سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.02- تحليل و بررسي فيلـــــــم بر بــاد رفتــه (Gone With The Wind) - صفحه 3

CinemaCenter Navigation Bar & SlideShow

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت  طراحی دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه 

هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته , طراحی وب سایت , سئو سازی , کابل هلوکیبل , اعلام حریق , پیاده سازی دیتاسنتر

نمایش نتایج نظرسنجی: ارزیابی شما از کیفیت این تحلیل کدام گزینه است ؟

رأی دهندگان
22. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • خـــــوب

17 77.27%
  • متـــوسط

3 13.64%
  • ضعـــیــف

2 9.09%
صفحه 3 از 6 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 59
نمایش شاخه ای37علاقمندی ها

موضوع: Cwa.02- تحليل و بررسي فيلـــــــم بر بــاد رفتــه (Gone With The Wind)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,208
    سپاس شده 25,636 در 4,555 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

Cwa.02- تحليل و بررسي فيلـــــــم بر بــاد رفتــه (Gone With The Wind)

نام فيلــــــم : بر بــــاد رفتـــــه
    فایل پیوست 473
    اطلاعات فیلم
    تهيه كننده : ديويد او سلزنيــــك
    كارگــــردان : ويكتور فليمينــــــــگ
    نويسنده داستان اصلي : مارگارت ميچــــل
    نويسنده فيلم نامه : سيدني هـــوارد
    موزيك متن : مكس استينر
    فيلـــــم بردار : ارنست هالر، لي گارمس
    تدوين : هال سي كرن
    کارگردان هنری: لیلی آر ویلر
    بازیگران
    كلارك گيبــــــــل : سروان رت باتلــــر
    ويويان لــــي : اسكارلت اوهارا
    اوليويا دي هاويلاند : ملاني هاميلتون
    لسلي هوارد : الي ويلـــكس
    توماس ميچل : جرالد اوهــــــارا
    باربارا اونيل : الن اوهـــــارا
    اويلين كييس : سوئلن
    آليشيا رت : اينديــــــا
    اطلاعات دیگر
    ژانـــــر : درام ، عشقي
    تاريخ نمايش : 17 اپريل 1940 آمريكــــا
    درجه نمایش: TvPG
    زمان فیلم: 238 دقیقه
    شرکت تولید کننده: سلزنیک اینترنشنال پیکچرز، مترو گلدین مایر
    محصول ایالات متحده
    بودجه ساخت: 3.9 میلیون دلار
    فروش کل: 390 میلیون دلار
    IMDB Rate 8.2 از 113 هزار راي
    افتخارات و جوایز
    نامزد اسكار در 14 رشته در سال 1940 و برنده در 8 رشته
    1- بهترين بازيگر نقش اول زن ويويان لي
    2- بهترين بازيگر نقش دوم زن هتي مك دانل
    3- بهترين كارگردان هنري
    4- بهترين فيلم برداري رنگي
    5- بهترين كارگردان ويكتور فليمينگ
    6- بهترين تدويــــن
    7- بهترين فيلــــــــــــــــــــــ م
    8- بهترين نويسنده فيلم نامه
    تحلیل و بررسی از مهناز

ویرایش توسط FFKIA : 06-15-2012 در ساعت 01:58
    ali.121, !! کیمیاگر !!, Anti Trust و 3 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

چيزي كه مرا نكشد قويترم ميسازد...
    RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,225
    سپاس شده 6,213 در 2,017 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جعبه مدال ها

پاسخ : 2- تحليل و بررسي فيلـــــــم بر بــاد رفتــه (Gone With The Wind)

نقل قول نوشته اصلی توسط SHAHIN نمایش پست ها

با سلام به تمام دوستان عزیز و گرامی

قبل از هرچیز میخواستم بگم این اولین پست من در این انجمن هست و میخوام قبل از هرچیزی بگم خیلی خوشحالم که میتونم دوباره در جمع شما دوستان عزیزم باشم.

خانم رشنوی عزیز
    به محض ورود به سایت اولین چیزی که توجهم رو جلب کرد نقد شما بود به خودم گفتم به به خانم رشنو نقد کرده و من نخونم اونم چه فیلمی رو برباد رفته یکی از خاطرات خوب زندگی من؟ که هر سال یک بار حداقل، باید مرورش کنم.

نقد خوبی بود دوست من بی اغراق بگم نقدی ساده و بی ریا بود که با زبان و کلامی ساده به خوبی مطلب رو به خواننده منتقل میکرد من که خودم چندین بار فیلم رو دیدم باز هم مطالب جالبی رو از نقد شما یاد گرفتم. امیدوارم در نقد بعدیتون موفق تر باشید.

از دوست عزیز و مدیر توانای این سایت فرخ عزیز هم تشکر میکنم که با بوجود آوردن محیطی صمیمی بعد از پایان لاست بچه های خوب تی وی شو رو دور هم جمع کرد.

ممنون فرخ جان خسته نباشید همه دوستان
    قبل از هر چیز باید خیر مقدم بگم به شاهین عزیز.
    شاهین جان ما مدتها قبل منتظر بودیم بیایی و الان واقعا خوشحالم که در جمع ما هستی. و خوشحالتر اینکه از این به بعد نقدهای زیبای تو رو میخونیم...
    از تعریفت هم ممنون دوست گرامی

دوباره خواهيم روييد...

4. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

5. # ADS

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,229 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

جعبه مدال ها

مهناز جوووون من الان یه بار دیگه بخش هایی از این نوشته زیبای رو شما خوندم ...
    چقدر عالی فیلم رو توصیف کردین و در موردش نوشتین... و نتیجه گیری بی نظیری رو ارائه دادین
    من هم رمانش و هم فیلمش رو خیلی خیلی دوست دارم... از اون فیلمهاییه که فکر کنم هر کسی دیده هرگز نمی تونه فراموشش کنه...

اسکارلت زنی خودخواه و مغرور، که هرگز نخواست به ندای قلبش گوش کنه و همین باعث شد که در نهایت تنها بمونه... با این حال من از تنها موندنش در پایان داستان غمگین شدم... اسکارلت به هرچه می خواست رسید، اما افسوس که دیر به عشقش به رت اعتراف کرد، هرچند که در عمق وجودش بارها اعتراف کرد، اما هرگز نخواست که اونو به زبون بیاره و این دلیل تنها موندنش بود...

و چقدر زیبا شخصیت اسکارلت رو توصیف کردین:
    "اسکارلت نماینده مردمی است که به هیچ وجه شکست را نمی پذیرند، با آن مبارزه میکنند و از دل آن راهی برای پیروزی پیدا میکنند. مردمی که حاضرند برای رسیدن به هدف خود هر راهی را امتحان کنند و از آماج تهمتها و ناسزاهای جامعه نیز هراسی ندارند. "

7. 2 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,208
    سپاس شده 25,636 در 4,555 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط "parnian" نمایش پست ها
    مهناز جوووون من الان یه بار دیگه بخش هایی از این نوشته زیبای رو شما خوندم ...
    چقدر عالی فیلم رو توصیف کردین و در موردش نوشتین... و نتیجه گیری بی نظیری رو ارائه دادین
    من هم رمانش و هم فیلمش رو خیلی خیلی دوست دارم... از اون فیلمهاییه که فکر کنم هر کسی دیده هرگز نمی تونه فراموشش کنه...

اسکارلت زنی خودخواه و مغرور، که هرگز نخواست به ندای قلبش گوش کنه و همین باعث شد که در نهایت تنها بمونه... با این حال من از تنها موندنش در پایان داستان غمگین شدم... اسکارلت به هرچه می خواست رسید، اما افسوس که دیر به عشقش به رت اعتراف کرد، هرچند که در عمق وجودش بارها اعتراف کرد، اما هرگز نخواست که اونو به زبون بیاره و این دلیل تنها موندنش بود...

و چقدر زیبا شخصیت اسکارلت رو توصیف کردین:
    "اسکارلت نماینده مردمی است که به هیچ وجه شکست را نمی پذیرند، با آن مبارزه میکنند و از دل آن راهی برای پیروزی پیدا میکنند. مردمی که حاضرند برای رسیدن به هدف خود هر راهی را امتحان کنند و از آماج تهمتها و ناسزاهای جامعه نیز هراسی ندارند. "
    شخصيت اسكارلت كلا يكي از معروفترين كاراكترهاي خود شيفتگي در سينماست.
    اين خود شيفتگي رو در تك تك حركاتش ميشه ديد.
    باري ويويان لي هم در اين باره بسيار جالب بوده و اين موضوع رو به شكل مشخصي نمايش داده.
    از طرفي به نظر ميرسه كه شخصيت باتلر مكمل اين سيستم اسكارلت است.
    جالب اينه كه در ادامه داستان سرانجام با اين دو به هم ميرسند.
    چيزي كه بايد از ابتدا شكل ميگرفت.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

SHAHIN آواتار ها
    وضعیت : SHAHIN آنلاین نیست.
    سپاس ها : 556
    سپاس شده 1,014 در 296 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 262 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    باري ويويان لي هم در اين باره بسيار جالب بوده و اين موضوع رو به شكل مشخصي نمايش داده.

در تکمیل فرمایش دوست عزیزم فرخ باید بگم که چند سال بعد ویوین لی بخاطر ایفای نقش کاملتری از این خودشیفتگی در فیلم اتوبوسی بنام هوس جایزه اسکار رو هم گرفت. خودشیفتگی که در نهایت به روانی شدنش منجر شد.

10. کاربر روبرو از پست مفید SHAHIN سپاس کرده است .

RASHNO آواتار ها
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جعبه مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    به نظر من ادامه داستان اون چیزیه که مارگارت میچل میخواد. چون در انتهای داستان اسکارلت میگه: بعدا بهش فکر میکنم. بعدا اونو به دست میارم... باید به تارا برم. و مانند زئوس که از زمین قدرت میگرفت به تارا میره تا از زمین قدرت بگیره. چیزی که در ابتدای داستان بهش علاقه ای نداره. اما حالا بعد از اینهمه سختی متوجه شده که پدرش درست میگفته و زمین تنها چیزی که میمونه.
    البته خانم ریپلی در داستانش نشون میده به دست اوردن مردی مثل رت اونم بعد اینهمه آزار خیلی هم آسون نیست و اسکارلت به سختی به اون میرسه... اما شدنیه... به نظر من به دست اوردن هر مردی شدنیه!

دوباره خواهيم روييد...

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
    سپاس ها : 10,060
    سپاس شده 25,647 در 7,116 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

جعبه مدال ها

شمايل شكوه يك دوران‌

حالا پس از گذشت نزديك به هفتاد سال از اولين نمايش بربادرفته، مي‌توان همچنان آن را يكي از محبوب‌ترين‌هاي فيلم‌هاي تاريخ سينما قلمداد كرد. هرچند بعدا آثار بسياري ساخته شدند كه در هنگام نمايش ركورد فروش اين فيلم را شكستند.
    اما با مرور زمان و با گذر سال‌ها و در طي نمايش‌هاي بعدي، همچنان بربادرفته به جايگاه اوليه‌اش بازگشت و ركورد محبوب‌ترين و پربيننده‌ترين فيلم تاريخ سينما را حداقل تا پنجاه سال پس از ساخته‌شدن‌اش، براي خود نگه داشت.
    بر بادرفته يكي از نمونه‌هاي استثنايي سيستم فيلم‌سازي استوديويي در سال‌هاي طلايي‌ هاليوود بود و مشخصه‌هاي اين نوع سينما و آن دوران را يكجا و به طرزي تمام و كمال به نمايش گذاشت. هنگامي كه مارگارت ميچل براي اولين بار شروع به نوشتن رماني كرد كه هنوز نامي برايش انتخاب نكرده بود و وقايع‌اش در دوران اوج جنگ‌هاي استقلال آمريكا مي‌گذشت، نمي‌‌دانست كه در حال نوشتن بزرگترين رمان آمريكايي است. او در گفتگويي اظهار داشته بود كه اميدوار است كتابش حداقل پنج هزار نسخه فروش كند تا ناشر متضرر نشود. اما در ظرف كمتر از يك سال كتاب يك ميليون نسخه فروش رفت و نيويورك تايمز آن را بهترين داستان درباره جنگ‌هاي داخلي آمريكا ناميد و كساني هم آن را با جنگ و صلح تولستوي مقايسه كردند. ديويد. ا. سلزنيك تهيه‌كننده معروف آمريكايي حقوق ساختن فيلمي برمبناي داستان اين كتاب را به مبلغ پنجاه هزار دلار از ميچل خريد و پس از موفقيت فيلم پنجاه هزار دلار ديگر به عنوان قدرداني براي او فرستاد. بربادرفته از آن فيلم‌هايي است كه جزئيات ساخته شدن‌اش، وقايع پشت صحنه آن، سيستم انتخاب بازيگران، نظارت تهيه‌كننده، عوض شدن كارگردان‌ها و ... شايد به اندازه خود فيلم جذاب و شنيدني باشد. يكي از مهم‌ترين نقاط قوت فيلم در كنار باقي مواردي كه به آنها خواهيم پرداخت، حضور كلارك گيبل و ويوين لي به نقش‌هاي اصلي در آن بود. نخستين انتخاب براي ايفاي نقش رت باتلر، كلارك گيبل بود. اما او با كمپاني مترو قرارداد داشت و مترو هنوز خود را وارد پروژه نكرده بود. به همين دليل سلزنيك افراد ديگري را انتخاب مي‌كند. مثل گري كوپر. اما كوپر فاقد آن طنز ظريف و بي‌قيدي و مشخصات ديگري بود كه در شخصيت رت باتلر توصيف شده بود. پس از كوپر از رونالد كولمن و وارنر باكستر براي بازي در اين نقش اسم برده مي‌شود. در نهايت خواننده‌ها و تماشاگران رمان كلارك گيبل را مناسب‌ترين گزينه عنوان مي‌كنند و اولين قدم برداشته مي‌‌شود. يافتن بازيگر براي نقش اسكارلت دشوارتر بود و يكي از جنجالي‌ترين اتفاقات پشت صحنه و پيش‌توليد فيلم را رقم زد. تقريبا همه بازيگران زن هاليوود براي بازي در اين نقش داوطلب مي‌شوند و يكي از بزرگ‌ترين رقابت‌هاي تاريخ سينما براي تصاحب يك نقش شكل مي‌گيرد. پس از گذشت دو سال و صرف صدها هزار دلار هنوز هاليوود به نتيجه‌اي نرسيده است. در نهايت سلزنيك مجبور مي‌شود كه فيلمبرداري را بدون مشخص شدن بازيگر زن اصلي فيلم شروع كند. روز يازدهم دسامبر 1938 نخستين صحنه فيلم كه مربوط به فصل آتش‌سوزي آتلانتاست، شروع مي‌شود. در همين روز برادر سلزنيك كه در صحنه فيلمبرداري حضور دارد، زن جواني را كه كنارش ايستاده به او معرفي مي‌كند. يك بازيگر انگليسي كه سابقه چنداني ندارد و نام‌اش ويوين لي است سلزتيك تست‌هاي دشواري از او مي‌گيرد و سرانجام پس از كش و قوس‌هاي بسيار تكليف اسكارلت اوهاراي فيلم مشخص مي‌شود. فيلمبرداري كه با كارگرداني جورج كيوكر آغاز شده بود، به دليل اختلافات او با كلارك گيبل، متوقف مي‌شود و در نهايت سلزنيك كيوكر را كنار مي‌گذارد. هرچند در نسخه نهايي فيلم سه صحنه وجود دارد كه كيوكر آنها را كارگرداني كرده: تولد بچه ملاني، حمله سربازها به تارا و مرگ باني. پس از كيوكر چهار كارگردان براي ادامه كارگرداني بر باد رفته در نظر گرفته مي‌شوند كه در بين آنها ويكتور فلمينگ انتخاب مي‌شود. او كسي است كه مي‌تواند به سرعت خود را با شرايط وفق دهد و در همان سال جادوگر شهرزمرد را ساخته بود. ضمن اين كه پيش از اين چند بار با گيبل هم همكاري كرده بود. هر چند فشردگي كار آنقدربود كه فلمينگ در پايان بيمار مي‌شود و سام وود چند صحنه پاياني را فيلمبرداري مي‌كند. فيلمبرداري در اول جولا‌ي 1939 تمام مي‌شود و روز پانزدهم دسامبر 1939 در آتلانتا براي نخستين بار نمايش داده مي‌شود. ايالت جورجيا در التهاب نمايش فيلم به سر مي‌برد و به گفته موسسه گالوپ در همان سال حداقل 56 ميليون نفر در آمريكا بي‌صبرانه در انتظار نمايش فيلم‌اند. پس از نمايش فيلم، آن پيروزي تمام عياري كه همه در انتظارش بودند اتفاق مي‌افتد.

در آن سال بر باد رفته جوايز اسكار را درو مي‌كند: ويوين لي اسكار بهترين بازيگر زن را از اسپنسر تريسي دريافت مي‌كند. اما كلارك گيبل مبارزه را به رابرت دانت (كه در خداحافظ آقاي چيپس بازي كرده)‌ مي‌بازد و اسكار به دانت تعلق مي‌گيرد. هتي مك دانيل براي ايفاي نقش مامي، نخستين بازيگر سياهپوستي است كه موفق به دريافت اسكار مي‌شود. هالي لي‌كرن و جيمز نيوكام براي تدوين، ارنست هالر و دستيارش براي فيلمبرداري، سيدني هاوارد (كه پيش از مراسم درگذشت)‌ براي فيلمنامه ويليام كامرون منزيس براي طراحي صحنه، ويكتور فلمينگ براي كارگرداني و سرانجام خود سلزنيك به خاطر تهيه‌كنندگي فيلم، ديگر كساني‌اند كه به خاطر بر باد رفته موفق به دريافت جايزه اسكار مي‌شوند.

از ديگر بازيگران مطرح فيلم مي‌توان از سلي هاوارد نام برد كه با اكراه بازي در نقش اشلي ويكلز را پذيرفت. چون معتقد بود كه اين شخصيت ضعيفي است و جا براي كار ندارد. اما سلزنيك با وعده همكاري‌هاي بعدي او را راضي به بازي در اين نقش كرد. هر چند اوليويا دو هاويلند به نقش ملاني هميلتون از همان ابتدا مشتاق بازي در اين نقش بود و براي حضور در اين پروژه از استوديوي برادران وارنر كه با آن قرارداد دارد اجازه مي‌گيرد و در بر باد رفته بازي مي‌كند و پس از اين فيلم با استوديوي برادران وارنر بر سر حق انتخاب نقش درگير شد و مدتي از سينما دور ماند. هر چند در نهايت توانست برادران وارنر را شكست دهد و خود را از قيد و بند سيستم استوديويي برهاند. گذشته از نقش‌آفريني خوب توماس ميچل به نقش جرالد اوهارا، بايد از بازي خوب و درخشان هتي مك‌دانيل به نقش مامي هم ياد كرد كه هوشمندانه طنزي را به شخصيت مامي افزود كه در رمان ميچل وجود نداشت، اما اين جنبه از شخصيت او به مذاق تماشاگرها خوش آمد و همين جنبه از بازي او بود كه اسكار را نصيبش كرد.

آنچه باعث مي‌شود پرداخت به اين حواشي و ذكر جزئيات پشت صحنه فيلم در اين مطلب ارجح‌تر بر پرداختن به خود فيلم و تحليل و بررسي آن باشد، اين است كه شايد كمتر كسي باشد كه فيلم را نديده باشد، درباره آن نخوانده باشد و نه تنها خاطره سينمايي كه بخشي از خاطرات زندگي‌اش با اين فيلم گره نخورده باشد. نشريه آتلانتا در يك بررسي آماري سال 1989 به بهانه 50 سالگي بر باد رفته نشان داد كه تماشاگران بسياري هستند كه جنگ ستارگان يا اينديانا جونز‌ها را نديده‌اند اما كمتر كسي پيدا مي‌شود كه بر باد رفته را نديده باشد. وگرنه مي‌توان درباره ابعاد مختلف فيلم ساعت‌ها صحبت كرد. مي‌توان از اين گفت كه بر باد رفته پديده‌اي در سال‌هاي طلايي دهه 30 و 40 هاليوود و بارزترين و شايد موفق‌ترين نمونه نظم و انضباط فيلمسازي در سيستم استوديويي بود كه تبديل به سند و نشانه‌اي از يك دوران شد و حتي كساني كه فيلم را دوست ندارند، نمي‌توانند منكر شوند كه مشابه اين پديده بعدها ديده نشد.

مي‌توان از عظمت و شكوه فيلم گفت و اين كه چطور ماجراي عاشقانه فيلم، بلندپروازي‌هاي اسكارلت، شيوه عشق‌ورزي رت، وفاداري اشلي و ملاني و همه روابط شخصيت‌ها چطور بر پس‌زمينه‌اي چنان شكوهمند از جنگ‌هاي داخلي آمريكا قرار گرفته و چطور فيلم در عين وفاداري به قواعد ملودرام و رمانتيسيم، توانسته تصويري از رنج و تعب حاصل از جنگ و حتي تصويري دقيق از آن مقطعي كه داستان در آن جريان دارد، ارائه دهد. ضمن اين كه فيلم يكي از نمونه‌هاي مثال زدني اقتباس از يك رمان به شمار مي‌رود. رمان پرحجم و پرورق مارگارت ميچل (كه تنها رماني بود كه اين نويسنده نوشت)‌ به بهترين شكل به فيلمنامه تبديل شد و كمتر كسي يافت مي‌شود كه پس از خواندن رمان فيلم را ببيند و از آن ناراضي باشد. فراتر از اينها فيلم توانسته آن تصوري را كه خواننده رمان از شخصيت رت باتلر و اسكارلت در ذهن داشته، تقريبا با موفقيت تجسم ببخشد و اين يكي از دشوارترين كارها در فرآيند اقتباس ادبي است. سال‌ها پس از ساخته شدن فيلم همچنان بر باد رفته اثر باشكوهي است و داستان باشكوهي را تعريف مي‌كند. اسكارلت اوهاراي خودراي، مغرور، تنوع‌طلب، تباه شده و گرفتار در چنگال فقر، همچنان يكي از به يادماندني‌ترين شخصيت‌هاي زن در تاريخ سينماست و بخش عمده‌اي از اين دوام و پيوستن به خاطره‌هاي ادبي مديون بازي درخشان و بي‌نقص ويوين لي است.

پايان فيلم هم همچنان يكي از تلخ‌ترين و دوپهلوترين پايان‌هاي تاريخ سينماست. اسكارلت پس از مرگ ملاني و پس از اين كه ناگهان مي‌فهمد عشق واقعي‌اش رت باتلر است نه اشلي ويكلز، به سوي او مي‌شتابد. اما جمله آخر رت «راستشو بخواي اصلا برام مهم نيستي» همان چيزي است كه پايان فيلم را اين چنين تلخ و دوپهلو رقم مي‌زند. اما بعد نوبت حرف‌هاي اسكارلت درباره تاراست و اين كه هر چه باشد، فردا روز ديگري است.

نمي‌دانيم كه رت باتلر برخواهد گشت يا نه و نمي‌دانيم كه آيا اسكارلت موفق به برگرداندن او خواهد شد. اما فيلم در آخرين صحنه كه اسكارلت در كنار تك درختي مشت‌اش را گره كرده، ما را ارجاع مي‌دهد به صحنه‌اي مشابه كه در آن اسكارلت قسم مي‌خورد كه گرسنه نخواهد ماند و اينچنين نيز مي‌شود. پس شايد راهي براي برگرداندن او وجود داشته باشد.

در نهايت بر باد رفته حالا تبديل به يكي از شمايل‌هاي دوران اوج فيلمسازي هاليوود و خاطره سينمايي خيلي از آنهايي شده كه دوراني از زندگي خود را با فيلم ديدن و سينما رفتن گذرانده‌اند. براي ما ايراني‌ها، عامل جذابيت مضاعف فيلم، دوبله ويدئويي درخشان و به ياد ماندني آن است كه آن را تبديل به يكي از بهترين نمونه‌هاي دوران طلايي دوبلاژ ايران كرده است. واقعا تصور صداي كس ديگري به جز حسين عرفاني به جاي كلارك گيبل و رفعت هاشم‌پور به جاي ويوين لي دشوار است.

گذشته از نقش‌گويي اين دو گوينده به جاي اين دو بازيگر، تعداد زيادي از استادان دوبله به جاي شخصيت‌هاي مختلف در فيلم حرف زده‌اند كه از اين لحاظ مي‌توان فيلم را ضيافتي براي علاقه‌مندان دوبله دانست؛ ضيافتي كه در كنار ويژگي‌ها و خصوصيات خود فيلم، طعم و جلوه‌اي دو چندان پيدا مي‌كند.
    ای خدا دمت گرم ما رو بفرست به مرحله ی بعد دیگه!! این مرحله که همش غولــــــــه!!!
    ----------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.

13. 3 کاربر از پست مفید ScarFace سپاس کرده اند .

RASHNO آواتار ها
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جعبه مدال ها

هرگز نمیتونم تصور کنم کسان دیگری به جای شخصیت های این فیلم بازی کنند.
    برای همه رمان مارگارت میچل و فیلمی که از روی اون ساختند به هم گره خورده... من با اینکه اول کتابشو خوندم ولی وقتی داشتم فیلم رو تماشا میکردم دقیقا همون چیزی بود که تصورشو کرده بودم...
    ویوین لی همون اسکارلت خواستنی بود و کلارک گیبل همان رت باتلر جذاب... حتی شخصیت بور و بی نمک اشلی همونی بود که تو کتاب توصیف شده بود و صورت مهربان و قلب شکل ملانی و مامی چاق و یکدنده، جرالد سرسخت و پرشور، چارلز زیبا و جوان و خام... دو گلوله پنبه، استوارت و برنت، سوالن خودخواه و بدجنس و کارین مهربان و آرام... مادر اسکارلت همان اشرافیت محصور در برده داری جنوب... و پریسی لوس و بی مغز و پورک آرام و وفادار، همانها بودند... حتی پیرزن شلوار پوش، فرانک کندی را نمیشد طور دیگری تصور کرد...
    همانطور که کتاب بربادرفته شاهکار بود فیلمی که از روی کتاب ساختند نیز شاهکار بود...

دوباره خواهيم روييد...

15. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
    سپاس ها : 10,060
    سپاس شده 25,647 در 7,116 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

جعبه مدال ها

چند سکانس جالب از این فیلم به یاد ماندنی

1. همونجایی که رت بعد از جر و بحث اسکارلت و اشلی سوت بلندی می کشه و از پشت مبل به حالت خیلی جالبی بالا میاد و می پرسه : چی شده ؟! جنگ شروع شده ؟!
    2. وقتی رت باتلر دست از پوزخند های همیشگی ش برمیداره و در حالیکه اسکارلت رو در آغوشش گرفته ، سعی میکنه با " هیس هیس " گفتناش آرومش کنه . انگار که ویوین لی واقعا یه بچه ست !
    3.وقتی که اسکارلت در اوایل فیلم بیوه میشه و تو مراسم رقص با رخت ِ عزا ایستاده . همه هم بهم میگن که چقدر این خانوم ناراحته . و بعد که دوربین پایین تر میاد نشون میده که اسکارلت داره زیر زیرکی می رقصه
    4. همونجایی که بعد از کشته شدن فرانک ، اسکارلت از سر غم و غصه کلی نوشیدنی خورده و بعد یه دفعه صدای ایستادن کالسکه در خونه رو میشنوه و وقتی میفهمه رت اومده میره شیشه ی عطر رو خالی میکنه تو حلقش و بعد از این همه بدبختی رت تا میبینتش متوجه میشه که اون چه حالی داشره :دی
    ای خدا دمت گرم ما رو بفرست به مرحله ی بعد دیگه!! این مرحله که همش غولــــــــه!!!
    ----------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.

در تکاپوی خوشبختی، همچنان به دنبال زندگی می دَوَم
    *sOlii* آواتار ها
    وضعیت : *sOlii* آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,239
    سپاس شده 529 در 240 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 490 تاپیک

جعبه مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط ScarFace نمایش پست ها
    چند سکانس جالب از این فیلم به یاد ماندنی

1. همونجایی که رت بعد از جر و بحث اسکارلت و اشلی سوت بلندی می کشه و از پشت مبل به حالت خیلی جالبی بالا میاد و می پرسه : چی شده ؟! جنگ شروع شده ؟!
    2. وقتی رت باتلر دست از پوزخند های همیشگی ش برمیداره و در حالیکه اسکارلت رو در آغوشش گرفته ، سعی میکنه با " هیس هیس " گفتناش آرومش کنه . انگار که ویوین لی واقعا یه بچه ست !
    3.وقتی که اسکارلت در اوایل فیلم بیوه میشه و تو مراسم رقص با رخت ِ عزا ایستاده . همه هم بهم میگن که چقدر این خانوم ناراحته . و بعد که دوربین پایین تر میاد نشون میده که اسکارلت داره زیر زیرکی می رقصه
    4. همونجایی که بعد از کشته شدن فرانک ، اسکارلت از سر غم و غصه کلی نوشیدنی خورده و بعد یه دفعه صدای ایستادن کالسکه در خونه رو میشنوه و وقتی میفهمه رت اومده میره شیشه ی عطر رو خالی میکنه تو حلقش و بعد از این همه بدبختی رت تا میبینتش متوجه میشه که اون چه حالی داشره :دی
    من فقط قسمتایی از این فیلم رو دیدم که بعضیاشون هم جزو همین سکانسایی بودن که الان گزاشتی...
    یکیش همین مورد اول بود... خیلی جالب بود کارش، به نظر من این قسمتش خیلی قشنگ بود... و چند تا مورد دیگه...
    در کل با توجه به همون چند صحنه ای که از فیلم دیدم به نظرم فیلم قشنگی اومد...

Anti Trust آواتار ها
    وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8,330
    سپاس شده 7,918 در 2,129 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 952 تاپیک

جعبه مدال ها

فیلم بر باد رفته.....
    فیلمی بر پایه تاریخ و درامی فوقالعاده....بازی زیبای کلارد گیبل و ویون لی که همچنان به نظر خیلی ها بهترین زوج های سینمایی درام را تشکیل میدهند....
    اسکارلتی که در فیلم نشان از دختری به شباهت اخلاق مردان.....قوی....جسور...و در عین حال پر رو.....
    این فیلم رو من و مثله خیلی از شما دوبله دیدم.....و نسخه اصلیش رو ندیدم....و با همون دوبله خیلی حال کردم...صدای زیبای اقای عرفانی بر روی کلارد گیبل و ژاله کاظمی.........
    واقعا عالی بود...
    همانطور که میدونید بد ترین کاری که میشد با این فیلم کرد این بود که در پروژه های بعدی دیگه این بازیگران نبودند....و در ادامه فیلم های اسکارلت دیگر ویون لی و کلارد گیبل در نقشها حضور نداشتند...به نظر من این بد ترین اتفاق ممکن بود که میتونست بیوفته....
    این فیلم نشون میده چقدر یک عشق زن میتونه قدرت مند باشه و میتونه کار هایی ازش سر بزنه که شاید مردان قوی هم نتونند توی شرایط سخت انجام بدند....
    بر باد رفته رو من ازش تعریف میکنم فقط در یک جمله....فیلمی برای تمام نسلها....
    Plz...Respect

The King Is Coming....Yes...Ronaldo Is Here

صفحه 3 از 6 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)