مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی فیلم آغاز (Inception)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تحلیل و بررسی فیلم آغاز (Inception)

 1. #1
  NAMAEINAZDIK آواتار ها
  وضعیت : NAMAEINAZDIK آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2011
  محل سکونت : 327..6.1.1...
  سن: 36
  نوشته ها : 40
  سپاس ها : 260
  سپاس شده 239 در 53 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 139 تاپیک

  تحلیل و بررسی فیلم آغاز (Inception)

  Inception

  نام: 1ac55c4750f74b6c8a80.jpg نمایش: 1568 اندازه: 659.9 کیلو بایت


  کارگردان: کریستوفر نولان

  ژانر: اکشن ، علمی تخیلی ، مهیج
  فیلمنامه: کریستوفر نولان
  زمان فیلم: 142 دقیقه
  محصول 2010 آمریکا و انگلیس
  بازیگران:
  کاب (لئوناردو دی کاپردیو)
  سایتو ( کن واتانابه )
  آرتور ( جوزف گوردون لویت)
  رابرت فیشر جونیور (سیلین مورفی )

  خلاصه داستان فیلم:


  کاب (لئوناردو دی کاپردیو) یک خواب دزد ماهر و پر سابقه است که قبلا هم توسط مقامات دولتی و عالی رتبه اجیر شده بود تا با رخنه و نفوذ در ذهن انسانها در هنگام خواب اندیشه ها و عقاید آنها را به سرقت ببرد. حال توسط یک سرمایه دار پر نفوذ و قدرتمند به نام سایتو ( کن واتانابه ) اجیر شده تا بر عکس همیشه عمل کند و آن ایجاد اندیشه ای در ذهن رقیب سایتو است، بگونه ای که احساس کند ایده و اندیشه خودش است. کاب تیمی تشکیل می‌دهد و...
  نقد فیلم:

  گفته می شود کریستوفر نولان 10 سال برای نوشتن فیلمنامه «سرآغاز» وقت صرف کردده است که حاصل آن باید داستانی شگرف و خارق العاده باشد همانند بازی شطرنج با چشمان بسته در حال حرکت بر روی طناب. قهرمان فیلم، آرشیتکت جوانی را با به چالش کشیدن برای ساخت یک هزار توی پر پیچ و خم می آزماید و نولان ما را با هزار توی خیره کننده و بی نظیر خود. برای حرکت در این هزار توی ذهنی مجبوریم به وی اطمینان کنیم زیرا که اکثر اوقات دچار سردرگمی می شویم. نولان باید این داستان را بارها بازنویسی کرده باشد زیرا هر تغییر جزیی تاثیر بسزایی در کل اثر دارد. داستان فیلم هم می تواند در چند جمله گفته شود و یا اصلاً قابل بازگویی نباشد. اگر بدانید که داستان چگونه به پایان می رسد، چیزی بدست نیاورده اید مگر آنکه بفهمید داستان چگونه به آنجا می رسد و فهمیدن این نکته نیز باعث سردرگمی شما می شود. کل فیلم روند مبارزه کاراکترها برای یافتن مسیر خود میان خواب و بیداری، واقعیت آمیخته با رویا و رویاهای غیر واقعی را به تصویر کشیده است. این کار یک شعبده بازی نفس گیر است و نولان با ساخت این اثر به نوعی فیلم «یادآوری» خود (محصول سال 2000 ) تجدید خاطره کرده است. احتمالاً نولان نوشتن فیلمنامه «سرآغاز» را در هنگام فیلمبرداری «یادآوری» شروع کرده بود. «یادآوری» بصورت وارونه روایت می شود و داستان مردی است که در جریان حادثه ای حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده بود. مانند قهرمان آن فیلم، بیننده «سرآغاز» در زمان و تجربیاتش غوطه ور و سردرگم است. ما هرگز حتی نمی توانیم زمان خواب و بیداری را از هم تشخیص دهیم. همانطوریکه قهرمان فیلم توضیح می دهد هرگز نمی توان آغاز خواب یا رویا را به خاطر آورد و رویایی که به نظر ساعتها طول کشیده، ممکن است فقط چند لحظه کوتاه بوده ولی در آن هنگام متوجه نمی شوید و از یاد می برید که در رویا هستید. حال اگر داخل خواب فرد دیگری باشید چطور؟ زمان رویای شما و او چگونه هماهنگ می شود ؟ واقعاً چقدر می دانید ؟

  ذهن ما انسانها در مقابل ورود اندیشه های نامتعلق و بیگانه مانند آژیر خطر عمل کرده و مقاومت می کند، همانطوریکه سیستم دفاعی بدنمان در مقابل پاتوژنها ( بیماریها ) عکس العمل نشان می دهد . سایتو در قبال انجام این کار پیشنهادی به کاب می دهد که نتواند آن را رد کند، پیشنهادی که می تواند باعث پایان یافتن دوری اجباری کاب از خانه و خانواده اش باشد.

  کاب تیمی تشکیل می دهد و از اینجا به بعد فیلم بر پایه روال و اسلوب های مقرر شده در همه فیلم های حادثه ای با موضوع سرقت پیش می رود. با اعضای تیم کاب که در این ماموریت به او کمک می کنند، آشنا می شویم : آرتور ( جوزف گوردون لویت) همکار دیرین او، ایمز ( تام هاردی) استاد کارهای فریب گونه، یوسف (دیلیپ ریو) شیمی دان نابغه و تازه واردی بنام آریادنه (الن پیچ)، آرشیتکتی جوان و باهوش که اعجوبه ای در خلق فضاهاست. همچنین کاب به سراغ پدر زنش مایلز (مایکل کین) می رود، کسی که بر این حرفه تسلط دارد و می داند چه کاری را در چه زمانی و چگونه انجام دهد . در این سکانسها مایکل کین به تنهایی در صفحه نمایش ظاهر می شود و ما حس می کنیم که از سایر کاراکترهای فیلم عاقل تر است و این برای بیننده موهبتی است.
  نام: ffd4ae4456b642b48e7a.jpg نمایش: 1562 اندازه: 162.9 کیلو بایت

  اما صبر کنید. چرا کاب به یک آرشیتکت برای خلق فضا در خواب نیاز دارد؟ کاب اینگونه برای آریادنه توضیح می دهد: همانطوریکه همه می دانیم رویاها ساختارهای تغییر پذیر و بی ثباتی دارند و جایی که بنظر می رسد هستیم در حال تغییر است. ماموریت کاب در این فیلم ایجاد و پیدایش یک اندیشه نو در ذهن سرمایه دار جوانی بنام رابرت فیشر جونیور (سیلین مورفی ) که وارث امپراطوری اقتصادی پدر است و اصلی ترین رقیب سایتو محسوب می شود . سایتو از کاب می خواهد ایده هایی را در ذهن رابرت جوان قرار دهد که منجر به تسلیم رقیب شود. کاب به آریادنه نیاز دارد تا در رویاهای فیشر هزارتویی ساختگی، جعلی و فریبنده ایجاد کند بطوریکه ( به نظر من) تفکرات جدید در آن جای بگیرند. آیا این موضوع تصادفی است که آریادنه در اساطیر یونان زنی است که به ته زئوس کمک کرد که از دخمه پر پیچ و خم مینوتار (جانوری که نیمی از بدنش گاو و نیم دیگرش انسان بود) فرار کند. کاب در مورد نفوذ در دنیای خواب، هنر کنترل و هدایت آن به آریادنه آموزش هایی می دهد، در حقیقت کریستوفر نولان از این حربه برای آموزش به بیننده هم استفاده می کند. به همین علت جلوه های ویژه که در بیشتر فیلمها بی معنی و غیر منطقی بنظر می رسد، در این فیلم ملموس و متناسب است. به نظر من تاثیر گذارترین صحنه در پاریس اتفاق افتاد یا (شاید اینطور بنظر می رسید)، در جایی که شهر مانند کفپوش رول می شد.


  افراد فیشر بخوبی از عهده محافظت از وی بر می آیند، عملکرد آنها از جهاتی مانند عملکرد مغز انسان در مقابل بیماری ها است. آنها در جاهایی واقعی و در جاهایی مجازی بنظر می رسند ولی هر طور که باشند با آنها می توان در تمامی صحنه های جنگ های مسلحانه، سکانسهای تعقیب و گریز و انفجارهای مهیب ( که در بیشتر فیلم های امروزی بکار گرفته می شود تا حس تعلیق را در انسان بیدار کنند) همراه بود. و نولان این صحنه ها را چنان با مهارت ساخت که در یکی از این تعقیب و گریزها من نیز تحت تاثیر قرار گرفتم و فکر می کردم همراه آنها هستم و واقعاً با سکانس هایی به این استانداردی احساس نزدیکی داشتم و ذهنم درگیر این مسئله بود که چه کسی در حال تعقیب و چه کسی تحت تعقیب است.

  اگر تیزرهای این فیلم را دیده باشید متوجه شدید که حالت بی وزنی در ساختار و شخصیتهای آن وجود دارد. ساختمان های کج و یا وارونه، خیابان های لوله شده (در حال رول شدن) و شخصیت های شناور در هوا، همه اینها در متن داستان توضیح داده شده است. آخرین اثر نولان فیلمی است با هزارتوهای پیچیده و گیج کننده و بدون یک خط سیر ساده و مطمئناً تجزیه و تحلیل های بی پایانی در مورد آن صورت خواهد گرفت.

  نولان داستان را با مطرح کردن یک موضوع احساسی ادامه می دهد. انگیزه کاب از انجام این ریسک خطرناک، احساس غم و اندوهی است که به همسرش مل (ماریون کوتیلارد) و دو فرزندش مربوط می شود. بیشتر از این نخواهم گفت و لو نخواهم داد. کوتیلارد به زیبایی نقش همسری ایده آل را بازی می کند. حتی تا آخرین سکانس، واقعاً بسیار سخت تشخیص می دهیم که در حال دیدن رویاهای کاب هستیم یا خاطرات او. کوتیلارد نقش مل را همانند یک آهن ربای احساسی بخوبی بازی می کند و عشق میان آن دو باعث ایجاد نوعی ثبات احساسی در دنیای کاب می شود که در غیر این صورت مدام در حال تغییر بود.  نام: MV5BMjAxOTM4MzQ5Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwODMwNzQxMw@@._V1._SX640_SY427_.jpg نمایش: 1511 اندازه: 50.4 کیلو بایت
  نام: MV5BMTAzNTQwMDQ4ODReQTJeQWpwZ15BbWU3MDczNDk5NTM@._V1._SX640_SY427_.jpg نمایش: 1504 اندازه: 48.2 کیلو بایت

  «سرآغاز»، از جهاتی همانند فیلم «یادآوری» است. این فیلم به مسائل مربوط به زندگی، مرگ، عشق و البته کنسرسیوم های چند ملیتی می پردازد.


  نولان در استفاده از سکانس های خلاقانه مربوط به جاسوس های ماهر و باهوش لحظه ای درنگ نمی کند مانند صحنه های فیلمبرداری شده در هواپیمای 747 (حتی توضیح می دهد که چرا باید 747 باشد)

  در زمانه ای که بنظر می رسد اغلب فیلم ها از سطل های زباله برگشته اند و دنباله سازی ها و بازسازیها رونق یافته اند، سرآغاز کار سخت و پیچیده ای را انجام می دهد. کاملا اصل است، گویی تازه از پوشش در آمده باشد و با اینکه بر مبنا و اصول فیلم های اکشن ساخته شده مفاهیم و معانی را به طرز حیرت انگیزی ملموس تر و باورپذیرتر از چنین فیلم هایی ارائه می دهد. من فکر می کنم در فیلم «یادآوری» نکته تاریکی وجود داشت: چگونه فردی که حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده به یاد می آورد که دچار چنین بیماری است؟

  شاید در مورد «سرآغاز» هم اینگونه باشد ولی من نتوانستم آن را بیابم. کریستوفر نولان بتمن را دوباره ساخت ولی این بار چیزی را اقتباس نکرد. با این حال عده کمی از کارگردانان به فکر کپی برداری و اقتباس از سرآغاز خواهند افتاد. فکر می کنم هنگامیکه کریستوفر هزار توی پر پیچ و خمش را ترک کرد، نقشه ساخت و حرکت در آن را نیز از بین برد.  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTAyNjQ2NTIyMzBeQTJeQWpwZ15BbWU3MDY3NDk5NTM@._V1._SX640_SY268_.jpg
مشاهده: 1504
حجم: 26.1 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTgxNjg2OTc2M15BMl5BanBnXkFtZTcwNzY0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY265_.jpg
مشاهده: 1488
حجم: 29.4 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTI3ODgyMDc2Nl5BMl5BanBnXkFtZTcwODY0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY265_.jpg
مشاهده: 1578
حجم: 29.4 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTU0MzQxMDY0MV5BMl5BanBnXkFtZTcwOTY0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY265_.jpg
مشاهده: 1488
حجم: 32.2 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTU4MDk3MjUzNF5BMl5BanBnXkFtZTcwNTc0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY268_.jpg
مشاهده: 1511
حجم: 44.5 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTY1Nzk4ODUwMF5BMl5BanBnXkFtZTcwMzc0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY268_.jpg
مشاهده: 1467
حجم: 53.3 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BOTc0NTkwMTYyNV5BMl5BanBnXkFtZTcwMTc0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY268_.jpg
مشاهده: 1507
حجم: 26.9 کیلو بایت

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTgzODU4NTY1N15BMl5BanBnXkFtZTcwMTQ0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY427_.jpg
مشاهده: 1843
حجم: 81.7 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTI3ODA1ODkwN15BMl5BanBnXkFtZTcwODQ0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY427_.jpg
مشاهده: 1470
حجم: 71.7 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTQ3NTU4MjA2Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwNjQ0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY427_.jpg
مشاهده: 1434
حجم: 43.4 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTM5MjMyMTgxNl5BMl5BanBnXkFtZTcwOTM0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY427_.jpg
مشاهده: 1733
حجم: 44.5 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BMTYwODg5NjQ4MF5BMl5BanBnXkFtZTcwMTk5MDU4Ng@@._V1._SX640_SY437_.jpg
مشاهده: 1497
حجم: 89.6 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: MV5BNTQ5NzI5ODUyOV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzU0OTk1Mw@@._V1._SX640_SY427_.jpg
مشاهده: 1556
حجم: 43.3 کیلو بایت


  منبع : تالارپردیس
  ویرایش توسط NAMAEINAZDIK : 09-29-2011 در ساعت 17:34

 2. 2 کاربر از پست مفید NAMAEINAZDIK سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. روشی در نقد و تحلیل و بررسی فیلم
  توسط Nader J در انجمن تحلیل و بررسي فيلـــم هاي بين الملل
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 03-10-2011, 21:00
 2. بحث و بررسی فیلم Inception در سینمای هفته
  توسط Parnian در انجمن سينماي هفته جهان
  پاسخ ها: 30
  آخرين نوشته: 01-01-2011, 07:14
 3. تحلیل و بررسی فیلم مالنا
  توسط SHAHIN در انجمن بخش آزاد تحلیل و بررسي فيلمهاي جهان
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 11-09-2010, 21:41
 4. تحلیل و بررسی فیلم تاریخی جنجالی 300
  توسط SHAHIN در انجمن بخش آزاد تحلیل و بررسي فيلمهاي جهان
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 11-09-2010, 10:45
 5. تحلیل و بررسی فیلم Public Enemies
  توسط ADoLF در انجمن بخش آزاد تحلیل و بررسي فيلمهاي جهان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-04-2010, 00:35

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •