سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh ترجمه نقد فیلم Cwr.17 - نقد و بررسی فیلم Gladiator توسط راجر ایبرت(ترجمه اختصاصی)

نمایش نتایج نظرسنجی: شما به Gladiator چه امتیازی میدهید...

رأی دهندگان
8. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • یک ستاره

0 0%
  • دو ستاره

0 0%
  • سه ستاره

1 12.50%
  • چهار ستاره

2 25.00%
  • پنج ستاره

5 62.50%
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18
نمایش شاخه ای24علاقمندی ها

موضوع: Cwr.17 - نقد و بررسی فیلم Gladiator توسط راجر ایبرت(ترجمه اختصاصی)

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
    سپاس ها : 10,143
    سپاس شده 25,840 در 7,194 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

Cwr.17 - نقد و بررسی فیلم Gladiator توسط راجر ایبرت(ترجمه اختصاصی)

gladiator گلادیاتور

gladiator
    اطلاعات فیلم
    تهیه کننده : دیوید فرانزونی
    کارگردان : ریدلی اسکات
    نویسنده :
    دیوید فرانزونی
    موزیک متن : هانس زیمر
    انتخاب بازیگر: پت گولدن
    تدوین : پیترو اسکالیا
    ژانر: تاریخی - درام - اکشن
    تاریخ نمایش: 5 می 2000 در آمریکا
    بودجه : 103 میلیون دلار
    فروش در اولین هفته : 34 میلیون دلار
    IMDB Rate : 8.4 از 10 از بین 357766 رای .
    بازیگران
    راسل کراو: ماکسیموس
    یاکوئین فونیکس: کومدوس
    کانی نیلسون : لوسیلا
    اولیور رد : پراکسیمو
    ریچارد هریس: مارکوس اورلیوس

افتخارات و جوایز
    دریافت 5 اسکار
    بهترین فیلم
    بهترین بازیگر نقش اول مرد(راسل کرو)

بهترین دیزاین
    بهترین افکت
    بهترین اهنگ
    و نامزدی در بیش از 100 جایزه مختلف
    و دریافت 49 جایزه از این جوایز
    امتیاز راجر ایبرت از 4ستاره : ستاره کامل
    منتقد : راجر ایبرت مترجم : هما Skyfly

ویرایش توسط ScarFace : 08-20-2013 در ساعت 19:41
    The Original, anton chigurh, lord2012 و 5 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    ای خدا دمت گرم ما رو بفرست به مرحله ی بعد دیگه!! این مرحله که همش غولــــــــه!!!
    ----------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.

2. # ADS

Skyfly آواتار ها
    وضعیت : Skyfly آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,547
    سپاس شده 7,228 در 1,439 پست
    یاد شده
    در 22 پست
    تگ شده
    در 778 تاپیک

پاسخ : Cwr.17 - نقد و بررسی فیلم Gladiator توسط راجر ایبرت(ترجمه اختصاصی)

انتخاب نابخردانه­ در كارگرداني هنري، ساختار «گلادياتور» ريدلي اسكات Ridley Scott را بوجود مي­آورد، قالبي كه هيچ تلاشي در آن انجام نشده است. فيلم تيره و مبهم به نظر مي­رسد. رنگ­هاي آن توی گل و لاي ته مانده رنگ و روغن تابلوي نقاشي را دارند و به نظر مي­رسد در روزهايي تيره و ترسناك فيلمبرداري شده است.تاريكي و محدود بودن جزئيات در لانگ شات­ها به جلوه هاي ويژه كهنه و تيره كمك مي كند (كليزيوم در روم شبيه طرحي در يكي از بازي هاي كامپيوتري به نظر مي رسد) و شخصيت ها باعث خوشايند تماشاچي نمي­شوند: آنها تلخ، انتقام جو و افسرده هستند. تا پايان اين فيلم طولاني، فقط يك صحنه پيروزي گلادياتوري را با تصوير آسمان آبي ديدم (آسمان آبي در رؤياي خوشبختي هاي دور قهرمان وجود دارد). قهرمان، يك ژنرال اسپانيائي به نام ماكسيموس Maximus محبوب امپراطور در حال مرگ ماركوس اورليوس Marcus Aurelius است. بعد از اينكه ماكسيموس در برابر هجوم بيگانگان مقاومت مي كند، ماركوس او را نجات دهنده روم مي نامد. اما او از سوي پسر ماركوس به مرگ محكوم مي شود، يك رقيب سرسخت به نام كومودوس Commodus (نام او از كلمه لاتين convenient‌ به معناي مناسب گرفته شده كه چنين ذهنيتي را بوجود نمي آورد).
    بعد از اينكه ماكسيموس فرار مي كند و همسر و پسرش را كشته شده مي يابد، راه به سوي صحراهاي شمال آفريقا پيدا مي كند و در اينجا به عنوان برده به پروكسيمو Proximo مدير گلادياتورها، فروخته مي شود. هنگامي كه كومودوس در كوششي براي انحراف افكار مردم از گرسنگي و طاعون، تحريم پدر خود را در مورد گلادياتورها در روم برمي دارد، اين ماكسيموس است كه بالاتر مي رود و البته فيلم با نبرد بزرگ به پايان مي رسد.
    اين داستان مي توانست سرگرم كننده هم باشد. به تازگي «مهاجمان كشتي گمشده» را دوباره ديدم كه به همين اندازه نابخردانه اما به مراتب سرگرم كننده تر است. «گلادياتور» لذت ندارد. افسردگي را جايگزين شخصيت مي كند و معتقد است كه اگر شخصيت ها تلخ و عبوس باشند، ما توجه نمي كنيم كه چقدر خسته كننده هستند.
    كومودوس يكي از امپراطورهاي خودكامه و كج حلق روم است كه در حماسه هاي روم بزرگ شهرت دارد، حماسه هايي كه با اسپارتاكوس خاتمه مي يابد. او مفسده هاي نامعمول هم دارد، مي خواهد كه عاشق خواهر بزرگتر خود لوسیلا Lucilla باشد و پسر او را به عنوان جانشين خود قرار دهد.
    ستون اخلاقي داستان به راحتي اداره مي شود. كومودوس مي خواهد كه ديكتاتور باشد اما سنا به رهبري گراكچوس Gracchus در برابر او مي ايستد. سناتورها از او مي خواهند كه براي بخش يوناني نشين شهر، جايي كه طاعون شديدتر است، كانالي درست كند اما كومودوس تصميم بر انجام يك دوره بازي مي گيرد. پروكسيمو با گلادياتورهايش از آفريقا مي­رسد، او كه ثابت مي كند شكست ناپذير است و تهديدي براي محبوبيت امپراطور به شمار مي رود. درس اخلاقي: خوب است كه گلادياتورها كشتار ­كنند و قدرت به سياستمداران برسد.
    افراد كليزيوم مثل كشتي گيران حرفه اي عمل مي كنند و وقايع يادآور جنگ هاي مشهور هستند. بعد از اينكه تيم ميزبان شكست مي خورد، كومودوس سردرگم به ژنرال خود مي گويد پيشينه من كمي مبهم است اما بربرها نمي بايست جنگ كارتاژ را از دست بدهند؟ بعد، صداي اعلام كننده شنيده مي شود: «سزار مايل است كه تنها قهرمان شكست ناپذير روم را به ميدان آورد- تيتوس Titus افسانه اي! سكانس هاي نبرد سايه رنگ پريده اي از رفص با شمشير در «Rob Roy» است. به جاي حركاتي كه بتوانيم دنبال كنيم يا استراتژي ستودني، اسكات به نماهاي نزديك تيره و ترسناك اكتفا مي كند. جمعيت فرياد شادي سر مي دهد.
    هنگامي كه ماكسيموس در اولين نبرد بزرگ خود پيروز مي شود، تصميم بر عهده كومودوس است كه آيا زنده بماند يا بميرد. جمعيت فرياد مي زند: «زنده! زنده!» و كومودوس در پاسخ به تقاضاي آنها با شست به طرف بالا علامت مي دهد. اين نشان مي دهد كه كومودوس توجهي به آموخته هاي سزاري نداشته چرا كه در آن زمان در كليزيوم شست نزديك به مشت علامت زنده ماندن و شست بازتر به معني مرگ بوده است. خوشبختانه هيچ كس در كليزيوم هم اين موضوع را نمي دانست.
    كرو براي نقش ماكسيموس مناسب بود: ريش دارد، كم حرف مي زند و تهديدآميز است. نقش نزديكترين دوست او در ميان گلادياتورها را جيمون هونسو ايفا مي كند. از آنجايي كه بايد كمتر از ماكسيموس حرف بزند اغلب وحشي به نظر مي رسد. نيلسن عمق فيلم را نشان مي دهد و هريس پير، جاكوبي و ريد قابل قبول هستند.
    «گلادياتور» براي آنها كه خاطره اي از «اسپارتاكوس» و «بن هور» دارند خوشايند است. اجراي فيلم «تيتوس» به مراتب بهتر از «گلادياتور» و ساختار داستان آن بهتر از فيلمنامه «گلادياتور» است حتي اگر شكسپير تيتوس خود را تنها قهرمان تاريخ روم قرار نمي داد.

با تشکر از سعید عزیز بابت گرافیک

این نقد و ترجمه تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است . لذا هر گونه کپی برداری از این مطالب بدون اجازه نویسنده و سایت سینماسنتر www.cinemacenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب می گردد .
    ویرایش توسط ScarFace : 10-26-2011 در ساعت 15:09
    ScarFace, autumn63, lord2012 و 10 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.

Ali
    Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,696 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

با تشکر از هما خانم، باید بگم که با بیشتر مطالبی که راجرت ایبرت تو این نقدش میگه مخالفم
    اگر فیلمی سرشار از افسردگی و ناامیدی است دلیل بر بد بودن فیلم نیست و اگر فیلمی تیره است پس با یه فیلم موزیکال شاد یا یه کمدیه ابلهانه طرف نیستیم، اگر تاریخ ناامید کننده و سرشار از افسردگی ست تقصیر آن به گردن ریدلی اسکات نیست، باید کومودوس را به زیر تیغ کشید
    اجرای کرو در گلادیاتور زیباست، همانیست که باید باشد، نگاه کنید به جنگاوری های او در ابتدای فیلم و تفاوت حس او پس از کشتار وحشیانه خانواده اش و شاید آقای ایبرت فراموش کرده که چه بلایی سر ماکسیموس آمده!
    البته شاید ایشون سوتی قشنگی در مورد نشان دادن دست گرفته ولی فکر کنید زمانی که جمعیت "زنده زنده" را صدا می زند او دستش را ببندد و کسی کشته نشود، خوب تماشاگر با خودش میگه: "این ریدلی اسکات چیزی از علائم نمیدونه" [-x و فقط آقای ایبرته که تو سالن فریاد میزنه: "براوو اسکات، تو تاریخ رو زنده کردی"
    و در مورد کلزیوم و نبردهای داخل آن که فکر می کنم همه به زیبایی و طراحی اون واقفند
    اما فیلم لحظات ستودنی کم نداره، پلانی که ماکسیموس به خانوادش میرسه و اون صحنه ها رو میبینه زیباست و در عین حال برای ماکسیموس مانند یک کابوسه، البته احتمالا آقای ایبرت وقتی کابوس میبینه یه چیزیه شبیه "داستان اسباب بازی" یا "شرک" شفاف، پر از جذابیت و فانتزی...
    ویرایش توسط Ali : 10-26-2011 در ساعت 18:46

5. 5 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

DarkAngel آواتار ها
    وضعیت : DarkAngel آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,646
    سپاس شده 3,898 در 1,241 پست
    یاد شده
    در 23 پست
    تگ شده
    در 750 تاپیک

ممنون هما خانم بابت ترجمه خوب و روانتون.
    من فکر کنم اون روزی که راجر ابرت این نقد رو مینوشته روز خوبی براش نبوده و من مخالف نظراتش هستم. چون من واقعا از فیلم گلادیاتور لذت بردم و شاید 10 بار این فیلم رو دیده باشم فیلم خیلی قشنگی هستش. روابط ماکسیموس و وفاداری به همسرش و اینکه هر کاری میکنه تا انتقام خودشو بگیره و به خانوادش بپیونده بسیار عالی و تحسین گذار هستش. طی مراحلی که دوباره ماکسیموس به جایگاه اصلیش برمیگرده و رودررو فرمانروا قرار میگره بسیار عالی هستش. در کل گلادیاعتور فیلم مورد علاقه منه :دی
    Anti Trust به این پست علاقمند بوده است.

7. 3 کاربر از پست مفید DarkAngel سپاس کرده اند .

Skyfly آواتار ها
    وضعیت : Skyfly آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,547
    سپاس شده 7,228 در 1,439 پست
    یاد شده
    در 22 پست
    تگ شده
    در 778 تاپیک

من خودم فيلم رو نديده بودم و تصميم گرفتم قبل از ترجمه نقد راجر ايبرت فيلم رو ببينم. متأسفانه فيلم براي من اونقدر كشش نداشت كه بيشتر از 1 ساعت اونو ببينم. وقتي كه نقد رو مي خوندم متوجه شدم كه تنها برداشت من اين نيوده (به اندازه همون يك ساعت كه ديدم)، همون فضاي دلگير و افسردگي شخصيت ها و ... به نظرم اونقدر زياد بود كه تأثيرگذاري رو از بين برده. مثلاً صحنه اي كه ماكسيموس مي بينه زن و پسرش رو كشتن هيچ حسي رو بوجود نمي ياره.
    كلاً فيلم به نظر من خيلي يكنواخت بود بدون هيچ اوج و فرودي.

9. کاربر روبرو از پست مفید Skyfly سپاس کرده است .

M.Z

Anti Trust آواتار ها
    وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8,365
    سپاس شده 7,934 در 2,131 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 952 تاپیک

منم با نظز سهیل موافقم.
    خیلی وقت پیش که فیلم رو دیدم با همه اعضای خانواده باهم دیدیم واقعا یک فیلم بی نظیر بود چه از نظر منتقل کردن حس و چه از نظر تاثییر گذاری راسل کرو در این نقش که واقعا بعد این فیلم من به راسل علاقه مند شدم و فیلکمای زمان قبل این فیلم رو که راسل بازی میکردو دنبال کردم که ببینم.
    اما از همه اینا گذشته صحنه های پایاینی فیلم اینقدر برام قشنگ بود که هرگز از یادم نمیره.من معمولا فیلم رو فقط یک بار میبینم در زندگیم و به 2 بار نگاه کردن اعتقاد ندارم و به نظرم وقت تلف کردنه و ارزش نداره اما بعضی از فیلم ها این قدر منو درگیر خودش میکنه که
    باعث میشه 2 بار ببینمش و شایدم بیشتر.گلادیاتور هم یکی از معدود فیلماییه که من چند بار دیدمش.و کاملا نظرم مخالف آقای راجر ایبرت هستش
    Ali به این پست علاقمند بوده است.

HaM!D آواتار ها
    وضعیت : HaM!D آنلاین نیست.
    سپاس ها : 306
    سپاس شده 107 در 57 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 458 تاپیک

فقط میتونم بگم تو این فیام راسل کرو بی نظیر بود و این فیلم یکی ازون فیلم هاییکه از بار ها و بارها دیدنش لذت میبرم
    این فیلم حس فوق العاده ای رو بمن منتقل میکنه مخصوصا صحنه های آخر فیلم
    و در کل با نقد اون شخص مخالفم

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,364
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

با سلام ...

گلادیاتور فیلم زیبائیه و شکی در این نیست.
    بازی ها و فضا سازی ها و فیلم برداری و کارگردانی همه و همه خوب هستند. اما تنها یک مشکل بزرگ در این فیلم وجود دارد و آن هم بیش از حد ایده آل بودن همه چیز در فیلم است.
    اگر دقت کنید فیلم نکات غیر قابل پیش بینی زیادی ندارد. میتوان با وجود تمام زیبائی ها بخشهای مختلف فیلم را پیش بینی کرد.
    بخش مربوط به مبارزه گروهی در کولیزیوم شباهت زیادی به مسابقه ارابه رانی در بن هور دارد و به این نکته اکثر منتقدین هم اشاره داشته اند. اما این نقطه ضعف فیلم نیست.
    پایان ایده آل و رویایی فیلم از دید من کمی بیشتر از حد لازم ایده آل شده و این تنها نکته ای بود که سبب شد در زیبائی کامل فیلم کمی تردید کنم.
    با این حال همیشه کارهای رایدلی اسکات را دوست داشته ام. همیشه
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

13. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

A.R
    AnathemA
    A.R آواتار ها
    وضعیت : A.R آنلاین نیست.
    سپاس ها : 183
    سپاس شده 550 در 182 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 459 تاپیک

با تشکر از هما خانوم
    فکر می کنم آقای ابیرت کاملا مخالف چنین فیلم هایی هستن. این فیلم یک فیلم استثناییه و بدون شک جزء بهترین فیلم هاییه که تا به حال دیدم.
    پایان این فیلم فوق العاده تاثیر گذار، زیبا و به یاد ماندنیه.

CaPiTaNo FuTuRo آواتار ها
    وضعیت : CaPiTaNo FuTuRo آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,386
    سپاس شده 1,579 در 349 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 885 تاپیک

به خدا این فیلم فوق العاده ست...یه شاهکاره....بازی ها عالی...نبردها عالی....انتخاب تصاویر عالی....صداگذاری عالی....موسیقی متن عالی...
    دیگه چی می خوای آقای ایبرت!!؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)