مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش چهلم)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش چهلم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسی صد جنگ بزرگ تاریخ (بخش چهلم)

  ورود روس ها به آسیای میانه

  روس ها در 1838 در اوج قدرت خود قرار داشتند. پیروزی آنها در 1815 بر ناپلئون، در هم کوبیدن پیاپی قوای عثمانی و شکست ایران در جنگ های 10 ساله تقریبا رقیبی برای این قدرت بزرگ باقی نگذاشت. در اروپا نیز منازعات دائمی فرانسه و پروس و اتریش، دشمنی برای این کشور پهناور نگذاشته بود. تنها انگلیس بود که هر حرکت روس ها را با دقت تعقیب می کرد و همواره مراقب توازن قوا بود.
  انگلیس ها از نزدیک شدن هر دولتی به هند (شبه قاره هند) وحشت داشتند و به محض اینکه ایران اقدام به تحرک در مرزهای افغانستان می کرد بلافاصله از جای دیگر این کشور را تحت فشار قرار می داد.
  اما تندبادی که در 1838 روس ها در آسیای میانه به راه انداختند مهار کردنی نبود. روس ها از زمان پتر کبیر پی برده بودند که از جمله نقاط استراتژیک و پر نفوس دنیا که قرن ها مردمانی جنگجو و مهاجم پرورش داده ماوراء النهر، آسیای میانه و شرق دریای خزر است. حجم شهرهای بزرگ در این منطقه کم نظیر بود و اگرچه به ویژه پس از لشکر کشی های نادر و قدرت یافتن روس و انگلیس این نقطه دنیا در لاک دفاعی فرو رفته بود اما هر زمان ممکن است تحت فرمان سلطان و یا سرداری قدرتمند مجددا مانند قرون 13 و 14 فرستنده امواجی از جنگجویان شود. بنابراین روس ها درست در زمانی که ایران در ضعف ناشی از شکست های قفقاز بود، عملیات پراکنده سال های 1882 خود را مبدل به حرکت بزرگ و سازماندهی شده ای کردند که منجر به نفوذ روس ها به داخل سرزمین های ازبک، ترکمن، تاجیک، قرقیز و قزاق شد.


  لشکرکشی خیوه

  کنت پروسکی فرمانده شجاع روس در نوامبر 1839 با پیمودن 900 مایل از ارنبورگ تا هشترخان نزدیک دریاچه آرال را طی کرد و اگرچه عملیات جنگی او موفقیتی نداشت اما به همه نشان داد که روس ها قصد در هم کوبیدن نیروهای محلی از جمله خان خیوه را دارند. در 1840 ازبک ها تسلیم روس ها شدند و در 1842 خان خیوه قبول کرد که هیچ گاه تهاجمی به داخل روسیه نداشته باشد. این نبردهای پراکنده اگرچه منجر به تصرف خیوه نشد اما پای روس ها را به داخل منطقه ناشناخته آسیای مرکزی باز کرد.


  پیشرفت به سوی آرال

  روس ها در 1844 مجددا حملات سازماندهی شده خود را آغاز کرده و با تصرف بیابان های اطراف قرقیزستان در مسیر «سیر دریا» حرکت خود را ادامه دادند و این بار نوک حمله خود را متوجه خانات منطقه کردند اما همانطور که پیش بینی می شد مقاومت سرسختانه مردم جنگاور منطقه پیشروی را برای روس ها سخت می کرد.
  آنها در 1849 با تصرف آقا مسسجد مواضع خود را به روی خط سیر دریا مستحکم کردند. اما نبردهای اخیر توان روس ها را تحلیل برد و آغاز جنگ کریمه در دریای سیاه اوضاع را بدتر کرد و روس ها موقتا دست از حملات کشیدند.


  فتح خیوه

  روس ها از 1856 مجددا نبرد را علیه خانات خوقنه آغاز کردند و در 1856 با تصرف تاشکند عملا بخارا را مورد تهدید قرار دادند و در 1866 این بار بخارا بود که مستقیما مورد حمله قرار می گرفت. در 1868 در یک نبرد تعیین کننده ارتش خانات بخارا به کلی مغلوب شد و سمرقند به تصرف روسیه درآمد. روسیه اکنون به سیحون در شرق ایران رسیده بود.
  روس ها گام بعدی را با تصرف خیوه برداشتند اما آنها می دانستند فتح خیوه کار ساده ای نیست. بنابراین 4 لشکر بزرگ را از 4 شهر بزرگ یعنی کراسنودسک، پروسکی، تاشکند و ارنبورگ تجهیز و روانه خیوه کردند. یکی از این ستون ها هرگز به خیوه نرسید اما سه ستون دیگر پس از نبردی سریع خیوه را به تصرف در آورده و به این ترتیب روسیه را بر کلیه سرزمین های سمت راست آمودریا مسلط کردند.


  خرد شدن ترکمن ها

  روسیه که اکنون تقریبا کلیه ملل قرقیز، تاجیک و ازبک را در هم کوبیده بود برای فتح کامل منطقه تنها نیاز به پیروزی قاطع بر ترکمن ها داشت. آنها خوب می دانستند که ترکمن ها سوارکارانی بی مانند و سرکش هستند بنابراین با عمده قوای خود در 1877 به سوی قزل آروات تاختند اما سپاه ژنرال لوماقین با تلفات سنگین مجبور به عقب نشینی شد و حمله مجدد روس ها در 1878 به گوگ تپه نیز به دلیل رشادت ترکمنان بی فایده بود. در این نبرد روس ها با توپخانه تلفات سنگینی بر سواران ترکمن وارد کردند اما پافشاری ترکمنان سبب شکست روس ها گردید.
  روس ها این بار تصمیم گرفتند با توسعه شبکه راه آهن مرکزی سپاه خود را مجهز به توپ های بزرگ و مسلسل سنگین کنند. در ژانویه 1881 ژنرال اسکوبلوف روس با 8 هزار سرباز رزم دیده و کمک گرفتن از 52 توپ بزگ و 11 مسلسل سنگین در گوگ تپه آماده مبارزه با ترکمن ها بود. ترکمن ها در قلعه خود مصمم به نبرد تا آخرین نفس بودند.
  روس ها حمله خود را با آتشباری سنگین آغاز کردند اما ترکمن ها بدون ترس حمله اول را به مهاجمین آغاز کردند. شدت آتشباری آنها را مجبور به عقب نشینی کرد پس از آن روس ها با توپخانه و مین های بزرگ دیوار قلعه را فرو ریختند. آن گاه مسلسل های مخوف روسی که در آن زمان سلاحی بی بدیل شناخته می شد آتش مرگبار خود را به روی ترکمن ها باریدند و 8 هزار سرباز روس در 4 ستون حرکت خود را به داخل قلعه آغاز کردند. هزاران سرباز ترکمن در لا به لای خرابه های قلعه جان سپردند و بدین ترتیب آخرین موضع مستحکم آسیای مرکزی در برابر روس ها فرو ریخت.  نتیجه نبردهای آسیای مرکزی

  سرپرسی سایکس ژنرال و نویسنده انگلیسی می نویسد: «سقوط گوگ تپه و سقوط مرو باعث شد تا تزار آقای آسیای مرکزی شود.»
  روسیه موفق شده بود در طی سه دهه به منطقه ای وسیع نفوذ کند که زمانی کنترل کننده تاریخ دنیا بود. شهرهای معروف سمرقند، بخارا، خیوه، تاشکند، اورگنج، ملل تاجیک، قرقیز، ترکمن و ازبک با تاریخ هزار ساله اشان دیگر از این پس تحت فرمان تزار بودند و دیگر هیچ گاه به شکوه گذشته خود بازنگشتند. روس ها اکنون مرزهای خود را به گونه ای تهدید آمیز به سوی جنوب گسترش داده بودند. در شرق ایران به جای اقوام محلی و خانات متعدد، دولتی قرار داشت که قدرت اول جهان بود.
  انگلستان نیز به شدت از این وضع نگران شده و اکنون روسیه را در یک قدمی هند می دید. صحرای معروف قره قوم، رودهای آمو دریا و سیر دریا، دریاچه آرال، استپ قرقیز و صحرای قزل قوم اکنون دیگر مأوای مردم محلی نبود، بلکه از این پس تحت فرمان مردانی از از نژاد اروپایی قرار گرفته بود که قصد داشتند برای همیشه به حکومت های ملوک الطوایفی و محلی در منطقه پایان دهند.


  منبع: صد جنگ بزرگ تاریخ، علی غفوری

 2. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •