیاد به این مسئله پرداخته شد و مجال جدل علمی جای دیگه ای است. البته من به کسی خرده نمیگیرم چون همیشه مطالب علمی اونم از این دست جاذبه خودشو داشته و هر جا که پا بده همه میخوان تو بحثش شرکت کنند و هرکس به قدر دانسته خودش شرکت میکنه و طبیعتآ فکر نکنم اینجا دکتری فیزیک هسته ای از هاروارد داشته باشیم! و بنابراین ممکنه اطلاعات یکی از دیگری بالاتر باشه و دلیلی برای خنده دار بودن نظر کسی نیست.
  من هم به عنوان تاپیک دقت نکردم و فکر کردم صرفآ یه مطلب علمیه و با دانسته اندک خودم تو بحثش شرکت کردم

 5. # ADS
   

 6. #22
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  خب دوستان عزيز ظاهرا يك خبر كه من فقط از منبعي در اينترنت پيدا كردم و اينجا قرار دادم بحثهاي جالبي رو پديد اورده.
  خوشبختانه يا متاسفانه من در زمينه فيزيك هيچ ادعايي ندارم و فقط نظرات دوستان رو مطالعه كردم اما ذكر چند نكته رو ضروري ميدونم.
  اولين نكنه كه بايد بگم اينه كه اين خبر در رابطه با سريال فرينج نبوده اما چون مربوط به جهانهاي موازي بود بهتر ديدم اونو اينجا قرار بدم چون مهمترين بحث فرينج جهانهاي موازيه. پس اگه دوستان بحث رو علمي كردند ايرادي نداره چون بحث وافعا علميه.
  اما نكته بعدي كه بايد بهش اشاره كنم اين بود كه من فكر نميكردم در يك سايت سينمايي ما اينقدر متخصص در فيزيك داشته باشيم!
  دوستان عزيز، مساله جهانهاي موازي بحثيه كه سالهاي ساله دانشمندان بزرگ جهان رو درگير خودش كرده و هنوز براش جوابي پيدا نكردند. چطوره كه ما انتظار داريم در اين تاپيك اون رو حل كنيم و به نتيجه علمي برسيم؟ طبيعيه كه نظرات مختلفي وجود خواهد داشت و ما در اينجا با نظرات هم مخالف خواهيم بود. پس فكر كنم زيبا نباشه كه بخواهيم عقايد ديگران رو به سخره بگيريم.
  هر كسي اينجا نظري داره و بايد نظرات بقيه برامون قابل احترام باشه.
  مرسي از همگي و معذرت ميخوام كه پابرهنه پريدم وسط بحث علمي اساتيد فن...


  دوباره خواهيم روييد...
 7. 2 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 8. #23
  نشسحه آواتار ها
  وضعیت : نشسحه آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Nov 2011
  سن: 41
  نوشته ها : 1
  سپاس ها : 0
  سپاس شده 2 در 1 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  لینک

  حدود دو ماه پیش در اخبار علمی رادیو مطلبی گفتن به این صورت که با تحقیقاتی که روی اولین تشعشعات مربوط به زمان پیدایش جهان صورت گرفته نتیجه گرفته شده که انفجار بیگ بنگ فقط یک دونه نبوده و بی نهایت بیگ بنگ صورت گرفته و در نتیجه به تعداد بی نهایت جهان داریم
  یادم نیست از کدوم خبرگزاری نقل کرد خواستم تو نت منبع خبر و مشروحش رو مطالعه کنم لینکی پیدا نکردم
  دوستان اگه لینکی در مورد این خبر پیدا کردن لطفا بزارن

 9. 2 کاربر از پست مفید نشسحه سپاس کرده اند .


 10. #24
  Fsalami آواتار ها
  وضعیت : Fsalami آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : May 2012
  سن: 53
  نوشته ها : 3
  سپاس ها : 0
  سپاس شده 4 در 4 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  دوستان سلام . من تازه به جمع شما پیوستم و از اینکه دیدم بحث علمی در این سایت رونق داره ، مشعوف شدم . برای کوتاه کردن موضوع دو نکته را سریع اشاره میکنمو بدون توضیح رد میشم .
  اولا ما بر خلاف فکر بعضی از دوستا تو یک زمان نیستیم . ، چرا چون هر کدوم از ما وقایع را بر اساس فاصلمون از اون واقعه در کسری از زمان یا زودتر یا دیرتر میبینیم و یا میشنویم . پس بعضی از ماها تو زمان گذشته و بعضی تو آینده کنار دستیمون هستیم . پس مطلب فضانورد جوون یکم غیر اصولی مینماید .
  دوما همونطور که میدونیم یه سکه دو رو داره ، همونطور که یه چیزی را نمیشه ثابت کرد همونطو ر هم نمیشه ردش کرد . پس گفتن بینهایت جهان موازی و یا بیگ بنگ و یا ... یکم میتونه و هم نمیتونه تخیلی باشه . تو متنهای اول یکی از دوستا نوشته که فراتر از چشم تلسکوپهای ما ... خوب پس کی اونجا رو دیده که تونسته بفهمه جهانهائی شکل دنیای ما هست ؟

  البته یادمون باشه که خیلی از مطالب نقل قول دانشمندان و بقول دوستمون بدون اثبات و حدسه . پس شما هم میتونید بهمون اندازه دانشمند باشید . موفق باشید .

 11. کاربر روبرو از پست مفید Fsalami سپاس کرده است .


 12. #25
  narnia67 آواتار ها
  وضعیت : narnia67 آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  سن: 32
  نوشته ها : 41
  سپاس ها : 231
  سپاس شده 68 در 33 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 5 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط AZIMOTH نمایش پست ها
  در مقاله ای خوندم که دانشمندان تا کنون 27 بعد برای جهان ما متصور شده اند و این یعنی وجود بینهایت ناشناخته برای دنیای ما.
  اگر به این مسئله توجه داشته باشیم که از دید ناظری خارج از ابعاد ما اصولآ ماده وجود خارجی نداره بهتر میتونیم وجود "دیگران" رو کنار خودمون احساس کنیم.
  اما چرا از دید ناظری خارج از ابعاد ما ماده وجود نداره؟
  وقتی بسیار میکروسکوپی به درون ماده بریم پایین تر از سطح کوارک ها و نوتریوم به این حقیقت میرسیم که همه مواد از بسته های انرژی تشکیل شده اند آنهم از یک نوع انرژی و تنها نحوه قرارگیری این بسته های انرژی توسط جاذبه اتمی است که اتمها و مولکولها و در نهایت مواد رو تشکیل میده بنابراین مثلا از دید یه ناظر خارج از ابعاد ما با نوع انرژی متفاوت(اگه اونهم بتونه انرژی متفاوت خودش رو رصد کنه) کره زمین ما وبقیه اجرام آسمانی تنها مرکز تجمعی از نوعی انرژی است و لا غیر.
  بنابراین مهم تشخیص انرژی ها در سطح و نوع دیگه واینکه آیا وجود خارجی دارند یا نه میتونه دلیل اثبات جهان موازی باشه و در واقع وقتی ما میتونیم یک جهان موازی رو شاهد باشیم که خودمون ناظر بعد دیگه باشیم و قدرت رصد نوع دیگری از انرژی رو داشته باشیم.
  چون به اون درجه از توانایی نرسیدیم نمیشه قاطع گفت هست ولی بعید نیست وجود داشته باشه و میشه در یک مکان هزاران نوع از انرژی در سطوح مختلف و با نحوه قرارگیری با کیفیت مختلف کنار هم باشند و مواد خاص خودشون رو تولید کنند در صورتیکه هیچ مشابهتی با هم نداشته باشند.
  نکته مهم اینه که اصلآ نوع این جهانها متفاوته و هیچ تداخلی با هم ندارند و پرداختن به همسان سازی جهانهای موازی فقط تو فیلم ها ست و استفاده نمایشی داره (مثل فرینج) و اینطور نیست که عین شما در همین مکانی که هستید با همین مشخصات مادی ولی در حالت دیگه وجود داشته باشه که اگه باشه تو سطح کوانتوم تداخل ایجاد میشه و تناقض بوجود میاد و در آن واحد دو بسته انرژی همسطح در یک نقطه نمیتونه وجود داشته باشه.
  والبته درست حدس زدید مثل اونی که تو فرینج اتفاق افتاده هیچوقت نمیتونه وجود داشته باشه که شما توسط دریچه ای از این جهان به اون جهان برید چون اصولا از یک جنس نیستید!

  البته از دید فیزیک کوانتوم و دقیق تر فیریک ذرات بنیادی این مساله که میگی شما امکان نداره دوتا بسته با یه انرژی تو یه جا باشن، اتفاقا امکان داره و یه نوع خاصی از ذرات بنیادین که این یکی از ویژگی های خوب و بدرد بخورشونه. از همین ویژگی میشه لیزر ساخت.

 13. کاربر روبرو از پست مفید narnia67 سپاس کرده است .


 14. #26
  narnia67 آواتار ها
  وضعیت : narnia67 آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  سن: 32
  نوشته ها : 41
  سپاس ها : 231
  سپاس شده 68 در 33 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 5 تاپیک

  پاسخ : لینک

  این چیزی که شما شنیدی چیز جدیدی نیست و حدوده دهه هفتاد هشتاد میلادی بیان شد و معروفه به نظریه تورمی (inflation) و از همون موقع ها هم به همه ی نظریه ها راجع به آغاز هستی با دید شک و تردید نگاه میشه.

 15. کاربر روبرو از پست مفید narnia67 سپاس کرده است .


 16. #27
  sky98 آواتار ها
  وضعیت : sky98 آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2014
  سن: 27
  نوشته ها : 14
  سپاس ها : 0
  سپاس شده 14 در 7 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  به نپر من اونجایی که توی تلقین (کریستوفر نولان ) نشون میده که بین دو آینه میایستن مفهوم عمیقتری داره
  من از اون استفاده میکنم که بگم : به نظر من فقط یک دنیای واحد وجود داره و بقیه ی دنیا ها حاصل عملکرد خلاف و موافق یک واقعس ولی از نظر ما اون دنیایی واقعیت داره که الان توش زندگی میکنیم
  این مفهوم خیلی پیچیدس ولی درکش رو میشه آسون
  نه اینکه از خیرش بگذریم بلکه میتونیم سادش کنیم - فرینج خیلی خوب سادش کرده بود

 17. #28
  sky98 آواتار ها
  وضعیت : sky98 آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2014
  سن: 27
  نوشته ها : 14
  سپاس ها : 0
  سپاس شده 14 در 7 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط AZIMOTH نمایش پست ها
  ولی شاید انسان یک روزی _ باز هم الزامآ نه فیزیکی _ مرزهای زمان رو طی کنه و بتونه احوالات آینده رو رصد کنه مثل کاری که هابل برای گذشته انجام داد.
  خوب این موضوع به مبحث Singularity برمیگرده که در آینده ای نزدیک حدود 10 سال آینده ما به تکینگی میرسیم و خیلی از چیزها برای ما واقعیت پیدا میکنه

 18. #29
  Olivia آواتار ها
  وضعیت : Olivia آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2014
  نوشته ها : 5
  سپاس ها : 0
  سپاس شده 9 در 4 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : جهان موازي ثابت شد!!

  من ازون تکینگ خیلی میترسم

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. حضور ثابت «كلاوس» در فصل سوم «خاطرات يك خون‌آشام»
  توسط 1CHAMPION در انجمن بخش ویژه Vampire Diaries
  پاسخ ها: 34
  آخرين نوشته: 11-28-2012, 11:56
 2. "داستان عامه پسند" بهترین فیلم دهه 90 سینمای جهان شد
  توسط *Shiny* در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 08-07-2011, 22:02
 3. تجربیات حیرت انگیز یک بازیگر ثابت قدم-جودی فاستر حقایق را میگوید
  توسط Anti Trust در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 06-12-2011, 12:30

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •