مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh ارزشگذاری فیلـم Mir.04- ارزشگذاری فیلـــم: نارنجی پوش

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: Mir.04- ارزشگذاری فیلـــم: نارنجی پوش

Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,699 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

Mir.04- ارزشگذاری فیلـــم: نارنجی پوش

این مطلب تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این مطلب
    بدون مجوز نویسندگان و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

نام فیلم: نارنجی پوش (1391)

تهیه کننده، کارگردان: داریوش مهرجویی
    نویسنده: داریوش مهرجویی، وحیده محمدی فر
    مجری طرح: رضا درمیشیان
    مدیر فیلمبرداری: فرخ مجیدی
    صدابردار: نظام الدین کیایی
    تدوین: هایده صفی یاری

بازیگران:
    حامد بهداد
    لیلا حاتمی
    میترا حجار
    طناز طباطبایی
    فردوس کاویانی
    همایون ارشادی
    اردشیر رستمی
    امید روحانی

خلاصه داستان: حامد آبان عکاس حرفه ای مجلات و روزنامه ها با خواندن کتابی چنان تحت تأثیر پالایش محیط زیست و مبارزه با آشغال زدایی قرار می گیرد که با لباس نارنجی مخصوص رفتگران به شهرداری می پیوندد و با عنوان "نارنجی پوش لیسانسه" به شهرت می رسد و...

نظر نویسندگان سایت درباره فیلم:

FFKIA

نام: 0.5.png نمایش: 242 اندازه: 3.8 کیلو بایت
    به این فیلم یک دادم. اونم برای بازی لیلا حاتمی در تنها صحنه خوبی که در برابر میترا حجار بازی کرد.
    از دید من این فیلم یک کار سفارشی کامل بود و مهرجوئی هم به شکل کاملی پارامترهای یک اثر سفارشی را رعایت کرده است.
    بی هدفی. لمپنیسم، دور ریزی پول، هپی اندینگ و الا ماشالله!
    این که فیلم اصولا چه حرفی دارد و چرا ساخته شده را نمیتوان به درستی درک کرد. تنها چیزی که میشود از آن فهمید این است که سوای به تمسخر گرفتن قشر کارگران زحمتکش شهرداری (که در ابعاد وسیعی در این فیلم اتفاق می افتد) فیلم قصد دارد به طور کلی بهائی به کار نارنجی پوشان بدهد و به مردم بیاموزد که به این عمل و عامل آن احترام بگذارند. اما بدبختی اینجاست که این کار را با چنان کیفیت نازلی انجام میدهد که دقیقا تاثیر معکوسی بر جای می ماند.
    با این که در خیلی از لحظات فیلم کوتاه شده است و حتی ابتدا و انتهای فیلم هم کامل نیست، اما آثار حرفهای زشت و بی ادبی های مکرر که این روزها در همه فیلم ها باب شده در سرتاسر فیلم دیده می شود.
    نمیدانم چه باید به بهترین کارگردان سینمای ایران گفت!
    از کسی که لیلا، پری، گاو، سارا و اجاره نشین ها و مهمان مامان را ساخته چه انتقادی باید کرد؟ در این روزگاری که سینمای ایران باید خود را آماده جهشی به سوی جهانی شدن بکند، ساختن فیلمی اینچنین بی ارزش چه دردی را دوا خواهد کرد؟ اما متاسفانه این فیلم ساخته شد و نقطه تاریکی برای پرونده سینمایی استاد مهرجوئی شد.

سوال اینجاست که واقعا چه چیزی سبب شد که مهرجوئی دست به ساخت چنین اثری بزند؟
    گیشه؟
    جوایز؟
    منزلت اجتماعی؟
    به نظر من هیچ کدام.
    این فیلم با هر دیدگاهی یک اشتباه است.

از نظر بازی ها و تکنیک این فیلم چیزی در حد فاجعه است.
    نه فرم فیلم درست است و نه دیگر ملزومات یک اثر کامل. فیلم برداری، صدابرداری، میزانسن ... همه و همه دچار مشکل هستند و در نهایت هم کارگردانی.
    به هر حال شاید بازی لیلا حاتمی باعث شد که من به این فیلم 0 ندم.

اما در دیدگاهی دیگر شاهدیم که این فیلم تا کنون بیش از 600 میلیون تومان فروخته.
    آیا این را باید به حساب رویکرد بینندگان به فیلمهای سطح پائین گذاشت یا علاقه به دیدن اثر استاد؟
    آیا این همان دلیلی نیست که شهرداری هزینه این فیلم را پرداخته است؟

MISS SAYTA

نام: 0.png نمایش: 255 اندازه: 3.0 کیلو بایت
    هیچوقت تصور نمی‌کردم در سینمای ایران، فیلمی فراتخیلی مشاهده کنم، که البته تصورم اشتباه بود.
    این رویا به تحقق پیوست و با لطف آقای مهرجویی عزیز و البته بسیار دور از ذهن و حیرت‌انگیز، فیلمی تخیلی، رویایی و هندی دیدم. اصلا فکر نکنید که رفتگر لیسانسه در عصری که مدرک رکن بی‌بدیل و غیر‌قابل انکار دریافت شغل است، عجیب به نظر برسد،این تفکر را کاملا دور بریزید. رفتگر لیسانسه در همین شهر خودمان، نه در شهری فضایی، تبدیل به سوژه داغ، مهم و حیاتی جراید و رسانه ها می‌شود و اخبار ریز و کاملا خصوصی او بصورت روزانه، و بهتر است بگویم ساعت به ساعت تیتر شماره یک روزنامه ها می‌شود (اینکه این اخبار از کجا به جراید و خبرنگاران منتقل می‌شود را در نظر نگیرید ، لابد منتقل می‌شود دیگر، شاید هم الهام می‌شود) شهردار با پای خود به دیدارش می‌رود،بتی می‌شود این رفتگر لیسانسه، آنهم با بازی درخشان!!!!!!!!!! حامد بهدادکه البته بازی نمی‌شود گفت؛ گویی این کاراکتر از مجموع حرکات ایشان در فیلم های قبلی اش پدید آمده است!
    متاسفم، خیلی متاسفم برای سینمایی که داریوش مهرجویی را به این سو رهنمون می‌کند!
    البته شاید لازم باشد، ما هم آن کتاب جادویی را مطالعه نماییم یا جارویی در دست بگیریم و با موسیقی بی‌نظیر خش خش آن متحول شویم و درک کنیم این همه استعداد و خلاقیت را!

DarkAngel
    نام: 0.5.png نمایش: 242 اندازه: 3.8 کیلو بایت
    در ابتدا انتظار دیدن همچین فیلمی رو نداشتم، هر چی بیشتر جلو می رفت کنار اومدن با این فیلم برای من سخت تر و سخت تر میشد. هرقدر هم سعی می کردم که فیلم رو در یه دنیای غیر واقعی تصور کنم و از این دید فیلم رو ببینم، در بعضی موارد جواب نمی داد. البته همین تصور من باعث شد که بتونم فیلم رو تا آخرش ببینم و از سالن فرار نکنم!
    دست مایه داستان موضوع خوبی است، بها دادن به فضای سبز و محیط زندگیمون و تمیز و آراسته نگه داشتن خود و محیطمان ولی چرا اینقدر غیر واقعی و ناملموس؟ یعنی واقعا راه دیگه ای برای نشون دادن این موضوع وجود نداشت؟ چرا اصلا حامد آبان باید یکباره این اندازه متحول بشه؟ اونم با خواندن چند کتاب و در مدت بسیار کوتاه؟؟؟ چرا باید بره توی شهرداری استخدام بشه اونم با رویأی شنیدم صدای خش خش جارو؟؟؟ چرا اول فیلم حامد محتاج یه قرون پول هستش ولی قبلا ماهی 2-3 میلیون خرجی برای زنش میفرسته. به وکیل زنش میگه من خودمو تکون بدم روزی 10 میلیون پول در میارم، ولی اصلا معلوم نیست چرا اول فیلم هشتش گرو نه هست ولی یهو همراه با تحولات پاکیزگیش دچار تحولات اقتصادی هم میشه میشه. بی نهایت سوال بی جواب مطرح کرد، ولی افسوس که این ره به ترکستان است.
    صحنه ای که جناب دکتر، کارگران شهرداری رو ردیف کرده بود و نگاهشون میکرد یاد اولین فیلم جنایی پلیسی تلویزیون افتادم که لادن طباطبایی شده بود رئیس یه قسمت از آگاهی و افسران رو ردیف کرده بود، به مو و ناخن و وضع ظاهرشون گیر میداد و حالا نزدیک 10-11 سال بعد همین صحنه مسخره به نوعی دیگه توسط یه گارگردان مشهور تکرار میشه، واقعا مسخره نیست؟؟؟ و حرف های تموم نشدی دیگه ...
    راستی چرا حدود 2-3 دقیقه اخر فیلم رو توی اکران عمومی سانسور کردن؟ و همه پوسترهای فیلم هم به همون قسمت حذف شده اشاره داره؟ جایی که لیلا حاتمی هم لباس رفتگری پوشیده.

Ali

نام: 0.png نمایش: 255 اندازه: 3.0 کیلو بایت
    ابتدا در مورد ژانر فیلم نکته ای را عرض کنم؛ فیلم کلا بدون ژانر است یعنی در ژانر خاصی نمی گنجد. نه یک درام یا ملودرام اجتماعی است. نه در ژانر کمدی می کنجد و نه فانتزی است. جدیدترین اثر کارگردان بزرگ ایرانی هیچ چیز نیست. بدون منطق ترین فیلمی است که در زندگی دیده ام. از همان لحظات ابتدایی فیلم فاقد هرگونه نقطه شروع درست است. فیلمی که روی هوا شروع می شود و روی هوا هم پایان می یابد. در عین شعار رئالیستی، فیلم حتی رئال هم نیست، مستند هم نیست، حقیقتا هیچ چیز نیست. اما یک هجو کامل و به تمام معنا است، بدون هرگونه میزانسن و متن و دیالوگ. داستان یک عده انسان بی درد، شبه انتلکتول و بدون هرگونه تعادل روحی و فکری.

نارنجی پوش داستان عکاسی را روایت می کند که ابتدایی ترین ملزومات عکاسی را هم بلد نیست و بر اثر خواندن کتابی آنچنان تحت تأثیر قرار می گیرد که تصمیم می گیرد همه جا را تمیز کند. کسی که با این کار و پاکسازی فیزیکی محیط خود، قصد تلطیف روح اش را دارد. نقش این عکاس مالیخولیایی را بدترین بازیگر!!! تاریخ ایران یعنی حامد بهداد بازی می کند. اصلا انتظار بازی بهداد را نکشید زیرا او مانند همیشه و مانند همیشه نقش مالیخولیایی خود را بازی می کند، یک انسان بدون هرگونه تعادل روحی.
    مهرجویی با ساختن فیلم اخیر، نام خود را برای همیشه در تاریخ سینمای جهان جاودانه کرد. او با نشان دادن سریع ترین تحول روحی تاریخ سینما، رکوردی دست نیافتنی را به نام خود به ثبت رساند. حامد آبان در اثر خواندن کاملا اتفاقی کتابی و در عرض چند ساعت آنچنان تحت تأثیر قرار می گیرد که به شغل سوفوری روی می آورد. البته او برای رسیدن به این هدف والا راه پر پیچ و خمی را طی می کند!

اما در مقابل افرادی که احتمالا بنده را به عدم درک صحیح اشارات سینمایی مهرجویی متهم خواهند کرد باید عرض کنم که خود مهرجویی در فیلم و در دیالوگ های مختلف شخصیت هایش فریاد می کشد که این تحول ظاهری دلیلی بر تعالی روحی است که البته بیننده هیچ گاه و ابدا هیچگونه تفاوتی بین حامد آبان قبل از تحول و حامد آبان بعد از تحول احساس نخواهد کرد. او همان قدر که پیشتر لمپن بوده بعد از تحول هم لمپن است، همان قدر که پیشتر مالیخولیایی و بدون تعادل روحی بوده، پس از تحولات هم مالیخولیایی است و البته در این وجه رشد هم داشته است!

و این سندرم دردناک لمپنیسم...
    به تمام اعتقادات قسم که می توان رئالیست بود اما لمپن نبود، استاد مهرجویی شخصیتی که ساخته ای مردم را ناندرتال می خواند اما خود از به زبان آوردن انواع حرف های زشت واهمه ای ندارد. حقیقتا این روشنفکری است؟ این است سینمای آزاد؟ این است سانسور و #####؟ این ها را می خواستید بگویید و سانسور می شد؟ به کجا چنین شتابان!؟
    البته که این مشکل مهرجویی نیست، بلکه جدیدترین سندرم سینمای ایران است. بله، لمپنیسم. پس برای دیدن فیلم های این چنین بچه ها را به سینما نبرید زیرا حتی هالیوود هم بخاطر حرف های زشت و رکیک، محدودیت سنی می گذارد اما سینمای ما...

تا به امروز در هیچ فیلمی انقدر گاف ندیده بودم. مهرجویی در این فیلم انواع کارهای ناشندنی را شدنی کرده، او حتی در زمان هم حرکت می کند. در سکانسی رفتگران به صف شده و آقای دکتر! (مسئول رفتگرها، فقط یک لحظه تصور کنید، یک دکتر) مشغول سان دیدن است. از سایه ها پیداست که ساعت حدود 10 صبح است و در صحنه بعد رفتگران به سر کار می روند در حالی که خورشید در حال طلوع است و هیچ سایه ای وجود ندارد! مهرجویی تایم لاین را هم می شکند.
    ذکر قسمتی از گاف های نارنجی پوش هم در این یادداشت نمی گنجد و من تنها اشاراتی به برخی از آن ها خواهم کرد. بعلاوه تعدادی از ایرادات که عرض کردم، سر وقت رسیدن مادر برای تولد فرزند و دقیقا زمانی که قرار است کیک تولد فوت شود از شاهکارهای آن تایم بودن و دقیق بودن میزانسن است، مادری که از نروژ تا تهران را این چنین دقیق طی می کند! چاپ شدن نام حامد آبان بصورت هماهنگ و در بیش از 4-5 روزنامه اسم و رسم دار کشور و در همان روز اول، از دیگر شاهکارهای فیلم است. همکار همیشه همراه حامد حتی سرکار و شغل دوم، امضاء گرفتن بچه ها از رفتگر لیسانسه، و باز هم تایم لاین افتضاح فیلم که حتی عید هم بعد زمستان محو می شود، روی دادن فیلم در زمانی که هنوز موبایل اختراع نشده اما لپ تاپ عکاس اپل است تنها قسمت کوچکی از افتضاحات فیلم است.

در مورد شخصیت های مکمل باید عرض کنم که همگی کلا پرت هستند، هیچکدام منطق وجودی ندارند. از معلم سر خانه 24 ساعته گرفته تا همکار و همسر و دوستان. هیچ کدام از شخصیت ها، تأکید می کنم، هیچ کدام از شخصیت ها زنده نیستند. اصلا هیچ چیز زنده نیست؛ شهردار دروغ است، دکتر مسئول رفتگران مزاح است، پسر عکاس که مدرسه هم نمی رود نقش ستون را دارد و در کل می توان گفت که انگار شخصیت های ساخته مهرجویی خلق ساعه از آسمان وارد قصه بی سر و ته فیلم می شوند و در پایان هم به همان سرعت از آن خارج می شوند. هر نامی که در ردیف بازیگران فیلم مشاهده می کنید، مطلقا بدترین بازی های زندگیشان را کرده اند البته به استثناء حامد بهداد که همچنان خودش است و مانند اکثر کارهایش موجودی فرا زمینی و به معنای واقعی کلمه مالیخولیایی با درجات بالایی از دیوانگی است. برای آنکه بازی او برای شما قابل لمس شود، یک انسانی را فرض کنید که رگباری و پشت سر هم قرص روانگردان مصرف می کند، تعریفی بهتر از این پیدا نکردم!

در نهایت می توان گفت که فیلم پر از شعارزدگی و مونولوگ های رو به تماشاگر است. خود فیلم و فضای آن هم کاملا شعار زده و سراسر بر پایه اتفاقات احمقانه است. در نتیجه توصیه بنده این است که اگر دلبستگی به داریوش مهرجویی، گاو، دایره مینا، اجاره نشین ها، هامون، پری، لیلا، درخت گلابی، مهمان مامان، سنتوری و جمعی از بهترین فیلم های سینمای ایران دارید، این هجو را تماشا نکنید.

جدول ارزشگذاری فیلم نانچی پوش:

FFKIA MISS SAYTA DarkAngel Ali ستاره نهایی نمره نهایی
    (از 10)
    نام: 0.5.png نمایش: 242 اندازه: 3.8 کیلو بایت نام: 0.png نمایش: 255 اندازه: 3.0 کیلو بایت نام: 0.5.png نمایش: 242 اندازه: 3.8 کیلو بایت نام: 0.png نمایش: 255 اندازه: 3.0 کیلو بایت نام: 0.5.png نمایش: 242 اندازه: 3.8 کیلو بایت 0.5

جدول راهنمای ارزشگذاری فیلم:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  5.png
مشاهده: 131
حجم:  1.4 کیلو بایت نام: 4.png نمایش: 246 اندازه: 1.3 کیلو بایت نام: 3.png نمایش: 255 اندازه: 1.3 کیلو بایت نام: 2.png نمایش: 236 اندازه: 1.3 کیلو بایت نام: 1.png نمایش: 266 اندازه: 1.2 کیلو بایت نام: 0.png نمایش: 255 اندازه: 3.0 کیلو بایت
    عالی خیلی خوب خوب متوسط ضعیف بی ارزش

نام: vxrhf6uz72813xmntpg4.png نمایش: 182 اندازه: 95.5 کیلو بایت

2. 12 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

3. # ADS

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,730
    سپاس شده 7,611 در 1,718 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

پاسخ : Mir.04- ارزشگذاری فیلـــم: نارنجی پوش

واقعا لذت بردم از نظر دوستان در مورد فیلم عالی بود مخصوصا دوست عزیزمون جناب Ali

گفتنی هارو دوستان گفتن و فقط بنده یک چیزی رو عرض میکنم...باتوجه به ساخته های اخیر داریوش مهرجوئی یک چیزی رو میشه کامل فهمید! این مهرجوئی,مهرجوئی دهه ی 60 نیست! کسی که تو کارنامه هنریش فیلمهائی مثل"اجاره نشین ها" "هامون" رو داره بعد از گذشت دو دهه یک دفعه شاهد اثری بنام نارنجی پوش ازش هستیم...!!!!! و این واقعا جای تعجب داره(معلوم نیست تو این دو دهه چه برسر مهرجوئی گذشته که برای رسوا نشدن اینشکلی همرنگ جماعت شده)
    .
    .
    .
    یادش بخیر یک زمانی منتظر آثار بعدی مهرجوئی بودیم,ولی حالا... !!!
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

5. 2 کاربر از پست مفید LuCiFer سپاس کرده اند .

H Seven آواتار ها
    وضعیت : H Seven آنلاین نیست.
    سپاس ها : 329
    سپاس شده 167 در 75 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 502 تاپیک

پاسخ : Mir.04- ارزشگذاری فیلـــم: نارنجی پوش

اولا که من بیشتر یه فیلم مستندگونه حوصله سربر دیدم تا یه فیلم سینمایی جذاب.دوما باز هم متاسفانه شاهد بازیه حامد بهداد در یک فیلم بسیار ضعیف بودیم...کسی که این همه ادعای بهترین بازیگر ایران بودنش میشه واقعا چه جوری میتونه تو چنین فیلمایی بازی کنه؟؟؟!!!نه واقعا برام جای سوال داره...آخه چه جوری؟؟؟

7. کاربر روبرو از پست مفید H Seven سپاس کرده است .

Ali

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)