مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh معرفي اپراي فيدليو

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: معرفي اپراي فيدليو

 1. #1
  Skyfly آواتار ها
  وضعیت : Skyfly آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Oct 2010
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 1,882
  سپاس ها : 4,547
  سپاس شده 7,229 در 1,439 پست
  یاد شده
  در 22 پست
  تگ شده
  در 778 تاپیک

  معرفي اپراي فيدليو

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Fidelio1.jpg
مشاهده: 1241
حجم: 18.5 کیلو بایت


  فيدليو Fidelio‌ اپرايي آلماني در دو پرده و ساخته لودويگ وان بتهوون Ludwig van Beethoven و تنها اپراي اوست. متن آلماني اپرا توسط جوزف زون لايتهنر Joseph Sonnleithener و از متن فرانسوي آن كه براي ساخت اپراي لئونوره Leonore‌ در سال 1798 مورد استفاده قرار گرفته بود، نوشته شده است. اپرا داستان لئونوره را تعريف مي كند كه چگونه وي لباس نگهبان زندان را مي پوشد و با نام فيدليو وارد زندان مي شود و همسرش فلورستان Florestan را از مرگ در زندان نجات مي دهد.


  همانند بسياري ديگر از آثار بتهوون، فيدليو قبل از رسيدن به موفقيت كامل چندبار بازنويسي شده است. 20 نوامبر 1805 اولين نسخه اين اپرا در سه پرده و در تئاتر اندر وين Theater an der Wien اجرا شد. موفقيت اين اجراها بسيار چشمگير بود چرا كه وين در آن زمان تحت اشغال نيروي ارتش فرانسه بود و اكثر تماشاچيان افسران ارتش فرانسه بودند. بعد از اين اجرا بتهوون ترغيب شد كه اپرا را بازنويسي و كوتاهتر كند (دو پرده)، وي با كمك استفان فون برونينگ Stephan von Breuning اين مهم را انجام داد. بتهوون در اينجا پيش درآمد جديدي با عنوان لئونوره 3 نوشت. اين نسخه در 29 مارس و 10 آوريل 1806 با موفقيت بيشتري اجرا شد. در سال 1814 يكبار ديگر بتهوون اپرايش را بازنويسي كرد، در اين نسخه جرج فردريش ترايچكه Georg Friedrich Treitschke روي متن اپرا كار كرده بود. اين نسخه اولين بار در 23 مي 1814 و در كرتنرتورتئاتر Kertnertortheater با عنوان فيدليو اجرا شد. فرانتس شوبرت Franz Schubert (آهنگساز شهير آلماني) 17 ساله تماشاچي اپرا بود. او كتاب هاي مدرسه اش را فروخته بود كه بتواند بليط تهيه كند. بتهوون در اين زمان تقريباً كر و ميشائيل اوملاوف Michael Umlauf دستيار او در اجرا بود. اوملاوف در اجراي سمفوني شماره 9 بتهوون نيز وظيفه دستياري او را داشت. نقش پيسارو Pizarro در اپرا را يوهان ميشائيل فوگل Johann Michael Vogl كه بعدها به خاطر همكاري اش با شوبرت شهرت يافت، ايفا مي كرد. اين نسخه از اپرا به موفقيت بسيار بزرگي رسيد و فيدليو بخش مهمي از اپراهايي شد كه تا به حال ساخته شده است.

  قبل از صحنه آغازين مطلع مي­شويم كه نجيب­زاده فلورستان Florestan ، در مورد نجيب زاده پيسارو Pizarro افشاگري هايي داشته يا سعي داشته اين كار را بكند. پيسارو به قصد انتقام فلورستان را در زنداني محبوس كرده كه خود رئيس آن زندان است.

  زندانبان روكو Rocco دختري به نام مارسلين Marzelline و خدمتكاري (يا دستيار) به نام جاكينو Jaquino دارد. همسر فلورستان، لئونوره Leonore در لباس پسري كه به دنبال كار مي گردد نزد روكو مي آيد و روكو او را استخدام مي­كند. روكو دستور دارد كه به فلورستان غذاي كمي بدهد و تا حد مرگ او را گرسنه نگهدارد.


  مكان: يك زندان ايالتي در اسپانيا، چند مايل دورتر از سويل
  زمان: اواخر قرن هيجدهم

  جاكيتو و مارسلين تنها هستند. جاكيتو از مارسلين تقاضاي ازدواج مي كند و مارسلين مي گويد كه هرگز با وي ازدواج نخواهد كرد چراكه عاشق فيدليو (لئونوره در لباس مبدل) است. روكو و جاكيتو وارد مي شوند و به دنبال فيدليو مي گردند. فيدليو در حالي كه حجم زيادي از زنجير را حمل مي كند وارد مي شود. روكو مهارت او را تحسين مي كند و پاسخ او را جاذبه اي مي داند كه دخترش تحت تأثير آن قرار گرفته است. لئونوره از نقشه پيسارو باخبر مي شود.


  جاكيتو به مارسلين التماس مي كند كه با او ازدواج كند. لئونوره به اميد يافتن فلورستان از روكو مي خواهد كه اجازه دهد زندانيان بيچاره را بيرون آورند كه آنها هم از هواي مطبوع لذت ببرند. مارسلين هم خواهش او را تكرار و روكو موافقت مي كند. روكو به لئونوره مي گويد كه موافقت پيسارو را جلب كرده كه با روكو همراه باشد. آنها بايد به سلول يك زنداني بروند، زنداني اي كه 6ان نواخته مي شود. روكو پ و دفن گردد. لئونوره از اينكه روكو او را براي ايستادن در پشت سرش ترغيب مي كند بر خود مي لرزد اما اصرار دارد كه روكو را همراهي كند. هنگام رفتن جاكيتو و مارسلين با عجله وارد مي شوند و به روكو مي گويند كه فرار كند. پيسارو فهميده كه زندانيان براي هd كشتن فلورستان پول مي دهد اما روكو نمي پذيرد و پيسارو او را مجبور به كندن گور مي كند. روكو به او مي گويد خود به طور ناشناس فلورستان را بكشد. لئونوره از نقشه پيسارو با خبر مي شود.


  جاكيتو به مارسلين التماس مي كند كه با او ازدواج كند. لئونوره به اميد يافتن فلورستان از روكو مي خواهد كه اجازه دهد زندانيان بيچاره را بيرون آورند كه آنها هم از هواي مطبوع لذت ببرند. مارسلين هم خواهش او را تكرار و روكو موافقت مي كند. روكو به لئونوره مي گويد كه موافقت پيسارو را جلب كرده كه با روكو همراه باشد. آنها بايد به سلول يك زنداني بروند، زنداني اي كه بايد در عرض يك ساعت كشته و دفن گردد. لئونوره از اينكه روكو او را براي ايستادن در پشت سرش ترغيب مي كند بر خود مي لرزد اما اصرار دارد كه روكو را همراهي كند. هنگام رفتن جاكيتو و مارسلين با عجله وارد مي شوند و به روكو مي گويند كه فرار كند. پيسارو فهميده كه زندانيان براي هواخوري آزاد شده اند. قبل از اينكه حركتي بكنند پيسارو وارد مي شود و توضيح مي خواهد. روكو وانمود مي كند كه آنها نامگذاري پادشاه را جشن گرفته اند و در لفافه به پيسارو پيشنهاد مي كند كه خشم خود را براي زنداني محبوس در سلول حفظ كند. روكو، لئونوره، جاكيتو و مارسلين زنداني ها را به سلول هايشان برمي گردانند.


  فلورستان در سلولش تنهاست. او از اعتقاد عميقش به خدا مي خواند، سپس تصويري از لئونوره مي بيند كه به كمك او آمده است. به خواب مي رود. روكو و لئونوره مي آيند و مي بينند كه او در خواب است. روكو به لئونوره مي گويد كه سريعتر قبر را بكند. فلورستان بيدار مي شود و لئونوره او را مي شناسد. وقتي فلورستان متوجه مي شود كه در زندان پيسارو است، مي خواهد كه پيغامي براي همسر خود بفرستد اما روكو مي گويد كه اين كار غيرممكن است. فلورستان براي جرعه اي آب التماس مي كند و روكو به لئونوره مي گويد كه به او كمي آب بدهد. فلورستان لئونوره را نشناخته اما به او مي گويد كه خداوند پاداش اين كار او را خواهد داد. لئونوره به روكو التماس مي كند كه اجازه دهد به فلورستان قدري نان بدهد و روكو موافقت مي كند.

  روكو از دستورات پيروي مي كند. پيسارو وارد مي شود و مي پرسد كه آيا همه چيز آماده است و به لئونوره مي گويد كه آنجا را ترك كند، اما لئونوره پنهان مي شود. پيسارو هويت خود را بر فلورستان آشكار و او را تهديد به مرگ مي كند. وقتي پيسارو خنجر خود را بالا مي برد لئونوره مي دود و خود را بين او و فلورستان قرار مي دهد و هويت خود را آشكار مي كند. پيسارو خنجر خود را بالا مي برد كه لئونوره را بكشد اما لئونوره او را با اسلحه تهديد مي كند.

  صداي شيپور ورود وزير را خبر مي دهد. جاكيتو و به دنبال او سربازان وارد مي شوند و اعلام مي كنند كه وزير پشت دروازه منتظر است. روكو به سربازان مي گويد كه پيسارو را همراهي كنند. فلورستان و لئونوره از پيروزي خود مي خوانند. پيزارو مي گويد كه انتقام خواهد گرفت و روكو مي گويد كه از عواقب كار مي ترسد. فلورستان و لئونوره از عشق مي خوانند.

  لئونوره 3 در اينجا نواخته مي شود.

  زندانيان و مردم از روز جزا و عدالت مي خوانند. وزير دون فرناندو Don Fernando اعلام مي كند كه ظلم و ستم پايان يافته است. روكو با فلورستان و لئونوره وارد مي شود و از دون فرناندو مي خواهد كه به آنها كمك كند. روكو مي گويد كه چگونه لئونوره در لباس مبدل و با نام فيدليو سعي در نجات همسرش داشته است. مارسلين مبهوت است. روكو نقشه قتل پيسارو را شرح مي دهد و پيسارو راهي زندان مي شود. فلورستان توسط لئونوره از بند رها مي شود و جمعيت در دعا و تحسين لئونوره كه نجات دهنده باوفاي همسر خويش است، مي خوانند.

  شخصيت ها:
  • فلورستان Florestan، يك زنداني
  • لئونوره Leonore، همسر فلورستان
  • روكو Rocco، نگهبان زندان
  • مارسلين Marzelline، دختر روكو
  • جاكيتو Jaquito، دستيار روكو
  • دون پيسارو Don Pizarro، رئيس زندان
  • دون فرناندو Don Fernando، وزير پادشاه
  • زندانيان، سربازان، مردم شهر

 2. 15 کاربر از پست مفید Skyfly سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. معرفي Rec 2
  توسط behrooz_film در انجمن معـرفی فیــلم‌های جهان (آزاد)
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 05-17-2012, 00:31
 2. معرفي اپراي لا تراوياتا
  توسط Skyfly در انجمن نمايشنــــــامه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-13-2011, 13:01
 3. معرفي اپراي آيدا
  توسط Skyfly در انجمن نمايشنــــــامه
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 07-04-2011, 17:12
 4. معرفي اپراي كارمن
  توسط Skyfly در انجمن نمايشنــــــامه
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 05-02-2011, 15:34
 5. معرفي اپراي رستم و سهراب
  توسط Skyfly در انجمن نمايشنــــــامه
  پاسخ ها: 16
  آخرين نوشته: 01-10-2011, 20:19

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •