سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.74- تحليل و بررسي فيلـــــــم گلهای جنگ (Flowers Of War) - صفحه 3

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 41
نمایش شاخه ای59علاقمندی ها

موضوع: Cwa.74- تحليل و بررسي فيلـــــــم گلهای جنگ (Flowers Of War)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,364
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

Cwa.74- تحليل و بررسي فيلـــــــم گلهای جنگ (Flowers Of War)

نام فیلم: گلهای جنگ Flowers Of War
    فایل پیوست 11362
    اطلاعات فیلم
    کارگردان: ایمو ژانگ
    تهیه کننده: ویپینگ ژانگ
    فیلمنامه: هنگ لیو

بر اساس داستانی از: گلینگ یان
    موزیک متن: کایگنگ چن
    فیلم برداری: ژیاوداینگ ژائو
    تدوین: پیکونگ منگ
    بازیگران
    کریستین بل: جان میلر
    نی نی: یومو
    ژینی ژانگ: شوی
    تیانیون هاونگ: ایی
    دویدو ژانگ: لینگ
    تونک داووی: سرگرد لی
    اطلاعات دیگر
    ژانر: درام، تاریخی، جنگی
    درجه نمایش R
    IMDB Rate: 7.6
    تولید شده توسط کمپانی:
    تصویر دنیای جدید پکن
    اکران: 16 دسامبر 2011
    مدت زمان: 146 دقیقه
    ساخته شده توسط: چین و هنگ کنگ
    زبان: انگلیسی و چینی
    بودجه: 100 میلیون دلار
    فروش کل فیلم: 83 میلیون دلار
    افتخارات و جوایز
    نامزد گلدن گلوب 2011 برای بهترین فیلم خارجی
    برنده بهترین بازیگر نقش اول زن از جوایز فیلم آسیا (نی نی)
    نامزد 5 جایزه از جوایز فیلم آسیا
    نامزد بهترین فیلم چینی زبان از جوایز فیلم هنگ کنگ
    برنده جایزه تدوین گران صدا و تصویر آمریکا در سال 2011
    تحلیل و بررسی از: فرخ فرمان
    ویرایش توسط FFKIA : 07-29-2012 در ساعت 19:33
    Anti Trust, 1CHAMPION, .:Reza:. و 9 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

پاسخ : Cwa.74- تحليل و بررسي فيلـــــــم گلهای جنگ (Flowers Of War)

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali نمایش پست ها
    ما در نرم افزاریم یک بحثی داریم به نام کلاس و ارث بری. شما می تونی از یک یا چندین کلاس ارث ببری و آبجکت خودت رو بسازی. این کلاس ها می تونه تاریخ و سینما و برداشت شخصی و... باشه. شما می تونی یکی از این ها رو مثل تاریخ حذف کنی و آبجکتت رو بسازی. نمی دونم چقدر واضحه ولی منطق چیزیه که بچه های مهندسی نرم افزار با اون زندگی می کنند.

فکر کنم داری یه جورایی با من مزاح می کنی

در هر صورت اون چیزی که بنده بهش اصالت هنر می گم رو تحلیل شما زیر سوال می بره، البته اگه بخوایم تایپ این تحلیل رو سینمایی بذاریم، در غیر این صورت همون طور که بارها اشاره کردم، نظراتت خوب و قابل بحث در حیطه تحلیل سیاسی - تاریخی است.
    خوب ما تصمیم گرفتیم این ماجرا رو جور دیگه ای حل کنیم و سر بقیه رو هم درد نیاریم
    تقریبا طی یک فرایند 2 ساعته تلفنی. البته تبادل نظرهای زیادی صورت گرفت و بسیار مفید بود.
    این شد که بحث در این قالب دیگه ادامه پیدا نکرد. اما همچنان در موارد دیگه جا برای صحبت بسیار است.
    در نهایت این که اصل نظراتمون تغییری نکرد اما دیدگاههامون نردیکتر شد که به فال نیک میگیریمش
    Ali و shahroooooz به این پست علاقمند بوده اند.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

4. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

5. # ADS

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط "parnian" نمایش پست ها
    در اینکه سینما هم در بیشتر موارد جدای از سیاست نیست شکی نیست. الان نزدیک به یک قرن از جنگ جهانی اول می گذره و حدود 70-80 سال از جنگ جهانی دوم. اما چقدر از فیلم ها و سریال ها به این موضوع می پردازن اون هم با یک دیدگاه کاملا یک جانبه؟ فهرست شیندلر و پیانیست نمونه بارزش هستن.
    اما این امر، آیا از ارزش هنری اونها کم می کنه؟

ضمن اینکه فرخ، همونطور که خودت هم می دونی در تاریخ مقوله ای داریم به نام حافظه تاریخی یک ملت. همیشه مسائلی هستن که بعد از گذشت قرن ها در حافظه تاریخی ملتی باقی می مونن و از بین نمی رن.
    الان ما تونستیم کینه از اعراب رو فراموش کنیم؟ ما تونستیم کینه روسیه و انگلیس رو از یاد ببریم؟ تونستیم فراموش کنیم هنگام حمله مغول چه به روز ایران و ایرانی اومد؟
    مطمئن باش بدون این فیلم هم ملت چین هرگز خاطره تلخ تجاوز ژاپن به کشورشون رو از یاد نمی برن. ضمن اینکه ییمو در این فیلم فقط کشتار زن ها و تجاوز به اونها رو به تصویر کشیده در حالیکه ژاپنی ها در کشتار نانجینگ به بچه ها و حتی به مردها هم رحم نکردن.
    اول یک نکته مهم در مورد دو تا فیلمی که نام بردی بگم پرنیان. هم فهرست شیندلر و هم پیانیست در نهایت نمیتونن یکطرفه باشند.
    در فهرست شیندلر کلا موضوع اصلی فیلم چیه؟ یک آلمانی که تمام ثروتش رو خرج نجات دادن جان تعداد زیادی از یهودی ها میکنه. پس یک ملت زیر سوال نمیره. چون نشون میده که در بین ملت آلمانی هم افرادی هستند که شبیه نازی ها فکر نمیکنند. این فیلم اصلا یکطرفه نیست. چون هم جنایات رو نشون میده و هم رفعت رو ... در انتهای فیلم هم شاهد صف یهودی هائی هستیم که به سر مزار شیندلر میرن و همین یعنی فیلم دیگه نمیتونه یکطرفه باشه. قهرمان داستان کلا شیندلره ... درسته؟

در پیانیست هم باز نمونه دیگه ای به همین ترتیب داریم. افسر المانی ای که در روزهای آخر کمک میکنه به پیانیست، کیه؟
    پیانیست یکطرفه تره اما بازم این عنصر در داستان به بیننده میگه که این داستان در مورد همه آلمانی ها نیست. آدم خوب و بد همیشه وجود داره.

در مورد کینه بین ملتها موافقم که فراموش ناشدنیه. اما باید تلاش در کنار گذاشتنش کرد، چون ادامه کینه یعنی جنگ دیگه ای در آینده.
    البته الان رابطه ما رو با عراق ببینید. با رفتن صدام و شروع مناسبات ایران و عراق رسما فراموش شده که بالاخره این جنگ بین دو ملت هم بوده. شهرهای عراق دیگه توش اینقدر که ایرانی هست عراقی نیست.
    کل تقصیرها گردن صدام افتاد و داستان تموم شد.
    در مورد چین و ژاپن توضیحات کامل رو دادم. اما مسئله اصلی اینه که سابقه این خصومت بیشتر از جنگ جهانیه. چینی ها هم اگه زمانی تونستن در این باره اقدام کردن و جزیره ژاپن که هدف خوبی بوده باری تسخیر که البته تا الان اتفاق نیفتاده.
    در مورد نوع جنایت که گفتی من نگفتم جنایت اتفاق نیفتاده. اتفاقا گفتم که همه کاری که اکثر اونها هم وحشتناک بود در این جنگ وجود داشته.
    اما در نهایت اینه که این جنگه. ما تو یک دعوای ساده وقتی دو نفر با هم تند برخورد میکنند میگیم که تو دعوا حلوا پخش نمیکنند.
    حالا در نظر بگیر تو جنگ چه خبره. البته ما هم به عنوان یک ملت ممکنه کینه ها رو فراموش نکرده باشیم اما کاری هم در جهت کینه ورزی نمیکنیم. دولت هم که دیگه وصف دیگه ای داره.

من منکر ضعف های فیلم نیستم، اما مهمترین هنر ییمو اینه که به قدری زیبا فیلمش رو ساخته که مهم نیست از چه ملیتی باشی، مهم اینه که با مردم توی فیلم که مورد تجاوز قرار گرفتن، همذات پنداری می کنی. مهم اینه که ویرانگری جنگ به خوبی به تصویر کشیده شده، مهم اینه که نشون میده زمانی که جنگ رخ میده، انسانیت، هم رخت بر می بنده و هم بیدار میشه و ....
    ژانگ ییمو به خوبی خشم ملتش رو به تصویر کشیده و این جادوی هنر سینماست.
    کاش ما هم فیلمی می ساختمی که در اون فجایعی که هنگام حمله اعراب به ایران صورت گرفته رو نشون می دادیم تا ملت ما هر چی پول دارن نریزن توی بارهای دبی و بازارهای عربستان و ... !
    اصلا اصل مسئله اینه که مخالف ضعفها نباشی. در مورد چگونگی نمایش داستان و این که به خوبی قصدش رو نشون میده من باهات موافقم. بارها هم تو تحلیل گفتم که از این صنعت استفاده میشه و به شکل کاملا هدفمندانه و بارزی این دشمنی به تصویر کشیده میشه. اما به نظر من حتی این جلوه از جنگ، نمایشش میتونه نرم تر باشه. نشون دادن دشمنی ای که تا این حد لجام گسیخته است نتیجه ای جز لجام گسیختگی در بر نداره.
    وقتی که بگیم بله در جنگ همین اتفاقها رخ میده و هر آدمی در هر سطحی از آدمیت تبدیل به چنین حیوانی میشه، یعنی انسانیتمون رو بردیم زیر سوال. یعنی منم باید فکر کنم که بابام، خودم و و و و .... هر کسی که میشناسم در موقع جنگ همین آدمه میشه که وحشیه و هیچ اثری از انسانیت درش نیست.
    همون فهرست شیندلر و پیانیست و نشون میدن که این مربوط به ذات همه نیست. فقط برخی از آدمها اینقدر جو گیر میشن و این برخی از آدمها در همه جا هستند. اما آدم خوب هم هست.
    مثلا فرض کن که اون نفری که برای بار آخر ماشین رو چک کرد و اجازه خروج از ایست رو داد میتونست فهمیده باشه که دخترها در ماشین هستند، اما اون یک نفر ممکنه آدمی بوده که انسانست داره و اجازه عبور میده. فقط همین میتونست نشون بده که آدمها یک جور نیستند. اما .... در این فیلم ژاپنی ها به کل هیولا هستند!!
    این که این اتفاقات افتاده حقیقته. اما این که در بین ژاپنی ها هم حتی یک نفر انسان واقعی نبوده حقیقت نیست. نه اون موقع نه الان و نه هیچ وقت دیگه ای.
    باید قبول کرد که این یکطرفگی به فیلم ضربه زیادی زده.

به نظر من این موضوع که نشون داده شد، نشون دهنده خوبی های پنهان در پس هر شخصیتیه که یه زمانی خودش رو بروز میده و به همین دلیله که بیننده این موضوع رو بدون تردید می پذیره و این یکی از نقاط قوت فیلمه. شاید تا اون زمان اون روسپیان فرصت تجربه چنین چیزی رو نداشتن و اون روز این فرصت در اختیارشون قرار گرفت.
    خوب خدا رو شکر که یکی از جاهائی که من از محتوای فیلم تعریف کردم رو نقل قول کردی وگرنه همه میگفتن این داشته کلا بدگوئی میکرده

این سبک خاص فیلم های چینی و هنگ کنگیه و به نظر من مشکلی در فیلم ایجاد نمی کنه. به قدری هم سبک فیلم گلهای جنگ با خانه خنجرهای پرنده و ببر خیزان آزدهای پنهان (من شخصا هر دو فیلم رو بیشتر از 4-5 بار دیدم) تفاوت داره که حتی این حرکات اسلوموشن منو یادشون ننداخت!
    این یک سبکیه که ارتباط تنگاتنگی با حادثه ای تر کردن فیلم و بزرگنمائی وقایع داره. من از سبک بدم نمیاد اما محل استفاده اش اشتباهه و به همین خاطر کاربرد برخی صحنه ها رو کم میکنه و یا از بین میبره. به نظرم تو چنین فیلمی استفاده نمیشد بهتر بود.

یکی از انتقادات من به این فیلم همین قضیه بود که چرا باید یه آمریکایی نقش منجی رو داشته باشه و چرا باید در نهیات اون دختران کلیسا رو از خطر نجات بده؟
    چند روز قبل در جایی خوندم که ژاپنی ها در این جنگ غربی ها رو هدف قرار نمی دادن و اونها می تونستن فرار کنن و در واقع یکی از عناصر مستند سازی حمله نانجینگ همینها بودن. پس ییمو نیاز داشته به یه بازیگر غربی.
    البته من دوست داشتم یه چینی این نقش مرکزی رو داشته باشه ولی خب اگه همچین کسی هم بود بی درنگ توسط ژاپنی ها کشته می شد. یه غربی تنها گزینه ای بود که می تونست دختران رو از میان ژاپنی ها عبور بده.
    دقیقا همینه پرنیان، با وجود همه دشمنی با آمریکائی ها رو نمیکشتن. بحث حضور یک ناجی آمریکائی یک مسئله ناگزیر در فیلم بوده، هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ رئالیته ماجرا. بدون حضور این آمریکائی اصلا محتوا و فرم اثر شکل نمیگرفتو در واقع داستانی وجود نداشت.
    هرچند که میشد موضوعاتی دیگه رو در این باره انتخاب کرد. من این مسئله رو هم هدفدار میبینم. حداقل قابل تفکر. اونم در زمانی که روابط آمریکا و چین در چالش اساسی قرار داره.

shahroooooz به این پست علاقمند بوده است.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

7. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Anti Trust نمایش پست ها
    اول از فرخ عزیز تشکر میکنم بابت تحلیل این فیلم که مثل همیشه تحلیل متفاوتی نسبت به تحلیل های خودشون انجام دادند.اینبار متفاوت تر از همیشه بیشترین مانور رو روی حاشیه فیلم و از نظر سیاست انجام دادند.که باید بگم از نظر شخصی خودم بخوام بنویسم چیزی جز این هم نیست.و نخواهد بود.
    فیلم گل های جنگ اثری بسیاز زیبا از نظر مردمی مثل من که فیلم را با بازی بینظیر بل و همینطور نی نی دیدم.از نظر خودم این فیلم واقعا یک شاهکار سینمایی بود برای اینکه وقتی فیلم تمام شد حدود 1 ساعت داشتم به موضوع فیلم فکر میکردم.
    فیلم از همون جایی شروع شد که فرخ عزیز قشنگ توضیح داد

دقیقا اولین نکته ای که من به ذهنم خطور کرد همین بود که واقعا ژاپن اینقدر بی رحمانه نسبت به چینی ها رفتار میکرد؟صحنه حمله سربازان ژاپنی به کلیسا و سقوط دختر صومعه و بقیه چیزها...این صحنه ها در حین بی رحمی اما تاثثیر گذار بر روی بیننده ای مثل من اثر کرد و باعث شد واقعا متاثر شم از دیدنشون.
    بازی زیبای کریستین بل که فکر میکنم با بازی در این فیلم بار دیگر نشون داد سطح و اکتینگ این بازیگر چقدر بالاست.چقدر فیس و صورتش رو میتونه در هر از سکانس از فیلم هماهنگ کنه...
    در کل باید بگم از نظر بیننده بی طرف مثل من این فیلم واقعا زمان جنگ رو به زیبایی به تصویر کشونده از خون ریزی گرفته تا صحنه های واقعی و تلخی که توی هر جنگی باهاش سر و کار داریم.از تجاوز بگیر تا کشتن افراد بیگناه و تحقیر کردنشون.
    اما نباید از این بگذریم این فیلم واقعا اهداف سیاسی داشت.خیلی واصحه به نظر من که چین داره با این فیلمی که 100 میلیون بودجه روش انجام میده بدون در نظر گرفتن فروش اقتصادی و سودش به فیلمش افتخار میکنه.

هر چند دلم میخواد با این حرفی که میزنم مخالف باشم اما بعد مدت زیادی فیلم دیدن آثار مختلف دیگه به این موضوع اشراف دارم که همیشه بازیگر امریکایی باید هیرو یا همون قهرمان فیلم باشه.و از طرفی که حتما میدونید برای اینکه این فیلم بین المللی بشه نیازمنده بازیگران و عوامل تولید بین المللی هستش.برای همین کریستین بل رو وارد بازی در این فیلم کردند سازندگان چینی تا به دنیا راحت تر بتونند این فیلم تاریخی و سیاسی شون رو از جنگ جهانی دوم به دنیا نشون بدند و بگند چقدر ژاپن بد بوده.و با کشورشون چی کار کرده و همینطور مردان چینی و زنان چینی حتی زنان روسپی چین به نسبت مردان افسر و فرمانده ژاپنی از نظر انسانیت در مقام بالاتری قرار دارند.
    این فیلم از همون اول داره همین رو میگه و با وحشی نشون دادن ژاپنی ها حتی فرماندوشن که اوایل فردی خوب و منطقی به نظر میرسید اما وقتی دستور هم از بالا صادر شد باز هم کاری نکرد.
    مرد چینی که برای نجات دختران صومعه خودش رو فدا کرد با نارنجک بستن به پاهاش...از همه مهمتر نشان دادن مرد امریکایی که از اول مست و فقط برای پول اومده بود اما رفته رفته حتی شد مثل یک فرشته در نزد یک بیننده عام.
    و این چیزیه که همیشه تو فیلم ها وجود داره.حتی تو کشورمون اگه دقت کرده باشید علی معلم و جعفری جوزانی برای فیلم زندگی کوروش کبیر از راسل کرو و کوین کاسنر درخواست بازی کردند تا بتونند فیلم رو بین المللی کنند.حرفیه که خود علی معلم زده.
    فیلم گل های جنگ در عین همه زیبایی فیلم برای نشان دادن بی رحمی جنگ اما هدفش از سازندگان چینی رو فقط به دنبال داره که به دنیا بگه چین دیکتاتوری نیست.و افراد چین حتی از بدترینشون گرفته زنان روسپی حاضرند برای کشورشون و مردمشون جون خودشون رو فدا کنند.
    100 درصد این فیلم به مزاج ژاپنی ها خوش نیومده چه بسا فیلم رو از نظر محتوا تکذیب کنند.
    این فیلم رو اگر میخواییم لذت دیدنش رو ببریم باید بی طرفانه و بدون در نظر گرفتن مسایل سیاسی چین و ژاپن ببینیم اما اگر میخوایم به صورت نقد این فیلم رو بررسی کنیم باید همه مسایل رو در نظر بگیریم.
    بدون شک اهداف سیاسی عظیمی پشت این فیلم وجود داشت.که به خوبی در فیلم نشان داده شد.

ازصحنه های تاثیر گذار فیلم بگم قسمتی که نی نی گفت میخوام جای شما برم به جشن و همینطور دختر روسپی که برای آرامش پسری که در حال مرگ بود میخواست گیتاری بنوازه و برای بدست اوردن چند تا سیم جون خودش رو به بدترین شکل از دست میده.
    جنگ همیشه بدترین اتفاق یک کشور بوده...بدون در نظر گرفتن مسایل سیاسی این فیلم باید بگم جنگ رو توی فیلم به خوبی نوشن داده.و وقتی کشوری به کشور دیگری حمله میکنه و وارد کشور میشه این صحنه های تلخ گرچه آزار دهندست اما واقعیت داره.

ممنون فرخ جان...بازم برمیگردم نسبت به پست های بچه ها و خودت حرف میزنم.ممنون
    امیر جان ممنون. هرچند که من آخرش نفهمیدم نظرت درباره فیلم چیه. این رو هنوز نگرفته بودم که نظرت رو تو ارزشگذاری دیدم که کلا اگه یکمقدار هم اینجا دیدت مشخص بود دیکه نیست.
    به هر حال ممنون از شرکت کردنت تو تاپیک.
    همچنین ممنون از نازنین که یکمقداری پست رو قابل خوندن کرد. قبلش که من واقعا نتونستم چیزی ازش بفهمم.
    ممنون
    Ali به این پست علاقمند بوده است.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

9. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

Ali

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,229 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    اول یک نکته مهم در مورد دو تا فیلمی که نام بردی بگم پرنیان. هم فهرست شیندلر و هم پیانیست در نهایت نمیتونن یکطرفه باشند.
    در فهرست شیندلر کلا موضوع اصلی فیلم چیه؟ یک آلمانی که تمام ثروتش رو خرج نجات دادن جان تعداد زیادی از یهودی ها میکنه. پس یک ملت زیر سوال نمیره. چون نشون میده که در بین ملت آلمانی هم افرادی هستند که شبیه نازی ها فکر نمیکنند. این فیلم اصلا یکطرفه نیست. چون هم جنایات رو نشون میده و هم رفعت رو ... در انتهای فیلم هم شاهد صف یهودی هائی هستیم که به سر مزار شیندلر میرن و همین یعنی فیلم دیگه نمیتونه یکطرفه باشه. قهرمان داستان کلا شیندلره ... درسته؟

در پیانیست هم باز نمونه دیگه ای به همین ترتیب داریم. افسر المانی ای که در روزهای آخر کمک میکنه به پیانیست، کیه؟
    پیانیست یکطرفه تره اما بازم این عنصر در داستان به بیننده میگه که این داستان در مورد همه آلمانی ها نیست. آدم خوب و بد همیشه وجود داره.

فرخ، الان بحث ما بحث در مورد خوب یا بد بودن یک یا دو نفر نیست. بحث در اینه که میگی فیلم دیدی یک جانبه داره. چیزی که توی نوشتارت بهش پرداختی. و من هم این مثال ها رو زدم. درسته؟
    حالا تو فیلم یکطرفه رو چه فیلمی می دونی؟ چه تعریفی ازش داری؟
    به نظر من، فیلم یک طرفه فیلمیه که تنها از دیدگاه یک طرف قضیه به یه موضوع می پردازه. اینکه یه افسر آلمانی کمک کنه به یه نفر که در طرف مقابلش قرار داره، فیلم رو از یک طرفه بودن خارج می کنه؟
    کار این افسر آلمانی در نهیات تغییری در اصل قضیه ایجاد نمی کنه به نظر من و در نهایت حرف فیلم عوض نمیشه.

یعنی اگه یه فرد ژاپنی در فیلم خوب نشون داده می شد، فیلم رو از نظر تو از حالت یک طرفه بودن خارج می کرد؟ اون وقت سیاسی نبود و این تحلیل به صورت دیگه ای نوشته می شد؟

در مورد کینه بین ملتها موافقم که فراموش ناشدنیه. اما باید تلاش در کنار گذاشتنش کرد، چون ادامه کینه یعنی جنگ دیگه ای در آینده.
    البته الان رابطه ما رو با عراق ببینید. با رفتن صدام و شروع مناسبات ایران و عراق رسما فراموش شده که بالاخره این جنگ بین دو ملت هم بوده. شهرهای عراق دیگه توش اینقدر که ایرانی هست عراقی نیست.
    کل تقصیرها گردن صدام افتاد و داستان تموم شد.
    در مورد چین و ژاپن توضیحات کامل رو دادم. اما مسئله اصلی اینه که سابقه این خصومت بیشتر از جنگ جهانیه. چینی ها هم اگه زمانی تونستن در این باره اقدام کردن و جزیره ژاپن که هدف خوبی بوده باری تسخیر که البته تا الان اتفاق نیفتاده.
    در مورد نوع جنایت که گفتی من نگفتم جنایت اتفاق نیفتاده. اتفاقا گفتم که همه کاری که اکثر اونها هم وحشتناک بود در این جنگ وجود داشته.
    اما در نهایت اینه که این جنگه. ما تو یک دعوای ساده وقتی دو نفر با هم تند برخورد میکنند میگیم که تو دعوا حلوا پخش نمیکنند.
    حالا در نظر بگیر تو جنگ چه خبره. البته ما هم به عنوان یک ملت ممکنه کینه ها رو فراموش نکرده باشیم اما کاری هم در جهت کینه ورزی نمیکنیم. دولت هم که دیگه وصف دیگه ای داره.

اول این نکته رو بگم که مثال من از جنگ جهانی این نبود که بگم قدمت جنگ های جهانی از کینه بین ملت ژاپن و چین بیشتره. منظورم این بود که با گذشت نزدیک به یه قرن از یه حادثه، باز هم فیلم هایی در موردش ساخته میشه اون هم در ابعاد مختلف و با دیدگاه های یک طرفه. حالا تصور کن این کشتار که خاطره خیلی بدی در مردم چین به جا گذاشته، به راحتی فراموش نمیشه. نه مردمش و نه دولتش. من فکر می کنم ییمو حادثه ای رو به تصویر کشیده که تأثیر خیلی عمیقی روی ملتش گذاشته.

دقیقا همینطوره، جنگه و در جنگ حلوا خیرات نمی کنن، توی فیلم گلهای جنگ هم این جنگ بوده که به تصویر کشیده شده؛ خشونت و کشتار و تجاوزی که ژاپنی ها در مورد مردم نانجینگ انجام دادن.

درسته، فراموش کردن کینه ها کار خوبیه، اما این زخم ها چیزی نیستن که به راحتی به فراموشی سپرده بشن. گاهی اوقات اتفاقا آدم باید یادش باشه که چه به روزش آوردن تا اشتباهاتش رو تکرار نکنه. (هر چند حداقل در مورد ما این قضیه صدق نمی کنه!! )

ین یک سبکیه که ارتباط تنگاتنگی با حادثه ای تر کردن فیلم و بزرگنمائی وقایع داره. من از سبک بدم نمیاد اما محل استفاده اش اشتباهه و به همین خاطر کاربرد برخی صحنه ها رو کم میکنه و یا از بین میبره. به نظرم تو چنین فیلمی استفاده نمیشد بهتر بود.
    البته فکر می کنم دیگه این چیز سلیقه ایه و من موردی توش ندیدم راستش. به نظر من این به اصطلاح افراط های بصری توی فیلم متقاعد کننده است.

دقیقا همینه پرنیان، با وجود همه دشمنی با آمریکائی ها رو نمیکشتن. بحث حضور یک ناجی آمریکائی یک مسئله ناگزیر در فیلم بوده، هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ رئالیته ماجرا. بدون حضور این آمریکائی اصلا محتوا و فرم اثر شکل نمیگرفتو در واقع داستانی وجود نداشت.
    هرچند که میشد موضوعاتی دیگه رو در این باره انتخاب کرد. من این مسئله رو هم هدفدار میبینم. حداقل قابل تفکر. اونم در زمانی که روابط آمریکا و چین در چالش اساسی قرار داره.
    در مورد این مسأله ناجی آمریکایی فکر می کنم با هم هم نظر هستیم. البته این هم که بخوایم اینو به چالش روابط بین چین و آمریکا ربط بدیم به نظرم مقداری افراطی میاد.

در مجموع با صحبت هایی که داشتیم و مطالبی هم که اینجا نوشته شد، فکر می کنم نظراتمون تفاوت چندانی نداره، مسأله اینه که تو فیلم رو با یه دید سیاسی نگاه کردی و من با دید یه فیلم، فیلمی که به خوبی زخم عمیق ملتش رو به تصویر کشیده.
    Ali به این پست علاقمند بوده است.

11. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .

Ali

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط shahroooooz نمایش پست ها
    سلام فرخ عزيز

هر آنچه كه از ديدن فيلم به شما منتقل شد قابل دركه . من هم قبول دارم كه فيلم خيلي يك طرفه به قاضي رفته . سينماي جهان در تاريخ خودش فيلمي مثل Letters from Iwo Jima رو از كلينت ايستوود داره كه واقعا بدون هيچ تعصبي ساخته شده و فقط جنگ رو نقد ميكنه . كلينت ايستوودي كه خودش 1 جمهوري خواه هست و مي دونه تو جنگ آمريكا و ژاپن چقدر آمريكا تلفات داده . ولي هيچ وقت به خودش اجازه نداد كه اين فيلم رو يك طرفه بسازه چون مي دونست ژاپن هم به همون اندازه تلفات داشته . نقد خيلي خوبي بود فرخ جان . من واقعا لذت بردم .
    ممنون شهروز جان از لطفتون به تحلیل و بنده.
    نامه های ایوجیما یکی از فیلمهای بیطرف جنگی در این باره است.
    این فیلم بیطرفیش رو از ژاپنی ها نمیگیره بلکه از ایستوود بدست میاره.
    خیلی خوبه که ایستوود میتونه از نگاه دشمن سابق ملتش این طوری وقایع رو ببینه و بررسی کنه.
    این فیلم خیلی خوب بود و به دلیل همین نگاه هم در مراسم اسکار همان سال به کناری گذاشته شد.
    کلا فکر میکنم که باید دشمنی ملتها رو از دشمنی دولتها جدا کرد. مرگ ملتها زمانیه که دشمنی های سیاستمداراشون رو بدل کنند به یک دشمنی شخصی.

بازم ممنون
    shahroooooz به این پست علاقمند بوده است.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

13. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

فرخ، الان بحث ما بحث در مورد خوب یا بد بودن یک یا دو نفر نیست. بحث در اینه که میگی فیلم دیدی یک جانبه داره. چیزی که توی نوشتارت بهش پرداختی. و من هم این مثال ها رو زدم. درسته؟
    حالا تو فیلم یکطرفه رو چه فیلمی می دونی؟ چه تعریفی ازش داری؟
    به نظر من، فیلم یک طرفه فیلمیه که تنها از دیدگاه یک طرف قضیه به یه موضوع می پردازه. اینکه یه افسر آلمانی کمک کنه به یه نفر که در طرف مقابلش قرار داره، فیلم رو از یک طرفه بودن خارج می کنه؟
    کار این افسر آلمانی در نهیات تغییری در اصل قضیه ایجاد نمی کنه به نظر من و در نهایت حرف فیلم عوض نمیشه.

یعنی اگه یه فرد ژاپنی در فیلم خوب نشون داده می شد، فیلم رو از نظر تو از حالت یک طرفه بودن خارج می کرد؟ اون وقت سیاسی نبود و این تحلیل به صورت دیگه ای نوشته می شد؟
    پرنیان دقیقا منظورم همینه. وقتی تو فیلمی میسازی که طرف مقابل رو اصلا توش نمیبینی و یا فقط در حد دشمن محض میبینیش یعنی نگاهی یک طرفه داری.
    خوب معلومه که ژاپن و چین نمیتونن با هم فیلمی مشترک در مورد تجاوز ژاپن به چین بسازند. از دیدگاه ساخت کاملا فیلم یکطرفه خواهد بود. اما دید انسانی سازنده به ماجرا اکه کینه ای نباشه قطعا فکر میکنه که همه ژاپنی ها و یا همه چینی ها نمیتونن کاملا خوب و یا کاملا بد باشند.
    تو الان مثال افسر آلمانی رو میزنی. این افسر در فیلم نماد چیه؟ به نظر من نماد اون بخش از آدمهای آلمانی که جنگ رو دوست نداشتن. اون بخشی که نمیتونستند جنایتکار باشند. اگر هم این کار رو میکردن اما خواسته قلبیشون نبود. مسلمه که این آدم فیلمی رو که تا اون لحظه گرفتار یکسویگی است تغییر میده.
    حالا فیلم داره میگه آقا همه آلمانی ها بد نیستند و یا همه آلمانی ها قاتل و جانی نیستند.

در مورد گلهای جنگ هم همینه. نمیدونم نظر تو چیه اما به نظر من خیلی فرق میکرد که حتی شده یک ژاپنی در این فیلم خوب نشون داده میشد. حتی یکی . مشت نمونه خرواره ... اگه یکی بود یعنی که ژاپنی ها همه این طوری نیستند و ان کینه بین ملتها نیست. بلکه بین دولتهاست.
    بله ... ممکن بود در اون صورت تحلیل حالت دیگه ای پیدا کنه.
    اصلا حرف منم اینه که قرار در فیلم ژاپنی ها سیبل مقابل باشند. تاثیر فیلم اینم رو به ما میگه. آخرش با خودمون در مورد ژاپنی ها چی فکر میکنیم؟

اول این نکته رو بگم که مثال من از جنگ جهانی این نبود که بگم قدمت جنگ های جهانی از کینه بین ملت ژاپن و چین بیشتره. منظورم این بود که با گذشت نزدیک به یه قرن از یه حادثه، باز هم فیلم هایی در موردش ساخته میشه اون هم در ابعاد مختلف و با دیدگاه های یک طرفه. حالا تصور کن این کشتار که خاطره خیلی بدی در مردم چین به جا گذاشته، به راحتی فراموش نمیشه. نه مردمش و نه دولتش. من فکر می کنم ییمو حادثه ای رو به تصویر کشیده که تأثیر خیلی عمیقی روی ملتش گذاشته.

دقیقا همینطوره، جنگه و در جنگ حلوا خیرات نمی کنن، توی فیلم گلهای جنگ هم این جنگ بوده که به تصویر کشیده شده؛ خشونت و کشتار و تجاوزی که ژاپنی ها در مورد مردم نانجینگ انجام دادن.

درسته، فراموش کردن کینه ها کار خوبیه، اما این زخم ها چیزی نیستن که به راحتی به فراموشی سپرده بشن. گاهی اوقات اتفاقا آدم باید یادش باشه که چه به روزش آوردن تا اشتباهاتش رو تکرار نکنه. (هر چند حداقل در مورد ما این قضیه صدق نمی کنه!! )
    مسلما فراموش نشدنی است. اما این که یک چیزی فراموش نشدینه دلیل بر این نیست که اصحاب هنر و فرهنگ اون مملکت هم بشینن به این کینه ها دامن بزنند.
    بله جنگ بد بود و برای هر دو کشور هم بود و برای ژاپن هم شاید بدتر چون به عنوان تنها قربانی سلاح هسته ای در تاریخ باقی ماند.
    اما یک سوال ... چه کسی برنده این جنگ شد؟ ژاپن که تلاش کرد همه چیز را به کناری بگذارد و از قدرت و سرمایه برندگان جنگ برای پیشرفت اقتصادی خود استفاده کند و یا چین که تا همین 10 سال پیش هم مردمش کتهای کمونیستی دوران جنگ را به تن داشتند؟
    چینی ها زمانی که همین کینه ها را کمتر کردند شروع کردند به پیشرفت. دقیقا زمانی که تصمیم گرفتند کینه آمریکائی ها، انگلیسی ها، کره ای ها، ژاپنی ها و تایوانی ها را از سر بیرون کنند و سرمایه آنها و قدرت تکنولوژیکی آنها را در کشور خود پذیرا باشند و نتیجتا به چین امروزی برسند. چینی که در زمان فرو ریزی دیوار برلین قدرت اقتصادی سراسر کشورش با قدرت اقتصادی لوس آنجلس برابری میکرد و امروز با کنار گذاشتن همان تفکر توانسته پیشرفت کند. اما انگار این کینه ها قرار نیست دست از سر این کشور بردارند.
    انگار قدرت سرمایه و اقتصاد چین قرار است در راه ایجاد دشمنی به کار رود.
    مسلما نتیجه خوبی به دست نخواهد آمد.

البته فکر می کنم دیگه این چیز سلیقه ایه و من موردی توش ندیدم راستش. به نظر من این به اصطلاح افراط های بصری توی فیلم متقاعد کننده است.
    شاید هم سلیقه باشه. اما سلیقه در این باره مربوط میشه به این که یکنفر به این نوع نمایش علاقه داشته باشه. من هم علاقه دارم اما نه در فیلمی مثل گلهای جنگ

در مجموع با صحبت هایی که داشتیم و مطالبی هم که اینجا نوشته شد، فکر می کنم نظراتمون تفاوت چندانی نداره، مسأله اینه که تو فیلم رو با یه دید سیاسی نگاه کردی و من با دید یه فیلم، فیلمی که به خوبی زخم عمیق ملتش رو به تصویر کشیده.
    منم همین طور فکر میکنم. اما تصور خودم اینه که برای این که فکر کنیم فیلمی زیباست باید همه جنبه هاش رو نگاه کنیم.

پ.ن: اصلا یادم رفته بود که بحث تو این تاپیک هنوز ادامه داره الان یکدفعه اودم دیدم!

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

این نقد را در سایت منتقد دیدم.
    البته دارای نکاتی است که با نظرات من مخالف است. اما همیشه باید نظرات مختلف را در این باره بررسی کرد.
    ارادتمند...فرخ

استعداد فوق‌العاده ژانگ ييمو براي پرداخت داستان‌هايي با قهرمانان زن سرسخت و مقاوم در «گل‌هاي جنگ»، گزارشي هراس‌آور درباره فجايع به بار آمده در تهاجم نظاميان ژاپني به نانجينگ چين به‌خوبي ثمر داده است. اين درام تخيلي درباره مخفي شدن تعدادي از دانش‌آموزان و زنان در يك صومعه در جريان كشتار سال 1937 ژاپني‌ها در آن شهر، اثري است با زرق و برق خيره‌كننده دراماتيك و در عين حال از لحاظ احساسي بسيار قدرتمند كه در داستاني درباره نامحتمل‌ترين اعمال قهرماني، طنز و غم را در هم مي‌آميزد. جنجال‌هاي حاشيه‌اي و حضور كريستين بيل به پرهزينه‌ترين فيلم تاريخ چين كمك خواهد كرد كه با وجود موضوع دلخراش و زمان نمايش طولاني 141 دقيقه‌اي آن بتواند هزينه خود را برگرداند.

فيلم كه در تاريخ 16 دسامبر (25 دي) در چين و در اواخر ماه دسامبر در آمريكا به نمايش درمي‌آيد تا امكان حضور در رقابت‌هاي اسكار را پيدا كند، نماينده امسال كشور چين در بخش فيلم‌هاي غيرانگليسي‌زبان اسكار است؛ امكاني كه مقامات آن كشور از فيلم تلخ‌تر و پرافت‌وخيز‌تر لو چوان با عنوان «شهر زندگي و مرگ» (2009) درباره نانجينگ دريغ كردند. «گل‌هاي جنگ» با بهره‌گيري از ستاره‌هاي سينما، طيفي از سبك‌هاي بازيگري متعلق به فرهنگ‌هاي مختلف و ديالوگ‌هاي انگليسي به آن اندازه كه تعدادي از تماشاگران قرار گرفتن آن در بخش فيلم‌هاي غيرانگليسي زبان را مورد ترديد قرار دهند، كاملا نقطه مقابل برخورد واقع‌گرايانه لو در فيلم «شهر زندگي و مرگ» با اين مقوله است. با اين حال اين فيلم تلاشي كم‌نظير از سوي يك فيلمساز بزرگ چيني براي پرداختن به موضوعي است كه زخم درمان نشده آن بر دل يك ملت مانده و اهميت فرهنگي و تاثير آن بر افكار عمومي را نبايد دست‌كم گرفت.

جان ميلر (بيل) يك آمريكايي متصدي كفن و دفن، براي شركت در مراسم درگذشت يك كشيش به صومعه‌اي مي‌رود كه جورج (هوانگ تيانيوان) سرپرست آن است و دختران نوجوان دانش‌آموزي در آن تحصيل مي‌كنند. در اين زمان، شهر در اشغال نظاميان ژاپني است و چند زن به آن صومعه پناه مي‌برند. يكي از آنها كه انگليسي مي‌داند از جان درخواست مي‌كند با توجه به اينكه ژاپني‌ها به سفيدپوستان حمله نمي‌كنند، به فرار آنها از نانجينگ كمك كند و جورج نيز از او مي‌خواهد كه دانش‌آموزان را از آنجا فراري دهد. ژانگ به شكل سرگرم‌كننده‌اي تنش ميان اين جمع نامعمول و ناهمخوان را دنبال مي‌كند و حتي كار را به زدوخوردي ميان دانش‌آموزان خشمگين و ميهمانان آنها مي‌رساند اما مبارزه آنها با حمله ژاپني‌ها به صومعه پايان مي‌گيرد، صحنه‌اي كه حس هراس آن با كمك دوربين روي دست ژائو زيائودينگ، مدير فيلمبرداري، تشديد مي‌شود و در پي اين حمله شجاعت اخلاقي ميلر به شيوه‌اي كه سزاوار كارل مالدن در فيلم «بارانداز» است، به ياري آنها مي‌آيد. شيوه داستانگويي «گل‌هاي جنگ» زمخت و بي‌نظم است، سرشار از چرخش‌هاي داستاني ملودراماتيك و افراط‌هاي بصري گروتسك (مثلا گلوله‌اي ديده مي‌شود كه اول شيشه‌اي رنگي را سوراخ مي‌كند و بعد به گردن يك نفر برخورد مي‌كند) كه با اين حال، به طرز شگفت‌انگيزي متقاعد‌كننده است. ژانگ علاقه‌اي ندارد كه احساسات تماشاگر را جريحه‌دار نكند و علاقه او براي پشت سر گذاشتن مرزهاي ذوق سليم، تشخصي به فيلمش مي‌دهد كه تناقض‌آميز و عجيب به نظر مي‌رسد.

مساله‌اي كه در فيلمنامه ليو هنگ (اقتباس شده از رمان «13 گل نانجينگ» يان گلينگ) بيش از همه مشكل‌آفرين به نظر مي‌رسد، راه و رسم آشنايي است كه در استفاده از يك شخصيت آمريكايي به كار مي‌گيرد تا مدخلي براي دعوت تماشاگران غربي باشد. با اين حال، شخصيت ميلر بعدا به فقط يكي از چهره‌ها در چشم‌اندازي تبديل مي‌شود كه وزن دراماتيك هريك از شخصيت‌ها در آن به طور يكنواخت توزيع شده و به اين ترتيب، دانش‌آموزان و مخصوصا زنان داستان فرصت پيدا مي‌كنند كه نقشي غيرمنتظره ايفا كنند و اقدامي موثر از سر نيكي و از خودگذشتگي نشان دهند. البته همه شخصيت‌ها در اين گروه بزرگ بازيگران فرديت پيدا نكرده و تماشاگر با بوم نقاشي وسيعي از خصوصيات گوناگون انساني روبه‌رو مي‌شود كه با بروز يك فاجعه درخشان‌تر و رنگارنگ‌تر مي‌شود.

بازي در نقش آدمي فرصت‌طلب و عياش كه در سير داستان متحول مي‌شود و چهره‌اي محبوب و پدرانه به خود مي‌گيرد براي بيل، 24 سال بعد از بازي در نقش پسركي به دام افتاده در چين تحت اشغال ژاپن در «امپراتوري خورشيد» اسپيلبرگ تفريح لذت‌بخشي است. او اين تحول را بيش از هرچيز مديون نيروي كاريزمايي است كه در مقام يك ستاره سينماست. شگفت اينكه اين بازيگر كاركشته به خوبي در ميان مجموعه بازيگران اكثرا غيرحرفه‌اي فيلم جا مي‌افتد. از بازيگران ديگري كه قدرتمند ظاهر شده‌اند مي‌توان به آستورو واتابه در نقش سرهنگ ژاپني با ظاهر فريبنده مهربان و فرهيخته، تونگ داوي در نقش يك سرباز قهرمان چيني كه تا آخرين نفس از صومعه دفاع مي‌كند، ژانگ زينيي 13 ساله در نقش دانش‌آموز شجاعي كه راوي داستان است و كائو كفان در نقش پدر نااميد و بيچاره او اشاره كرد.

بودجه فيلم كه گفته مي‌شود صد ميليون دلار بوده است در سكانس‌هاي جنگ عظيم كه به شدت واقعي و با فضاسازي موثري تصوير شده، خود را نشان مي‌دهد. يوهي تاندا طراح صحنه، مخصوصا در طراحي صحنه صومعه كه به غار شبيه است و بازسازي سرگيجه‌آور يك دوره تاريخي در خيابان‌هاي شهر نانجينگ امروز كار درخشاني انجام داده است. موسيقي متن چان گويگانگ نافذ است اما صداي ويلن‌ها بر آن سنگيني مي‌كند.

----------------------------------------------
    منبع: ورايتي
    ترجمه: پريا لطيفي‌خواه

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

16. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

reza godfather آواتار ها
    وضعیت : reza godfather آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1
    سپاس شده 26 در 18 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 102 تاپیک

اول که خواستم بخونم فکر کردم قراره از فیلم تعریف بشه ولی بعد از خوندن نقد دیدم فیلمو نابود کردی
    البته نمیگم فیلم بدون ایراد بود ولی اینقدر هم نباید رو ایراداش ذره بین گذاشت
    از نقد زیباتون خیلی چیزا فهمیدم ممنون ولی چون من کلا ادم احساساتی هستم از این فیلم اونقدر خوشم اومد که تو سایت imdb امتیاز 9 دادم بهش
    البته یه جای تعجبم داره برام که چرا همه از فیلم خوششون اومد جز جناب نویسنده!!!

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط reza godfather نمایش پست ها
    اول که خواستم بخونم فکر کردم قراره از فیلم تعریف بشه ولی بعد از خوندن نقد دیدم فیلمو نابود کردی
    البته نمیگم فیلم بدون ایراد بود ولی اینقدر هم نباید رو ایراداش ذره بین گذاشت
    از نقد زیباتون خیلی چیزا فهمیدم ممنون ولی چون من کلا ادم احساساتی هستم از این فیلم اونقدر خوشم اومد که تو سایت imdb امتیاز 9 دادم بهش
    البته یه جای تعجبم داره برام که چرا همه از فیلم خوششون اومد جز جناب نویسنده!!!
    با سلام ...
    دوست عزیز تقریبا خودتون جواب خودتون دادین. منتها در تاپیک پیانیست. بنده در ادامه نقل قولش میکنم.
    ضمن این که به هر حال نقد که میگیم یعنی داریم انتقاد میکنیم و بررسی ایرادات هم یکی از مواردیه که یک نقد رو تشکیل میده.
    ممنون از لطفتون.

نقل قول نوشته اصلی توسط reza godfather نمایش پست ها
    چون کلا از اون دسته از فیلمایی که یه ملتو جانی بی رحم خونخار جلوه میدن و در عوض ملت دیگری مثل یحودیان رو بی گناه

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,745
    سپاس شده 16,644 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

بالاخره فرصتی دست داد تا دوباره به این تحلیل برگردم

الان یک جوان 20 ساله عراقی نباید پاسخ گوی جنایات صدام باشه، نسل جدید آلمانی پاسخ گوی جنگ جهانی دوم نیست و به همین ترتیب هم یک فرد ژاپنی نباید برای جنایات ژاپنی ها در 70 سال پیش مواخذه بشه.
    اگر لحن ما مربوط به جنگ باشه حرفت کاملا درسته. اما گلهای جنگ بحثش فقط جنگ نیست. متاثر کننده است در راستای تنفر بیننده از ژاپنی ها و مواردی که در تحلیل عرض شد.
    ببین فرخ، من از یک جنگی دارم حرف می‌زنم که مطمئنن واسه ملتی که تحملش کردند فراموش کردنش ممکن نیست
    همین الان بعد از گذشت این همه سال، ما نتونستیم جنگی که عراق بهمون تحمیل کرد رو از یاد ببریم. اینکه مردم در ظاهر چیزی از اون جنگ نمی‌گن دلیل بر فراموشی نیست
    کافیه بری مناطق جنگ‌زده جنوب و پای درد و دل اون‌ها بشینی، یا پای صحبت کسانی که عزیزانشون رو از دست دادن، مگه مرگ انسان‌ها موضوع ساده‌ایه که مردم یک ملت بخوان کشور مهاجم به وطنشون رو ببخشن؟ یا مگه چنین ظلمی بخشیدنیه؟ نفرت یه اصلیه که هنوزم مطمئن باش در دل مردم ایران یا چین یا هر کشور جنگ‌زده دیگه نسبت به متجاوزان به وطنشون وجود داره
    تو چطور انتظار داری کسانی که توی جنگ همه زندگیشون رو از دست دادن، نسبت به دشمنشون محبت و احترام پیشه کنند؟ جنگ موضوع کمی نیست فرخ، چطور انتظار می‌شه داشت که خیلی راحت از یاد بره؟

نازنین جان بالا توضیح این مسئله رو دادم. این کینه قدمتش بیشتر از جنگ جهانیه. اما سوال اینجاست که آیا ادامه دادنش چیزی رو قرار درست کنه؟ اگه پاسخ مثبت باشه باز این سوال پیش میاد که رو قراره چی رو درست کنه؟
    نه، ادامه دادنش قرار نیست معجزه کنه، قرار نیست نتیجه رو عوض کنه، اما کسی که زندگیش از دست رفته، نمیتونه دلش رو صاف کنه و بگه مهم نیست!
    به نظرت ادامه ندادن این نفرت چیزی رو عوض می‌کنه؟ چیزی رو درست می‌کنه؟ مرده‌ها رو زنده می‌کنه یا زندگی رو به جنگ‌زده‌ها برمی‌گردونه؟

چون آدم در چنین مواقعی که از ترس دشمن به پناهگاهی خزیده جون خودش رو مقدم بر جون کسی در نظر میگیره که در حال مرگه.
    واقعن؟ پس معنای فداکاری و ایثار چی می‌شه فرخ؟ پس کلن فداکاری نباید وجود داشته باشه با این تعریفت دیگه؟!

فرخ کلن حس می‌کنم یه دید منفی نقدت رو در مورد این فیلم تحت تاثیر قرار داده، چون نقدت بی‌طرف نوشته نشده اصلن!
    FFKIA به این پست علاقمند بوده است.

20. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)