مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh نگاهی به فیلم مری و مکس، زیباترین رفاقت تاریخ سینما

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: نگاهی به فیلم مری و مکس، زیباترین رفاقت تاریخ سینما

 1. #1
  Don Corleone آواتار ها
  وضعیت : Don Corleone آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Apr 2011
  محل سکونت : ساوه
  سن: 35
  نوشته ها : 1,079
  سپاس ها : 3,778
  سپاس شده 2,940 در 843 پست
  یاد شده
  در 3 پست
  تگ شده
  در 849 تاپیک

  نگاهی به فیلم مری و مکس، زیباترین رفاقت تاریخ سینما
  همیشه فکر می کنم رد و اندی هنوز در کنار هم درون اون جزیره توی مکزیک زندگی میکنند ، در حالی که اندی سرگرم تعمیر کردن قایق های قدیمی و رد هم در حال رسیدگی به کارهای هتل است . ( رستگاری در شاوشنک )و شاید همین سال پیش برتی و لیونل ، چه کسی فکر میکنه روزی آنها از هم جدا بشوند ؟
  اما زمانی که حرف از دوستی و رفاقت در سینما پیش میاد حداقل در ذهن من یکی یک رفاقت بیشتر جاودانه شده ، رفاقتی که هجده سال به طول انجامید اما دو سر اون حتی یک بار هم همدیگر رو از نزدیک ندیدند . یکی در استرالیا و دیگری در آمریکا و تنها خوشی آن دو که این رفاقت رو هجده سال به دنبال خود کشید دیدار همدیگر بود که باعث شد عشقی میان یک دختر 8 سال و یک مرد 44 ساله پدید بیاید که در قالب انیمیشن به کارگردانی آدام الویت در سال 2009 منتشر شد . ( مری و مکس )  داستان فیلم
  یک دختر بچه تنها در خانه ای میان کوه Waverley در استرالیا به همراه مادر و پدرش زندگی میکند خانواده نسبتا فقیر که حتی قدرت خرید اسباب بازی و لباس نو برای دخترشان ندارند ، مادرش برای تامین نیازهای زندگی مجبور به دزدی از فروشگاه ها میشود و پدرش هم که مردی الکلی است در یک کارخانه چای کیسه ای کار میکند .
  گذشته از وضع اقتصادی ضعیف این خانواده مری از یک لکه مادر زادی که روی پیشانیش است هم رنج میبرد و برای همین مساله میان هم کلاسی هایش مورد تمسخر قرار میگیرد .
  نزدیکترین دوست به مری همسایه پیرش است که در جنگ جهانی پاهایش را از دست داده و برای همین ترس شدیدی در رو به رو شدن با جامعه درون وی شکل گرفته ،مری پر است از سوالات کودکانه و به دنبال کسی که حاضر باشد به او جواب دهد نامه ای به فردی می نویسد تا که شایداز این راه بتواند دوستی پیدا کند
  نامه مری به مردی 44 ساله در نیویورک که از چاقی زیاد و اختلالات روانی رنج میبرد میرسد . ( مکس جری هوروویتس )
  مکس قادر به ارتباط برقرار کردن با اطراف خود نیست از این رو هیچ دوستی ندارد ، مادر و پدرش او را زمان کودکی در باغی رها کردند و مکس بعد از آن به تنهایی بزرگ شده بود . مکس از پنج شنبه ها متنفر بود چون باید توی کلاس مقابله با پرخوری شرکت میکرد از نظر مکس مردم گیج کننده هستند چون وقتی در پیاده رو با کلاه کاسکت راه میرود همه به او میخندند. او عاشق خوردن ساندویج شکلاتی که خودش آن را اختراع کرده می باشد و همیشه آرزو دارد تا کلکسیون کامل نوبلیت ها را داشته باشد. مکس چهار بار نامه مری رو خواند و بعد از اینکه 18 ساعت به بیرون زل زده بود تصمیم گرفت که جواب مری را بدهد .
  مری دیزی دینکل عزیز ممنون که برایم نامه نوشتی. نامه تو را ساعت 9 شب بعد از کلاس مقابله با پرخوری خوندم من قصد دارم وزن کم کنم چون دکتر روانشناسم همیشه میگه عقل سالم در بدن سالم (و بعد میبینیم که آن دکتر برای اثبات عقل خود به بالای میز رفته و روی یک دستش ایستاده !) دوستی عمیقی میان مکس و مری از همان نامه اول شکل میگیرد و از همان نامه ابتدا مکس نقاشی که مری از خودش کشیده بود رو کنار آینه خود میگذارد تا همیشه در جلوی چشمانش باشد . دوستی میان آن دو 18 سال طول میکشد و مری توسط اطلاعاتی که از مکس راجع به اختلالات ذهنی میگیرد روانشناس میشود و با پسر مورد علاقه اش ازدواج میکند. در همین بین مکس درون یک مسابقه تلوزیونی برنده میشود و از آنجایی که قدر بدست آوردن ثروت را می داند با آن پول کلکسیون کامل نوبلیت ها را میخرد و با بقیه آن هم تمام شکلاتهای تولید شده توسط کارخانه شکلات سازی را خریداری میکند ، حدودا چهار گاراژ پر از شکلات !
  مکس دیگر به تمام آرزو هایش در زندگی رسیده بجز دیدار مری که از تمام آرزوهای قبلی براش مهم تر بود .
  مری که به روانشناسی برجسته در استرالیا مبدل شده بود کتابی با عنوان درمان سیندروم اسپرگر نوشت و به چاپ رساند در این کتاب او نام مکس را به عنوان مریض خود و کسی که توانسته بود درمان کند نام برده بود .
  که این موضوع باعث عصبانیت شدید مکس شد و وی برای پایان دادن به این دوستی حرف M که از دستگاه تحریر خود کنده بود را با پست برای مری فرستاد .
  بسته مکس به دست مری رسید و وقتی مری حرف کنده شده را دید تصمیم گرفت تمام کتابهای که تا آن روز به چاپ رسیده بود را از بین ببرد ، شوهرش او را ترک کرد و مری دوباره تنها شده بود آخرین بسته ارسالی مری به مکس قوطی کنسروی بود که روی آن با مداد نوشته بود متاسفم .
  اما جوابی به مری نرسید از این رو قصد خود کشی کرد ، آیا مکس او را نبخشیده بود ؟
  به بالای میز رفت و طناب دار را دور سر خود بست در همین هنگام درب خانه اش به صدا درآمد و همسایه پیرش که از جامعه میترسید به ترس خود پایان داد و بسته ای که از طرف مکس بود را به مری داد .
  مری عزیز من تو بخشیدم و به همراه این نامه کلکسیون کامل نوبلیت هام رو هم برات میفرستم با آرزوی دیدار تو مکس جری هوروویتس .
  تنها آرزوی مکس خوردن یک لیوان شیر شیرین غلیظ به همراه تنها دوستش بود .
  مری به نیویورک سفر کرد تا که ادامه زندگیش را با بهترین دوستش سپری کند ، به ساختمانی که مکس در آن زندگی میکرد میرسد سوار آسانسور میشود و اتاق مکس را پیدا میکند درب را باز میکند
  - مکس .......... ؟
  - مکس ماییم بلاخره رسیدیم ......... ؟!
  اما جوابی نگرفت آن روز صبح مکس بعد از خوردن آخرین شیر غلیظ شیرینش در آرامش مرده بود .
  مری به کنار صندلی مکس میرود و دست او را میگیرد ناگهان نگاهش به نامه هایی که خود برای مکس میفرستاد میافتد که مکس آنها را برای اینکه همیشه جلوی چشمانش باشد به سقف خانه خود زده بود .  دیالوگ های قابل تامل مکس در فیلم
  - من در یک خانواده یهودی به دنیا آمدم. و قبلاً به خدا اعتقاد داشتم. اما از وقتی که کتاب‌های زیادی خوندم، بهم ثابت شد که خدا ساخته تصورات منه .
  - با اینکه من یک کافر هستم اما کلاه یهودیم را سرم می‌کنم تا مغزم را گرم نگه دارد .
  - هیأت منصفه اعضای برجسته اجتماع هستند که تا حالا قتلی را مرتکب نشدند .
  - اول عاشق خودت باش . - وقتی جوان بودم دوست داشتم هر کس دیگه‌ای باشم به جز خودم. دکتر برنارد گفت اگر توی یک جزیره تنها بودم، مجبور می‌شدم به همنشینی باخودم عادت کنم. گفت باید با خودم کنار بیام. با تمام عیب و نقص‌ها، ما خودمان عیب و نقص‌ها را انتخاب نمی‌کنیم. آنها بخشی از وجود ما هستند و باید با آنها کنار بیاییم .  تم فیلم
  گمنامی ، غفلت دوران کودکی ، دوستی ، زندگی ، اذیت کردن ، تنهایی ، کسانی که از اوتیسم رنج میبرند ، چاقی ، افسردگی و اضطراب است .
  و تا بخشی به تمام این مباحث سرک کشیده شده است .  تحلیل جزئیات فیلم
  فیلم پر است از دیالوگ های معنی دار در کنار استفاده فوقالعاده از رنگ با اینکه در نیویورک سیاه و سفید به تصویر کشیده شده و تنها رنگ لحظات نیویورک کلاه یحودیت مکسه اما در استرالیا رنگ قالب قهوه ای است. شاید قالب بودن این رنگ در استرالیا به دلیل این باشه که مری قهوه ای را دوست دارد و این مساله را در اولین نامه اش به مکس میگوید. زمانی که مری به خانه مکس میرسد میبیند مکس به حالتی مرده که سرش بالاست و دارد به سقف نگاه میکند که نشان میدهد تنها خوشی مکس حتی هنگام مردن هم نامه های مری است . شخصیت پردازی در این فیلم به صورت خارق العاده ای شکل گرفته است و تمام عناصر در این فیلم یک شخصیت جداگانه دارند. موسیقی هم به زیبایی استفاده شده تلفیق ویلون ، جاز ، پیانو و صدای آدم در موزیکهای این فیلم حالتی رویاگونه را به فیلم منتقل کرده است ، صدای دلنشین فیلیپ سیمور هافمن برای شخصیت مکس و بری هومفریس به عنوان راوی، زیبایی فیلم رو دوچندان کرده است. دوستی ساده ، صمیمی اما عمیق مکس و مری به دلیل تنهایی شکل گرفت و اگر هر کدام از این دو به این مقدار تنها نبودن ابدا یک همچین رفاقتی پدید نمی امد ، اولین دلیل مرگ مادر مری تنهایی بود و این قدرت مری و مکس را نشون میدهد که تونستند از این تنهایی رفاقتی با این قدرت پدید آورند.
  *******************************
  نویسنده : عادل سبحانی (CinemaPara )/ منبع : نقد فارسی
  ویرایش توسط Don Corleone : 02-07-2012 در ساعت 09:28

 2. 7 کاربر از پست مفید Don Corleone سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : نگاهی به فیلم مری و مکس، زیباترین رفاقت تاریخ سینما

  انیمیشنی که با تمام سادگیش و حتی سردی فضاش, گرمای یه دوستی رو به بیننده منتقل می کرد
  دو آدم از دو نسل متفاوت و حتی جنس متفاوت, اما با مشابهات زیاد, اصلا عالی بود این انیمیشن!
  و چقدر غمگین شدم زمانی که مرگ پیرمرد مصادف شد با حضور دختر

  مررررسی علی

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


 5. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .


 6. #3
  Don Corleone آواتار ها
  وضعیت : Don Corleone آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Apr 2011
  محل سکونت : ساوه
  سن: 35
  نوشته ها : 1,079
  سپاس ها : 3,778
  سپاس شده 2,940 در 843 پست
  یاد شده
  در 3 پست
  تگ شده
  در 849 تاپیک

  پاسخ : نگاهی به فیلم مری و مکس، زیباترین رفاقت تاریخ سینما

  به شخصه باور دارم این انیمیشن هیچ جذابیتی برای کودک و نوجوان نداره و بلکه این انیمیشن فوق العاده فقط برای قشر خاصی از سینما ساخته شده است که واقعا هم زیبا ساخته شده است. و این سیاهی حاکم بر فیلم را بسیار دوست دارم

 7. کاربر روبرو از پست مفید Don Corleone سپاس کرده است .


 8. #4
  A.R آواتار ها
  وضعیت : A.R آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Sep 2011
  نوشته ها : 251
  سپاس ها : 183
  سپاس شده 550 در 182 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 459 تاپیک

  پاسخ : نگاهی به فیلم مری و مکس، زیباترین رفاقت تاریخ سینما

  این انیمیشن فوق العاده بود. و همونطور که بقیه دوستان هم گفتن دیالوگهای بسیار زیبایی داشت.
  از تحلیل شما ممنونم

 9. #5
  mist_tezar آواتار ها
  وضعیت : mist_tezar آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Mar 2012
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 2
  سپاس ها : 0
  سپاس شده 2 در 1 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : نگاهی به فیلم مری و مکس، زیباترین رفاقت تاریخ سینما

  این فیلم بسیار فوق العاده است..
  و جان می دهد برای گریه کردن مخصوصا آخرشششش

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ۩ ۞ ۩ 10 فیلم برتر تاریخ سینما از دید سینما سنتری ها ۩ ۞ ۩
  توسط Don Corleone در انجمن بخش آزاد فيــــلم هـــاي سيــنمايــي
  پاسخ ها: 99
  آخرين نوشته: 06-28-2018, 12:44
 2. 10 فیلم ترسناک تاریخ سینما به قلم نشریه بریتانیایی ایندیپندنت
  توسط Anti Trust در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 26
  آخرين نوشته: 08-20-2013, 18:38
 3. ۱۰۰ فیلم تأثیرگذار تاریخ سینما به انتخاب موسسه فیلم آمریکا(aif)(اختصاصی سینما سنتر)
  توسط Ali_Silent-Killer در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 12-07-2011, 18:27
 4. 9 فیلم جنجالی تاریخ سینما به قلم نشریه نیویورک تایمز
  توسط Anti Trust در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 08-28-2011, 23:20
 5. ایا واقعا اواتار ؟ یا ای تی؟ یا بربادرفته؟(نگاهی به محبوبترین فیلم تاریخ سینما)
  توسط ScarFace در انجمن اطلاعــــــات سینمــــــــــایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-01-2010, 11:14

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •