سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh نمایشنامه نویسی

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نمایشنامه نویسی

 1. #1
  مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
  SovRan آواتار ها
  وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : همه جای ایران سرای من است
  نوشته ها : 1,336
  سپاس ها : 3,246
  سپاس شده 4,260 در 923 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 725 تاپیک

  نمایشنامه نویسی

  شاید مهم ترین مسئله در نمایشنامه نویسی اختصاص دادن سطری مجزا به هر یك از شخصیت ها باشد .
  مثال :
  علی : آیا صدایی كه از آن صندوقچه ی قدیمی می آید را می شنوی ؟
  احمد : چه جور صدائی ؟
  علی : صدایی مثل اووو .
  احمد : مزخرف نگو ، یك خرطوم كه نمی تونه صدا داشته باشد ، مگر این كه خرطوم فیل واقعی باشه !
  این كار باعث می شود كه هر یك از شخصیت ها فقط سطر مربوط به خود را بخواند و به اشتباه ، سطر بقیه ی بازیگران را نخواند . وقتی شخصیت ها در داستان به صحبت می پردازند . به كاربردن این روش بسیار مفید است . همچنین در نمایشنامه نویسی استفاده كردن از شانه ها بسیار ضروری است .
  نكته ی مهم دیگر ، نوشتن حركت های صحنه با رنگی مجزا یا در سطری متفاوت است ، برای این كه كاملاً مشخص باشند . در این صورت نه فراموش می شوند و نه با متن اصلی نمایش اشتباه گرفته می شوند .
  در نمایش خود می توانید راوی یا قصه گو داشته باشید . راوی نمایش را آغاز می كند و به تعریف برخی از حوادث داستان می پردازد . قصه گو معمولاً با شخصیت های نمایش صحبت نمی كند .
  قبل از نوشتن نمایشنامه خوب است كه به نمایشنامه های دیگر دقت كنید تا با طرح آن ها هم آشنا شوید ، ولی همیشه به یاد داشته باشید كه مهم ترین مسئله ، داشتن خلاقیت و ایده های تازه است . شكسپیر معمولاً اجازه می داد كه دیگران نمایشنامه های او را بنویسند تا با كارش آشنا شوند .
  « نمایش رادیویی »
  می توانید نمایش را روی نوار ضبط كنید و از افراد مختلف بخواهید كه به جای شخصیت های داستان صحبت كنند . حتی می توانید در میان نمایش پیام بازرگانی هم پخش كنید .
  « نمایش تلویزیونی »
  بهترین كار برای شروع نمایشنامه نویسی ، انتخاب داستان معروفی همچون « سفید برفی » یا « سه بچه خوك » و نوشتن متن آن ها به صورت نمایشنامه است . سفیدبرفی و سه بچه خوك داستان های بسیار جذابی هستند .
  شما می توانید با جعبه ای خالی ، یك تلویزیون بسازید و خرس ها و عروسك ها را به جای شخصیت های نمایش به كار بگیرید و به تنهایی همه ی نقش ها را بازی كنید .
  اصلاً بهتر است یك نمایشنامه ی كوتاه یك دقیقه ای بنویسید . نمایشنامه ای كه شخصیت های آن یك چراغ راهنما و یك بالش باشند . یا حتی نمایشنامه ای كه در آن شخصیت ها صدا در بیاورند ولی صحبت نكنند . تمام این نمایشنامه ها را نمایشنامه نویسان عجیب و غریب نوشته اند ، پس چرا شما هنوز معطل هستید و دست به كار نمی شوید ؟
  « استفاده از خیالات »
  شاید شما دوست داشته باشید برای خودتان دنیایی خیالی بسازید . از اسباب بازی های خودتان استفاده كنید و از جعبه ها و وسایل به درد نخور كه یك گوشه افتاده اند استفاده كنید و یك خیابان فرضی بسازید . حتی می توانید راه آهنی هم برایش بسازید . برای دنیایتان اسمی انتخاب كنید . شما مجبور نیستید در این دنیا از قوانین دنیای واقعی اطاعت كنید . می توانید هر قانونی را كه دوست دارید برای آن وضع كنید .
  شاید دنیای خیالی شما فقط زمانی كه تنها هستید وجود داشته باشد . همچنین می توانید داستان را با نوشتن توضیحاتی درباره ی شخصیت های اصلی و مكان های مهم دنیای خیالی تان شروع كنید . سپس داستان را در دفترچه ای مخصوص نوشته و در یكی از ساختمان های دنیای خیالی مخفی كنید .
  روش كار :
  ابتدا چند داستان بخوانید مخصوصاً داستان هایی خیالی مثل داستان های هانس كریستین اندرسن ، تا ذهن شما با افكار خیالی پر شود ، سپس آغاز و وسط داستان را بنویسید ولی پایان آن را ننویسید .
  شش پایان مختلف برای داستانتان بنویسید كه باور نكردنی باشند . چون در داستان های خیالی هر اتفاقی ممكن است .
  مثلاً اگر كسی تاس بیندازد و شماره ی ۴ بیاید ، پایان داستان شماره ی ۴ را می خواند ؛ « در را باز كرد و دید كه غولی گنده با چشمان درشتی به اندازه ی یك تابه ایستاده است . شاهزاده با وحشت دوید و ... »
  حتی می توانید تاس را خودتان درست كنید و از علایم مخصوص خود مثل ماه یا ستاره استفاده كنید تا داستان شما خیالی تر شود .
  در ضمن اگر خیلی زرنگ و خلّاق باشید می توانید شش آغاز و شش وسط برای داستانی بنویسید ، البته به شرطی كه با هم هماهنگ باشند و طرح داستان خراب نشود .
  اگر فكر می كنید شش مورد زیاد است ، می توانید از سكه استفاده كنید كه در رو دارد ، یعنی فقط دو آغاز و دو وسط بنویسید .
  « بازی با فرهنگ لغت »
  در فرهنگ لغت چند واژه ی نامأنوس و عجیب را كه دوستان شما نمی دانند ، پیدا كنید .
  كلمه ها را با معنی خودشان بنویسید ولی آن ها را به كسی نشان ندهید .
  مثال :
  پازن : نوعی بز كوهی نر
  « روش كار » :
  برای كلمه های انتخابی خود معنی های دیگری هم بنویسید تا معنی درست آن در بین معنی های ساختگی و اشتباه گم شود . بنابراین معنی های دیگر پازن عبارتند از :
  نوعی ماهی با نیش سمّی ، كوهی با قله های سطحی ، نوعی سوپ پنیر در دانمارك !
  سعی كنید معنی های دیگری كه برای كلمه می نویسید واقعی به نظر آیند . حالا معنی ها را با صدای بلند برای دوستانتان بخوانید تا معنی درست را حدس بزنند .
  حتی می توانید از سؤال را به مسابقه ای تبدیل كنید . اگر آن ها جواب درست بدهند یك امتیاز می گیرند و اگر جواب غلط بدهند شما یك امتیاز می گیرید !
  این مسابقه هم سرگرمی است و هم كمك می كند كه كلمات جدید یاد بگیرید .
  اگر دوست داشته باشید می توانید معنی ها را روی تكه كاغذهای كوچك بنویسید و برای هر یك نقاشی بكشید .
  مراقب باشید كه در حین خواندن معنای ساختگی كلمات نخندید تا مسابقه خراب نشود .
  آیا می دانید این حروف چه معنایی دارند ؟ « س . ا . ر » ممكن است برایتان اتفاق افتاده باشد كه گاهی برای فراموش نكردن موضوع مهمی ، حروف آغازین كلمه های مهم را كنار هم قرار داده و یك كلمه ساخته باشید . مثل « س . ا . ر » مخفف عبارت : ( سه شنبه امتحان ریاضی ) است . پیغام های سری در همه ی كلمه ها وجود دارند و گاهی این پیغام ها به ما كمك می كنند كه املای درست یك كلمه را به ذهن و خاطر خود بسپاریم . مثل : ( م . ش . ه . د ) : مادربزرگ شربت هلو دوست دارد . پیغام های سّری وسیله ی تقویت حافظه نامیده می شوند . شما نیز سعی كنید برای خود چند تقویت كننده ی حافظ درست كنید . هر چه قدر هم احمقانه یا عجیب باشند مهم نیست . همچنین شما می توانید برای اسم مكان ها یا افراد ، یك تقویت حافظه بسازید . حتی آن ها را با تصویرهای عجیب و غریب مصور كنید . ( گ ، ر ، م ) « گردش روی ماكارونی . »
  « قرینه ها »
  قرینه به كلمه یا عبارتی گفته می شود كه اگر از سمت راست یا چپ آن را بخوانیم یك شكل خوانده می شود . مثل كلمه های : دود ، گرگ و ... بعضی از قرینه ها مثل این عبارت : شكر به ترازوی وزارت بركش ، بسیار طولانی هستند .
  از همین حالا شروع به پیدا كردن چند قرینه كنید و با آن ها به سرگرم كردن دوستانتان بپردازید . بخصوص اگر اسم یكی از دوستانتان « آوا » باشه بازی جالب تر خواهد شد .
  حتماً كتاب هایی را كه یكی از شخصیت های داستان آن نام فردی خاصی است دیده اید . این تصور پیش می آید كه آن كتاب به جهت فرد خاصی نوشته شده و چاپ شده است .
  این كتاب ها معمولاً جهت هدیه به فردی كه همنام با شخصیت داستان است مناسب خواهد بود .
  روش كار به این صورت است كه ابتدا افرادی را كه می خواهید برایش داستان بنویسید انتخاب كنید . این فرد می تواند یكی از همكلاسی ها ، خواهر كوچكتر و یا یكی از دوستان قدیمی شما باشد . حالا تعدادی سؤال برای كمك به موضوع داستان طرح كنید .
  مثلاً :
  - آیا اسم خاصی برای شخصیت های داستان تان در نظر دارید ؟
  - دوست دارید داستان شما در كجا اتفاق بیفتد ؟ در شهر ، روستا یا فضا و یا ساحل دریا ؟
  - چه نوع داستانی را بیشتر از همه دوست دارید ؟ داستان ارواح ، داستان عاشقانه ، داستان قتل و یا ماجراجویی ؟
  - دوست دارید داستان مربوط به زمان حال باشد یا آینده و یا گذشته ؟
  - آیا می خواهید داستان شما پایان خوشی داشته باشد یا خیر ؟
  بعد از این كه به این سؤال ها پاسخ دقیق دادید شروع به نوشتن كنید . می توانید داستان را به عنوان هدیه به دوست خود بدهید و برای این كه او را شادتر كنید آن را روی نوار هم ضبط كنید تا او بتواند در حین خواندن داستان به قصد هم گوش دهد .
  « درباره ی خود بنویسید »
  نوشتن درباره خودتان یكی از مشكل ترین و در عین حال جالب ترین كارهایی است كه می توانید انجام دهید . امروزه اكثر ستاره های سینما زندگی نامه ی شان را از دوران كودكی می نویسند . پس چرا شما دست به كار نمی شوید ؟
  مسلماً از دوران كودكی خاطرات زیادی ندارید . ولی نمی توانید از والدین یا سایر اعضای خانواده در این زمینه كمك بگیرید . بعضی از مطالبی را كه می گویند ممكن است برایتان خوشایند نباشد ، ولی سعی كنید آن ها را جدی نگیرید . شما می توانید برای هر سال عمرتان چند سطر مطلب بنویسید و با یك عكس یا نقاشی تزیین كنید .
  مثلاً یك نقاشی جالب بنویسید و وسط آن را خالی بگذارید و در آن جا بنویسید : روزی كه من به دنیا آمدن تیم ملی كشورمان در مسابقات لیگ برنده شد و اولین سفینه ی فضایی به زمین بازگشته بود .
  سعی كنید اتفاقات مهمی را كه در زمان تولد شما روی داده است كشف كنید . كمی كه بزرگتر شدید ادامه ی زندگیتان را یادداشت كنید تا وقتی كه مشهور شدید مجبور نباشید تمام زندگیتان را یكباره بنویسید .
  آیا می توانید شعر یا داستانی بنویسید كه در سطر اول آن ، یك كلمه باشد و در سطر دومش دو كلمه و همین طور الی آخر ، وقتی كه به یك عدد بزرگ مثل دوازده رسیدید می توانید برعكس بشمارید یعنی از دوازده به یك تا داستان شما كامل شود . مثل :
  روزی
  روزگاری یك
  ماهی بود كه
  اسمش زردك بود و
  خیلی دوست داشت كه انسان
  بشود . به همین خاطر یك خانه خرید .
  حتی می توانید نوشته ی خود را با دوازده كلمه شروع كنید و همین طور ادامه دهید تا به یك كلمه برسید و دوباره همین كار را بر عكس انجام دهید .
  كوه
  در این جا كلمه ها به طرف قله بالا می روند و سپس از طرف دیگر پایین می آیند و شكل یك كوه را می سازند . این روش را امتحان كنید و بكوشید كه مهم ترین كلمه را در قله ی كوه بنویسید
  از كوه بالا رفت تا رسید به « قله » بعد پایین رفت تا چای بخورد .
  شما می توانید شعر خود را به اشكال گوناگون مثل یك آبشار ، پله های مارپیچ یا دریای توفانی بنویسید .

 2. 2 کاربر از پست مفید SovRan سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •