مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh چرا جدایی نادر از سیمین اسکار بهترین فیلم خارجی را خواهد گرفت

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چرا جدایی نادر از سیمین اسکار بهترین فیلم خارجی را خواهد گرفت

Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,699 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

چرا جدایی نادر از سیمین اسکار بهترین فیلم خارجی را خواهد گرفت

نام: Untitled-136.jpg نمایش: 465 اندازه: 59.8 کیلو بایت

هافینگتون پست - نینا راث: من همیشه از صادر کردن نظرات قطعی و اعلام فهرستی برای جوایز آکادمی که برگزار نشده اجتناب کرده‌ام اما همان اولین باری که جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی را در جشنواره فیلم دبی امسال دیدم حس کردم که فیلم برای گرفتن مجسمه طلایی خیز برداشته است. جدایی نادر از سیمین فرهادی یک فیلم سیاسی است. نگذارید منتقدینی که به این نکته در نقدشان اشاره نکرده‌اند شما را به بیراهه ببرند. خود فرهادی اصرار دارد که فیلمی سیاسی نساخته و گفته قصدش این بوده که «یک فیلم کاراگاهی بدون کاراگاه» بسازد. جایی که «تماشاگر کسی است که باید تکه‌های جورچین را بچیند» [...]

یکی از مواردی که به نظر من فیلم را سیاسی کرده زمان‌بندی فیلم است –فیلم جایزه خرس طلایی برای بهترین فیلم را در جشنواره‌ای برد که در هیات داوران یک صندلی خالی برای فیلمساز ایرانی در بند و حالا ساکت وجود داشت- و دیگری هم خود داستان فیلم چون که جدایی نادر از سیمین از ایرانی سخن می‌گوید که زن معتقد مذهبی... به کسی بدل می‌شود که باعث بیشترین خسارت می‌شود.

به لطف این جشنواره، فیلم را در محیطی دیدم که بهترین مکان برای رسیدن به راه حل‌هایی شخصی برای جورچینی بود که فرهادی چیده بود. در سالن جادویی ابوظبی و در یک نمایش شلوغ...

توسط ایرانی‌های تبعیدی احاطه شده بودم. هیجان تماشاگران فارسی زبان به نظر بیشتر مناسب یک عروسی بود تا فیلمی درباره روابط منجر به جدایی یک زوج. و همین تلنگر آن‌ها بود که به من کمک کرد به نکات اجتماعی به شدت قوی‌ فیلم که فرهادی نشان می‌دهد و چیزهایی بیشتر از جایی که داستان در جریان است و فراتر از مرزهای تعریف شده راستی و ناراستی توجه کنم.

در فیلم، سیمین به این دلیل که همسرش نادر، قبول نمی‌کند با دخترشان ترمه از ایران خارج شوند متارکه می‌کند. سیمین برای ترمه زندگی بهتری در خارج از ایران می‌خواهد در حالی که نادر می‌خواهد در خانه از پدرش که مبتلا به آلزایمر است نگهداری کند. نادر در میانه کشمکش‌های هر روزه‌اش، راضیه مذهبی را استخدام می‌کند که بارداری و این حقیقت که به همسرش درباره کار بیرون از خانه حرفی نزده را پنهان می‌کند. نتیجه کار بسیار جذاب و پرکشش است.

فیلمبرداری جدایی نادر از سیمین به زیبایی توسط محمود کلاری انجام شده و گروهی از بازیگران درخشان از جمله لیلا حاتمی در نقش سیمین، دختر خود کارگردان سارینا فرهادی در نقش ترمه و بازیگر مورد علاقه کارگردان پیمان معادی در نقش نادر در آن بازی می‌کنند.

نام فیلم ابتدا جدایی نادر از سیمین بود –که اتفاقا هنوز هم در ایران با این نام شناخته می‌شود- اما نام بین‌المللی کنونی [توضیح: این فیلم در پخش بین‌المللی عنوان یک جدایی برای آن انتخاب شده] به بیننده فیلم فضای بیشتری برای حدس و گمان می‌دهد. این که جدایی میان یک زوج اتفاق می‌افتد یا میان خوشبختی یک نفر و کاری که باید انجام دهد یا حتی جدایی میان آن چه یک نفر در یک جامعه سالم باید بگوید یا می‌تواند بگوید [...]

در نهایت برای کسانی که می‌خواهند سیر و سفر بی‌نظیر فیلم که برای به تصویر کشیدن ایران انگشت اتهامش را به عنوان جامعه‌ای مملو از دروغ‌ها نشانه رفته است مورد حمله قرار دهند، فکر می‌کنم فراتر از این واقعیت جنجال‌برانگیز می‌توانیم دلایلی را برای این که فیلم به این خوبی با مهاجرین این کشور و تماشاگران بین‌المللی ارتباط برقرار می‌کند پیدا کنیم. یک جدایی فیلمی است که درون مضمونش درباره روابط انسانی و کشمکش میان درست و غلط، ناخودآگاه راهی پیدا کرده تا تماشاگرانش را برای پاسخ به سوال که «واقعا درباره ایران چه می‌دانید؟» به شیوه‌ای شخصی و خصوصی راهنمایی کند.

منبع: کافه سینما
    ویرایش توسط Ali : 12-30-2011 در ساعت 17:02 دلیل: مرتب سازی

2. 11 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)