مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بیوگرافی ترانه علیدوستی

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: بیوگرافی ترانه علیدوستی

quasar آواتار ها
    وضعیت : quasar آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,395
    سپاس شده 3,198 در 699 پست
    یاد شده
    در 13 پست
    تگ شده
    در 869 تاپیک

بیوگرافی ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی
    ، بازیگر سینمای ایران، متولد 22 دی ماه 1362 و ساکن تهران است. او در سال 1380 شروع به فعالیت در زمینه‌ی بازیگری کرد و علاوه بر بازیگری در زمینه‌ی مترجمی نیز فعالیت دارد. پدر ترانه، حمید علیدوستی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و از مربیان کنونی فوتبال است. مادر او، نادره حکیم الهی، نیز هنرمند مجسمه‌سازی است که نمایشگاه‌های متعددی را در نگارخانه نیاوران، نگارخانه سعدآباد، نگارخانه آبتین و... برگزار نموده است. او همچنین برادری به اسم پویان داشت که در سن 16 سالگی در مراسم چارشنبه‌سوری بر اثر انفجار مواد منفجره کشته می‌شود، این حادثه همزمان با فیلم‌برداری فیلم «چهارشنبه سوری» اتفاق افتاده است.

شروع فعالیت هنری
    ترانه در کودکي به سينما رفتن علاقه‌مند بود و فيلم زياد مي‌ديد. او به تدريج به بازي پرويز پرستويي، عزت‌الله انتظامي و آتيلا پسياني علاقه‌مند شد و زماني که در دبيرستان مشغول تحصيل در رشته علوم تجربي بود، در کلاس‌هاي بازيگري امين تارخ ثبت نام کرد. سال ۱۳۷۹ از طريق همين کلاس‌ها براي بازي نقش "ترانه پرنيان" در فيلم «من ترانه 15 سال دارم» انتخاب شد و با بازي در اين فيلم، وقفه‌اي در تحصيلاتش افتاد و سرانجام در رشته کامپيوتر ديپلم گرفت. روند موفقيت‌ او با فيلم دومش «شهر زيبا» ادامه يافت. ترانه پس از تجربه‌هاي موفق سينمايي‌اش، بازي در عرصه تئاتر را نيز با نمايش «فنز» تجربه کرد. اين نمايش با استقبال بسياري روبه‌رو شد. هم چنين در سال ۱۳۸۰-۱۳۷۹ يک دوره فيلم نامه‌نويسي در کلاس‌هاي حوزه هنر گذراند. او تا سال ۱۳۸۲ در فيلمي حضور نداشت و بيشتر به علايق ديگرش مثل نوشتن و موسيقي مي‌پرداخت.

ترانه علیدوستی در تئاتر «فنر»

کار حرفه‌ای
    از فيلم‌هايي که وي در آن‌ها ايفاي نقش کرده است مي‌توان «من ترانه 15 سال دارم» به گارگرداني رسول صدر عاملي، «ترديد» به کارگرداني واروژکريم مسيحي، «کنعان» به کارگرداني ماني حقيقي و «درباره ي الي»، «شهر زيبا» و «چهارشنبه سوري» به کارگرداني اصغر فرهادي را نام برد. همچنين از تأترهايي که ترانه در آن‌ها به بازي پرداخته است مي توان «فنز»، «مانفيست چو» و «روز حسين» به کارگرداني محمد رحمانيان اشاره کرد. قابل ذکر است مورد آخر از تأتر هاي وي به نمايش در نيامده است.
    با آن که زمان بازي در فيلم «من ترانه 15 سال دارم»، نه ازدواج کرده بوده و نه مادر شده بوده، آن قدر نقش خود را خوب ايفا کرد که همه تحسينش کردند. سپس براي بازي در نقش روحي در «چهارشنبه سوري» انتخاب شد. تا بار ديگر شايستگي‌هايش را به اثبات برساند. روحي دختري فقير از حاشيه اجتماع بود که مي‌خواست حضورش در جامعه را اثبات کند. در دو فيلم قبلي، من «من ترانه 15 سال دارم» و «شهر زيبا»، نيز چنين نقشي را داشت، اما اين جا تفاوتي بزرگ در شخصيت روحي به چشم مي‌خورد كه آن را از دو تجربه قبلي عليدوستي متمايز مي‌كند؛ نوعي بدويت. عليدوستي اين بدويت را به خوبي به اجزاي چهره‌اش منتقل كرد. او براي بازي در «چهارشنبه سوري» برنده تنديس زرين بهترين بازيگر نقش مکمل زن از دهمين جشن خانه سينما بطور مشترک با پانته آ بهرام شد.

ترانه علیدوستی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم»

سپس در فيلم «کنعان» به ايفاي نقش پرداخت. شخصيت ترانه عليدوستي در اين فيلم متفاوت با کارهايش بود و زني 10سال بزرگتر از سن واقعي‌اش را به نمايش مي‌گذاشت. وي اين بار نيز موفق ظاهر شد تا به همگان ثابت کند درک بالايي از بازيگري دارد. در فيلم «درباره‌ي الي» هم حضور چشم گيري داشت. يک بادبادک بازي سراسر سرخوشي و ناپديد شدن ناگهاني‌اش تا انتهاي فيلم سوال برانگيز است. بعد از آن در «ترديد» و «زندگي باچشمان بسته» به ايفاي نقش پرداخت و باز هم موفق ظاهرشد. با بازي در فيلم‌هاي «راز دشت تاران» و «هرچي خدا بخواد» دنيايي متفاوت را در بازيگري تجربه کرد. اما خيلي زود از ژانر کودک و طنز فاصله گرفت.
    ترانه سپس در «در انتهاي خيابان هشتم» در نقش نيلوفر ظاهر شد و يک بازي فوق العاده‌اي از خود برجاي گذاشت. حضورش در فيلم «پذيرايي ساده» ساخته ماني حقيقي باعث شد متفاوت‌ترين کاراکتر کارنامه کاري‌اش را تجربه کند. وي همچنين در سال 91 در فيلم «احتمال معکوس» به کارگرداني بهرام توکلي بازي کرده است که در اين جا نيز کاملا متفاوت و جديد ظاهر شده است. آخرين فعاليت ترانه عيدوستي در آبان ماه 1391، در فيلمي با عنوان «زندگي مشترک آقاي محمودي و بانو» است که مراحل فيلم‌برداري را سپري مي‌کند

ترانه علیدوستی در فیلم «پذیرایی ساده»
    نقل قول

در روزنامه خراسان چند دیالوگ از فیلم اول خانم علیدوستی را در ردیف دیالوگ های ماندگار تاریخ سینما گنجانده‌اند. یكی آن‌ها، جایی است كه ترانه می گوید: "خدایا وقتی خودت همه چیز رو می دونی كه من نباید بترسم". ایشان درباره این دیالوگ می گوید: "این دیالوگ را من خودم نوشته ام. اگر باور ندارید، می توانید از آقای رسول صدرعاملی بپرسید. ایشان از من پرسیدند: «تو شب‌ها دعا می‌كنی؟» گفتم: «بله». گفت: «فرض كن دختری است كه مشكلاتی دارد و می خواهد دعا كند. برای من بنویس كه چه چیزهایی می گوید.» من هم آن جملات را نوشتم كه به عنوان دیالوگ اصلی فیلم انتخاب شد. از فیلم «من ترانه...» یك دیالوگ دیگر را هم خیلی دوست دارم. آن جا كه پدر «ترانه» به او می گوید: «دخترم هر اشتباهی یك تاوانی دارد. تاوانش را باید بپردازی تا جبران شود»".

علاقه‌مندی‌ها
    او در حال حاضر از بازیگران هم نسل خود، بازی باران کوثری و گلشیفته فراهانی را می‌پسندد و در کنار بازیگری دوست دارد فیلم‌نامه‌نویسی را هم تجربه کند. یکی از دل مشغولی هایش داستان‎‌نویسی است و چند تا از قصه هایش در نشریات چاپ شده است. در اوقات فراغت، گاهی نقاشی می‌کند. اما مطالعه را هیچ گاه از یاد نمی‌برد و کتابخانه نسبتا بزرگی در منزلش دارد. سبک نقاشی‌اش سیاه قلم است و آن را به صورت تجربی فرا گرفته است. به آرام حرکت کردن و درست گام برداشتن اعتقاد دارد. دختر مسئولیت‌پذیری است و دوستان معدودی دارد. قبل از این که به بازیگری بپردازد فکر می کرد خواننده اپرا می‌شود. دو سال هم در هنرستان موسیقی درس خواند و با پگاه آهنگرانی هم کلاس بود. کلارینت، ساز تخصصی اش بود و به عنوان ساز دوم پیانو می‌زد. در دوران مدرسه، دانش آموز درس‌خوانی بود و همیشه به دنبال پویایی و تحرک است. در تمام فیلم‌هایی که بازی کرده به نوعی از سن حقیقی خود جلوتر بوده است. احساساتی است و ترجیح می‌دهد کاری را که انجام می‌دهد با احساساتش در ارتباط باشد به همین سبب در فضای تئاتر هم فعالیت می کند. و فیلم نامه برایش اهمیت زیادی دارد. معتقد است سطح برنامه های تلوزیون خیلی پائین است و به همین علت پیشنهادات بسیاری را که در این زمینه داشته، رد کرده است. در سال 1390 کتابی با عنوان «رویای مادرم» توسط ترانه علیدوستی ترجمه و روانه بازار شده است.

جوایز

علیدوستی یك ركورد نیز از خودش به جا گذاشته است. او برای فیلم اول تا سومش، «من ترانه 15 سال دارم»، «شهر زیبا» و «چهارشنبه سوری»، سه بار نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم فجر شده است. و برای «من ترانه 15 سال دارم» عنوان بهترین بازیگر زن و سیمرغ بلورین را کسب کرد. چندی پیش مانی حقیقی جايزه بهترين فيلم آسيايي بخش فوروم جشنواره برلين بخاطر فیلم «پذيرايي ساده» را دریافت کرد و در این مراسم ترانه علیدوستی بعنوان بازیگر این فیلم در این مراسم حضور داشت و همراه با مانی حقیقی جایزه را دریافت نمود.

ترانه علیدوستی و مانی حقیقی در جشنواره برلین

• برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیستمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم» – 1380
    • برنده جایزه بهترین بازیگر زن از پنجاه و پنجمین جشنواره ی فیلم لوکارنو (سوئیس) برای بازی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم» – 1381
    • برگزیده منتقدان به عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم» – 1380
    • برگزیده جشنواره فیلم آبادان بخاطر بازی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم»
    • کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم «شهر زیبا» – 1383
    • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و دومین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «شهر زیبا» – 1382
    • تقدیر شده در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «چهارشنبه سوری» - 1384
    • برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از دهمین جشن خانه سینما بطور مشترک با پانته آ بهرام برای بازی در فیلم «چهارشنبه سوری» – 1385
    • كانديد سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن از بيست و هفتمين جشنواره فيلم فجر براي بازي در فيلم «ترديد»- 1387
    • بهترین بازیگر زن در بخش مسابقه آسیا و عرب در دوازدهمین دوره جشنواره فیلم سینه‌فن هند بخاطر بازی در فیلم «یک پذیرایی ساده» - 1391
    • حائز عنوان شایسته تقدیر بخاطر ترجمه خاطر ترجمه کتابی از آلیس مونرو نویسنده معروف کانادایی با عنوان «رویای مادرم»- 1391

فیلموگرافی:
    سینما:

• 1380 من ترانه 15 سال دارم
    • 1382 شهر زیبا
    • 1384 چهارشنبه سوری
    • 1386 کنعان
    • 1387 تردید
    • 1387 درباره الی
    • 1388 زندگی با چشمان بسته
    • 1388 راز دشت تاران
    • 1389 هرچی خدا بخواد
    • 1390 انتهای خیابان هشتم
    • 1390 پذیرایی ساده
    • 1391 احتمال معکوس
    • 1391 زندگی مشترک آقای محمودی و بانو

تئاتر:

• فنر به کارگردانی محمد رحمانیان
    • مانفیست جو به کارگردانی محمد رحمانیان
    • روز حسین به کارگردانی محمد رحمانیان

ویرایش توسط quasar : 11-16-2012 در ساعت 20:04

2. 9 کاربر از پست مفید quasar سپاس کرده اند .

3. # ADS

psy آواتار ها
    وضعیت : psy آنلاین نیست.
    سپاس ها : 42
    سپاس شده 137 در 43 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 30 تاپیک

پاسخ : بیوگرافی ترانه علیدوستی

به نظرمن بهترین بازیگر زن سینمای ایران

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)