مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh سینمای هفته: «جدایی» در اسکار (نظرسنجی+بحث)

نمایش نتایج نظرسنجی: «جدایی» در اسکار چه نتیجه ای کسب خواهد کرد؟

رأی دهندگان
25. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • دو اسکار خواهد برد

10 40.00%
  • تنها اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را می برد

13 52.00%
  • تنها اسکار بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی را می برد

1 4.00%
  • هیچ اسکاری برنده نخواهد شد

1 4.00%
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 27

موضوع: سینمای هفته: «جدایی» در اسکار (نظرسنجی+بحث)

Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,699 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

سینمای هفته: «جدایی» در اسکار (نظرسنجی+بحث)

شما حدس بزنید: فیلم "جدایی" در جوایز اسکار چه نتیجه ای خواهد گرفت؟
    در نظرسنجی شرکت، دلیل و توضیحات تان را ذکر کنید.

نام: best writing original1.jpg نمایش: 274 اندازه: 50.5 کیلو بایت
    نامزدهای بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

نام: Oscar Nominations 2012 foreign1.jpg نمایش: 240 اندازه: 51.2 کیلو بایت
    نامزدهای بهترین فیلم خارجی زبان

نام: 1391942274.jpg نمایش: 241 اندازه: 65.2 کیلو بایت

نظرسنجی و بحث این هفته از هم اکنون تا جمعه شب ساعت 24 ادامه خواهد داشت.

ویرایش توسط Ali : 01-28-2012 در ساعت 20:37 دلیل: مرتب سازی

2. 11 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

3. # ADS

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,748
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

پاسخ : سینمای هفته: «جدایی» در اسکار (نظرسنجی+بحث)

ممنونم علی جان
    راستش در مورد فیلم جدایی حرف ها تو همین سایت زیاد زده شده و بارها و بارها به بهانه های مختلف بحث شده
    فیلم جدایی بعد از گلدن گلوب نگاه هوادارانش رو به سمت اسکار جلب کرد که با اعلام نامزدی در دو رشته می شه گفت تحسین خیلی ها رو برانگیخت
    در مورد تفاوت های گلدن گلوب و اسکار نمی خوام چیزی بگم, اما به نظر من اسکار برای فیلم یک جدایی راه سختتری رو تا بردن خواهد داشت
    نظر من به این معنی نیست که گلدن گلوب معتبرتره یا اسکار یا... اما حس می کنم اسکار رقابت تنگاتنگ تری باید داشته باشه
    پیش بینی در مورد وضعیت فیلم یک جدایی آسون نیست, با اینکه شانس فیلمنامه رو هم کم نمی دونم, اما من فقط به بردن اسکار بهترین فیلم خارجی رای دادم

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

با این که فکر میکنم که احتمالا جدائی تنها برنده فیلم خارجی خواهد شد اما در رای گیری به هر دو اسکار رای دادم.
    این البته یک جور قماره بر سر بردن یا نبدن جایزه فیلم نامه ... از دیدی خاص میتونم بگم که جدائی برای این نامزد بهترین فیلم نامه شده تا آن را ببرد.
    اگر فکر کنیم که بخش مهمی از این وراسم بنا به گفته افراد بخصوصی سیاسی است میتوان این گونه پیش بینی کرد که بردن فیلم نامه از قبل برای این فیلم طراحی شده است.
    اما دلیل مهمتر این است که جدائی واقعا فیلم نامه قوی و فوق العاده ای دارد. فیلم نامه ای که شروع موفقیتهایش از جشنواره فیلم فجر بود و در همه مراحل مختلف هم به فیلم نامه آن اشاره شد.
    با این که جدائی در میان فیلمهای خارجی شانس اول است و اتفاقا گمانه زنی ها هم همین را نشان میدهد اما در میان نامزدهای بهترین فیلم نامه هم شانس بسیار زیادی را برای آن میتوان تصور کرد.
    پس در واقع دو جور شانس برای این جایزه وجود دارد. هم کیفیت واقعی فیلم نامه و هم حمایتهای مورد اشاره دوستان.
    در میان نامزدها هم من فقط نیمه شب در پاریس را رقیب جدی ای برای جدائی میبینم. ممکن است آرتیست به دلیل مبتنی نبودن بر متن و گفتار و قرار گرفتن بر اساس فیلم صامت در میان فیلم نامه ها کمتر از جدائی شانس داشته باشد.
    با این حال من این فیلم را ندیده ام و علی جان قبلا به من گفتند که آرتیست را دیده اند و در این باره بهتر میتوانند نظر بدهند.

Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

6. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

Ali

Ali آواتار ها
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    با این که فکر میکنم که احتمالا جدائی تنها برنده فیلم خارجی خواهد شد اما در رای گیری به هر دو اسکار رای دادم.
    این البته یک جور قماره بر سر بردن یا نبدن جایزه فیلم نامه ... از دیدی خاص میتونم بگم که جدائی برای این نامزد بهترین فیلم نامه شده تا آن را ببرد.
    اگر فکر کنیم که بخش مهمی از این وراسم بنا به گفته افراد بخصوصی سیاسی است میتوان این گونه پیش بینی کرد که بردن فیلم نامه از قبل برای این فیلم طراحی شده است.
    اما دلیل مهمتر این است که جدائی واقعا فیلم نامه قوی و فوق العاده ای دارد. فیلم نامه ای که شروع موفقیتهایش از جشنواره فیلم فجر بود و در همه مراحل مختلف هم به فیلم نامه آن اشاره شد.
    با این که جدائی در میان فیلمهای خارجی شانس اول است و اتفاقا گمانه زنی ها هم همین را نشان میدهد اما در میان نامزدهای بهترین فیلم نامه هم شانس بسیار زیادی را برای آن میتوان تصور کرد.
    پس در واقع دو جور شانس برای این جایزه وجود دارد. هم کیفیت واقعی فیلم نامه و هم حمایتهای مورد اشاره دوستان.
    در میان نامزدها هم من فقط نیمه شب در پاریس را رقیب جدی ای برای جدائی میبینم. ممکن است آرتیست به دلیل مبتنی نبودن بر متن و گفتار و قرار گرفتن بر اساس فیلم صامت در میان فیلم نامه ها کمتر از جدائی شانس داشته باشد.
    با این حال من این فیلم را ندیده ام و علی جان قبلا به من گفتند که آرتیست را دیده اند و در این باره بهتر میتوانند نظر بدهند.

من در مورد بهترین فیلم خارجی شکی ندارم، اما فیلمنامه یه مقدار بحثش گسترده تره
    به نظرم سوال اصولی اینه که چرا جدایی در میان نامزدهای فیلمنامه قرار داره!؟ برای بردن یا کمبود فیلمنامه اقتباسی؟ به نظرم هر دو
    اگر فیلمنامه رو قصه در نظر بگیریم من هم تا حدود زیادی با فرخ عزیز هم عقیدم اما اگر پای میزانسن به میان بیاد، خیر - جدایی تبدیل به فیلمی معمولی یا حداکثر خوب میشه
    نکته ی دیگه اینه که جایزه بر اساس نسبت داده میشه، نه لیاقت. پس باید رقبا رو در نظر گرفت که در مورد اخیر، برنده شدن Margin Call و Bridesmaids یه جور شوخی به نظر میاد و در نهایت تنها دو رقیب آرتیست و وودی آلن می مونه
    به نظر بنده وودی آلن قطعا شانس اول بردن جایزه است. و آرتیست بعد از جدایی قرار داره
    یعنی
    1. نیمه شب در پاریس
    2. جدایی
    3. آرتیست

آرتیست فیلم خوبیه، فیلم شریفیه، فیلم دوست داشتنی هست و تفاوت های ساختاری فراوانی با سینمای هالیوود داره، اما در مورد فیلمنامه باید عرض کنم که داستان فیلم کاملا یک خطی و از ابتدا لو رفته است و جذابیت هایی غیر از داستان بیننده رو تا آخر فیلم می کشه، هر چند که فیلمنامه بر اساس نول یا فیلم خاصی نیست اما تقریبا نخ نما و تنها در موقعیت تازه جایگذاری شده. (بیش از این توضیح نمی دم که جذابیت فیلم از بین نره) در هر صورت قطعا من این فیلم رو بخاطر کارگردانی و بازی های بسیار زیباش دوست داشتم، نه فیلمنامه

اما در نهایت یه نکته ی دیگه هم عرض کنم و اون اینکه به هر حال اسکار گرفتن نیاز به ارائه خدمات داره (اونم دو تا دو تا)
    ویرایش توسط Ali : 01-28-2012 در ساعت 23:23 دلیل: مرتب سازی

8. 4 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

خنک آن قمار بازی که بباخت هر چه بودش // بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر
    Ali_Silent-Killer آواتار ها
    وضعیت : Ali_Silent-Killer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,933
    سپاس شده 2,375 در 654 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 732 تاپیک

با تشکر از علی عزیز
    بنده فقط به بهترین فیلم رای دادم چون اعتقاد دارم پشتیبانی سیاسی تا همینقدر که فیلم رو برای فیلمنامه نامزد کرده به وظیفه خودش عمل کرده و هنوز عقیده دارم فیلمنامه قوی ای نداره این فیلم.

10. کاربر روبرو از پست مفید Ali_Silent-Killer سپاس کرده است .

Ali

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

از جشنواره فجر تا اسکار این فیلم نامه مورد توجه و برگزیده بوده.
    تقریبا اکثر کارشناسان هم بر این باور بوده اند که فیلم نامه خوب بوده است حتی اگر فیلم خوب نبوده باشد.
    پشتیبانی سیاسی ای در جهان وجود دارد که از ایران تا آمریکا همواره پشتیبان این فیلم بوده است.
    در ایران هم این فیلم برنده فیلم نامه شد و هم فیلم برگزیده تماشاگران.

چیزی تا کنون در جشنواره های جهانی در مورد جدائی اتفاق نیفتاده که قبل از اون در ایران اتفاق نیفتاده باشه.
    ما فیلمی رو در کشور خودمون بهش بها میدیم و جایزه کارگردان و فیلم نامه و تماشاگر و ... بهش میدیم.
    جهان هم همین کار رو کرده، مگه غیر از اینه؟

اگه این فیلم جایزه اسکار فیلم نامه رو بگیره آیا از ما در جشنواره فجر جلوتره؟
    ما که خودمون یکسال پیش این کیفیت را در فیلم نامه درک کردیم و به این فیلم جایزه بهترین فیلم نامه را دادیم.
    چه چیز حرکت جهانی برای ما دردناک است؟

چرا اگر خودمان به فیلمی جایزه دادیم، خوب است، اما اگر افکار جهان با ما هم آوا شد و در ادامه حرکت ما این فیلم در جهان هم مورد توجه واقع شد آنوقت سیاستی در کار است؟
    چرا این حرکتی فرهنگی در کشورمان ستوده بود اما در جهان نکوهیده؟

برای خیلی از این سوالات و پاسخی نیست!

همچنان معتقدم که جدائی تمام موفقیتهایش را بر مبنای فیلم نامه خوبش کسب میکند.
    این اعتقاد تنها من نیست. اعتقاد اکثر افرادی است که از اقشار مختلف عامی و غیر عامی و منتقد و دست اندرکار سینما این فیلم را دیده اند و این اعتقاد هم اکنون در بیننده های خارج از ایران نیز ایجاد شده است.
    فرهادی هم فردی بود که با فیلم نامه هایش جای خود را در سینمای ایران باز کرد.
    تقریبا بودن استثنا تمام فیلم نامه های ایشان مورد توجه بوده است و اکنون هم فیلم نامه جدائی که حتی در اسکار هم شایسته بهترینها شناخته شد.

به نظر من بحث پشتیبانی سیاسی (اگر چنین چیزی باشد) همان طور که در پست قبلم هم گفتم در جایگاهی پس از ارزشمند بودن فیلم نامه و فیلم قرار میگیرد.
    این فیلم قابلیت بردن این جایزه را دارد به خاطر توانائی هایش در فیلم نامه و دیگر موارد و نه به خاطر پشتیبانی سیاسی. همان طور که در جشنواره فجر سال گذشته به همین ترتیب جایزه بهترین فیلم نامه را برد.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

12. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

Anti Trust آواتار ها
    وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8,366
    سپاس شده 7,934 در 2,131 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 952 تاپیک

تقریبا اکثر کارشناسان هم بر این باور بوده اند که فیلم نامه خوب بوده است حتی اگر فیلم خوب نبوده باشد.
    پشتیبانی سیاسی ای در جهان وجود دارد که از ایران تا آمریکا همواره پشتیبان این فیلم بوده است.

چیزی تا کنون در جشنواره های جهانی در مورد جدائی اتفاق نیفتاده که قبل از اون در ایران اتفاق نیفتاده باشه.
    ما فیلمی رو در کشور خودمون بهش بها میدیم و جایزه کارگردان و فیلم نامه و تماشاگر و ... بهش میدیم.

ما که خودمون یکسال پیش این کیفیت را در فیلم نامه درک کردیم و به این فیلم جایزه بهترین فیلم نامه را دادیم.

چرا اگر خودمان به فیلمی جایزه دادیم، خوب است، اما اگر افکار جهان با ما هم آوا شد و در ادامه حرکت ما این فیلم در جهان هم مورد توجه واقع شد آنوقت سیاستی در کار است؟

این اعتقاد تنها من نیست. اعتقاد اکثر افرادی است که از اقشار مختلف عامی و غیر عامی و منتقد و دست اندرکار سینما این فیلم را دیده اند و این اعتقاد هم اکنون در بیننده های خارج از ایران نیز ایجاد شده است.
    تقریبا بودن استثنا تمام فیلم نامه های ایشان مورد توجه بوده است و اکنون هم فیلم نامه جدائی که حتی در اسکار هم شایسته بهترینها شناخته شد.

به نظر من بحث پشتیبانی سیاسی (اگر چنین چیزی باشد) همان طور که در پست قبلم هم گفتم در جایگاهی پس از ارزشمند بودن فیلم نامه و فیلم قرار میگیرد.
    این فیلم قابلیت بردن این جایزه را دارد به خاطر توانائی هایش در فیلم نامه و دیگر موارد و نه به خاطر پشتیبانی سیاسی. همان طور که در جشنواره فجر سال گذشته به همین ترتیب جایزه بهترین فیلم نامه را برد.

کل حرف من و همه بچه ها همینه...کو گوش شنوا
    ممنون فرخ جان...خیلی خیلی ممنون
    یه جورایی حرف دلم بود اما توان نوشتن نداشتم دیگه تو این جور بحث ها...اونم بخاطر اینکه چون واقعا به نظرم اصلا بحث کردن نیازی نداره....
    ممنون

Ali آواتار ها
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

فرخ عزیز؛ شما جشنواره ای رو در مقام قیاس قرار دادی که بسیاری از ایرادات در مرتبه ی اول به اون وارده
    یه سوال: چه می شود که بعد از سال ها یادمان می افتد که مسعود کیمیایی هم در این کشور وجود دارد و هر چند جایزه که می توانیم به او می دهیم؟ فیلم ضعیفش را بهترین فیلم اعلام می کنیم! طراحی صحنه افتضاحش را سیمرغ می دهیم! و ... از این دست بسیار است. این ها تنها برندگانند، نامزدها که وضعشان از این هم اسفناکترند.
    همان سیاستی که روزی ضیافت مسعود کیمیایی را نمی بیند، روزی هم تصمیم می گیرد که جرم را بُلد کند.
    پس لطفا نفرمایید که اگر فیلمی در ایران و در خارج از ایران مطرح شد، این به معنی قدرشناسی محض است.

ایران کم نماینده ی قدرتمند به اسکار معرفی نکرده، یک مثال ساده همین خیلی دور، خیلی نزدیک، آن فیلمنامه کجا و این فیلمنامه کجا، آن سینما کجا و این سینما کجا، آن شخصیت پردازی کجا و این شخصیت پردازی کجا.
    اگر جدایی به عنوان نماینده ایران انتخاب شده، دلیل آن قدرت و شانس برنده شدن جوایز است، نه اینکه حتما بهترین فیلم و شایسته ترین فیلم سال گذشته سینمای ایران است. حتما فیلمهایی مثل: میم مثل مادر، آواز گنجشک ها، خیلی دور خیلی نزدیک، باران، بادکنک سفید و ... به رقم تمام شایستگی ها نامزد هم نخواهند شد، چه رسد به بردن جایزه، چون خدمتی ارائه نداده اند.
    اما جدایی دو کار را هم زمان می کند، هم قدرت مطرح شدن به عنوان فیلم خوب را دارد و هم در راستای سیاست ها ست، کارگردانش هم خوب صحبت می کند یعنی همان طور که ما دوست داریم، فرصت خوبی است

Don Corleone آواتار ها
    وضعیت : Don Corleone آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,778
    سپاس شده 2,940 در 843 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 849 تاپیک

من به هر دو گذینه رای دادم ولی فکر نکنم جدایی بتونه فیلم نامه را بگیره ولی همین که کاندید شده خودش افتخار بزرگی است. ولی در کل یه مثلی همیشه تو ایران معروف هست که می گه یا ما افتخاری نداریم یا وقتی داریم خودمون نابودش می کنیم این مثل هم از وقتی که جدایی اولین جازیه معتبر بین المللی خودش را گرفت صدق می کنه که یه موج منفی شدید و تعصبی نسبت به این فیلم شکل گرفت و گرنه تا قبل از ان و هنگام اکران فیلم در ایران و جشنواره فجر همه ایرانی ها چه به به و چه چه ای را انداخته بودند که چه فیلمی هست و بعد از جایزه ها یکدفعه چهره شیطانی غرب پدیدار شد و همه فرهادی را یک فیلمساز منفی گرا و حتی در پاره ای اوقات ضد انقلاب و خراب کننده ارزش های والای بزرگترین و با فرهنگترین مردم کل اعصار تاریخ دنیا یعنی ایران نامیدند. اونم تو چه سینمایی این اتفاقات می افته جایی که فیلم های سفارشی ان از فیلم های عادی ان بیشتر است. و حالا ما نشستیم که بی خود نیست کل دنیا دارند به جدایی جایزه می دهند حتما یه خبرایی هست. عحب دنیای عجیبی است

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali نمایش پست ها

فرخ عزیز؛ شما جشنواره ای رو در مقام قیاس قرار دادی که بسیاری از ایرادات در مرتبه ی اول به اون وارده
    یه سوال: چه می شود که بعد از سال ها یادمان می افتد که مسعود کیمیایی هم در این کشور وجود دارد و هر چند جایزه که می توانیم به او می دهیم؟ فیلم ضعیفش را بهترین فیلم اعلام می کنیم! طراحی صحنه افتضاحش را سیمرغ می دهیم! و ... از این دست بسیار است. این ها تنها برندگانند، نامزدها که وضعشان از این هم اسفناکترند.
    همان سیاستی که روزی ضیافت مسعود کیمیایی را نمی بیند، روزی هم تصمیم می گیرد که جرم را بُلد کند.
    پس لطفا نفرمایید که اگر فیلمی در ایران و در خارج از ایران مطرح شد، این به معنی قدرشناسی محض است.

ایران کم نماینده ی قدرتمند به اسکار معرفی نکرده، یک مثال ساده همین خیلی دور، خیلی نزدیک، آن فیلمنامه کجا و این فیلمنامه کجا، آن سینما کجا و این سینما کجا، آن شخصیت پردازی کجا و این شخصیت پردازی کجا.
    اگر جدایی به عنوان نماینده ایران انتخاب شده، دلیل آن قدرت و شانس برنده شدن جوایز است، نه اینکه حتما بهترین فیلم و شایسته ترین فیلم سال گذشته سینمای ایران است. حتما فیلمهایی مثل: میم مثل مادر، آواز گنجشک ها، خیلی دور خیلی نزدیک، باران، بادکنک سفید و ... به رقم تمام شایستگی ها نامزد هم نخواهند شد، چه رسد به بردن جایزه، چون خدمتی ارائه نداده اند.
    اما جدایی دو کار را هم زمان می کند، هم قدرت مطرح شدن به عنوان فیلم خوب را دارد و هم در راستای سیاست ها ست، کارگردانش هم خوب صحبت می کند یعنی همان طور که ما دوست داریم، فرصت خوبی است
    علی جان پر واضحه که شما هیچ کدوم از فستیوالهای داخلی و خارجی رو معتبر نمیدونید. این مسئله از جشنواره های داخلی مثل فجر و خانه سینمای مرحوم شروع میشه و تا اسکار که منتهاالیه جوایزه ادامه پیدا میکنه.
    با این شرایط باید کلا فکر کرد که مسابقه سینمائی ای در دنیا نیست که معتبر باشد. زیرا اکنون که همه به اتفاق به انتخاب "جدائی" دست زده اند یک به یک خود را زیر سوال برده اند.
    بنده هم قبول دارم که جشنواره فجر سال گذشته رسما جوایز را تقسیم کرد و خواست همه را راضی نگاه داشته باشد.

اما در کل در همین جشنواره هم به فیلمهای خوبی جایزه داده شده و تعداد آنها هم کم نیست.
    از تعلق خاطر شما که به رضا میر کریمی بگذریم باید بگویم که بهترینها صرفا همانها نیستند که ما میبینیم و فکر میکنیم که بهترین بوده.
    گاهی اوقات نتایج باب طبع ما نیست و جمع نظری دیگر دارد که به نظرم در حال حاضر در مورد جدائی هم اینچنین است.
    ما حتی از جشنواره ها و جوایز هم که بگذریم باز هم این امور سینمائی وزارت ارشاد بود که این فیلم را به عنوان نماینده ایران انتخاب کرد و فکر میکنم گزینه هائی مثل یک حبه قند و .... همچنان روی میز بود. اما تصمیم بر این شد که جدائی باشد. فیلمی که هم بهترین بود و هم قابلیتهای تاثیر گذاری بین المللی داشت (ممکن است شما اسمش را بگذرید در راستای سیاستها).

از دید من که مثلا فیلم مورد علاقه ام در سال گذشته اینسپشن بود ممکن است این فیلم باید بیش از 7 اسکار میگرفت. اما مسئله این است که نظر من تعیین کننده جایزه ها نیست. در بیشتر موارد جشنواره ای هم داستان همین است.
    ما بلافاصله بعد از هر اتفاق سینمائی اینچنینی تنها چیزی که بررسی میکنیم این است که چقدر این اتفاق ساخته های مورد نظر ما را مورد محبت قرار داده و در صورتی که نداده اولین اتفاقی که می افتد همین است که اعتبار آن را زیر سوال ببریم.
    این دقیقا مثل دادگاهی است که به نقع ما رای نمیدهد و به اعتبارش ایراد میگیریم. دقیقا مثل مسابقه فوتبالی که داورش به نفع تیم مقابل سوت زده است.

شاید کم کاری از گذشتگان این هنر باشد. اگر بچه های آسمان اسکار میگرفت و اگر خیلی دور، خیلی نزدیک، بفتا و گلدن گلوب و .... را گرفته بود و اگر نماینده امسال ما فیلمی غیر از جدائی بود شاید الان این بحث ها را هم نداشتیم و آن وقت اعتراض میکردیم که چرا فیلم شایسته ما را به اسکار نفرستاده اند!

من کلا در باره خوب بودن و بد بودن جدائی بحث خاصی ندارم. چون دیگه همه بحث ها شده و بحث در این باره کاری عبث به نظر میرسد.
    اما فکر میکنم که این طور نیست که همه فستیوالهای سینمائی جهان دست به دست هم داده باشند که این فیلم را برترین فیلم خارجی جهان کنند.
    چیزی نزدیک به 10000 فیلم ساز، منتقد، نویسنده و و و و .... به این فیلم ها نگاه میکنند و تلاش میکنند که بهترین را انتخاب کنند.
    شکی نیست که در مواردی مثل فون تریر سیاستها هم دخیل هستند. اما آیا در جهان موضوعی هست که در دنیای نوین غیر سیاسی باشد.؟

اما یادآوری میکنم که سال گذشته از دید تماشاگران هم جدائی بهترین بود. (البته گزینه دستکاری در آرا همیشه مطرح است)

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

17. 4 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)