مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش سی و هشتم)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش سی و هشتم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش سی و هشتم)


  نبرد لایپزیک


  از دسامبر 1812 که ناپلئون سراسیمه به پاریس گریخت تا سپتامبر 1813 دشمنان ناپلئون با قدرتی بی انتها در حال جمع آوری سپاه و توپخانه بودند و سپاهیانی که اتریش، پروس و روسیه در اروپای شرقی و مرکزی گرد آورده بودند به آن اندازه بود که هیبت ناپلئون را کم رنگ کند.
  تمام سرزمین هایی که سردار معروف فرانسوی طی 15 سال در شرق به دست آورده بود اکنون در اثر شکست سنگین او از روسیه در حال بر باد رفتن بود و ناپلئون به خوبی می دانست دشمنانش در پاریس مترصد آن هستند که مطمئن شوند دیگر از او کاری ساخته نیست تا برای همیشه او را به زمین بزنند.
  ناپلئون به همین دلیل در سپتامبر اقدام به بسیج عمومی دیگری در فرانسه برای سربازگیری کرد. او اکنون مجبور بود پسر بچه های 16 ساله را نیز زیر پرچم بخواند. در اکتبر وی در کمال ناباوری متفقین، 155 هزار سرباز را در شرق آلمان سازمان داد اما تنها نیروهای اندکی برای ذخیره در اختیار داشت و این او را نگران می کرد. ناپلئون اکنون بهترین سربازان و سردارانش را از دست داده و مجبور بود بر روی نیروهایی حساب باز کند که اساسا شباهتی به کهنه سربازان از جان گذشته او در نبردهای گذشته نداشتند مضافا آنکه بخشی از این سربازان آلمانی بودند و او از آنها برای مبارزه علیه جنگجویان پروسی می خواست بهره ببرد، به هر صورت او چاره ای جز مقابله با متفقین نداشت.
  در 16 اکتبر 1813 طلایه داران سپاه او با سربازان روس در دشت لایپزیک برخورد کرد اما بلافاصله امپراتور پی برد که در این نبرد اتریشی ها، پروسی ها و سوئدی ها نیز در پشت سر روس ها هستند.


  صف آرایی 400هزار سرباز

  تقدیر چنین بود که کمتر از یک سال پس از پایان نبرود روسیه دشت لایپزیک شاهد یکی از 5 نبرد خونین ناپلئون باشد اما این بار بر خلاف سال 1812 این فرانسه بود که تنها در برابر «اتحادیه» قرار داشت به همین دلیل این نبرد به (نبرد ملل) نیز معروف شد.
  ناپلئون هنگامی که فرمان حمله داد باخبر شد که در برابر سپاه 155 هزار نفری او، متفقین 220 هزار نفر را به میدان آورده اند حال آنکه سپاه های کمکی نیز در حال نزدیک شدن هستند. وقت برای او اندک بود و باید تکلیف نبرد هر چه سریعتر مشخص می شد تا شب 16 اکتبر، 70 هزار کشته دشت لایپزیک را پوشانده بود که 30 هزار نفر آن را سربازان ناپلئون تشکیل می دادند.
  در 17 اکتبر در حالی که ناپلئون تنها موفق به میدان آوردن 15 هزار سرباز دیگر شد سپاه عظیم مارشال برنادوت و ولینگتن با 110 هزار نفر از راه رسیده و ناپلئون تنا راه را عقب نشینی دید چرا که اکنون برتری متفقین دو بر یک بود، اما این بار این متفقین بودند که دست از سر او بر نمی داشتند.
  در 18 اکتبر 300 هزار سرباز روس، اتریشی، آلمانی و سوئدی با تمام قوا به سپاه او حمله کردند و در این هنگام اتفاق دیگری برای ناپلئون رخ داد و آن این که سربازان آلمانی سپاه او ناگهان به صف متفقین پیوسته و سمت توپ های خود را به سمت او بازگردادند. از این زمان به بعد برای ناپلئون دیگر فرصت نبود باید خود را از مهلکه نجات می داد در غیر این صورت هزاران کیلومتر دورتر از پارس به دست دشمن می افتاد.
  عقب نشینی او از 19 اکتبر آغاز شد و با جنگ و گریز به سمت مغرب عقب نشست اما متفقین این بار همان تجربیات او را علیه اش به کار گرفتند یعنی آنکه به او هیچ فرصتی برای حتی عقب نشینی ندادند و بخش بزرگی از نفرات او را در حین فرار کشتند.
  به دستور ناپلئون پل های مهم منطقه منفجر شد تا سرعت تعقیب متفقین کم شود اما تعجیل سربازان مهندسی تخریب سبب شد تا پل ها قبل از عبور کامل سپاه از بین برود نتیجه این امر نیز جا ماندن 27 هزار سرباز از جمله لهستانی ها بود که یا به دست متفقین کشته شدند و یا اینکه به اسارت در آمدند.
  نبرد در عصر روز 19 اکتبر تمام شد در حالی که 125 هزار کشته از دو طرف روی زمین دشت بر جای مانده بود. 65 هزار نفر از کشته های این جنگ متعلق به ارتش ناپلئون بود.


  نتیجه نبرد

  نبرد لایپزیک را باید آخرین ضربه کاری متفقین به ناپلئون دانست. شکست لایپزیک سبب شد ناپلئون تا رود رن که مرز آلمان و فرانسه را جدا می کرد عقب بنشیند. ناپلئون اگرچه هنوز نیروهای زیادی در سراسر اروپا داشت اما پس از نبرد لایپزیک پی برد که جنگ را در جبهه اصلی یعنی شرق باخته است. 3 حریف قدرتمند او یعنی پروس، روسیه و اتریش با پول انگلیس اکنون قدرتی را جمع کرده بودند که هیچ نیرویی قادر به متوقف ساختن آن نبود اما او دیگر حتی اگر می خواست نیز نمی توانست از کشورهای اسپانیا، ایتالیا و فرانسه سرباز گیری کند چرا که دیگر جوانی نمانده بود. او 700 هزار سرباز را در دشت های روسیه و آلمان به کشتن داده بود و اکنون در برابر ارتش متفقین که لحظه به لحظه بزرگ تر می شد حتی قادر نبود 25 هزار نفر نیز گرد آورد.
  در نبرد لایپزیک متفقین نیز کم کشته نداده بودند اما تلفات آنها با تلفات ناپلئون دو فرق اساسی داشت اول آنکه برای آنها جبران 60 هزار کشته بسیار ساده بود و دوم آنکه آنها در این نبرد کل خاک آلمان را آزاد کرده بودند.
  ناپلئون کلیه ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه 1814 را در چندین جنگ متوالی در داخل خاک فرانسه متفقین را پی در پی شکست داد اما عقب نشینی موهش او از آلمان پس از نبرد لایپزیک کار خود را کرده بود چرا که در جبهه غرب نیز دیگر او مطمئن نبود. ولینگتن انگلیسی دشمن قدیمی و سرسخت او اکنون اسپانیا را گرفته و خود را به جنوب فرانسه رسانده بود. در ایتالیا دیگر کسی از شنیدن نام ناپلئون نمی ترسید و اکنون فرانسه با انبوهی از دولت های متخاصم طرف بود. ناپلئون در 6 آوریل 1814 مجبور به استعفا شد چرا که نیم میلیون سرباز بیگانه در حال نابود کردن میهن او فرانسه بودند.
  تا آن تاریخ ناپلئون یک میلیون سرباز فرانسوی را به کشتن داده بود.

  منبع: صد جنگ بزرگ تاریخ، علی غفوری
 2. 19 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  DarkAngel آواتار ها
  وضعیت : DarkAngel آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 3,031
  سپاس ها : 3,646
  سپاس شده 3,898 در 1,241 پست
  یاد شده
  در 23 پست
  تگ شده
  در 750 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش سی و هشتم)

  پس رسیدیم به پایان دوران قدرت نمایی ناپلئون

 5. #3
  من تو را دوست دارم.. دیگری تو را دوست دارد.. دیگری دیگری را دوست دارد.. و این چنین است که ما تنهاییم
  Bloo آواتار ها
  وضعیت : Bloo آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : May 2011
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 60
  سپاس ها : 857
  سپاس شده 74 در 32 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 236 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش سی و هشتم)

  تشکر از همه زحمات شما تو این سایت

 6. #4
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش سی و هشتم)

  ناپلئون از اون شخصيتهاي تاريخيه كه خيلي دلم ميخواد در موردش بيشتر بدونم و هر چي در مورد او و جنگهاش ميخونم بازم مشتاقم. ممنون پرنيان عزيز كه با اين سري تاپيكها اطلاعات تاريخي مفيد ما رو افزايش ميدي.


  دوباره خواهيم روييد...
 7. #5
  AZIMOTH آواتار ها
  وضعیت : AZIMOTH آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2011
  نوشته ها : 71
  سپاس ها : 194
  سپاس شده 186 در 49 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 81 تاپیک

  پاسخ : بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش سی و هشتم)

  آمار وحشتناک بود ناپلئون یک میلیون نفر رو فدای جاه طلبی خودش کرد و نمیدونم اگه به امثال اون دشمن نسل بشریت نمیشه گفت پس به کی باید گفت؟
  من فکر کنم یه همچین شخصی باید بین ملت خودش هم منفور باشه :-l

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •