مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh کارت زرد به صدا و سیما برای مجموعه‌های رمضان (اختصاصی سینماسنتر)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: کارت زرد به صدا و سیما برای مجموعه‌های رمضان (اختصاصی سینماسنتر)

 1. #1
  *Shiny* آواتار ها
  وضعیت : *Shiny* آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2011
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 1,372
  سپاس ها : 4,310
  سپاس شده 3,488 در 920 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 376 تاپیک

  کارت زرد به صدا و سیما برای مجموعه‌های رمضان (اختصاصی سینماسنتر)

  10شهریور1390


  سینماسنتر:
  علي رغم اينكه معاون سیما قبل از ماه رمضان وعده مجموعه‌های جذابی را برای رمضان امسال داده بود، برنامه های امسال به دلیل مضامین تکراری و ضعف ساختار با استقبال ببینندگان رو به رو نشدند.

  امسال همچون سال‌های قبل معاونت سیما چهار مجموعه نمایشی را برای رمضان آماده کرد. با وجود وعده‌ای که علی دارابی معاون سیمای سازمان صدا و سیما قبل از رمضان به خبرگذاری‌ها و نشریات درباره متفاوت بودن مجموعه‌های رمضان داده بود و با توجه به این که سال‌های قبل هم تلاش شده بود سریال‌های رمضانی هر کدام ژانر متفاوتی داشته باشند، این وعده عملی نشد.

  در سال‌های قبل مضامین مجموعه‌های رمضان رنگ دیگری داشت و توانسته بود نظرمنتقدان و مخاطبان را جلب کند، اما امسال نتوانست موفقیت‌ سال‌های قبل را بار دیگر تكرار كند. این امر را می توان با نگاهی به عملکرد سازمان صدا و سیما در دهه 80 که مجموعه‌های رمضانی که به شکل جدی‌تر تهیه و پخش شده بودند، متوجه ‌شد و نيز مي توان نتیجه گرفت که امسال نسبت به سال‌های قبل تلویزیون عملکرد چندان خوبی نداشته است.

  در واقع امسال شبکه‌های یک، دو و سه یک راه را در پیش گرفتند و مجموعه‌های ماورایی پخش کردند و تنها شبکه تهران بود که راهی متفاوت رفت و چند روز مانده به ماه رمضان مجموعه رمضانی‌اش را تغییر داده و مجموعه طنز "سه دونگ سه دونگ" را جایگزین کرد.

  شاید اگر امسال فقط یکی از شبکه‌ها مجموعه‌ای با موضوع ماورائی تهیه می‌کرد حساسیت‌ها کمتر می‌شد و کمتر مجموعه‌های رمضانی زیر ذره بین منتقدان قرار می‌گرفت، اما پرداخت به این مضامین آن هم در سه شبکه کار درستی نیست و در این باره معاون سیما باید پاسخگو باشد که چرا این گونه عمل کرده است.

  شبکه یک قبل از آنکه مجموعه "سقوط یک فرشته" را به عنوان سریال رمضانی‌اش اعلام کند، در حال آماده سازي مجموعه تلویزیونی "راه طولانی خانه" به کارگردانی رضا کریمی بود که موضوع آن تلاش‌های یک پدر برای خانواده‌اش بود، اما ناگهان "سقوط یک فرشته" جایگزین آن شد.

  همچنین شبکه دو هم مجموعه "چمدان" با ژانر طنز را به کارگردانی سعید ملکان به عنوان گزینه ماه رمضان اعلام کرد، اما در نهایت "سی‌امین روز" انتخاب شد. شبکه تهران هم مجموعه "تکیه بر باد" را برای رمضان تدارک دیده بود، اما بعد از آنکه متوجه شد سه شبکه ديگر موضوع ماورایی را انتخاب کرده اند، مجموعه طنز "سه دونگ سه دونگ" را جایگزین کرد که از نظر من این شبکه بهترین کار را انجام داد. اما شبکه سه از همان ابتدا مجموعه "پنج کیلومتر تا بهشت" را آماده کرده بود.

  اگر این مجموعه‌ها در یک زمان دیگر پخش می‌شدند و علی دارابی معاون سیما در جلسه نهایی شدن مجموعه‌های رمضان طراحی بهتری برای انتخاب مجموعه‌های رمضان بر مي گزيد، شاید تا این حد گروه‌های سازنده زیر فشار نقدهای منتقدان قرار نمی گرفتند.
  مجموعه تلویزیونی "سقوط یک فرشته" به کارگردانی بهرام و حمید بهرامیان نخستین تجربه مناسبتی‌ دو برادر محسوب می‌شود. با وجود آنکه تیزر خوبی قبل از پخش این مجموعه روی آنتن شبکه یک رفت، شروع چندان قويی نداشت. یکی از مسائل که در شروع به این سریال ضربه زد وجود راوی با دیالوگ‌های ساده ای بود که بیان می‌ کرد.

  در واقع راوی در قسمت‌های ابتدای کار چندان با قصه جور نشده بود و به مرور که قصه جلو رفت، راوی خودش را به عنوان شیطان معرفی کرد و توانست با قصه عجین شود. شاید اگر گروه نویسندگان راوی را از قسمت پنج یا شش می‌گذاشتند، قصه در ابتدا با این همه ضعف رو به رو نمی‌شد.

  قصه این مجموعه در برخی قسمت‌ها با افت و خیزهای زیادی رو به رو شد که البته زیاد هم نمی‌توان از گروه نویسنده انتقاد کرد، چون وقتی فیلمنامه هم زمان با نگارش نوشته شود، مسلماً با ضعف‌هایی هم همراه می‌شود.

  باید اشاره کرد که گروه نویسندگان این مجموعه از ساختار غیر کلاسیک بهره بردند و احتمالا به همین دلیل است که داستان در برخی قسمت ها با فراز و نشیب‌های زیادی همراه است، چراکه بهره بردن از این ساختار کار راحتی نیست. یکی از امتیازات این مجموعه کارگردانی بهرامیان است که شسته و رفته بوده و اگرتعجیل‌های ساخت مجموعه رمضانی را نداشت بهتر از این می‌توانست عمل کند.

  البته لطمه خوردن آثار رمضانی به خاطر تعجیل‌هایی که گروه سازنده در ساخت این نوع آثار دارند، حرف تکراری است و این قضیه مربوط به امروز و دیروز نیست. گرچه هیچ وقت هم این مشکل با وجود وعده‌هایی که معاونت سیما می‌دهد، حل نشده است و همیشه‌ مجموعه‌های مناسبتی به ویژه در ماه رمضان با مشکل زمان رو به رو می‌شوند و گروه سازنده مجبورمی‌شوند روزی 18 تا 19 ساعت کار کنند تا مجموعه را به موقع برای پخش برسانند.

  اگر مجموعه "سی‌امین روز" که ماه رمضان از شبکه دو پخش می‌شود، پارسال آماده نشده بود؛ این شبکه هم با تعجیل هایی روبه رو بود. باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که در این سریال با نوع دیگري از موضوع ماورائی سرکار داریم.
  این مجموعه تلویزیونی با پاره شدن طناب دار سیاوش در هنگام اعدام شروع محکمی داشت، اما به مرور این مجموعه هم از نظر کارگردانی با ضعف های عمده ای روبه رو شد. هومن سیدی به خوبی توانست نقش یک فرد منفعل را ایفا کند اما بازی پژمان بازغی در نقش فرشته نیز با فراز و نشیب‌هایی رو به رو است.

  این سریال بیشترین ضربه را از ناحیه کارگردانی خورده است و شاید اگر کارگردان این سریال در این راه وسواس بیشتری داشت، این مجموعه از محبوبیت بیشتری از طرف مردم برخوردار بود. البته نباید این نکته را فراموش کرد که "سی امین روز" زمان مناسبی برای پخش ندارد.

  اینکه مجموعه ای قبل از افطار به روی آنتن رود اولین تجربه صدا و سیما بود که در این رابطه باید تا پایان سریال صبر کرد و بعد درباره ی نتیجه آن قضاوت کرد! گرچه این سریال در نظرسنجی های مختلف پایین ترین جایگاه را به خود اختصاص داد و ما باز هم به این نتیجه می رسیم که بهتر بود این سریال در زمان بهتری پخش می شد.

  "پنج کیلومتر تا بهشت" را علیرضا افخمی که می‌توان او را مؤلف تولید مجموعه های ماورایی در تلويزیون دانست، کارگردانی کرده است. از آثار او می توان به " او یک فرشته بود " که از استقبال زیادی برخوردار شد، و بعد از آن " روز حسرت" و "اغما" اشاره کرد. همچنین این سریال تنها گزینه شبکه سه برای ماه رمضان بوده است.
  نام این سریال از بدن نیمه جان امیرحسین که در 5 کیلومتری بهشت زهرا قرار دارد گرفته شده است. این سریال با کابوس های شبانه امیرحسین شروع میخکوب کننده ای را به همراه داشت اما بعد از آن روال داستان معمولی شد، با وجود اینکه از این سریال انتظار دیگری می رفت .

  وقتی افخمی همراه با کرگردانی قصه را هم می نویسد، مسلما به داستان لطمه های زیادی می خورد. بهتر بود این کارگردان به جای آنکه وقتش را صرف نوشتن فیلمنامه مي كرد، آن را به فرد دیگری می سپرد و همراه سجاد ابوالحسنی از نویسنده دیگری هم بهره مند می شد و خود تمام وقتش را مشغول کارگردانی می کرد و از نتیجه بهتری هم بهره مند می شد.

  البته کار به لحاظ کارگردانی با کمتر ایرادی رو به رو است و می توان گفت از بازیگران بازی خوبی گرفته شده است. با این که این فیلم نخستین تجربه داریوش فرهنگ در یک کار مناسبتی است، اما توانست بازی خوب و متفاوتی را ارائه دهد.

  مجموعه تلویزیونی "سه دونگ سه دونگ" به کارگردانی شاهد احمدلو ماه رمضان از شبکه تهران پخش ‌شد. این شبکه با پخش یک مجموعه طنز یکه تازی کرد و باید در این باره به مدیران این شبکه خسته نباشید گفت که دیگر آنها هم اقدام به پخش یک مجموعه ماورایی نکردند. احمدلو کارگردان جوانی است که ساخت مجموعه تلویزیونی "ماه عسل" و چند فیلم سینمایي و تلویزیونی را در کارنامه دارد.

  اگر قرار بود سريال این شبکه هم همانند 3 شبکه دیگر و آن هم در پایان شب ماورائی باشد، دیگر هیچ بیننده ای خوابش نمی برد. "سه دونگ سه دونگ" گرچه فضای شادی را برای مخاطبان به ارمغان می آورد اما باز هم این سریال عاری از ایراد نیست و در برخی مواقع خیلی کشدار می شود و اگر بیننده یک یا دو قسمت را نبیند چیزی را از دست نمی دهد.
  احمدلو در این مجموعه از ترکیب بازیگران پیشکسوت همچون سیروس گرجستانی، مرجانه گلچین، محمد کاسبی و ... و بازیگران جوان از جمله جواد عزتی، اشکان اشتیاق، عباس جمشیدی‌فر و ... بهره برده است. در مجموعه "سه دونگ سه دونگ" گرچه بازیگران تلاش کردند بازی خوبی از خودشان ارائه بدهند، اما به دلیل ضعف‌ قصه در برخی قسمت‌ها با تکرار رو به رو می‌شوند.

  مثلاً در برخی قسمت‌ها حضور محمد کاسبی که ایفاگر نقش عمو پرویز است، احساس می‌شود؛ اما حضور ندارد و بر عکس در برخی قسمت‌ها حضور پررنگی دارد. یا صحنه شادی فرزندان عشقی در هنگام طلاق پدر و مادرشان در دادگاه خیلی اغراق شده بود. شاید اگر کمی اغراق در آن کمتر بود، قابل قبول‌تر به نظر می‌رسید. در مجموع اگر این مجموعه باز نویسی می شد، می‌توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند.

  البته این مجموعه بعد از پخش چند قسمت به عنوان پر مخاطب‌ترین مجموعه رمضانی دست یافت و استقبال مردم از این مجموعه بیشتر از سه مجموعه ماورائی بوده است. در کل از این مجموعه با این بازیگران حاصلی بهتر از آنچه می‌بینیم را انتظار داشتیم.

  ................................
  منبع: خبرگزاری مهر
  تنظیم و گرداوری : دنیا*shiny*
  باتشکر از پرنیان عزیز"parnian"بابت ویراستاری


  ویرایش توسط Parnian : 09-01-2011 در ساعت 12:14 دلیل: مرتب كردن متن.

 2. 10 کاربر از پست مفید *Shiny* سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : کارت زرد به صدا و سیما برای مجموعه‌های رمضان(اختصاصی سینماسنتر)

  ممنونم دنيا جان
  فكر مي كنم كلا صدا و سيما خيلي خوشبينانه و تقريبا سخاوتمندانه كارت زرد داده به سريال هاي امسال!
  كلا همون شاهكار 5 كيلومتر تا بهشت با تمام اشتباهات و ضعف هاش براي كارت قرمز كافي بود !
  هر سال نااميد كننده تر از سال قبل و امسال كلا نمره منفي !

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


 5. 2 کاربر از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده اند .


 6. #3
  quasar آواتار ها
  وضعیت : quasar آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2011
  محل سکونت : تهران.
  نوشته ها : 972
  سپاس ها : 3,395
  سپاس شده 3,198 در 699 پست
  یاد شده
  در 13 پست
  تگ شده
  در 869 تاپیک

  پاسخ : کارت زرد به صدا و سیما برای مجموعه‌های رمضان(اختصاصی سینماسنتر)

  کارت زرد واقعا هدیه ای سخاوت مندانه است ....
  هر سال بد تر از سال قبل . واقعا نمی دونم با این وضع به کجا می خوایم برسیم . اشتباهات فاحشی که توی ساختار اصلی این دو سریال( 5 کیلومتر تا بهشت و سقوط یک فرشته )وجود داره واقعا قابل اغماض نیست . سریال های طنز هم که همگی تکرار تکراری های گذشته است و به جای خنده آدم رو به گریه وا می دارند ....

  مرسی دنیا جان

 7. کاربر روبرو از پست مفید quasar سپاس کرده است .


 8. #4
  *Shiny* آواتار ها
  وضعیت : *Shiny* آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2011
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 1,372
  سپاس ها : 4,310
  سپاس شده 3,488 در 920 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 376 تاپیک

  پاسخ : کارت زرد به صدا و سیما برای مجموعه‌های رمضان(اختصاصی سینماسنتر)

  منم با نظراتون موافقم به جای این که سال به سال بهتر بشه و سعی کنن ایرادای سال قبل رو برطرف کنن ؛ سال به سال بدتر میشه .
  مثلا همین پخش کردن موضوع ماورائی در سه شبکه کار قشنگ و منطقی نبود، کار درست رو شبکه 3 کرد که موضوعشو تغییر داد با اینکه سریالشم چندان جالب نبود!!!
  امیدوارم سال دیگه این مشکلات دیگه تکرار نشه، با این که قطعا خودم به این جمله اعتقاد ندارم.

 9. کاربر روبرو از پست مفید *Shiny* سپاس کرده است .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. لئوناردو دیکاپریو برای بازسازی The Gambler به اسکورسیزی میپیوندد(اختصاصی)
  توسط Backstreetboy در انجمن اخـــبار سينماي جهان (اختصاصي)
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-31-2011, 12:45
 2. ارائه فیلم نامه برای پنجمین و آخرین ورژن رمبو (اختصاصی سینماسنتر)
  توسط Backstreetboy در انجمن اخـــبار سينماي جهان (اختصاصي)
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-26-2011, 21:32
 3. بروس ویلیس به قسمت دوم G.I Joe پیوست(اختصاصی سینماسنتر)
  توسط Backstreetboy در انجمن اخـــبار سينماي جهان (اختصاصي)
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-11-2011, 12:37
 4. ادوارد نورتون در حال مذاکره برای پیوستن به میراث بورن (اختصاصی)
  توسط FTSAMO در انجمن اخـــبار سينماي جهان (اختصاصي)
  پاسخ ها: 7
  آخرين نوشته: 07-15-2011, 22:56

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •